کشف احتمالی اقیانوس پنهان در ستاره مرگ زحل

کشف احتمالی اقیانوس پنهان در ستاره مرگ زحل

میماس، یکی از قمرهای زحل، بسیار شبیه ستاره مرگ ترسناک فیلم «جنگ ستارگان» است. اما محققان به یافته جالب دیگری در مورد قمر زحل رسیده اند : احتمالاً اقیانوسی در زیر سطح یخی آن پنهان شده است.

اقیانوس پنهان

دانشمندان به داده های فضاپیمای کاسینی ناسا نگاه کردند و شواهدی از وجود یک اقیانوس بزرگ در زیر پوسته یخی میماس به ضخامت حدود ۱۲-۱۹ مایل (۲۰-۳۰ کیلومتر) پیدا کردند. به نظر می رسد این اقیانوس از نظر فضایی نسبتاً جوان است – کمتر از ۲۵ میلیون سال پیش، احتمالاً بین ۵ تا ۱۵ میلیون سال پیش شکل گرفته است.

این کشف هیجان انگیز است زیرا میماس را به مکانی بالقوه برای مطالعه چگونگی شروع زندگی تبدیل می کند. اولین موجودات زنده زمین میلیاردها سال پیش در اقیانوس ها ظاهر شدند.

ستاره شناس Valery Lainey گفت که میماس مکانی بعید برای یافتن آب به نظر می رسد. سطح آن قدیمی و غیرفعال به نظر می رسد و پوشیده از دهانه ها است.

میماس اکنون به گروه کوچکی از قمرهای منظومه شمسی با اقیانوس‌های پنهان می‌پیوندد، از جمله برخی در اطراف زحل مانند انسلادوس و تیتان و برخی دیگر در اطراف مشتری مانند اروپا و گانیمد. دانشمندان همچنین گمان می کنند که قمرهایی مانند کالیستو، در اطراف مشتری، ممکن است اقیانوس های زیرزمینی داشته باشند.

کاسینی قبل از پایان ماموریت خود در سال ۲۰۱۷، ۱۳ سال را صرف مطالعه زحل و قمرهای آن کرد. اگرچه کاسینی مستقیماً هیچ نشانه ای از اقیانوس را در زیر سطح میماس ندید، اما دانشمندان با مطالعه مدار میماس توانستند وجود آن را استنباط کنند.

میماس هفتمین قمر بزرگ زحل با قطر حدود ۲۵۰ مایل (۴۰۰ کیلومتر) است. کاملاً گرد نیست و همیشه یک سمت خود را به زحل نشان می‌دهد، درست مانند قمر زمین. معروف ترین ویژگی روی میماس دهانه هرشل است که آن را شبیه ستاره مرگ می کند.

در مقایسه با قمر زمین، میماس بسیار کوچکتر است. اما منبع گرمایی داخلی دارد که یخ هایش را به یک اقیانوس ذوب کرده است. همانطور که میماس به دور زحل می چرخد، نیروی جاذبه و جزر و مد سیاره باعث تولید گرما می شود.

اگرچه اقیانوس میماس در مقایسه با زمین نسبتاً کوچک است، اما همچنان می‌تواند مکانی باشد که در آن فرایند های شیمیایی پیچیده اتفاق می‌افتد و احتمالاً از حیات میزبانی می‌کند. دانشمندان فکر می کنند انسلادوس، یکی دیگر از قمرهای زحل، نیز ممکن است شرایط مناسبی برای زندگی داشته باشد، زیرا آبفشان هایی در سطح آن وجود دارند.

اما از آنجایی که اقیانوس میماس بسیار جوان است، ممکن است برای توسعه زندگی در آنجا چالش برانگیز باشد. با این حال، محققان مشتاق هستند تا در مورد آن کاوش کنند و بیشتر بیاموزند، زیرا می تواند بینش های ارزشمندی را در مورد چگونگی شروع زندگی در محیط های شدید ارائه دهد.

منابع

reuters

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

کشف احتمالی اقیانوس پنهان در ستاره مرگ زحل

فهرست