پیکسل آرت چیست و چگونه آن را شروع کنیم؟

پیکسل آرت چیست و چگونه آن را شروع کنیم؟

پیکسل آرت(Pixel Art) چیست؟

شکلی از هنر دیجیتال که در آن تصاویر با چیدمان پیکسل های مجزا برای ایجاد طرح ها و تصاویر پیچیده ایجاد می شوند. برای ایجاد هنر پیکسلی عالی به نرم افزارهای فانتزی یا گران قیمت نیاز ندارید! برنامه ای که استفاده می کنید فقط یک اولویت است. بسیاری از برنامه‌های هنری پیکسل عالی برای اندروید یا آیفون در دسترس هستند، یا اگر از ویندوز استفاده می‌کنید، حتی می‌توانید از چیزی به سادگی Microsoft Paint استفاده کنید.

در حالی که خلاقیت شما مهمترین چیز برای ایجاد هنر پیکسلی عالی است، داشتن یک برنامه آسان برای استفاده قطعا کمک می کند. اگر مطمئن نیستید که از کجا شروع کنید، Aseprite یک ابزار طراحی هنری پیکسلی فوق العاده است که تمام ویژگی های مورد نیاز شما را فراهم می کند.

pixel art

با این حال، ابزارهای ضروری برای ساخت پیکسل آرت ساده عبارتند از:

 1. مداد: این ابزار اصلی طراحی شما برای ایجاد پیکسل آرت است.
 2. پاک کن: از این برای حذف پیکسل هایی که کشیده اید استفاده کنید.
 3. قطره چشم: رنگ یک پیکسل را کپی می کند تا بتوانید دوباره از آن استفاده کنید.
 4. سطل: این یک منطقه را با رنگ ثابت پر می کند.

ابزارهای مفید دیگر عبارتند از ابزارهای انتخاب، خط، رنگ‌آمیزی مجدد و چرخش، اما ضروری نیستند.

از استفاده از براش‌ها، تاری‌ها، گرادیان‌ها یا سایر ابزارهای خودکار خودداری کنید، زیرا می‌توانند کنترل روی پیکسل‌ها را از بین ببرند.

برای سخت افزار، هر چیزی که مکان نما شما را کنترل کند خوب است. پد لمسی یا ماوس برای دقت به خوبی کار می کند، در حالی که یک تبلت گرافیکی کنترل بهتری بر ضربات طولانی دارد.

Sprite یا Canvas شما چقدر باید بزرگ باشد؟

هیچ پاسخ درستی برای اندازه اسپریت وجود ندارد، اما مضرب هشت در توان های دو رایج است (به عنوان مثال، ۸×۸، ۱۶×۱۶، ۳۲×۳۲، و غیره). برای یادگیری سریع اصول اولیه توصیه می شود از اندازه کوچک شروع کنید. پس از تسلط بر اسپریت های کوچک، می توانید برای جزئیات بیشتر به سراغ اندازه های بزرگتر بروید. هنگام تعیین اندازه بوم، نسبت بین اسپرایت و صفحه نمایش را در نظر بگیرید. اکثر نمایشگرها دارای نسبت تصویر ۱۶:۹ هستند. روی یک بوم کوچکتر کار کنید و بعد از اتمام آن را افزایش دهید. برای جلوگیری از اعوجاج، اندازه را با اعداد صحیح تغییر دهید. مقیاس بندی باید آخرین مرحله برای اطمینان از نسبت پیکسل های ثابت باشد.

فرآیند ایجاد Pixel Art

هنگامی که بوم خود را باز کردید، امکانات بی پایان هستند، درست مانند هر شکل هنری دیگری. هیچ راه درستی برای انجام آن وجود ندارد. در اینجا یک راهنمای گام به گام برای شروع آورده شده است، اما با خیال راحت مراحل را مطابق میل خود تنظیم یا اضافه کنید:

 1. با یک طرح خشن شروع کنید
  با استفاده از ابزار Pencil برای ترسیم اسپرایت خود شروع کنید. لازم نیست در این مرحله کامل باشد. هدف این است که ایده خود را بر روی بوم بیاورید.
 2. خطوط را اصلاح کنید
  با حذف پیکسل های سرگردان و صاف کردن خطوط، طرح ناهموار خود را تمیز کنید. از “jaggies” که تک یا گروهی از پیکسل ها هستند که صافی خطوط را مختل می کنند، خودداری کنید.
 3. رنگ ها را اعمال کنید
  از ابزار Bucket برای پر کردن اسپرایت با رنگ استفاده کنید. با در نظر گرفتن رنگ ها، اشباع و روشنایی، خود را به یک پالت رنگ محدود کنید. اگر مطمئن نیستید، وب سایت هایی مانند Lospec پالت های آماده ارائه می دهند.
 4. اضافه کردن جزئیات و سایه
  اکنون، جزئیات، هایلایت ها و سایه ها را اضافه کنید تا به اسپرایت خود عمق دهید. منبع نور را در نظر بگیرید و مناطق سایه را بر این اساس در نظر بگیرید. شما می توانید انتخاب کنید که هنر خود را سیاه نگه دارید یا آن را بر اساس ترجیح خود رنگ کنید.
 5. آثار هنری خود را ذخیره کنید
  آثار هنری خود را به اندازه دلخواه تغییر دهید و در قالب مناسب ذخیره کنید. PNG برای تصاویر ثابت بهترین است، در حالی که GIF برای انیمیشن ها ایده آل است. از JPEG ها اجتناب کنید زیرا می توانند کیفیت تصویر را کاهش دهند.

Pixel Art: آسان برای شروع، سخت برای ماهر شدن


هنر پیکسل از اصول مشابه طراحی سنتی پیروی می کند، اما طبیعت شبکه مانند آن محدود است. با تمرین، هر کسی می تواند در هنر پیکسل ماهر شود، حتی اگر هنرمند با تجربه ای نباشید.

سوالات متداول

چرا هنر پیکسل دشوار است؟

پیکسل آرت می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. در حالی که در هنر دیجیتال معمولی، درست کردن اشکال کلی اغلب کافی است، در هنر پیکسل، حتی یک تغییر کوچک در یک پیکسل می تواند به شدت نتیجه را تغییر دهد. صرف نظر از رسانه، تمام اصول اولیه هنر، مانند تئوری رنگ، ترکیب بندی و آناتومی همچنان اعمال می شود.

آیا یادگیری هنر پیکسل آسان است؟

یادگیری هنر پیکسل نسبتاً آسان است و امکانات بی پایانی با آن وجود دارد. این یک شکل هنری است که از عناصر رنگی خاص و فردی برای ایجاد تصاویر استفاده می کند. تکنیک هایی مانند دوخت متقاطع، پوینتیلیسم، و فرآیند بن دی شباهت هایی با هنر پیکسل دارند.

آیا هنر پیکسلی هنوز طرفدار دارد؟

هنر پیکسل امروز همچنان طرفدار دارد. هنرمندان گذشته به دلیل توانایی های سخت افزاری خود محدود بودند، بنابراین مجبور بودند پیکسل را به عنوان رسانه هنری خود بپذیرند. بازی‌هایی مانند Space Invaders و Pac-Man نمونه‌هایی نمادین از هنر پیکسل اولیه هستند. بسیاری از استعاره های بصری از مجموعه آیکون های اصلی مکینتاش هنوز در اشکال معاصر استفاده می شوند.

چند پیکسل برای پیکسل آرت ایده آل است؟

وضوح استاندارد برای پیکسل آرت در حال حاضر ۱۰۸۰p (ارتفاع ۱۰۸۰ پیکسل) است. برای دستیابی به ظاهر پیکسلی عالی، به وضوح با نسبت تصویر ۱۶:۹ نیاز دارید که تا ۱۰۸۰p مقیاس داشته باشد. به عنوان مثال، Hyper Light Drifter دارای وضوح ۴۸۰×۲۷۰ (۲۷۰p با نسبت تصویر ۱۶:۹) است.

چه اندازه از DPI برای پیکسل آرت مناسب است؟

Pixel art معمولاً به تنظیم DPI خاصی نیاز ندارد زیرا به جای ابعاد فیزیکی چاپ روی پیکسل‌های جداگانه تمرکز می‌کند. با این حال، تنظیم DPI روی ۳۰۰ چاپ با کیفیت بالا را در صورت نیاز تضمین می کند.

آیا پیکسل آرت به صورت PNG یا JPEG ذخیره می شود؟

Pixel art معمولاً به‌عنوان فایل‌های GIF یا PNG ذخیره می‌شود. از فرمت JPEG اجتناب می‌شود، زیرا الگوریتم فشرده‌سازی آن برای تصاویر با طرح پیوسته صاف طراحی شده است.

تعاریف

 • هنر پیکسلی: شکلی از هنر دیجیتال که در آن تصاویر با چیدمان پیکسل های مجزا برای ایجاد طرح ها و تصاویر پیچیده ایجاد می شوند.
 • هنر دیجیتال: خلاقیت‌های هنری که با استفاده از فناوری دیجیتال تولید می‌شوند و اغلب شامل نرم‌افزار و سخت‌افزار رایانه‌ای برای ایجاد یا دستکاری تصاویر، انیمیشن‌ها یا سایر رسانه‌های بصری می‌شوند.
 • تئوری رنگ: مطالعه چگونگی تعامل رنگ ها با یکدیگر و چگونگی استفاده از آنها برای ایجاد جلوه های هماهنگ یا متضاد در هنر و طراحی.
 • ترکیب: چیدمان عناصر بصری در یک اثر هنری، شامل عواملی مانند تعادل، وحدت، نقطه کانونی و ساختار کلی.
 • آناتومی: مطالعه ساختار و نسبت موجودات زنده که اغلب در هنر برای به تصویر کشیدن دقیق پیکره های انسان یا حیوان به کار می رود.
 • وضوح: تعداد پیکسل های موجود در یک تصویر که معمولاً بر حسب عرض و ارتفاع اندازه گیری می شود و وضوح و جزئیات تصویر را تعیین می کند.
 • نسبت تصویر: رابطه متناسب بین عرض و ارتفاع یک تصویر یا صفحه، که به صورت یک نسبت بیان می شود (مثلاً ۱۶:۹).
 • DPI (نقطه در هر اینچ): اندازه گیری وضوح تصویر چاپ شده، نشان دهنده تعداد نقاط جوهر قابل چاپ در یک اینچ است که بر کیفیت و وضوح تصویر چاپ شده تأثیر می گذارد.
 • فرمت فایل: ساختار و رمزگذاری خاصی که برای ذخیره داده های دیجیتالی استفاده می شود و نحوه سازماندهی و تفسیر داده ها توسط نرم افزار را تعیین می کند. به عنوان مثال می توان به PNG، JPEG و GIF برای تصاویر اشاره کرد.
 • فشرده سازی با اتلاف: یک روش فشرده سازی داده که با حذف دائمی برخی از اطلاعات، حجم فایل را کاهش می دهد، که معمولاً برای فایل های تصویری، صوتی و ویدیویی استفاده می شود و به طور بالقوه منجر به کاهش کیفیت می شود.

منابع

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

پیکسل آرت چیست و چگونه آن را شروع کنیم؟

فهرست