“سیاره های شبح” آیا وجود دارند؟

“سیاره های شبح” آیا وجود دارند؟

مردم باستان در مورد پنج سیاره می دانستند، اجرامی که از ستاره های پس زمینه، بدون در نظر گرفتن خورشید و ماه، متفاوت حرکت می کردند. کوپرنیک بعدها نشان داد که زمین یکی از این سیارات است، تنها به این دلیل که ما در آن زندگی می کنیم. با این حال، این باور همچنان پابرجا بود که اینها تنها سیارات هستند و به دنباله دارهای در حال گذر توجهی ندارند.

 

در سال ۱۷۸۱، ویلیام هرشل با کشف اورانوس ستاره شناسان را شگفت زده کرد و امکان یافتن سیاره های بیشتر را فراهم کرد. تلسکوپ ها مورد نیاز بودند چون همه می خواستند از هرشل تقلید کنند. در جستجوی سیاره های جدید، نپتون واقعا کشف شد، اما برخی از ستاره شناسان به دروغ مدعی وجود جهان های غیر موجود شدند.

 

ولکان:

برخلاف اورانوس، کشف نپتون تصادفی نبود. ستاره شناسان مشاهده کردند که کشف هرشل از مدار مورد انتظار آن پیروی نمی کند و به تاثیر نیروی گرانشی اضافی فراتر از مشتری، زحل و خورشید اشاره دارد. اورباین لو وریر، ریاضی دان، نقش مهمی در مکان یابی نپتون داشت. او سپس توجه خود را به عطارد معطوف کرد و نشان داد که مدار خاص آن می تواند تحت تاثیر سیاره ای نزدیک تر به خورشید قرار بگیرد. در سال ۱۸۵۹، ادموند لسکاربولت ادعا کرد که چنین سیاره ای را به نام “ولکان” دیده است، اما جستجوهای بعدی نتوانست آن را پیدا کند.

vulcan l
نمایش ۱۸۴۶ از درون منظومه شمسی از جمله سیاره تخیلی ولکان.

 

نیبیرو:

برخلاف ولکان، وجود نیبیرو که در سال ۱۹۷۶ توسط زاخاریا سیچین مطرح شد، به سرعت توسط ستاره شناسان و مورخان رد شد. در ابتدا تصور می شد که این سیاره به دور نپتون می چرخد اما در ارتباط با ایده های آخرالزمانی در سال ۲۰۱۲ مورد توجه قرار گرفت. علی رغم عدم وجود شواهد، کتاب های مربوط به نیبیرو فروش خوبی داشتند و باعث ثروتمند شدن سیچین شدند.

  لایه بندی در نقاشی آکریلیک چگونه انجام می شود؟

 

ضد زمین (Counter – Earth):

مفهوم سیاره مقابل زمین، به نام آنتیاختون، ۲۵۰۰ سال پیش مطرح شد اما فاقد شواهد بود. در محافل علاقه مند به UFO و داستان های علمی تخیلی دوباره ظاهر شد اما توسط کاوشگرهای فضایی تایید نشد.

 

Phaeton:

ستاره شناسان متوجه الگویی در مدارهای سیاره ای شدند که منجر به پیشنهاد یک سیاره گم شده به نام Phaeton بین مریخ و مشتری شد. پلیس آسمانی سرس و سیارک های دیگر را کشف کرد اما نه یک سیاره. امروزه می دانیم که گرانش مشتری مانع از شکل گیری یک سیاره در آن مکان شده است.

two sides of ceres l
هر دو نیمکره سرس که توسط فضاپیمای داون دیده می شود. بزرگترین عضو کمربند سیارکی، اما هنوز یک سیاره نیست.

 

پلوتو:

به طور بحث برانگیزی، پلوتو در سال ۲۰۰۶ توسط اتحادیه بین المللی اخترشناسی از وضعیت سیاره ای خارج شد و بحث های مداومی را برانگیخت.

 

سیاره X:

بیش از یک قرن است که ایده سیاره ای فراتر از نپتون که با نام سیاره X شناخته می شود، براساس مشاهدات مختلف مطرح شده است. اندازه ها و مدار سیارات پیشنهادی متفاوت است و در حالی که برخی ایده ها ممکن است شایستگی داشته باشند، همه آن ها احتمالا معتبر نیستند.

سوالات

نظریه ولکان چیست؟

نظریه ولکان وجود یک سیاره کوچک واقع بین عطارد و خورشید را در قرن نوزدهم پیشنهاد کرد. با این حال، نظریه نسبیت عام آلبرت اینشتین این فرضیه را منسوخ کرده است.

 

آیا سیاره ای پنهان وجود دارد؟

محققان کلتک شواهد ریاضی را کشف کرده اند که به وجود “سیاره X” در بخش های بیرونی منظومه شمسی اشاره دارد. این سیاره فرضی که اندازه ای مشابه نپتون دارد، از مدار بسیار کشیده ای بسیار فراتر از پلوتو پیروی می کند.

  لایه بندی در نقاشی آکریلیک چگونه انجام می شود؟

 

آیا ولکان می تواند واقعی باشد؟

برخلاف باورهای پیشین، هیچ همتای واقعی برای سیاره خیالی ولکان وجود ندارد. علی رغم هیجان اولیه در میان طرفداران Star Trek، مشخص شد که این شی که نسخه واقعی سیاره خانگی اسپایک محسوب می شود، اصلا یک سیاره نیست.

 

گرم ترین سیاره چیست؟

زهره با وجود اینکه از نظر ساختار و اندازه مشابه زمین است، گرم ترین سیاره منظومه شمسی است. جو ضخیم آن گرما را در اثر گلخانه ای فراری به دام می اندازد.

 

کدام سیاره به اندازه زمین کشف شد؟

TESS در سال ۲۰۲۱ با تشخیص یک سیگنال انتقال ضعیف از ستاره کوتوله سرخ Gliese ۳۶۷ b را شناسایی کرد. این سیاره که اندازه ای مشابه زمین دارد، به دلیل سیگنال ضعیفش شناسایی آن چالش برانگیز بود.

 

آیا کپلر – ۴۵۲ b آب دارد؟

زهره بسیار داغ است و مریخ برای آب مایع بسیار سرد است. با این حال، هم زمین و هم کپلر – ۴۵۲ b در فواصل بهینه از ستاره های خود قرار دارند و امکان وجود آب مایع در دماهای بین ۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد را فراهم می کنند.

تعاریف

  1. کوپرنیک:

    کوپرنیک اخترشناسی بود که فاش کرد زمین یکی از سیاراتی است که به دور خورشید می چرخد و دیدگاه ژئوسنتریک جهان را به چالش می کشد.

 

  1. اورانوس:

    اورانوس سیاره ای است که توسط ویلیام هرشل در سال ۱۷۸۱ کشف شد و منظومه سیاره ای شناخته شده را فراتر از زحل گسترش داد.

 

  1. نپتون:

    نپتون سیاره ای است که بر اساس انحرافات در مدار مورد انتظار خود کشف شده است و تأثیر یک نیروی گرانشی ناشناخته را نشان می دهد. به طور دقیق توسط ریاضیدان Urbain Le Verrier مشخص شد.

  لایه بندی در نقاشی آکریلیک چگونه انجام می شود؟

 

  1. Vulcan:

    ولکان سیاره ای فرضی بود که برای توضیح بی نظمی ها در مدار عطارد پیشنهاد شد. علیرغم ادعای مشاهده، هرگز تایید نشد و وجود آن رد شد.

 

  1. نیبیرو:

    نیبیرو، پیشنهادی توسط زکریا سیچین، سیاره ای فرضی بود که تصور می شد خانه فضانوردان باستانی باشد. در ارتباط با ایده های آخرالزمانی در سال ۲۰۱۲ مورد توجه قرار گرفت، اما توسط ستاره شناسان رد شد.

 

  1. Antichthon (Counter-Earth):

    Antichthon یک سیاره فرضی است که در مدل های نجومی باستانی پیشنهاد شده و بعداً توسط علاقه مندان به بشقاب پرنده ها و نویسندگان داستان های علمی تخیلی احیا شده است. اعتقاد بر این است که در مقابل زمین قرار دارد، اما وجود آن تایید نشده باقی مانده است.

 

  1. فائتون:

    فائتون سیاره ای پیشنهادی برای پر کردن شکاف قانون بود بین مریخ و مشتری بود. جستجوی پلیس آسمانی منجر به کشف سرس و دیگر سیارک‌ها شد و تصور سیاره‌ای سابق در آن مدار را از بین برد.

 

  1. پلوتو:

    پلوتو که در ابتدا سیاره نهم در نظر گرفته می شد، به طور بحث انگیزی توسط اتحادیه بین المللی نجوم در سال ۲۰۰۶ از وضعیت سیاره ای تنزل یافت.

 

  1. سیاره X:

    سیاره X به یک سیاره فرضی فراتر از نپتون اشاره دارد که بر اساس ویژگی های غیرمنتظره در مدارهای نپتون، دنباله دارها و سیارک ها پیشنهاد شده است. اندازه ها و مدارهای مختلفی در طول سال ها پیشنهاد شده است.

منابع

https://www.open.ac.uk

https://www.sciencealert.com

https://science.nasa.gov

https://www.space.com

https://science.nasa.gov

https://www.chemeurope.com

https://www.iflscience.com

https://www.popsci.com

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

“سیاره های شبح” آیا وجود دارند؟

فهرست