سحابی چیست؟: ۱۰ مورد از ترسناک ترین سحابی ها

سحابی چیست؟: ۱۰ مورد از ترسناک ترین سحابی ها

سحابی چیست؟


سحابی ابر عظیمی از غبار و گاز است که فضای بین ستارگان را اشغال کرده و به عنوان زادگاهی برای ستارگان جدید عمل می کند. ریشه این کلمه از لاتین nebula می آید که به معنای “مه، بخار، مه، دود، بازدم” است. سحابی ها از غبار، عناصر اساسی مانند هیدروژن و دیگر گازهای یونیزه تشکیل شده اند. آنها یا از طریق ابرهای گاز و غبار سرد میان ستاره ای یا از طریق پیامدهای یک ابرنواختر تشکیل می شوند.

سحابی ها به شکل های گوناگون و عجیبی یافت می شوند.چهره ترسناک جمجمه ای که جیغ می کشد. جادوگری که از پهلو می خندد. چشمی که همه چیز را می بیند و با عصبانیت از وسعت تاریک فضا خیره می شود.

مانند تزیینات هالووین در کیهان، سحابی ها از زیباترین چیزهای جهان و برخی از وحشتناک ترین چیزها هستند. این نواحی بزرگ از گاز و غبار که توسط ستارگان روشن شده و توسط تشعشعات ستاره‌ای شکل گرفته‌اند، اغلب اشکالی به خود می‌گیرند که به‌طور عجیبی برای مغز تشخیص‌دهنده الگوی ما آشنا به نظر می‌رسد.

هم زیبا و هم ترسناک، در اینجا ۱۰ سحابی از سرتاسر کیهان وجود دارد که به ما لرز می دهند.

سحابی سر جادوگر

سحابی جادوگر

همانطور که از نام آن پیداست، این سحابی بازتابی مرتبط با ستاره ریگل بسیار شبیه یک جادوگر افسانه ای است. سحابی سر جادوگر با نام رسمی IC 2118 در صورت فلکی شکارچی بیشتر از نور منعکس شده توسط ستاره می درخشد.

سحابی سر جادوگر که با نام IC 2118 نیز شناخته می‌شود، در صورت فلکی شکارچی در فاصله ۹۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد. این سحابی آبی جادویی که توسط ستاره آبی بزرگ ریگل روشن شده است، شبیه طرح کلی یک جادوگر فضایی خنده دار در وسط طلسم کیهانی است.

سحابی جمجمه و استخوان های متقاطع

سجابی جمجمه

تصویر سحابی جمجمه و استخوان های متقاطع.

NGC 2467 که بیشتر با نام سحابی جمجمه و استخوان‌های متقاطع شناخته می‌شود، علی‌رغم ظاهر فرسوده‌اش، مکانی است که ستارگان جدیدی در آن متولد می‌شوند. دو خوشه ستاره ای بزرگ از “کاسه چشم” جمجمه بیرون می آیند و ظاهر ترسناکی به سحابی می دهند. سحابی جمجمه و استخوان های متقاطع که به موضوع دریاهای آزاد خود وفادار می ماند، در صورت فلکی توله سگ، نزدیک بازوی پرسئوس کهکشان راه شیری قرار دارد.

سحابی چشم خدا

سحابی چشم خدا

این تصویر مادون قرمز از تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا، سحابی مارپیچ را نشان می دهد، ستاره کیهانی که اغلب توسط ستاره شناسان آماتور به دلیل رنگ های زنده و شباهت به یک چشم غول پیکر عکس گرفته می شود.

مانند چشم تزلزل ناپذیر خدا (یا چشم سائورون، بسته به ترجیح ادبی شما)، سحابی هلیکس یک شی شبح آور معروف است که برای دو قرن ستاره شناسان را مجذوب خود کرده است. این سحابی که در فاصله ۷۰۰ سال نوری از ما در صورت فلکی دلو قرار دارد، زمانی تشکیل می شود که یک ستاره مرده نور مادون قرمز را به پیله ای از غبار ساطع می کند.

  ایده های دکوراسیون داخلی با فرش ایرانی

سحابی شبح کوچک

سحابی شبح کوچک

ساختار دایره ای اصلی سحابی شبح کوچک حدود یک سال نوری وسعت دارد و درخشش حاصل از اتم های اکسیژن، هیدروژن و نیتروژن یونیزه شده به ترتیب آبی، سبز و قرمز است.

ظریف و کم نور، سحابی شبح کوچک (NGC 6369) ادای احترامی به مرگ ستارگان است. آتش در مرکز این سحابی که با جوهره محو شدن یک ستاره کوتوله سفید، هسته در حال مرگ ستاره‌ای که زمانی قدرتمند بوده و همجوشی هسته‌ای را متوقف کرده، به آرامی در حال محو شدن است و قرار است روزی به طور کامل ناپدید شود.

سحابی دست خدا

سحابی دست خدا

این جرم که «دست خدا» نام دارد، یک سحابی باد تپ اختری است و از هسته متراکم ستاره ای که در یک ابرنواختر منفجر شده است، نیرو می گیرد. در این تصویر، نور پرتو ایکس دیده شده توسط رصدخانه پرتو ایکس چاندرا ناسا به رنگ قرمز و سبز نشان داده شده است، در حالی که نور پرتو ایکس شناسایی شده توسط آرایه تلسکوپ طیف سنجی هسته ای ناسا (NuSTAR) آبی است.

سحابی دست خدا (PSR B1509-58) نگاهی اجمالی به زندگی پس از مرگ ستارگان دارد. پس از یک انفجار شدید ابرنواختری، ستاره در مرکز این سحابی به یک تپ اختر سقوط کرد، یک جسد ستاره ای فشرده و به سرعت در حال چرخش که به طور مداوم ذرات را به گاز و غبار اطراف شلاق می کند.

سحابی رتیل

سحابی رتیل

در این تصویر موزاییکی که وسعت آن ۳۴۰ سال نوری است، دوربین فروسرخ نزدیک وب ناحیه ستاره‌زایی سحابی رتیل را با نوری جدید نشان می‌دهد.

سحابی رتیل (۳۰ Doradus) برجسته ترین و گسترده ترین ناحیه تشکیل ستاره در نزدیکترین کهکشانها به راه شیری است. اگر فکر می کنید نام مستعار آن مناسب نیست، کمی عمیق تر کاوش کنید. نوزاد رتیل مادر می تواند حاوی هزاران تخم باشد. مهد کودک این سحابی صدها هزار ستاره جوان را در خود جای داده است.

سحابی جمجمه (NGC 246)

سحابی جمجمه2

سحابی روزت در مونوسروس.

سحابی جمجمه (NGC 246) که در فاصله ۱۶۰۰ سال نوری از ما قرار دارد، نه تنها در روز هالووین، در میان ستاره شناسان مورد علاقه است. در داخل جمجمه قرمز وهم‌آور، یک منظومه ستاره‌ای سه‌گانه تا حدی کمیاب وجود دارد که از دو ستاره نزدیک به هم و یک ستاره سوم که از فاصله دور به دور آنها می‌چرخد، قرار دارد.

سحابی بیوه سیاه

سحابی بیوه سیاه

در این تصویر تلسکوپ فضایی اسپیتزر، دو حباب متضاد با خروجی های قدرتمند از گروه های عظیم ستاره های در حال شکل گیری تشکیل شده اند.

سحابی بیوه سیاه بی صدا در فضا با یک تقارن ناراحت کننده حرکت می کند. ظاهر دو لوب سحابی از گروهی از ستارگان در مرکز آن می آید که همزمان تشعشعات شدیدی را در جهت مخالف ساطع می کنند.

  پیکسل آرت چیست و چگونه آن را شروع کنیم؟

سوراخ کلید کیهانی (NGC 1999)

سحابی سوراخ کلید

این پرتره عجیب از تلسکوپ فضایی هابل ناسا/ESA NGC 1999، یک سحابی بازتابی در صورت فلکی شکارچی را به نمایش می گذارد.

سوراخ کلید کیهانی (NGC 1999) ممکن است ترسناک ترین سحابی در بین همه آنها باشد. در مرکز آن ستاره جوانی قرار دارد که توسط یک سوراخ خالی اسرارآمیز احاطه شده است. این شکاف بزرگ در فضا چگونه شکل گرفت و چه چیزی ممکن است در ورای آن کمین کند، یک راز باقی مانده است.

سحابی Pac-Man

سحابی pac-man

کاوشگر میدان وسیع فروسرخ ناسا ابر ستاره‌زایی NGC 281 را در صورت فلکی کاسیوپیا مشاهده کرد که به نظر می‌رسد در حال عبور از کیهان است.

سحابی Pac-Man (NGC 281) مانند یک جک و فانوس کیهانی در فاصله ۶۵۰۰ سال نوری از زمین می درخشد. این سحابی بر فراز هواپیمای شلوغ کهکشان راه شیری به طور کامل برای ستاره شناسان کنجکاو به نمایش گذاشته شده است و چهره دودیده خود را مانند کدو تنبلی در ایوان نمایان می کند.

سوالات

ترسناک ترین سحابی ها چه نام دارند؟

  1. سحابی مروپ بارنارد
  2. دست خدا
  3. ش۲-۶۸
  4. سحابی سیاره ای عنکبوت سرخ
  5. سحابی ارواح ایرا
  6. سحابی شبح کوچک
  7. سحابی سر جادوگر

عجیب ترین سحابی چه نام دارد؟

سحابی میدان سرخ

این چیز مرموز سحابی میدان سرخ (به طور رسمی MWC 922) نام دارد که در فاصله ۵۰۰۰ سال نوری از ما در صورت فلکی مار قرار دارد. به اندازه کافی عجیب، ستاره شناسان اطلاعات زیادی در مورد این سحابی یا نحوه شکل گیری آن ندارند.

قدیمی ترین سحابی چه نام دارد؟

قدیمی‌ترین سحابی سیاره‌ای که تاکنون کشف شده است، خوشه باز کهکشانی، M37 نام دارد که به نام NGC2099 نیز شناخته می‌شود. خوشه‌های باز کهکشانی گروه‌های محدودی از چند ده تا چند صد ستاره هستند و در کهکشان‌های مارپیچی و نامنظم یافت می‌شوند.

رنگارنگ ترین سحابی چه نام دارد؟

سحابی هلیکس

سحابی مارپیچ که در صورت فلکی دلو یافت می شود، به دلیل رنگ های پر جنب و جوشش، مورد علاقه ستاره شناسان آماتور است. شباهت زیاد آن به کره چشم باعث شده تا به آن لقب «چشم خدا» داده شود.

نام معروف ترین سحابی تاریک چیست؟

سحابی سر اسب

سحابی سر اسب یا بارنارد ۳۳ یکی از معروف ترین سحابی های تاریک است. این در نزدیکی ستاره Alnitak در جبار واقع شده است، و آن را به یک هدف محبوب برای ناظران زمستانی در نیمکره شمالی تبدیل می کند.

چه چیزی می تواند یک سحابی را نابود کند؟

ستارگان عظیمی که در ابرهای گاز هیدروژن و غبار شکل می‌گیرند، می‌توانند سحابی خانه‌شان را با بمباران تشعشعات مخرب نابود کنند. تابش آنقدر شدید است که اتم ها را از الکترون هایشان جدا می کند و باعث پراکندگی گاز می شود.

آیا سحابی یک ستاره مرده است؟

پاسخ کوتاه: سحابی ابر غول پیکری از غبار و گاز در فضا است. برخی از سحابی ها از گاز و غبار خارج شده در اثر انفجار یک ستاره در حال مرگ، مانند یک ابرنواختر به وجود می آیند. سحابی های دیگر مناطقی هستند که ستارگان جدید در آنجا شروع به تشکیل می کنند.

  تجهیزات عکاسی مورد نیاز مبتدیان

سردترین سحابی کدام است؟

سحابی بومرنگ

به عنوان مثال، سردترین مکان در جهان سحابی بومرنگ است که تقریباً به همان اندازه سرد است. دمای این سحابی یک درجه کلوین یا -۴۵۸ درجه فارنهایت است.

سحابی چشم خدا چیست؟

سحابی مارپیچ، NGC 7293، در فاصله ۶۵۰ سال نوری از ما در صورت فلکی دلو قرار دارد. این یکی از نزدیک‌ترین و خیره‌کننده‌ترین نمونه‌های سحابی سیاره‌ای است که به آن لقب چشم خدا را داده است.

آیا سحابی رنگین کمان وجود دارد؟

یک سحابی درخشان از گاز چرخان در اطراف یک ستاره غول‌پیکر معروف، رنگین کمانی از رنگ‌ها را در یک تصویر جدید خیره‌کننده نشان می‌دهد که با استفاده از نور مادون قرمز، شی را با جزئیات بی‌سابقه‌ای نشان می‌دهد.

تعاریف

سحابی ها

مناطق وسیعی از گاز و غبار که توسط نور ستارگان روشن می شوند و شکل هایی به خود می گیرند که برای مغز انسان آشنا به نظر می رسد.

پاریدولیا

تمایل ذهن انسان به درک الگوهای آشنا، مانند چهره ها، در محرک های نامرتبط یا تصادفی.

سحابی انعکاسی

نوعی سحابی که عمدتاً از نور منعکس شده توسط ستارگان مجاور می تابد.

تابش ستاره ای

انرژی ساطع شده از ستارگان، که بر گاز و غبار اطراف در سحابی ها تأثیر می گذارد و شکل می دهد.

طلسم کیهانی

آیین های خیالی یا عرفانی که در یک بافت کیهانی انجام می شود، همانطور که در توصیف سحابی سر جادوگر اشاره  می شود.

خوشه های ستاره ای

گروه هایی از ستارگان که از طریق جاذبه گرانشی به یکدیگر پیوند نزدیک دارند.

ابرنواختر

یک رویداد انفجاری است که زمانی رخ می دهد که یک ستاره به پایان چرخه زندگی خود می رسد و در نتیجه افزایش ناگهانی و شدید درخشندگی ایجاد می کند.

تپ اختر

یک ستاره نوترونی دوار با مغناطیس بالا که پرتوهای تابش الکترومغناطیسی را از قطب های مغناطیسی خود ساطع می کند.

نور فروسرخ

تابش الکترومغناطیسی با طول موج های بلندتر از نور مرئی، که اغلب برای مطالعه اشیایی که به راحتی در نور مرئی مشاهده نمی شوند استفاده می شود.

نوزادان رتیل

مشابه تعداد زیاد تخم‌ها در لانه رتیل مادر که به صدها هزار ستاره جوان در سحابی رتیل اشاره دارد.

مرگ ستاره ای

پایان چرخه زندگی یک ستاره، که اغلب منجر به تشکیل سحابی ها می شود، زیرا ستاره لایه های بیرونی خود را در فضا آزاد می کند.

جک-او-فانوس کیهانی

توصیفی استعاری از سحابی Pac-Man که ظاهر آن را به یک کدو تنبل درخشان در فضا تشبیه می کند.

سوراخ کلید کیهانی

اشاره به فضای خالی مرموز یا سوراخ خالی در مرکز سحابی NGC 1999.

منابع

https://www.space.com

https://telescope.live

https://www.littlepassports.com

https://spaceplace.nasa.gov

https://www.space.com

https://earthsky.org

https://www.livescience.com

https://news.abplive.com.

https://futurism.com

https://futurism.com

spacecenter

https://www.livescience.com

۵ ۱ رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

سحابی چیست؟: ۱۰ مورد از ترسناک ترین سحابی ها

فهرست