صورت فلکی شکارچی یا اوریون (ORION) چیست؟

صورت فلکی شکارچی یا اوریون (ORION) چیست؟

صورت فلکی چیست؟

صورت های فلکی گروهی از ستارگان هستند که اشکالی مانند اجسام، انسان ها یا حیوانات را شبیه سازی می کنند. به عنوان مثال، دب اکبر شبیه یک ملاقه بزرگ است. صورت های فلکی که در هر منطقه دیده می شوند متفاوت هستند. در این مقاله به بررسی صورت فلکی شکارچی یا اوریون (Orion) می پردازیم.

به گفته ناسا، ۸۸ صورت فلکی به طور رسمی شناخته شده است.

صورت فلکی شکارچی یا جبار

صورت فلکی شکارچی یا اوریون (orion) چیست؟

کمربند شکارچی که سه پادشاه یا سه خواهر نیز نامیده می شود، گروهی از سه ستاره درخشان در صورت فلکی شکارچی است. این ستاره ها Alnitak، Alnilam و Mintaka نام دارند. یافتن کمربند شکارچی ساده ترین راه برای یافتن صورت فلکی شکارچی در آسمان شب است.

ستارگان صورت فلکی شکارچی

صورت فلکی شکارچی دارای سه ستاره است که کمربند خود را تشکیل می دهند و هر کدام نام خاص خود را دارند: Alnitak، Alnilam و Mintaka . کمربند Alnitak در سمت چپ صورت فلکی شکارچی قرار دارد و حدود ۸۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد. النیلام(Alnilam)، در وسط، تقریباً ۱۳۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد. مینتاکا(Mintaka)، در سمت راست، حدود ۹۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد.

صورت فلکی شکارچی یا orion

اگرچه این ستارگان انواع مختلفی دارند و از زمین و یکدیگر دور هستند، اما نزدیک به هم به نظر می رسند و یک ستاره را تشکیل می دهند، شکلی ساخته شده از ستاره هایی که رسماً صورت فلکی نیست. هر سه ستاره بسیار بزرگتر و درخشانتر از خورشید ما هستند.

صورت فلکی جبار یا شکارچی از بیش از دوازده ستاره تشکیل شده است.

دو ستاره برجسته عبارتند از Betelgeuse، بر روی شانه راست شکارچی، و Rigel، بر روی پای چپ جبار. Betelgeuse، یک ستاره جوان، ممکن است در طول زندگی شما به زندگی خود پایان دهد. ریگل که او نیز جوان است حدود ۸ میلیون سال سن تخمین زده می شود.

در زیر سه ستاره کمربند سحابی شکارچی قرار دارد که از زمین قابل مشاهده است.

صورت فلکی شکارچی یا جبار در تاریخ و افسانه شناسی

کتاب های ادیان از کمربند جبار و ستاره معروف دیگر به نام Pleiades نام می برند. طبق اساطیر یونانی، شکارچی در حال تعقیب پلیادها (هفت خواهر) روی زمین بود و زئوس آنها را برای محافظت در آسمان قرار داد. جبار یا شکارچی به تعقیب آنها در آسمان ادامه می دهد.

در فرهنگ غربی، کمربند جبار را گاهی سه پادشاه یا سه خواهر می نامند. در اساطیر چینی، آن را به عنوان پرتو وزنه می شناسند.

داستان‌ها و اسطوره‌های فرهنگی مختلف از مکان‌هایی مانند شمال غربی مکزیک، فنلاند و هند نیز به این ستاره‌شناسی اشاره می‌کنند. ستاره شناس یونانی بطلمیوس جبار را در میان ۴۸ صورت فلکی اولیه در قرن دوم قرار داد.

چگونه کمربند شکارچی را در آسمان شب ردیابی کنیم؟

شما احتمالا کمربند شکارچی را دیده اید حتی اگر با نجوم آشنایی نداشته باشید.

کمربند شکارچی

صورت فلکی شکارچی در طول شب های زمستان در نیمکره شمالی در اکثر نقاط کره زمین قابل مشاهده است. در ماه های تابستان، در طول روز در آسمان است و دیدن آن را غیرممکن می کند. (این در نیمکره جنوبی برعکس است.)

کمربند شکارچی که در استوای آسمانی قرار دارد، در ماه های سرد زمستان بالا می رود و شرایط ایده آلی را برای رصد ستارگان فراهم می کند.

جبار از شرق طلوع می کند و در غرب غروب می کند و از نیمه شب شروع می شود. هر روز چهار دقیقه زودتر یا هر ماه دو ساعت زودتر ظاهر می شود.

کمربند جبار به راحتی پیدا می شود زیرا درخشان است و ستارگان آن به همان اندازه قابل تشخیص هستند. با این حال، آنها در واقع چندین سال نوری از همدیگر و از ما فاصله دارند.

عشق انسان ها به الگوها باعث شد که ستاره شناسان باستانی کمربند شکارچی را در یکی از شفاف ترین صورت های فلکی آسمان زمستان قرار دهند.

برای تشخیص آن، شکل ساعت شنی جبار را با سه ستاره که قسمت باریک ساعت شنی را به عنوان کمربند جبار تشکیل می دهند، جستجو کنید.

چگونه می توانیم با استفاده از صورت فلکی شکارچی جهت یابی کنیم؟

کمربند شکارچی نه تنها به تعیین مکان صورت فلکی شکارچی کمک می کند، بلکه به یافتن سایر ستارگان بزرگ در آسمان نیز کمک می کند. می توانید از آن برای یافتن سیریوس، درخشان ترین ستاره، و همچنین Aldebaran، Betelgeuse و Rigel استفاده کنید.

در نیمکره شمالی نیز می‌توانیم از صورت فلکی شکارچی برای کمک به مسیریابی استفاده کنیم. سه ستاره درخشانی که کمربند را تشکیل می دهند در یک خط تقریباً از شرق به غرب حرکت می کنند. شمشیری که از کمربند آویزان است به سمت جنوب است.

منابع

howstuffworks

si.edu

open.edu

wikipedia

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

صورت فلکی شکارچی یا اوریون (ORION) چیست؟

فهرست