تلسکوپ فضایی اقلیدس تصاویر جدیدی را به زمین ارسال کرد

تلسکوپ فضایی اقلیدس تصاویر جدیدی را به زمین ارسال کرد

خلاصه ماموریت تلسکوپ فضایی اقلیدس

امروز، ماموریت تلسکوپ فضایی اقلیدس توسط ESA اولین تصاویر رنگارنگ خود از جهان را نشان می دهد. این اولین باری است که یک تلسکوپ توانسته است چنین تصاویر نجومی واضحی را در سطح وسیعی از آسمان و در فواصل بسیار زیاد ثبت کند. این پنج تصویر پتانسیل کامل اقلیدس و توانایی آن در ایجاد جامع ترین نقشه سه بعدی جهان را نشان می دهد و اسرار پنهان آن را آشکار می کند.

تلسکوپ فضایی اقلیدس چه ماموریتی دارد؟

اقلیدس، محقق ما در مورد جهان تاریک، یک ماموریت چالش برانگیز دارد: مطالعه اینکه چگونه ماده تاریک و انرژی تاریک جهان را به شکلی که امروز می شناسیم شکل داده است. این موجودات اسرارآمیز “تاریک” تقریباً ۹۵٪ از کیهان ما را تشکیل می دهند. با این حال، درک آنها دشوار است زیرا وجود آنها تنها باعث ایجاد تغییرات ظریف در ظاهر و حرکت اجسام قابل مشاهده می شود.

اقلیدس برای آشکار کردن تأثیر موجودات «تاریک» بر جهان مرئی، شش سال آینده را صرف مشاهده شکل‌ها، فواصل و حرکات میلیاردها کهکشان تا فاصله ۱۰ میلیارد سال نوری از ما خواهد کرد. این پروژه جاه طلبانه منجر به ایجاد بزرگترین نقشه سه بعدی کیهان می شود.

چیزی که دیدگاه اقلیدس از جهان را متمایز می کند، توانایی آن در گرفتن تصاویر بسیار واضح مرئی و مادون قرمز در بخش وسیعی از آسمان در یک جلسه رصدی است.

تصاویر منتشر شده امروز این قابلیت متمایز را به نمایش می گذارد. از ستاره‌های درخشان گرفته تا کهکشان‌های کم‌نور، این مشاهدات تمام اجرام آسمانی را با حفظ وضوح استثنایی، حتی زمانی که روی کهکشان‌های دور بزرگنمایی می‌کنند، ثبت می‌کنند.

“ماده تاریک کهکشان ها را به هم نزدیکتر می کند و باعث می شود که آنها سریعتر از آنچه ماده مرئی به تنهایی می تواند توضیح دهد بچرخند. انرژی تاریک مسئول انبساط شتابان جهان است. اقلیدس فرصتی منحصر به فرد برای کیهان شناسان فراهم می کند تا این دو راز تاریک رقیب را با هم مطالعه کنند.” پروفسور کارول ماندل، مدیر علوم ESA توضیح می دهد. اقلیدس به طور قابل توجهی درک ما از کل کیهان را ارتقا خواهد داد، و این تصاویر تاثیرگذار نشان می دهد که این ماموریت برای کمک به کشف یکی از بزرگترین معماهای فیزیک مدرن آماده شده است.

“ما قبلا هرگز شاهد تصاویر نجومی از چنین جزئیات قابل توجهی نبوده ایم. آنها حتی خیره کننده تر و واضح تر از انتظارات ما هستند و ویژگی هایی را که قبلاً دیده نشده بود در مناطق شناخته شده کیهان نزدیک نشان می دهند. اکنون، ما آماده مشاهده میلیاردها کهکشان و اکتشاف هستیم. رنه لوریجس، دانشمند پروژه اقلیدس ESA می گوید: تکامل آنها در زمان کیهانی.

جوزپه راکا می افزاید: “استانداردهای سختگیرانه ما برای این تلسکوپ نتیجه داده است. سطح استثنایی جزئیات در این تصاویر را می توان به طراحی اپتیکی خاص، ساخت و مونتاژ بی عیب تلسکوپ و ابزار، و اشاره بسیار دقیق و کنترل دما نسبت داد.” ، مدیر پروژه اقلیدس ESA.

“من می خواهم به همه کسانی که در تحقق این ماموریت جاه طلبانه دست دارند تبریک و قدردانی کنم. این نشان دهنده برتری اروپا و همکاری بین المللی است. اولین تصاویر ثبت شده توسط اقلیدس نفس گیر هستند و به ما یادآوری می کنند که چرا کاوش در فضا و کاوش در آن بسیار مهم است. یوزف اشباکر، مدیر کل آژانس فضایی اروپا، می‌گوید: اسرار کیهان.

بزرگنمایی جهان از دیدگاه اقلیدس

تصویر اقلیدس از خوشه کهکشان های پرسئوس

دیدگاه اقلیدس از خوشه کهکشانی پرسئوس
تصویر اقلیدس از خوشه کهکشانی پرسئوس

این عکس فوق‌العاده از اقلیدس نشان‌دهنده انقلابی در نجوم است. این تصویر ۱۰۰۰ کهکشان متعلق به خوشه پرسئوس را به همراه بیش از ۱۰۰۰۰۰ کهکشان اضافی در پس زمینه دور نشان می دهد.

بسیاری از این کهکشان های کم نور قبلا ناشناخته بودند. برخی از آنها آنقدر دور هستند که نور آنها ۱۰ میلیارد سال طول کشیده تا به ما برسد. با نقشه برداری از توزیع و شکل این کهکشان ها، کیهان شناسان بینش هایی در مورد اینکه ماده تاریک چگونه بر کیهان تأثیر گذاشته است، به دست خواهند آورد.

این اولین باری است که چنین تصویری در مقیاس بزرگ به ما اجازه می‌دهد تا کهکشان‌های پرسئوس متعددی را با چنین جزئیات پیچیده ثبت کنیم. پرسئوس یکی از عظیم‌ترین سازه‌های شناخته شده در کیهان است که تقریباً ۲۴۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد. ستاره شناسان نشان داده اند که خوشه های کهکشانی مانند پرسئوس تنها در صورتی می توانند شکل بگیرند که ماده تاریک در کیهان وجود داشته باشد. اقلیدس در طول تاریخ کیهانی، خوشه‌های کهکشانی متعددی شبیه به پرسئوس را مشاهده خواهد کرد و جزء “تاریک” را که آنها را کنار هم نگه می‌دارد، آشکار خواهد کرد.

 

کهکشان مارپیچی IC 342

 کهکشان مارپیچی IC 342
{“shape”: [8200, 8200, 3]}

کارآگاه جهان تاریک ما در طول عمر خود، میلیاردها کهکشان را تصویر می کند و تأثیر پنهان ماده تاریک و انرژی تاریک را بر آنها آشکار می کند. مناسب است که یکی از اولین کهکشان های مشاهده شده توسط اقلیدس به نام مستعار “کهکشان پنهان” یا IC 342 یا کالدول ۵ شناخته شود. شباهتی به کهکشان راه شیری ما

کهکشان NGC 6822

کهکشان نامنظم NGC 6822
تصویر اقلیدس از کهکشان نامنظم NGC 6822

اقلیدس نور کهکشان هایی در فاصله ۱۰ میلیارد سال نوری از ما را رصد می کند تا نقشه ای سه بعدی از کیهان ایجاد کند. بیشتر کهکشان‌ها در کیهان اولیه شکل مارپیچی منظمی ندارند. نامنظم و کوچک هستند. این کهکشان‌های کوتوله نامنظم بلوک‌های سازنده کهکشان‌های بزرگ‌تری مانند کهکشان ما هستند. یکی از این کهکشان ها به نام NGC 6822، اولین کهکشان کوتوله نامنظم بود که توسط اقلیدس مشاهده شد. این نسبتاً نزدیک به ما است و تنها ۱.۶ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد.

خوشه کروی NGC 6397

خوشه کروی NGC 6397
{“shape”: [8200, 8200, 3]}

اقلیدس تصویر درخشانی از خوشه کروی NGC 6397 گرفت. این خوشه دومین خوشه نزدیک به زمین است که تقریباً ۷۸۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد. خوشه های کروی مجموعه ای از صدها هزار ستاره هستند که توسط گرانش در کنار هم قرار گرفته اند. اقلیدس تنها تلسکوپی است که قادر است کل خوشه کروی را در یک رصد واحد رصد کند و در عین حال ستارگان متعدد درون خوشه را متمایز کند. ستارگان کم نور در این خوشه بینشی از تاریخ راه شیری و توزیع ماده تاریک ارائه می دهند.

سحابی سر اسب

سحابی سر اسب
{“shape”: [8200, 8200, 3]}

رصد اقلیدس از سحابی سر اسب، که به نام بارنارد ۳۳ نیز شناخته می شود، در صورت فلکی شکارچی، نمای پانوراما و دقیقی را ارائه می دهد. دانشمندان امیدوارند از طریق مشاهدات اقلیدس از این مهدکودک ستاره ای، سیارات کم نور و دیده نشده با جرم مشتری، و همچنین کوتوله های قهوه ای جوان و ستاره های بچه را در مراحل اولیه کشف کنند.

اکتشافات جدید و مشاهدات آینده

تصویر اولیه اقلیدس از کیهان نه تنها زیبایی آن را به نمایش می گذارد، بلکه برای جامعه علمی ارزش بسیار زیادی دارد. این کارایی استثنایی تلسکوپ و ابزار اقلیدس را نشان می‌دهد و اخترشناسان را قادر می‌سازد توزیع و تکامل ماده را در بزرگترین مقیاس مطالعه کنند. اقلیدس با ترکیب مشاهدات با کیفیت بالا که مناطق وسیع آسمان را پوشش می دهد، جنبه های پنهان کیهان را آشکار می کند. هر تصویر اطلاعات جدیدی در مورد کیهان مجاور ارائه می دهد و کنسرسیوم اقلیدس این تصاویر را تجزیه و تحلیل می کند و مقالات علمی را در نجوم و اخترفیزیک منتشر می کند. علاوه بر این، اقلیدس نه تنها ماده تاریک و انرژی تاریک را کاوش می کند، بلکه بینش های ارزشمندی را در مورد فیزیک ستارگان و کهکشان های منفرد ارائه می دهد.

آماده شدن تلسکوپ فضایی اقلیدس برای مشاهدات آینده

اقلید بر روی موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس پرتاب شد و از آن زمان تاکنون تحت آزمایش و کالیبراسیون ابزارهای علمی خود قرار گرفته است. این تیم در حال انجام تنظیمات نهایی برای فضاپیما قبل از شروع مشاهدات علمی معمول در اوایل سال ۲۰۲۴ است. اقلیدس در طول شش سال، یک سوم از آسمان را با دقت و حساسیت بی سابقه ای بررسی خواهد کرد. داده های این ماموریت سالانه منتشر می شود و از طریق آرشیو علوم نجومی که در مرکز ستاره شناسی فضایی اروپا ESA میزبانی می شود، در اختیار جامعه علمی جهانی قرار می گیرد.

درباره تلسکوپ فضایی اقلیدس

اقلیدس یک ماموریت اروپایی است که توسط ESA هدایت می شود و کمک های ناسا انجام می شود. کنسرسیوم اقلیدس، متشکل از دانشمندانی از مؤسسات مختلف در سراسر اروپا، ایالات متحده، کانادا و ژاپن، مسئول ابزارهای علمی و تجزیه و تحلیل داده ها است. Thales Alenia Space پیمانکار اصلی ساخت ماهواره است، در حالی که Airbus Defense and Space ماژول و تلسکوپ محموله بار را توسعه داده است. ناسا آشکارسازهای طیف سنج فروسرخ نزدیک و عکس سنج (NISP) را فراهم کرد. اقلیدس بخشی از برنامه چشم انداز کیهانی ESA است و به عنوان یک ماموریت کلاس متوسط طبقه بندی می شود.

منابع

https://www.esa.int

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

تلسکوپ فضایی اقلیدس تصاویر جدیدی را به زمین ارسال کرد

فهرست