مینیمال آرت (Minimal Art) چیست؟

مینیمال آرت (Minimal Art) چیست؟

مینیمال آرت تجسم سادگی در انتزاع، تأکید بر اشکال هندسی، رنگ‌ها و خطوط بر روی صحنه‌های پیچیده یا تصاویر طبیعی است. این شکل هنری که با نام هنر ABC نیز شناخته می شود، در اوایل دهه ۱۹۶۰ به عنوان انحراف از سبک های آراسته رایج در آن زمان ظهور کرد.

مینیمال آرت یا minimal art

هنر مینیمال یا مینیمال آرت چیست؟

مینیمالیسم مفهوم انتزاع را گسترش می دهد و بر ایجاد معنا در درون خود اثر هنری به جای انعکاس واقعیت های بیرونی تمرکز می کند. هنرمندان از اشکال هندسی ساده، عاری از تداعی‌های استعاری استفاده می‌کنند و به بینندگان این امکان را می‌دهند که صرفاً بر اساس ادراک بصری تفسیر کنند.

منشا مینیمالیسم

مینیمالیسم در اواخر دهه ۱۹۵۰ مورد توجه قرار گرفت و هنرمندان با نفوذی مانند فرانک استلا و دونالد جاد این جنبش را رهبری کردند. ساختارهای هنری سنتی را به چالش کشید و از استقلال هنر از تداعی‌ها و نمادگرایی بیرونی دفاع کرد.

ویژگی های کلیدی مینیمال آرت

آثار هنری مینیمالیستی شکل خالصی از زیبایی را ارائه می‌دهند که نمایانگر ویژگی‌هایی مانند حقیقت، سادگی و هماهنگی است. این ویژگی‌ها در آثار نمادینی مانند «دو مکعب مدولار باز/نیمه‌آف» سول لویت و «بی‌نام» از دونالد جاد نشان داده شده‌اند.

تأثیرها و پیشگامان

جنبش‌های انتزاعی قبلی، مانند ساخت‌گرایی روسی و سوپرماتیسم، به شدت بر توسعه مینیمالیسم تأثیر گذاشتند. هنرمندانی مانند رابرت موریس، کارل آندره و دن فلاوین با کاوش در فرم‌های هندسی ساده و مواد صنعتی مرزها را جابجا کردند.

minimal

هنرمندان برجسته مینیمال آرت و آثار آنها

  • رابرت موریس: موریس که به خاطر مجموعه “پرتوهای ال” خود شناخته می شود، خطوط بین مجسمه سازی، اینستالیشن و معماری را محو می کند و بر تعامل بین بیننده و اثر هنری تاکید می کند.
  • کارل آندره: “مجسمه های کف” آندره مفاهیم مجسمه سازی سنتی را به چالش می کشد و بینندگان را دعوت می کند تا مستقیماً با مواد صنعتی که روی زمین گذاشته شده اند درگیر شوند.
  • فرانک استلا: شخصیتی محوری در انتزاع پس از نقاشی، آثار اولیه استلا عناصری از مینیمالیسم را پیش بینی می کرد و راه را برای هنرمندان آینده هموار می کرد.
  • دان فلاوین: فلاوین که به خاطر سازه های نوری خود مشهور است، استفاده از لوله های فلورسنت توسط فلاوین، سادگی و مواد صنعتی را که نشانه مینیمالیسم است بررسی می کند.
  • آنه ترویت : مجسمه های ترویت در مقیاس بزرگ، با تاکید بر رنگ و فرم، چشم اندازی منحصر به فرد را در جنبش مینیمال ارائه می دهند.
  • Sol LeWitt: کاوش LeWitt در مورد اشکال هندسی ساده به طراحی ها و سازه های دیواری گسترش می یابد و بر روند خلق هنر به عنوان خود اثر هنری تأکید می کند.
  • دونالد جاد: آثار هنری مینیمالیستی جاد دارای اشکال ساده هستند، تداعی های بیرونی را به چالش می کشند و بر استقلال اثر هنری تأکید می کنند.
  • اگنس مارتین: نقاشی های مینیمالیستی مارتین، متاثر از فلسفه شرق، احساسات ماورایی و آرامش درونی را از طریق خطوط تکراری و رنگ های خاموش تداعی می کند.
  • Ellsworth Kelly: نقاشی های تقلیل دهنده کلی بر رنگ و شکل تمرکز دارند و بینندگان را دعوت می کنند تا فضای بین اثر هنری و خودشان را در نظر بگیرند.
  • رابرت رایمن: نقاشی های مینیمالیستی رایمن که به دلیل کشف رنگ سفید به عنوان رنگ اصلی شناخته شده است، سادگی و کاهش به عناصر ضروری را نشان می دهد.

مینیمال آرت انحراف آرامی از اشکال هنری سنتی ارائه می‌کند و بینندگان را به تأمل در سادگی، هماهنگی و جوهر فرم دعوت می‌کند. خواه از طریق مجسمه ها، نقاشی ها یا اینستالیشن ها، مینیمالیسم همچنان هنر معاصر را شکل می دهد و ادراکات زیبایی و معنا را به چالش می کشد.

پرسش ها

هنر مینیمالیستی چگونه است؟

هنر مینیمالیستی، که در دهه ۱۹۶۰ در ایالات متحده نشات گرفت، شکلی رادیکال از هنر انتزاعی است که با سادگی و ظرافت مشخص می شود. معمولاً دارای اشکال ساده با لبه های تیز است که هدف آن آشکار کردن ماهیت فرم ها و مواد مورد استفاده است. این جنبش ایده های مرسوم در مورد هنر را به چالش کشید، مرزها را کنار زد و بیان هنری را بازتعریف کرد.

minimalism

استایل مینیمال چیست؟

طراحی مینیمالیستی با سادگی، خطوط تمیز، و یک پالت عمدتا تک رنگ، با گهگاه لهجه های رنگ مشخص می شود. اغلب شامل یک پلان طبقه باز، نور طبیعی کافی و مبلمان کاربردی است که شکل، رنگ و بافت عناصر ضروری را در اولویت قرار می دهد و در عین حال شلوغی و تزئینات را به حداقل می رساند.

سبک طراحی داخلی مینیمالیستی چیست؟

طراحی داخلی مینیمالیستی بر ایجاد فضاهایی بی‌نظم و آرام بخش بصری تمرکز دارد. این بر سادگی، خطوط تمیز و پالت رنگی خنثی تأکید می کند و رنگ به عنوان لهجه کم استفاده می شود. مبلمان کاربردی و نور استراتژیک به یک فضای باز و مطبوع کمک می کند و به عناصر معماری فضا اجازه می دهد در مرکز صحنه قرار گیرند.

هنر مینیمال چیست؟

هنر مینیمالیستی از لبه های سخت، تکرار اشکال هندسی، بلوک های رنگی، خطوط دقیق و پالت رنگی محدود استفاده می کند. هدف هنر مینیمالیستی با حذف عناصر غیر ضروری، انتقال حقیقت و سادگی است و تنها از عناصر ضروری برای خلق آثار هنری متنوع استفاده می کند. هنر مینیمالیستی که در دهه ۱۹۶۰ ظهور کرد، علیه قراردادهای هنری سنتی شورش کرد و عصر جدیدی از بیان هنری را آغاز کرد.

معنای مینیمال در هنر چیست؟

مینیمالیسم در هنر با حذف فرم‌های اضافی بر هنر انتزاعی گسترش می‌یابد و در عوض بر سادگی و ظرافت خود شیء هنری تمرکز می‌کند. در حالی که هنر مینیمالیستی ریشه در دوره هنر مدرن دارد، اما همچنان یک سبک مسلط در هنر معاصر است که بازتاب زیبایی‌شناسی جاودانه‌ای است که امروزه همچنان در بین مخاطبان طنین‌انداز می‌شود.

تعاریف

هنر مینیمالیستی

جنبش هنری که در دهه ۱۹۶۰ سرچشمه می گیرد، با سادگی، شفافیت و انتزاع مشخص می شود که اغلب از اشکال هندسی و پالت های رنگی محدود استفاده می کند.

هنر انتزاعی

سبک هنری که بر اشکال، رنگ‌ها و فرم‌های مستقل از واقعیت بصری تأکید می‌کند و غالباً ایده‌ها یا احساسات را از طریق تصاویر غیر بازنمودی منتقل می‌کند.

خطوط تمیز

خطوط صاف و ناگسستنی که به حس سادگی و وضوح در ترکیب بندی های هنری کمک می کند، که معمولاً در هنر و طراحی مینیمال یافت می شود.

پالت تک رنگ

طرح رنگی که عمدتاً از یک رنگ یا تغییرات یک رنگ تشکیل شده است که اغلب در هنر و طراحی مینیمالیستی برای ایجاد هماهنگی بصری استفاده می شود.

پلان طبقه باز

چیدمان معماری با فضاهای بزرگ و بدون مانع و حداقل دیوارهای داخلی مشخص می شود که حس باز بودن و سیال بودن را در طراحی داخلی مینیمالیستی تقویت می کند.

منابع

tate

danslegris

eden-gallery

eden-gallery(1)

study

tarkett

artland

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

مینیمال آرت (Minimal Art) چیست؟

فهرست