هماتیت چیست؟ مشخصات، کابردها و انواع

هماتیت چیست؟ مشخصات، کابردها و انواع

هماتیت، به عنوان منبع اولیه سنگ آهن روی زمین، برای هزاران سال نقش مهمی در شکل گیری تمدن ها ایفا کرده است. در ابتدا، از آن به عنوان رنگدانه اصلی در نقاشی های غار استفاده می شد، و اغلب رنگ مایل به قرمزی را ایجاد می کرد که به ویژگی متمایز هماتیت تبدیل شد.

ترکیب شیمیاییFe2O3 – اکسید آهن فریک
رنگسیاه تا خاکستری نقره ای، همچنین خاکی قرمز تا قهوه ای است.
رخهیچ یک
سختی۵ – ۶ (سخت) در اکثر انواع، اما نوع خاکی آن بسیار نرم است (<2)
وزن مخصوص۵.۳ (متوسط است)
درخششطیف گسترده ای از متالیک درخشان تا خاکی .
خطوط و نقش هاقرمز قهوه ای تا قرمز زنگ زده.

با گذشت زمان، هماتیت به منبع اصلی آهن تبدیل شد و انتقال قابل توجهی از عصر حجر به عصر آهن را نشان داد. علیرغم ظاهر متفاوتش از نظر شکل، اندازه، رنگ و فرم، هماتیت به طور مداوم در هنگام خراشیدن یک رگه قرمز از خود به جای می گذارد و نام مستعار “سنگ خون” را برای آن به ارمغان می آورد. ریشه نام آن نیز به رنگ قرمز آن مربوط می شود که از کلمه یونانی برای خون، “هایما” گرفته شده است.

ویژگی های هماتیت
سنگ های هماتیت صاف، مانند سنگ سمت چپ، برای ساخت جواهرات استفاده می شود. همانطور که در سنگ سمت راست دیده می شود، هماتیت ممکن است با رنگ خاکستری نقره ای نیز یافت شود.

هماتیت رنگ‌های مختلفی مانند خاکستری نقره‌ای، سیاه، قهوه‌ای یا قرمز را نشان می‌دهد و می‌تواند به صورت کریستال‌های فلزی بدرخشد یا به‌عنوان یک سنگ خشن مات و قرمز ظاهر شود. جالب توجه است که هماتیت اهمیت خود را فراتر از زمین گسترش می دهد. در قلمروهای فرازمینی اهمیت دارد. تقریباً ۱۰-۱۵ درصد از خاک سیاره مریخ از هماتیت تشکیل شده است که به رنگ قرمز مشخص سطح مریخ کمک می کند.

هماتیت چیست؟

اخرای قرمز و هماتیت
اخرای قرمز، خاک رس که دارای مقادیر مختلف هماتیت است، در داخل پارک طبیعی Serra Gelada، در آلیکانته، اسپانیا دیده می شود. اخرای قرمز اغلب در نقاشی های غار استفاده می شد.

هماتیت نوعی اکسید آهن است و از ۷۰ درصد آهن و ۳۰ درصد اکسیژن تشکیل شده است. فرمول شیمیایی آن Fe2O3 است. این ماده معدنی در زمین بسیار رایج است و اغلب برای استخراج آهن و ساخت محصولات مبتنی بر آهن مانند فولاد استخراج می شود.

حتی با اینکه هماتیت فراوان است، معمولاً به تنهایی روی زمین یافت نمی شود. در عوض، معمولاً با سایر مواد معدنی مانند مگنتیت مخلوط می شود.

به گفته محققان هماتیت در نتیجه واکنش ماگماهای داغ با مواد اطراف ایجاد می شود. سپس به لایه‌های متمرکزی از بسترهای رسوبی فرسایش می‌یابد و از طریق توزیع گرانشی از هم جدا می‌شود. هماتیت همچنین می تواند از آب دریاچه رسوب کند و بسترهایی را در کف دریاچه ایجاد کند.

هماتیت می تواند ویژگی های فیزیکی مختلفی داشته باشد زیرا می تواند به روش های مختلف تشکیل شود. این امر شناسایی سنگ را صرفاً بر اساس ظاهر آن، به ویژه برای کسانی که زمین شناسی مطالعه می کنند، چالش برانگیز می کند.

هماتیت علیرغم اشکال مختلفش دارای یک ویژگی متمایز است که اغلب به آن “تول” می گویند. به دلیل داشتن آهن و اکسیژن زیاد، وقتی روی سطحی خراشیده می شود، همیشه پودر قرمز رنگی به جا می گذارد. این ویژگی منجر به نام مستعار آن “سنگ خون” شده است.

هماتیت چگونه تشکیل می شود؟

حدود ۲.۴ میلیارد سال پیش، زمانی که زمین پوشیده از اقیانوس های اولیه بود، مقدار زیادی آهن در آب وجود داشت. با ظهور گیاهان آبزی اولیه که قادر به فتوسنتز بودند، سطح اکسیژن در اقیانوس ها افزایش یافت. این اکسیژن با آهن موجود در آب ترکیب شده و ذرات زنگ را تشکیل می دهد. با گذشت زمان، این ذرات به کف اقیانوس فرو رفتند و به ذخایر سنگ آهن نواری فشرده شدند که منبع اصلی هماتیت امروزی است. این روند برای صدها میلیون سال ادامه یافت.

هماتیت چه کاربرد هایی دارد؟

در حالی که هماتیت عمدتاً برای استخراج آهن استفاده می شود، در طول تاریخ برای اهداف مختلفی استفاده شده است. این یکی از اجزای کلیدی “اخر قرمز” است، رنگدانه ای که در رنگ ها، آرایش ها، لعاب ها و نقاشی های اولیه غار استفاده می شود. این کانی که خود را به شکل های فلزی و کریستالی نشان می دهد، در جواهرات نیز استفاده می شود. هنگامی که هماتیت جلا داده می شود، ظاهر فلزی صافی از خود نشان می دهد و آن را برای ساخت مهره هایی با اشکال و اندازه های مختلف مناسب می کند.

انواع هماتیت
نمونه ای از هماتیت، با رگه قرمز مشخص آن، نشان داده شده است. این معدن در اورو پرتو، ایالت میناس گرایس، برزیل استخراج شد.

علاوه بر کاربردهای زیبایی شناختی، ادعا شده است که هماتیت دارای خواص درمانی است، اگرچه هیچ مبنای علمی برای چنین ادعاهایی وجود ندارد. با این حال، هماتیت در تجهیزات پزشکی برای محافظت در برابر تشعشع استفاده می شود، زیرا می تواند اشعه ایکس را متوقف کند.

در حالی که هماتیت در سراسر جهان یافت می شود، مقادیر قابل توجهی در کشورهایی مانند چین، برزیل، ونزوئلا، استرالیا، آفریقای جنوبی، آمریکا و کانادا استخراج می شود. برخی از این معادن سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون تن سنگ آهن از جمله هماتیت و مگنتیت استخراج می کنند.

دو نوع اصلی هماتیت چیست؟

معمول ترین انواع این کانی هماتیت فلزی و خاکی است. هماتیت فلزی، که به نام هماتیت اسپکولار نیز شناخته می شود، ظاهری براق دارد و ممکن است خاصیت میکایی را نشان دهد. این بدان معنی است که به راحتی می تواند به تکه های کوچک تبدیل شود. تکه‌ها کاملاً سخت هستند، اما می‌توان آن‌ها را به راحتی از نمونه جدا کرد و تعیین سختی کانی را دشوار می‌کند. در برخی از نمونه‌های هماتیت فلزی، یک سطح گرد و ناهموار وجود دارد که به صورت کریستال‌های فیبری هماتیت از سطحی به فضایی پر از مایع گسترش یافته است.

هماتیت چه خواص شفابخشی دارد؟

اعتقاد بر این است که هماتیت تأثیر مثبتی بر بدن دارد. تصور می شود که به سیستم گردش خون کمک می کند، به جذب آهن کمک می کند و نشاط و قدرت انسان را افزایش می دهد. 

آیا هماتیت مغناطیسی است؟

هماتیت یک ماده معدنی موجود در طبیعت است که اغلب خواص مغناطیسی از خود نشان می دهد. معمولاً در کاربردهای مختلف علمی و فناوری استفاده می شود. یکی از ویژگی های قابل توجه هماتیت انتقال اسپین فلاپ در دمای پایین آن است که به عنوان گذار مورین شناخته می شود.

منابع

wiley

beadsofcambay

esci

howstuffworks

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

هماتیت چیست؟ مشخصات، کابردها و انواع

فهرست