QR کد چیست و چگونه کار می کند؟

QR کد چیست و چگونه کار می کند؟

شما می توانید کدهای UPC(Universal Product Code) را تقریباً در هر کالایی در فروشگاه ها مشاهده کنید. درست مانند بارکدهای دیگر، کدهای UPC به هر کسی که دارای اسکنر بارکد است به سرعت اطلاعات ذخیره شده در بارکد را ارائه می کند. QR کدها نسخه مدرن و پیشرفته تر کد های UPC هستند.

در ابتدا، کدهای UPC، مانند اولین انواع بارکد، یک بعدی بودند. این بدان معنی است که آنها فقط می توانند اطلاعات را در یک جهت حمل کنند. آنها برای مقادیر کمی از داده ها، مانند کدهای عددی محصول، مناسب بودند. با این حال، نیاز روزافزونی به بارکد وجود داشت که بتواند داده های بیشتری را مدیریت کند.

کد QR چیست؟

هنگامی که در فروشگاهی از تسویه حساب خود استفاده می کنید، بارکدهای موجود در اقلام خود را اسکن می کنید. بارکدها حاوی اطلاعاتی درباره محصول هستند و به صندوقدار اجازه می‌دهند تا خرید شما را فوراً شناسایی کند.

QR کد

اکنون، یک کد QR که مخفف عبارت “پاسخ سریع یا Quick Response” است، مانند یک نسخه سوپرشارژ شده بارکد است. در حالی که یک بارکد اطلاعات را به صورت افقی منتقل می کند، یک کد QR این کار را به صورت افقی و عمودی انجام می دهد. این قابلیت جهت دوگانه، کدهای QR را قادر می سازد بیش از صد برابر اطلاعات بیشتری را در خود نگهداری کنند.

کدهای QR چگونه به وجود آمدند؟

در اوایل دهه ۱۹۹۰، اسکن بارکدها چالش برانگیزتر شد. هر بارکد فقط می تواند ۲۰ کاراکتر داده را در خود جای دهد و برای توصیف محتویات آن به چندین بارکد روی یک جعبه نیاز است. هارا ماساهیرو، مهندس ژاپنی که اسکنر بارکد می‌سازد، چالشی را برای رفع این محدودیت بر عهده گرفت.

هارا و تیمش یک بارکد مربعی شکل دوبعدی برای افزایش ظرفیت داده ایجاد کردند. با این حال، این بارکدهای مربعی زمانی که با متن دیگری چاپ می شدند غیرعملی می شدند، زیرا دستگاه های اسکن نمی توانستند آنها را تشخیص دهند. پیشرفت زمانی اتفاق افتاد که هارا متوجه آسمان خراش هایی شد که در طول رفت و آمدش در مترو از چشم انداز بیرون آمده بودند.

او با الهام از این موضوع، سه مربع کوچک با نسبت سیاه به سفید مشخص در گوشه‌های بارکد جدید اضافه کرد. این راه حل به اسکنرها اجازه داد تا فوراً بارکدهای مربعی را تشخیص دهند و بر چالش های قبلی غلبه کنند.

ساختار کدهای QR

تغییر به نوار کدهای پشته ای و دوبعدی

راه حلی که امروزه هنوز مورد استفاده قرار می گیرد، بارکد انباشته است، که همانطور که از نام آن پیداست، حاوی چندین کد ۱ بعدی است که روی هم چیده شده اند. اگرچه بارکدهای انباشته شده می توانند اطلاعات بیشتری را نسبت به کدهای ۱ بعدی سنتی در خود نگه دارند، اما خواندن آنها هنگام ذخیره داده های گسترده ممکن است بزرگ و چالش برانگیز شود.

برای رفع نیاز به یک بارکد با اندازه کوچک و به راحتی قابل خواندن که قادر به ذخیره مقادیر زیادی داده و انواع کاراکترهای مختلف باشد، بازار رویکرد جدیدی را مطالبه کرد.

بارکدهای دوبعدی

همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، بارکدهای دوبعدی (گاهی اوقات کدهای ماتریسی نامیده می شوند) اطلاعات را به صورت عمودی و افقی حمل می کنند.

بارکدهای دو بعدی می توانند ده ها یا حتی صدها برابر بیشتر از بارکدهای یک بعدی اطلاعات ذخیره کنند. برای مثال، کد QR Denso Wave، یکی از محبوب‌ترین فرمت‌های دو بعدی، می‌تواند بیش از ۷۰۰۰ رقم یا ۴۰۰۰ کاراکتر متن را در خود جای دهد، در حالی که حتی پیچیده‌ترین کدهای ۱ بعدی حداکثر ۲۰ کاراکتر دارند.

با این حال، کدهای دو بعدی برای هر برنامه ای ایده آل نیستند. پیچیدگی آنها به اسکنرهای قدرتمندتری برای رمزگشایی نیاز دارد. علاوه بر این، برخی از مردم با این فناوری آشنا نیستند و همین امر پذیرش گسترده را کند می کند. اما با گوشی‌های هوشمندی که اکنون به اسکنر کد QR داخلی مجهز شده‌اند، این به سرعت در حال تغییر است.

چالش پذیرش: کدهای UPC در مقابل کدهای نوار دوبعدی

زمانی که کد UPC در دهه ۱۹۷۰ محبوبیت پیدا کرد، خرده فروشان به پتانسیل آن پی بردند. با این حال، catch-22 رخ داد.

خرده‌فروشان از سرمایه‌گذاری روی اسکنرهای گران‌قیمت تردید داشتند تا زمانی که تولیدکنندگان کدهای UPC را برای همه محصولات اتخاذ کردند. در همین حال، تولیدکنندگان تا زمانی که متوجه نشدند خرده فروشان می توانند کدها را بخوانند، خودداری کردند. در نهایت، خرده فروشان بزرگ برای راه اندازی این فناوری به آن ملحق شدند.

خوشبختانه برای طرفداران بارکد دوبعدی، میلیون‌ها گوشی هوشمند، هر کدام با اسکنر کد QR داخلی، سالانه خریداری می‌شوند و بر مانع بزرگی برای پذیرش گسترده غلبه می‌کنند.

فناوری رمزگشایی کد QR

اما چگونه یک تلفن هوشمند یا هر اسکنر بارکد، الگوهای به ظاهر پیچیده خطوط و مربع ها را در بارکدهای دوبعدی رمزگشایی می کند؟ پاسخ تا حدی در طراحی بارکد نهفته است که برای اسکن دقیق و سریع بهینه شده است.

تراز و داده ها

هر کد QR حاوی یک الگوی یابنده است، مربع‌هایی که به اسکنر در تشخیص اندازه، جهت و زاویه اسکن کد QR کمک می‌کنند. علاوه بر این، یک الگوی تراز به خواننده کمک می کند تا تشخیص دهد آیا بارکد دوبعدی تحریف شده است یا خیر.

پس از ثبت تصویر کد، نرم افزار گوشی هوشمند آن را تجزیه و تحلیل می کند و با محاسبه نسبت بین نواحی سیاه و سفید، الگوهای تراز را شناسایی کرده و آنها را از داده های واقعی جدا می کند.

انعطاف پذیری در برابر نواقص

اسکن کد QR امکان ایجاد حاشیه خطا را فراهم می کند. حتی اگر بخشی از الگو لکه دار شده باشد، اسکنرها همچنان می توانند کدهای QR را بخوانند. تصحیح خطای سیستم اعوجاج یا نواحی مبهم را جبران می کند، کد QR را به صورت دیجیتالی بازسازی می کند و داده های موجود را استخراج می کند.

قابلیت ایجاد کدهای QR دلخواه

می‌توانید با استفاده از تولیدکننده‌های کد QR آنلاین، بارکد دوبعدی خود را ایجاد کنید و در صورت نیاز قالب و اندازه را تنظیم کنید.

اسکن هوشمند

برای جلوگیری از اسکن تصادفی کدهای QR مخرب، برنامه‌ها و اسکنرهای خاصی مشروعیت کدهای QR را تأیید می‌کنند و یک لایه امنیتی اضافه می‌کنند.

تنوع در بارکدهای دوبعدی

کدهای QR تنها نمونه ای از بارکدهای دوبعدی هستند. UPS از MaxiCode استفاده می کند، در حالی که در مناطق نظامی مانند وزارت دفاع آمریکا DataMatrix، یک بارکد فشرده دوبعدی با ظرفیت اطلاعات گسترده را به کار می گیرند.

صرف نظر از فرمت، بارکدهای دوبعدی داده ها و الگوهایی را برای کمک به اسکنرها ترکیب می کنند که اغلب با بارکدهای یک بعدی سنتی سازگار هستند.

تبلیغات بارکد دو بعدی

پذیرش بارکدهای دوبعدی ردیابی اثربخشی تبلیغات را متحول کرد. شرکت‌ها اکنون می‌توانند یک بارکد دوبعدی به تبلیغات اضافه کنند و مستقیماً اسکن‌های مصرف‌کننده، ردیابی بازدید از وب‌سایت‌ها یا خرید محصول را نظارت کنند.

برنامه های کاربردی در دنیای واقعی

شرکت هایی وجود دارند که از بارکدهای دوبعدی برای تبلیغات تعاملی استفاده می کنند. اسکن یک کد در یک مجله خوانندگان را به یک صفحه وب حاوی محصولات تبلیغاتی می برد و امکان خرید سریع را فراهم می کند.

آینده بارکدهای دوبعدی در تبلیغات

تبلیغ‌کنندگان، بارکدهای دوبعدی را برای مصرف‌کنندگانی که از فناوری آگاه هستند و به دنبال دسترسی فوری به اطلاعات محصول هستند، ایده‌آل می‌دانند. این کدها حتی در بیلبوردهایی که با سرعت بزرگراه قابل اسکن هستند در ژاپن محبوبیت پیدا کرده اند. در حالی که در آمریکا رایج نیست، استفاده روزافزون از تلفن های هوشمند و آگاهی از کدهای QR ممکن است بارکدهای دوبعدی را مانند پیشینیان یک بعدی خود به محبوبیت برساند.

منابع

howstuffworks

intuition

newscientist

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

QR کد چیست و چگونه کار می کند؟

فهرست