۷ تن زباله انسانی روی سطح مریخ وجود دارد

۷ تن زباله انسانی روی سطح مریخ وجود دارد

بیش از ۵۰ سال است که انسان در حال کاوش در سطح مریخ بوده است. به گفته دفتر امور فضایی سازمان ملل متحد، ۱۸ شی ساخته دست بشر از طریق ۱۴ ماموریت جداگانه به مریخ فرستاده شده است. بسیاری از این ماموریت‌ها هنوز ادامه دارند، اما در طول دهه‌های کاوش مریخ، قطعات مختلفی از زباله‌ها روی این سیاره باقی مانده‌اند.

زباله های مریخ
تمام فضاپیماهایی که بر روی مریخ فرود می آیند، تجهیزاتی مانند این پوسته محافظ را در مسیر خود به سطح مریخ پرتاب می کنند.

در اواسط آگوست ۲۰۲۲، ناسا تأیید کرد که مریخ‌نورد Perseverance تکه‌ای از زباله‌هایی را که در طول فرودش دور ریخته شده بود شناسایی کرد. این اولین موردی نیست که دانشمندان زباله را در مریخ کشف می کنند، زیرا مقدار قابل توجهی زباله در این سیاره وجود دارد.

زباله ها از کجا می آیند؟

در مریخ، زباله ها از سه منبع اصلی می آیند: سخت افزار دور ریخته شده، فضاپیمای غیرفعال، و فضاپیمای سقوط کرده.

هر ماموریت به سطح مریخ نیاز به یک ماژول برای محافظت از فضاپیما دارد. این ماژول دارای یک سپر حرارتی برای زمانی که فضاپیما از جو سیاره عبور می کند، همراه با یک چتر نجات و تجهیزات فرود برای فرود نرم است.

مشکلات زباله های مریخی
مریخ نورد Perseverance در ۱۲ ژوئیه ۲۰۲۲، بیش از یک سال پس از فرود روی مریخ، با این قطعه توری برخورد کرد.

وقتی فضاپیما فرود می‌آید، بخش‌هایی از ماژول را دور می‌ریزد که ممکن است در مکان‌های مختلف سیاره فرود بیاید. به عنوان مثال، ممکن است یک سپر حرارتی در یک مکان و یک چتر نجات در مکان دیگر وجود داشته باشد. گاهی اوقات، این قطعات پس از برخورد به قطعات کوچک‌تری تبدیل می‌شوند، همانطور که در فرود مریخ نورد Perseverance در سال ۲۰۲۱ مشاهده شد. بادهای مریخی می‌توانند این قطعات کوچک را به اطراف حرکت دهند.

  لایه بندی در نقاشی آکریلیک چگونه انجام می شود؟

در طول سال‌ها، زباله‌های ریز و متنوعی مانند مواد توری کشف شده است. در ۱۳ ژوئن ۲۰۲۲، مریخ نورد Perseverance یک سپر حرارتی بزرگ و براق را پیدا کرد که در صخره‌ها در فاصله ۱.۲۵ مایلی (۲ کیلومتری) از محل فرود خود قرار گرفته بود. مریخ نورد کنجکاوی در سال ۲۰۱۲ و opportunity در سال ۲۰۰۵ نیز با زباله های وسایل نقلیه فرود خود مواجه شدند.

فضاپیمای غیرفعال و سقوط سقوط کرده

نوع بعدی زباله‌های مریخ از ۹ فضاپیمای غیرفعال روی سطح می‌آیند. اینها شامل فرودگر مریخ ۳، کاوشگر مریخ ۶، کاوشگر وایکینگ ۱، کاوشگر وایکینگ ۲، کاوشگر Sojourner، فرودگر سابق گمشده بیگل ۲، فرودگر فونیکس، مریخ نورد روح، و مریخ نورد opportunity هستند. اینها در حالی که بیشتر دست نخورده هستند، می توانند به جای زباله، آثار تاریخی در نظر گرفته شوند.

فرسودگی و پارگی همه چیز را در سطح مریخ تحت تاثیر قرار می دهد. برخی از قسمت‌های چرخ‌های آلومینیومی مریخ نورد کنجکاوی شکسته شده و ممکن است در مسیر آن پراکنده شوند. علاوه بر این، زباله‌های به صورت عمدی نیز در سطح مریخ قرار می گیرند، مانند انداختن مته روی سطح در جولای ۲۰۲۱ توسط Perseverance برای جایگزینی آن با مته جدید برای جمع‌آوری نمونه.

 

فضاپیمای سقوط کرده و قطعات آن میزان قابل توجهی به زباله های مریخ را تشکیل می دهد. حداقل دو فضاپیما سقوط کرده اند و چهار فضاپیمای دیگر قبل یا بلافاصله پس از فرود تماس خود را از دست داده اند. فرود ایمن روی مریخ چالش برانگیزترین جنبه هر ماموریتی است و موفقیت آن تضمین نشده است.

  لایه بندی در نقاشی آکریلیک چگونه انجام می شود؟

جرم کل فضاپیماهای ارسال شده به مریخ تقریباً ۲۲۰۰۰ پوند (۹۹۷۹ کیلوگرم) است. با کم کردن وزن سفینه عملیاتی فعلی روی سطح (۶۳۰۶ پوند یا ۲۸۶۰ کیلوگرم) حدود ۱۵۶۹۴ پوند (۷۱۱۹ کیلوگرم) بقایای انسانی در مریخ باقی می ماند.

چرا زباله های باقی مانده روی مریخ مهم هستند؟

امروزه دانشمندان نگران تاثیر زباله ها در ماموریت های فعلی و آینده به مریخ هستند. تیم‌های Perseverance به‌دقت تمام زباله‌ها را ثبت می‌کنند و بررسی می‌کنند که آیا نمونه‌های جمع‌آوری‌شده را آلوده می‌کند یا خیر. در حالی که مهندسان ناسا خطر گیر افتادن Perseverance در آوارهای فرود را در نظر گرفتند، به این نتیجه رسیدند که این خطر کم است.

اهمیت زباله در مریخ در نقش آن در تاریخ اکتشاف سیاره انسان نهفته است. فضاپیما و اجزای آن نشان دهنده نقاط عطف اولیه در کاوش ما در سایر سیارات است.

منابع

howstuffworks

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

۷ تن زباله انسانی روی سطح مریخ وجود دارد

فهرست