تلسکوپ جیمز وب تصویر ۱۹ کهکشان مارپیچی را با بیشترین جزئیات ثبت کرده است

تلسکوپ جیمز وب تصویر ۱۹ کهکشان مارپیچی را با بیشترین جزئیات ثبت کرده است

تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) تصاویری از ۱۹ کهکشان مارپیچی مشابه کهکشان راه شیری را ثبت کرده است. این تصاویر ستارگان، گاز و غبار را با جزئیات بسیار نشان می دهند. این تلسکوپ این کهکشان ها را در کوچکترین مقیاسی که تا به حال فراتر از کهکشان خودمان دیده شده است، ثبت کرد.

به گفته جانیس لی، دانشمند مؤسسه علمی تلسکوپ فضایی در بالتیمور و یکی از اعضای تیم تحقیقاتی، تصاویر جدید وب فوق العاده هستند. حتی محققانی که دهه‌ها این کهکشان‌ها را مطالعه کرده‌اند، آنها را شگفت‌انگیز می‌دانند.

بیشترین جزئیات تصاویر کهکشان
کهکشان مارپیچی NGC 1365 که در فاصله ۵۶ میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی فورنکس قرار دارد.

جیمز وب (JWST) که در روز کریسمس سال ۲۰۲۱ راه اندازی شد، توانایی منحصر به فردی برای گرفتن تصاویر دقیق از اجسام دور دارد. دوربین های مادون قرمز نزدیک و میانی آن می توانند نوری را که برای چشم انسان نامرئی است تشخیص دهند. این به دانشمندان اجازه می دهد تا ابرهای غبار و اجسام پنهان شده در آنها و همچنین اجسامی را که خیلی کم نور هستند برای دیدن تلسکوپ های معمولی مشاهده کنند.

کهکشان های مارپیچی که توسط این تلسکوپ تصویر برداری شده اند در فاصله ۱۵ تا ۶۰ میلیون سال نوری از زمین قرار دارند. تصاویر این کهکشان‌ها را پر از ستارگان نشان می‌دهند که به صورت نقاط آبی رنگ نوری ظاهر می‌شوند. برخی از ستاره ها در سراسر بازوهای مارپیچی پراکنده هستند، در حالی که برخی دیگر در مراکز کهکشان ها متمرکز هستند. شواهد حاکی از آن است که کهکشان های مارپیچی از درون به بیرون رشد می کنند و خوشه های ستاره ای پیرتر در هسته و ستارگان جوانتر در بازوها وجود دارند.

این تصاویر همچنین ابرهای قرمز و نارنجی را نشان می دهد که نشان دهنده گرد و غبار اطراف ستارگان است. اشکال کروی ممکن است بقایای ستاره های منفجر شده را نشان دهد. نور صورتی و قرمز در برخی از تصاویر ممکن است از سیاهچاله های بسیار پرجرم ناشی شود، غلظتی از ماده که جرمی صدها هزار برابر خورشید ما دارد.

ثبت تصاویر کهکشان مارپیچی
تصویر موزاییکی که تمام ۱۹ کهکشان مارپیچی را نشان می دهد که اخیراً توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب مشاهده شده است.

تصاویر جدید بخشی از برنامه فیزیک با وضوح بالا در کهکشان‌های نزدیک (PHANGS) است که هدف آن درک بهتر فیزیک تشکیل ستاره‌ها است. تیم PHANGS از تعداد بی سابقه ستاره های ثبت شده در این تصاویر برای رسیدن به این هدف استفاده می کند. آدام لروی، استاد نجوم در دانشگاه ایالتی اوهایو و یکی از اعضای تیم PHANGS، بر اهمیت فهرست نویسی انواع مختلف ستارگان برای ایجاد دید قابل اعتمادتری از چرخه زندگی آنها تاکید می کند، زیرا ستاره ها می توانند میلیاردها یا تریلیون ها سال زندگی کنند.

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

تلسکوپ جیمز وب تصویر ۱۹ کهکشان مارپیچی را با بیشترین جزئیات ثبت کرده است

فهرست