کره زمین چطور به وجود آمده است؟

کره زمین چطور به وجود آمده است؟

زمین و ماه چگونه بوجود آمده اند؟

داستان زمین و همدم آسمانی آن، ماه، به روزهای اولیه منظومه شمسی باز می گردد. بیایید به داستان جذاب شکل گیری آنها بپردازیم.

تولد سیارات: از غبار تا پیش سیاره

مانند خواهر و برادرهایی که از رحم کیهانی بیرون می آیند، سیارات از جمله زمین از قرص عظیمی از گرد و غبار و گاز چرخان که خورشید جوانی ما را احاطه کرده است، سرچشمه گرفته اند. درون این دیسک اولیه، ذرات ریز گرد و غبار به هم پیوستند و توده هایی به نام «سیاره کوچک» را تشکیل دادند. از طریق برخوردها و جاذبه های گرانشی، این سیارات کوچک به اجرام بزرگتر، شبیه به مریخ تکامل یافتند که “سیاره های اولیه” نامیده می شوند.

تشکیل کره زمین

خود زمین یک سفر دگرگون کننده را پشت سر گذاشت که به اندازه نهایی خود از طریق برخوردی عظیم با موجودی به اندازه مریخ به اوج خود رسید. این رویداد عظیم که «برخورد ماه‌ساز» نامیده می‌شود، نه تنها موادی را به زمین وارد کرد، بلکه انرژی کافی برای تبخیر سنگ و فلز از هر دو جسم در حال برخورد تولید کرد. بخار حاصل، دیسکی را در اطراف زمین تشکیل داد، که در نهایت سرد و بسته شد و ماه را به دنیا آورد.

پرده برداری از ریشه ها: بینش از شهاب سنگ ها و نمونه های سنگ 

درک ما از این حماسه کیهانی از تجزیه و تحلیل دقیق شهاب‌سنگ‌ها و نمونه‌های سنگی ناشی می‌شود که توسط محققان از جمله محققان دانشگاه شیکاگو در قرن بیستم و بیست و یکم به‌دقت بررسی شده است.

چرا درک شکل گیری حیاتی است؟

درک پیدایش زمین و ماه اهمیت عمیقی در کشف تاریخ منظومه شمسی دارد. این پرسش‌های اساسی را روشن می‌کند: مدت زمان شکل‌گیری سیارات، ترکیب سیارات، و عوامل مساعد برای حیات. علاوه بر این، به عنوان قطب‌نمای دانشمندان سیاره‌ای را در تلاش برای کشف قلمروهای قابل سکونت در داخل و خارج از همسایگی کیهانی ما هدایت می‌کند.

زمین اولیه چگونه و چه زمانی شکل گرفت؟

حدود ۴.۶ میلیارد سال پیش، روایت زمین در یک ابر دیسکی شکل از غبار و گاز آغاز شد که خورشید نوپا را احاطه کرده بود. این زباله های کیهانی، بقایای تولد خورشید، به هم پیوستند و سیاره ما را تشکیل دادند که توسط برخوردها و فعل و انفعالات گرانشی به پیش رانده شدند.

  لایه بندی در نقاشی آکریلیک چگونه انجام می شود؟
سنگ زمینی از کره ماه
یک سنگ زمینی از ماه تجزیه و تحلیل سنگی که توسط فضانوردان آپولو ۱۴ از ماه بازگردانده شده است، کشف کرد که در واقع از زمین سرچشمه گرفته است و احتمالاً پس از پرتاب شدن در اثر برخورد بزرگ، راهی ماه شده است. محققان بر اساس وجود مقادیر زیادی از مواد معدنی که در زمین رایج هستند اما در ماه نادر هستند، می‌دانستند که از زمین آمده است. بر اساس تجزیه و تحلیل، این سنگ در حدود ۴ تا ۴.۱ میلیارد سال پیش تشکیل شده است.ش

رمزگشایی ریشه ها: بینش هایی از شهاب سنگ ها

شهاب سنگ ها، پیام رسان های آسمانی که مواد مختلفی را از سراسر منظومه شمسی حمل می کنند، سرنخ های مهمی را ارائه می دهند. آنها حاوی بقایایی مانند غضروف‌ها، قطعاتی هستند که پیش از شکل‌گیری سیاره‌ها، در کنار تکه‌هایی از سیارک‌ها و سیاره‌های کوچک ساخته شده در دوران سیاره‌سازی ساخته شده‌اند. با بررسی عناصر رادیواکتیو محبوس شده در این مواد، دانشمندان سن آنها را تشخیص می دهند و تاریخچه اجداد کیهانی ما را آشکار می کنند.

مراحل پایانی: بحث در مورد رویداد شکل گیری ماه

اوج شکل گیری سیاره، از جمله تولد ماه، موضوع بحث های شدید باقی مانده است. این رویداد دورانی، که به طور بالقوه بیش از صد میلیون سال پیش روی داد، نه تنها برافزایش نهایی زمین از مواد، بلکه پیدایش همدم آسمانی آن را نیز مشخص کرد و به تحقیقات علمی مداوم در مورد اسرار گذشته کیهانی ما دامن زد.

پرسش ها

زمین چگونه آب به دست آورد؟

پیدایش آب زمین را می توان با دو نظریه اصلی توضیح داد: یا با پیش سازهای آب در طول شکل گیری خود پدیدار شد، یا پس از ایجاد آن از طریق سنگ های فضایی غنی از آب مانند سیارک ها و دنباله دارها آب دریافت کرد.

زمین چگونه نام خود را به دست آورد؟

نام “زمین” از انگلیسی باستانی و آلمانی به معنای “زمین” است. ریشه‌های آن را می‌توان حداقل به یک هزاره در کلماتی مانند «eor(th)e» و «ertha» در انگلیسی باستان و «erde» در آلمانی ردیابی کرد.

مونه مواد از سیارک Bennu
BITS BENNU در جمع آوری نمونه OSIRIS-REX نمایی از خارج از نمونه OSIRIS-REx. نمونه مواد از سیارک Bennu در وسط سمت راست دیده می شود. دانشمندان در تجزیه و تحلیل اولیه این ماده شواهدی از کربن و آب پیدا کرده اند. بخش عمده ای از نمونه در داخل قرار دارد.

سه نظریه در مورد منشا زمین چیست؟

سه نظریه اصلی شکل گیری زمین را روشن می کند:

  1. نظریه برافزایی هسته: این نظریه نشان می دهد که شکل گیری زمین از طریق تجمع تدریجی ماده رخ داده است که منجر به توسعه هسته و لایه های اطراف آن می شود.
  2. نظریه بی ثباتی دیسک: طرفداران این نظریه پیشنهاد می کنند که شکل گیری زمین ناشی از ناپایداری های گرانشی در دیسک پیش سیاره ای اطراف خورشید جوان است.
  3. نظریه برافزایش سنگریزه: طبق این فرضیه، ذرات کوچک به اندازه سنگریزه به عنوان بلوک های سازنده برای تشکیل زمین عمل می کنند و به تدریج از طریق جاذبه گرانشی متقابل به هم می پیوندند.
  لایه بندی در نقاشی آکریلیک چگونه انجام می شود؟

زندگی در زمین چگونه آغاز شد؟

حیات روی زمین به موجودات میکروسکوپی معروف به میکروب ها بازمی گردد که آثاری از وجود خود را در سنگ هایی با قدمت تقریبی ۳.۷ میلیارد سال بر جای گذاشته اند. این اشکال اولیه حیات، مولکول‌های کربن متمایز را پشت سر گذاشتند، که نشان‌دهنده حضور آن‌ها و آغاز حیات در سیاره ما است.

زمین چند ساله است؟

تخمین زده می شود که زمین تقریباً ۴.۵۴ میلیارد سال سن داشته باشد که در طی مراحل اولیه شکل گیری منظومه شمسی که حدود ۴.۶ میلیارد سال پیش آغاز شد، پدیدار شد. زمین به عنوان یکی از خواهر و برادرهای آسمانی متولد شده در میان تکامل کیهانی، شاهد میلیاردها سال تاریخ کیهانی است.

تعاریف

۱. تشکیل زمین

فرآیندی که طی آن سیاره زمین به وجود آمد که شامل تجمع ماده از یک سحابی خورشیدی اولیه است.

۲. تشکیل ماه

رویدادی که در آن قمر زمین ایجاد شد، احتمالاً از طریق برخورد با جسمی به اندازه مریخ، که منجر به پرتاب زباله هایی می شود که در نهایت به ماه ادغام می شوند.

۳. سیاره های کوچک

اجرام آسمانی کوچکی که تصور می شود پیش ساز سیارات هستند، از غبار، گاز و سایر زباله ها در یک قرص پیش سیاره ای تشکیل شده اند.

۴. پیش سیاره ها

اجرام آسمانی بزرگی که از تجمع سیارات کوچک در مراحل اولیه شکل گیری سیاره ها به وجود آمده اند.

یک دیسک پیش سیاره ای
یک دیسک پرتو سیاره ای تصویر یک هنرمند از یک دیسک چرخان از گاز و غبار، شاید شبیه به دیسکی که منظومه شمسی ما را به وجود آورد.

۵. تصادف تشکیل ماه

برخورد عظیم بین یک زمین جوان و یک جرم آسمانی قابل توجه دیگر، که فرض بر این است که منجر به تشکیل ماه شده است.

  لایه بندی در نقاشی آکریلیک چگونه انجام می شود؟

۶. شهاب سنگ ها

سنگ های فرازمینی که به سطح زمین می افتند و اغلب حاوی اطلاعات ارزشمندی درباره ترکیب و تاریخچه اولیه منظومه شمسی هستند.

۷. **تاریخچه منظومه شمسی**: توسعه زمانی و تکامل اجرام آسمانی در منظومه شمسی، از جمله سیارات، قمرها و سایر اجرام.

۸. دانشمندان سیاره ای

دانشمندان متخصص در مطالعه سیارات، شکل گیری آنها، زمین شناسی، جو و پتانسیل برای حمایت از حیات.

۹. جهان قابل سکونت

سیارات یا قمرهایی که قادر به پشتیبانی از حیات یا داشتن شرایط مناسب برای زندگی آنگونه که ما می شناسیم.

۱۰. زمین اولیه

مراحل اولیه وجود زمین، شامل شکل گیری و تاریخ اولیه زمین شناسی.

۱۱. دیسک گرد و غبار و گاز

ناحیه مسطح و چرخشی از فضا که یک ستاره جوان را احاطه کرده است، حاوی موادی است که ممکن است سیارات از آنها تشکیل شوند.

۱۲. تشکیل خورشید

فرآیندی که طی آن ستاره ای مانند خورشید از فروپاشی گرانشی یک ابر مولکولی تشکیل می شود.

۱۳. برخورد 

برخوردهایی با انرژی بالا بین اجرام آسمانی که می تواند منجر به تشکیل قمرها، حلقه های سیاره ای و تغییرات در سطوح سیاره ای شود.

۱۴. عناصر رادیواکتیو

عناصری که تحت فرآیندهای فروپاشی قرار می گیرند و در طول زمان تابش ساطع می کنند که اغلب در قدمت سنگ ها و تعیین سن اجرام سماوی استفاده می شود.

۱۵. برخوردهای سیاره ای کوچک

برخورد بین اجرام کوچک در فضا، که اعتقاد بر این است که در تشکیل اجسام سیاره ای بزرگتر اساسی است.

۱۶. فرآیند سیاره سازی

تجمع و تجمع تدریجی ماده در یک قرص پیش سیاره ای برای تشکیل سیارات.

۱۷. Chondrules

دانه‌های کروی موجود در برخی از شهاب‌سنگ‌ها که گمان می‌رود یکی از قدیمی‌ترین اجرام جامد در منظومه شمسی هستند و برای درک تاریخ اولیه آن مهم هستند.

۱۸. مرحله پایانی تشکیل سیاره

مرحله پایانی برافزایش سیاره که با برخوردهای قابل توجه و تشکیل اجسام سیاره ای بزرگتر مانند زمین و ماه مشخص می شود.

منابع

planetary

planetary.org

caltech

vedantu

si.edu

uchicago

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

کره زمین چطور به وجود آمده است؟

فهرست