ماه چند فاز دارد؟ بررسی فاز های مختلف ماه

ماه چند فاز دارد؟ بررسی فاز های مختلف ماه

تصور کردن زندگی روی زمین بدون اینکه ماه هر شب بالای سرمان بدرخشد، دشوار است. اگرچه ماه در آسمان شب ثابت به نظر می رسد، اما فاز های مختلفی را پشت سر می گذارد و نقشی متمایز در رقص کیهانی منظومه شمسی ایفا می کند.

اگر تا به حال به این فکر کرده اید که چرا ظاهر ماه هر شب تغییر می کند، یا چرا در زمان های مختلف طلوع می کند، یا حتی نام های عجیب و غریب برای فازهای ماه نشان دهنده چیست، پاسخ ها در دسترس هستند. ما در مراحل مختلف ماه کاوش خواهیم کرد و عملکرد چرخه ماه را کشف خواهیم کرد.

چرا ماه تغییر شکل می دهد؟

می دانیم که زمین به دور خورشید و ماه به دور زمین حرکت می کند. ماه به صورت جزر و مدی قفل است، به این معنی که ماه با همان سرعتی که به دور زمین می چرخد، حول محور خود می چرخد. برخلاف زمین که با سرعتی متفاوت fi دور خورشید می چرخد، از این رو روز،ماه و سال بوجود می آید. به دلیل این قفل جذر و مدی، یک سمت ماه همیشه رو به زمین است.

eyJidWNrZXQiOiJjb250ZW50Lmhzd3N0YXRpYy5jb20iLCJrZXkiOiJnaWZcL21vb24tcGhhc2VzLTQuanBnIiwiZWRpdHMiOnsicmVzaXplIjp7IndpZHRoIjo4Mjh9LCJ0b0Zvcm1hdCI6ImF2aWYifX0

ماه از خود نور ندارد بلکه نور خورشید را منعکس می کند. خورشید به نقاط مختلف ماه می تابد، زیرا همیشه یک طرف ماه رو به ما است. گاهی اوقات بخشی از ماه را می بینیم که توسط خورشید روشن شده است (یا تمام آن در طول ماه کامل)، و گاهی اوقات ما ماه را نمی بینیم (در طول ماه جدید). هر شب، مقدار متفاوتی از قسمت روشن ماه را می بینیم که شکل ها یا مراحل مختلفی را ایجاد می کند.

فازهای اصلی ماه

ماه دارای هشت مرحله در هر چرخه است: چهار فاز اصلی و چهار فاز میانی. فازهای اصلی عبارتند از:

  • ماه نو
  • سه ماهه اول
  • ماه کامل
  • ربع سوم

اینها در یک زمان خاص هر ماه اتفاق می‌افتند، و می‌توانید بررسی کنید که آیا ماه در آن زمان در منطقه شما قابل مشاهده است یا خیر.

فازهای میانی ماه

فازهای میانی در زمان خاصی اتفاق نمی افتند. آنها انتقال بین فازهای اصلی هستند. ماه ممکن است حدود یک هفته در یکی از این مراحل بماند.فاز های میانی عبارتند از:

  • waxing crescent
  • waxing gibbous
  • Waning Gibbous Moon
  • Waning Crescent Moon
     

اکثر نام های فازهای ماه معنی دارند. به عنوان مثال، “افزایش” به معنای بزرگتر شدن قسمت روشن ماه است و “کاهش” به معنای کوچکتر شدن آن است. ماه “هلال” زمانی است که ماه مانند یک برش منحنی به نظر می رسد. اصطلاح “Gibous” کمتر آشنا است. این بدان معناست که ماه بیش از نیمه روشن است اما کاملاً روشن نیست.

حالا بیایید هر مرحله را با جزئیات بررسی کنیم.

ماه نو

در طول ماه جدید، سمت ماه رو به زمین توسط خورشید روشن نمی شود، بنابراین سیاه به نظر می رسد. در برابر تاریکی فضا قابل مشاهده نیست.

هلال ماه در حال افزایش

بعد از ماه نو، ماه شروع به شبیه شدن به یک برش در آسمان می کند و هر شب بیشتر روشن می شود تا زمانی که به فاز ربع اول برسد.

ربع اول ماه

در مرحله ربع اول، ماه مانند یک نیم دایره در آسمان به نظر می رسد که یک طرف آن روشن و طرف دیگر تاریک است.

در حال افزایش ماه غول پیکر

بعد از ربع اول، ماه همچنان بیشتر روشن می شود تا زمانی که تقریباً کاملاً روشن شود اما نه کاملاً. این مرحله غده اپیلاسیون نامیده می شود.

ماه کامل

در طول ماه کامل، سمت ماه رو به زمین به طور کامل توسط خورشید روشن می شود. این زمانی است که ماه کاملاً گرد به نظر می رسد.

ماه غول پیکر رو به زوال

پس از ماه کامل، قسمت روشن ماه شروع به کوچکتر شدن می کند. هنوز بیش از نیمی از راه در طول فاز غبغب رو به کاهش است.

ربع سوم ماه

در مرحله ربع سوم، نیمی از سمت رو به زمین، مانند ربع اول اما در سمت مخالف، روشن می شود.

هلال ماه رو به زوال

در نهایت، ماه دوباره مانند یک برش منحنی به نظر می رسد زیرا روز به روز کمتر روشن می شود و به فاز ماه جدید باز می گردد.

منابع

howstuffworks

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

ماه چند فاز دارد؟ بررسی فاز های مختلف ماه

فهرست