۱۳ رکورد اکتشافات فضایی در سال ۲۰۲۳

۱۳ رکورد اکتشافات فضایی در سال ۲۰۲۳

در ۱۲ ماه گذشته شاهد شکسته شدن رکوردهای جدید نجومی از ستاره های در حال انفجار تا سیاهچاله های دوردست بوده ایم.

اکتشافات فضایی: خوشه ستاره ای IC 348
خوشه ستاره ای IC 348 همانطور که توسط JWST دیده می شود، جایی که سه کوتوله قهوه ای “ستاره شکست خورده” را مشاهده کرد.

شکستن سد نور: کشف قابل توجه اشعه گاما خورشیدی

اکتشافات فضایی : نور خورشید
تصویری از خورشید

در یک کشف پیشگامانه در سال ۲۰۲۳، دانشمندان قوی ترین تشعشعات پرتو گاما را که تاکنون از خورشید مشاهده شده کشف کردند. این کشف که توسط محققان در Physical Review Letters شرح داده شد، از رکوردهای قبلی فراتر رفت و پرتوهای گاما به انرژی حدود یک تریلیون الکترون ولت می رسید. با استفاده از رصدخانه چرنکوف در ارتفاع بالا (HAWC) در مکزیک، محققان به طور غیرمستقیم این پرتوهای گامای قوی را شناسایی کردند و بینشی از دینامیک پنهان خورشید در زیر سطح آن ارائه کردند.

Vela Pulsar رکورد انرژی پرتو گاما را ثبت کرد

اکتشافات فضایی: تپ اختر vela
تصویر هنری از تپ اختر Vela، در مرکز، و مگنتوسفر آن، که لبه آن با دایره روشن مشخص شده است. مسیرهای آبی که به سمت بیرون حرکت می کنند، مسیرهای ذرات شتاب را نشان می دهند. اینها با برخورد با فوتون های مادون قرمز ساطع شده در مگنتوسفر (به رنگ قرمز) تابش گاما را در امتداد بازوهای یک مارپیچ در حال چرخش تولید می کنند.

در سال ۲۰۲۳، یک دستاورد خارق‌العاده دیگر در نجوم وجود داشت زیرا پرتوهای گاما بیش از ۲۰ TeV از تپ اختر موجود در بقایای ابرنواختر Vela شناسایی شدند. این ستاره نوترونی در حال چرخش طیف بی‌سابقه‌ای از شدت در مقابل انرژی را به نمایش گذاشت و درک ما از شتاب الکترون در میدان‌های مغناطیسی شدید را به چالش کشید. سیستم استریوسکوپی با انرژی بالا (HESS) در نامیبیا نقش مهمی در این رصد رکوردشکنی ایفا کرد.

آتش بازی کیهانی: شدیدترین انفجار جهان

اکتشافات فضایی : سیاهچاله
سیاه چاله ای در مرکز یک ابر چرخان عظیم از گازهای آتشین.

کهکشانی که نور آن به مدت ۸ میلیارد سال سفر کرده است، میزبان شدیدترین و طولانی‌ترین انفجاری است که تا به حال در سال ۲۰۲۳ مشاهده شده است. این رویداد انفجاری با نام AT2021lwx که ده برابر درخشان‌تر از هر ابرنواختر شناخته شده‌ای است، سؤالاتی را درباره منشا آن ایجاد کرده است. این منظره کیهانی که توسط تاسیسات Zwicky و سیستم آخرین هشدار برخورد زمینی سیارک کشف شد، با سوخت یک سیاهچاله عظیم که یک ابر گازی عظیم را مصرف می‌کند، یک پدیده بی‌سابقه را در ماه می ثبت کرد.

انفجار رادیویی سریع

اکتشافات فضایی : انفجار رادیویی
یک تصویر یک انفجار رادیویی سریع را نشان می دهد که از سه کهکشان در حال برخورد فرار می کند و به کهکشان راه شیری سفر می کند.

در سال ۲۰۲۳، دورترین انفجار رادیویی سریع (FRB) که تا به حال کشف شده بود، رونمایی شد که از سیستم برخورد کهکشان‌هایی در فاصله ۸ میلیارد سال نوری از ما سرچشمه می‌گیرد. ASKAP، رهیاب آرایه کیلومتر مربعی استرالیا، این انفجار رکوردشکنی را با نام FRB 20220610A مشخص کرد و بینشی در مورد ماهیت مرموز FRBها و پتانسیل آنها برای پرده برداری از ساختارهای کیهانی پنهان ارائه کرد.

سیگنال های کهکشانی: خط ۲۱ سانتی متری در فاصله بی سابقه ای شناسایی شد

اکتشافات فضایی: انتشارات رادیویی
تلسکوپ رادیویی غول پیکر متروویو در پونا، هند.

سال ۲۰۲۳ یک نقطه عطف بود زیرا انتشارات رادیویی مرتبط با گاز هیدروژن خنثی از یک کهکشان ۸.۸ میلیارد سال پیش شناسایی شد. با استفاده از لنز گرانشی برای تقویت سیگنال‌ها، تلسکوپ رادیویی غول‌پیکر متروویو در هند خط ۲۱ سانتی‌متری را مشاهده کرد که یک طول موج اساسی در نجوم رادیویی است و جزئیاتی در مورد توزیع گاز هیدروژن در یک کهکشان از جهان دور را آشکار کرد.

رکورد های هلیکوپتر Ingenuity’s Skybound در مریخ

اکتشافات فضایی: هلیکوپتر Ingenuity
هلیکوپتر Ingenuity مریخ ناسا، که توسط مریخ نورد Perseverance این آژانس در ۱۶ آوریل ۲۰۲۳ عکاسی شده است. مریخ نورد این تصویر رنگی پیشرفته را با استفاده از ابزار Mastcam-Z خود گرفته است.

هلیکوپتر Ingenuity ناسا به عملکرد استثنایی خود در مریخ ادامه داد و رکوردهای جدیدی را در سال ۲۰۲۳ به نام خود ثبت کرد. Ingenuity با دستیابی به طولانی ترین مدت پرواز در طول پروازهای ۵۹ و ۶۳ خود، همراه با طی مسافت های قابل توجه، موفقیت این ماموریت آزمایشی در سیاره سرخ را به نمایش گذاشت و آسمان مریخ را به تصویر کشید. 

ناسا گرم ترین تابستان نیمکره شمالی را تایید کرد

اکتشافات فضایی: ناهنجاری دمایی
نقشه ای با سایه های قرمز، زرد و نارنجی که ناهنجاری های دمای جهانی را برای تابستان هواشناسی در سال ۲۰۲۳ در مقایسه با میانگین پایه از ۱۹۵۱ تا ۱۹۸۰ نشان می دهد.

در سال ۲۰۲۳، موسسه مطالعات فضایی گودارد ناسا گرم ترین تابستان نیمکره شمالی از زمان شروع ثبت دمای در سال ۱۸۸۰ را تأیید کرد. با میانگین دمای بیش از میانگین پایه، تابستان سال ۲۰۲۳، تحت تأثیر گرمایش جهانی ناشی از انسان و اثرات ال نینو، پیامدهای شدیدی را به همراه داشت. از جمله آتش‌سوزی‌های گسترده و موج‌های گرما مرگبار در چندین قاره.

تشدید بحران آب و هوا: کاه شدید یخ دریای قطب جنوب

اکتشافات فضایی : تغییرات فصلی یخ های قطب جنوب
تغییرات فصلی در میزان یخ دریا در اطراف قطب جنوب.

یک مطالعه مشترک توسط ناسا و مرکز ملی داده برف و یخ نشان داد که وسعت یخ دریا در آبهای قطب جنوب در سال ۲۰۲۳ کم سابقه بوده است. همزمان، قطب شمال ششمین میزان یخ دریا را تجربه کرده است که بر پیامدهای هشداردهنده جهانی ناشی از انسان تاکید دارد. گرم شدن روی پوشش یخی قطبی و پتانسیل آن برای تبدیل شدن به یک چرخه خودتقویت کننده.

فرانک روبیو اولین فضانورد آمریکایی که یک سال را در فضا گذراند

اکتشافات فضایی:ک سال کامل در فضا
فرانک روبیو در ماژول کوپولای ایستگاه فضایی بین المللی.

فرانک روبیو فضانورد ناسا در سال ۲۰۲۳ با تبدیل شدن به اولین آمریکایی که یک سال کامل را در فضا در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) گذراند، به طور ناخواسته وارد کتاب های تاریخ شد. روبیو، همراه با فضانوردان سرگئی پروکوپیف و دیمیتری پتلین، رکوردهای قبلی را برای ماموریت‌های فضایی مداوم پشت سر گذاشتند و بینش‌های ارزشمندی را در مورد سفرهای فضایی طولانی مدت ارائه کردند.

ماهواره گایا ستاره های فراری سریع و بی سابقه ای را کشف کرد

اکتشافات فضایی: ستاره فراری
تصویری از یک ستاره فراری که از یک خوشه متراکم ستاره به بیرون پرتاب می شود.

ستاره شناسان با استفاده از داده های ماهواره گایا آژانس فضایی اروپا از شش ستاره جدید پرسرعت پرده برداری کردند که دو مورد از آنها J0927-6335 و J1235-3752 رکوردهای سرعت جدیدی را در کهکشان ما ثبت کردند. این ستارگان کوتوله سفید به ترتیب سرعت های ۲۲۸۵ و ۱۶۹۴ کیلومتر بر ثانیه را به نمایش گذاشتند که محدودیت های موجود را به چالش می کشد و بینش های ارزشمندی را در مورد مکانیسم های شکل گیری و پرتاب آنها ارائه می دهد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب از دوردست ترین سیاهچاله کلان پرجرم تصویر برداری کرد

اکتشافات فضایی : اختروش
تصور هنرمند از یک اختروش که توسط یک سیاهچاله بسیار پرجرم نیرو می گیرد

تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) تاریخ نجومی را با کشف دوردست‌ترین سیاه‌چاله کلان پرجرم در کهکشانی به نام CEERS 1019 متحول کرد. این سیاهچاله که تنها ۵۷۰ میلیون سال پس از انفجار بزرگ وجود داشت، سؤالاتی را در مورد رشد سریع آن و نقش احتمالی آن مطرح کرد. از ادغام کهکشان ها در تقویت فعالیت آن.

تلسکوپ فضایی جیمز وب لکه های کوچکترین کوتوله قهوه ای را کشف کرد

اکتشافات فضایی: کوتوله قهوه ای ISO-Oph 102
کوتوله قهوه ای ISO-Oph 102

با فاصله گرفتن از رکوردهای اندازه و فاصله، جیمز وب کوچکترین کوتوله قهوه ای تا به امروز را در خوشه ستاره ای IC 348 شناسایی کرد. این کوتوله قهوه ای با جرمی قابل مقایسه با برخی از سیارات، درک ما از مرز بین ستاره ها و سیارات را به چالش کشید و مسائل جدیدی ارائه کرد.

طوفان رعد و برق آتشفشانی: انفجار آتشفشان تونگا

اکتشافات فضایی: آتشفشان تونگا
آتشفشان تونگا

فوران آتشفشان Hunga Tonga-Hunga Ha’apai در ژانویه ۲۰۲۲ باعث ایجاد طوفان رعد و برق بی سابقه ای شد و رکورد شدیدترین برخورد رعد و برق مشاهده شده در طوفان رعد و برق ۱۱ ساعته را به نام خود ثبت کرد. این منظره آتشفشانی با ۱۹۲۰۰۰ رعد و برق، ماهیت شدید پدیده های جوی ناشی از فوران های آتشفشانی زیر آب را به نمایش گذاشت.

منابع

space.com

techvortex.net

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

۱۳ رکورد اکتشافات فضایی در سال ۲۰۲۳

فهرست