۱۳ ترند برتر تکنولوژی در ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴

۱۳ ترند برتر تکنولوژی در ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴

این لیستی از آخرین روندهای فناوری برای سال های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ است.

علاوه بر کاوش در این روندهای اصلی فناوری، ما همچنین نگاهی اجمالی به آنچه در این زمینه مطرح است خواهیم انداخت. 

 1. در دسترس قرار دادن هوش مصنوعی برای همه

تعداد کمی از نوآوری ها در سال های اخیر به سرعت رشد کرده اند و به اندازه هوش مصنوعی علاقه مند شده اند.

نرخ پذیرش فعلی ۲.۵ برابر بیشتر از سال ۲۰۱۷ است، به طوری که حدود ۵۰ درصد از سازمان ها از هوش مصنوعی حداقل برای یک کار تجاری استفاده می کنند.

پذیرش هوش مصنوعی در شرکت ها اخیراً تثبیت شده است.
پذیرش هوش مصنوعی در شرکت ها اخیراً تثبیت شده است.

فناوری هوش مصنوعی راه خود را به امور مالی، بهداشت و درمان، تولید و صنایع مختلف باز می کند.

علاوه بر این، دیگر محدود به شرکت های بزرگ نیست. دموکراتیک شدن هوش مصنوعی به لطف راه حل های AI منبع باز و کاهش هزینه و پیچیدگی سیستم ها اتفاق می افتد.

یک مثال قابل توجه OpenAI، یک شرکت تحقیقاتی هوش مصنوعی است.

علاقه جستجو به "OpenAI" در پایان سال 2022 افزایش یافت.
علاقه جستجو به “OpenAI” در پایان سال ۲۰۲۲ افزایش یافت.

ارزش این شرکت در حال حاضر ۲۹ میلیارد دلار است و پیش بینی می کند تا سال ۲۰۲۴ به یک میلیارد دلار درآمد برسد.

 

ChatGPT OpenAI که در نوامبر ۲۰۲۲ منتشر شد، جهان را با توانایی خود در تولید متن محاوره ای بر اساس اعلان های زبان طبیعی شگفت زده کرد و مرزهای آنچه تصور می شد با هوش مصنوعی امکان پذیر بود را جابجا کرد.

در دو ماه اول انتشار، بیش از ۱۰۰ میلیون نفر از ChatGPT استفاده کردند.

انتشار ChatGPT علاقه بی سابقه ای را به همراه داشت.
انتشار ChatGPT علاقه بی سابقه ای را به همراه داشت.

انتشار ChatGPT علاقه بی سابقه ای را برانگیخت و باعث شد گوگل چت ربات هوش مصنوعی خود را با نام Bard راه اندازی کند. مایکروسافت همچنین یک ربات چت بینگ با استفاده از فناوری OpenAI معرفی کرد. حتی متا در حال ورود به رقابت هوش مصنوعی است و قصد دارد هوش مصنوعی متا مدل زبان بزرگ خود را برای متخصصان دولتی، دانشگاهی و تحقیقاتی منتشر کند.

فناوری زبان طبیعی مانند این پتانسیل تغییر عملیات تجاری را دارد. به عنوان مثال، نمایندگان خدمات مشتری می‌توانند از آن برای پاسخگویی فوری به سؤالات استفاده کنند، شرکت‌ها می‌توانند محتوای بازاریابی شخصی‌سازی شده را بدون استخدام کپی‌نویس ایجاد کنند، و توسعه‌دهندگان می‌توانند از آن برای نوشتن کدهای پیچیده استفاده کنند.

طبق نظرسنجی PwC، رهبران مشاغلی که هوش مصنوعی را اتخاذ می کنند، هدفشان افزایش بهره وری از طریق اتوماسیون، افزایش تصمیم گیری و بهبود تجربه مشتری است.

در سال 2022، نظرسنجی PwC نشان داد که هوش مصنوعی در بهبود بهره‌وری، تصمیم‌گیری و خدمات مشتری بسیار مفید است.
در سال ۲۰۲۲، نظرسنجی PwC نشان داد که هوش مصنوعی در بهبود بهره‌وری، تصمیم‌گیری و خدمات مشتری بسیار مفید است.

یکی از نمونه‌های پلتفرم اتوماسیون مبتنی بر هوش مصنوعی Eleos Health است که یک پلتفرم هوش مصنوعی را برای درمانگران ارائه می‌کند. راه حل CareOps Automation یک پلتفرم هوش مصنوعی صوتی است که به جلسات درمانی گوش می دهد، به طور خودکار مکالمات را دیجیتالی می کند، مداخلات احتمالی را شناسایی می کند و خلاصه جلسات فوری را تولید می کند.

در مثالی دیگر، هوش مصنوعی در حال یافتن کاربردهای جدید و نوآورانه در عملیات تولید و انبار است.

حجم جستجوی «اتوماسیون هوش مصنوعی» از سال 2019 تا کنون 200 درصد افزایش یافته است.
حجم جستجوی «اتوماسیون هوش مصنوعی» از سال ۲۰۱۹ تا کنون ۲۰۰ درصد افزایش یافته است.

در مدیریت موجودی انبار، قابلیت‌های تشخیص تصویر هوش مصنوعی می‌تواند فرآیندها را خودکار کند. این سیستم‌ها می‌توانند در صورت کم بودن موجودی، هشدار ارسال کنند که باعث دخالت انسان می‌شود، و برای تأخیرهای تولید یا زنجیره تأمین تنظیم می‌شود.

راه حل مبتنی بر هوش مصنوعی Eleos Health کل گردش کار مراقبت های درمانی را پوشش می دهد.
راه حل مبتنی بر هوش مصنوعی Eleos Health کل گردش کار مراقبت های درمانی را پوشش می دهد.

در کارخانه های تولیدی، پلتفرم های هوش مصنوعی به روند «کارخانه هوشمند» کمک می کنند. این سیستم‌ها امکان نگهداری پیش‌بینی، کاهش ضایعات و افزایش ایمنی کارگران را در کل فرآیند زنجیره تولید و زنجیره فراهم می‌کنند.

هوش مصنوعی در سرتاسر کارخانه‌های هوشمند، از تولید گرفته تا سفارش تا ارسال، اعمال می‌شود.
هوش مصنوعی در سرتاسر کارخانه‌های هوشمند، از تولید گرفته تا سفارش تا ارسال، اعمال می‌شود.

۲. رشد نوآوری و سرمایه گذاری در Cleantech

۱.۱ تریلیون دلار در انتقال انرژی کم کربن در سال ۲۰۲۲ سرمایه گذاری شد.

سرمایه گذاری جهانی در انرژی پاک همچنان در حال افزایش است.
سرمایه گذاری جهانی در انرژی پاک همچنان در حال افزایش است.

این سرمایه گذاری جهانی با ۳۱ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۲۱ رکورد جدیدی را به ثبت رساند. همچنین اولین سالی است که سرمایه گذاری در انرژی پاک با سوخت های فسیلی برابری می کند.

فناوری پاک شتاب قابل توجهی پیدا کرده است، به طوری که بیش از ۲۵ درصد از کل سرمایه گذاری های مخاطره آمیز اکنون به شرکت های فناوری پاک اختصاص می یابد.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که بودجه و بهره در سال ۲۰۲۳ افزایش یابد که بخشی از آن به دلیل قانون کاهش تورم است. این قانون وام ها، کمک های مالی و مشوق های مالیاتی را برای تشویق بخش خصوصی به سرمایه گذاری بیشتر در فناوری پاک ارائه می دهد.

رهبران Breakthrough Energy Ventures تخمین می زنند که این اقدام می تواند منجر به ایجاد ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ شرکت جدید شود که بسیاری از آنها ممکن است در صنعت هیدروژن سبز باشند.

«هیدروژن سبز» که با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر تولید می‌شود، در پنج سال گذشته شاهد افزایش بیش از ۱۴۵۰ درصدی حجم جستجو بوده است.

"هیدروژن سبز" با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر تولید می شود و حجم جستجو برای این عبارت در پنج سال گذشته بیش از 1450 درصد افزایش یافته است.
“هیدروژن سبز” با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر تولید می شود و حجم جستجو برای این عبارت در پنج سال گذشته بیش از ۱۴۵۰ درصد افزایش یافته است.

انتظار می رود این بازار تا سال ۲۰۲۷ با CAGR 61 درصد رشد کند و به ارزش بیش از ۷ میلیارد دلار برسد.

شورای هیدروژن تخمین می زند که حدود ۷۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری متمرکز بر هیدروژن برای دستیابی به انتشار خالص صفر تا سال ۲۰۵۰ مورد نیاز است. از ماه می ۲۰۲۲، ۶۸۰ پروژه هیدروژنی در مقیاس بزرگ اعلام شده بود که نشان دهنده افزایش قابل توجهی از سال ۲۰۲۱ است.

تقریباً 10 درصد از این پروژه های هیدروژنی به تصمیم نهایی سرمایه گذاری رسیده اند.
تقریباً ۱۰ درصد از این پروژه های هیدروژنی به تصمیم نهایی سرمایه گذاری رسیده اند.

وزارت انرژی ایالات متحده همچنین ۴۷ میلیون دلار بودجه برای فناوری های هیدروژن پاک در اوایل سال ۲۰۲۳ اعلام کرده است.

شرکت‌هایی مانند Plug Power، تولیدکننده عمده سیستم‌های پیل سوختی هیدروژنی در ایالات متحده، پس از مشارکت‌های جدید با TC Energy و Nikola، شاهد افزایش قیمت سهام در سال ۲۰۲۳ تقریبا ۳۰ درصد بوده‌اند.

قطارهای مسافربری هیدروژنی در آلمان راه اندازی شده اند و برنامه هایی برای انتقال هزاران قطار به سوخت هیدروژنی در سال های آینده در نظر گرفته شده است.

Cleantech به قطارهای مسافربری در آلمان نیرو می دهد.
Cleantech به قطارهای مسافربری در آلمان نیرو می دهد.

در حالی که ابتکارات سبز مانند کاشت درخت و وسایل نقلیه هیدروژنی به کاهش انتشار کمک می کند، بسیاری از کارشناسان معتقدند اقدامات اضافی مانند فناوری جذب کربن ضروری است.

 جستجو برای «گرفتن و ذخیره کربن» طی پنج سال گذشته 260 درصد افزایش یافته است.

جستجو برای «گرفتن و ذخیره کربن» طی پنج سال گذشته ۲۶۰ درصد افزایش یافته است.

فناوری جذب کربن شامل کار با ابر انتشار دهنده‌ها مانند نیروگاه‌ها و تأسیسات تولید بتن برای جذب مولکول‌های کربن و جلوگیری از انتشار آنها در هوا است. این فرآیند می تواند به طور موثر تا ۹۰ درصد از انتشار گازهای گلخانه ای از نیروگاه ها و تاسیسات صنعتی را حذف کند. طبق گزارش PwC، بودجه برای فناوری جذب کربن در سه فصل اول سال ۲۰۲۲ تقریباً دو برابر کل بودجه سال ۲۰۲۱ بود.

در سال 2022 معاملات سرمایه گذاری کمتر اما اندازه معاملات متوسط ​​بزرگتر وجود داشت.
در سال ۲۰۲۲ معاملات سرمایه گذاری کمتر اما اندازه معاملات متوسط ​​بزرگتر وجود داشت.
 1. پیشرفت در فناوری برای تشخیص زودهنگام بیماری

در حالی که بحث درباره فناوری‌هایی مانند محاسبات کوانتومی و هوش مصنوعی هیجان‌انگیز است، یکی از فناوری‌هایی که مهم‌ترین تأثیر را بر بشریت دارد، تشخیص زودهنگام بیماری است.

تشخیص زودهنگام احتمال زنده ماندن را افزایش می دهد. به عنوان مثال، اگر سرطان تخمدان زود تشخیص داده شود، میزان بقای پنج ساله ۹۳٪ است.

بهبودهای مشابهی در امید به زندگی در ملانوم موضعی دیده می شود، با نرخ بقای ۵ ساله ۹۹٪ در مقایسه با ۳۲٪ پس از گسترش سرطان.

همه انواع سرطان ها زمانی که سرطان موضعی باشد، نرخ بقای بالاتری دارند.
همه انواع سرطان ها زمانی که سرطان موضعی باشد، نرخ بقای بالاتری دارند.

همه انواع سرطان‌ها در صورت تشخیص زودهنگام، نرخ بقای بالاتری دارند، اما سرطان‌های خاصی که بر لوزالمعده، ریه‌ها و تخمدان‌ها تأثیر می‌گذارند، در مراحل اولیه دشوار است.

برای بهبود نرخ بقا، محققان و استارت‌آپ‌های فناوری منابعی را در فناوری‌های پیشرفته برای تشخیص زودهنگام سرطان سرمایه‌گذاری می‌کنند.

به عنوان مثال، Biological Dynamics یک آزمایش آزمایشگاهی روی تراشه برای نشانگرهای زیستی خاص سرطان پانکراس ایجاد کرده است که در حال حاضر در حال آزمایش‌های انسانی است.

هوش مصنوعی همچنین برای تشخیص زودهنگام در فناوری سلامت استفاده می شود. محققان MIT از مدل‌های هوش مصنوعی برای ارزیابی خطر ابتلا به سرطان ریه استفاده می‌کنند که بر روی شش سال اسکن ریه برای پیش‌بینی سرطان ریه تا شش سال قبل آموزش دیده‌اند.

همه انواع سرطان ها زمانی که سرطان موضعی باشد، نرخ بقای بالاتری دارند.
همه انواع سرطان ها زمانی که سرطان موضعی باشد، نرخ بقای بالاتری دارند.

فراتر از سرطان، فناوری نانو در دوربین گوشی های هوشمند تشخیص زودهنگام بیماری های مختلف را ممکن می سازد. بیماران می توانند با استفاده از تصویربرداری فاز در خانه، تصاویری از بزاق یا خون گرفته و برای تجزیه و تحلیل ارسال کنند.

تست Minuteful Kidney توسط Healthy.io ساخته شده است.
تست Minuteful Kidney توسط Healthy.io ساخته شده است.

نمونه‌ای از تست‌های مبتنی بر گوشی‌های هوشمند، تست Minuteful Kidney’s Healthy.io است که نسبت آلبومین به کراتینین را برای تشخیص بیماری مزمن کلیوی اندازه‌گیری می‌کند.

حجم جستجو برای "Healthy.IO" در پنج سال گذشته 300٪ افزایش یافته است.
حجم جستجو برای “Healthy.IO” در پنج سال گذشته ۳۰۰٪ افزایش یافته است.
 1. محاسبات کوانتومی به کاربردهای دنیای واقعی نزدیک می شود

محاسبات کوانتومی، موضوعی که از دهه ۱۹۸۰ مورد بحث قرار گرفت، اکنون در سال ۲۰۲۳ در آستانه کاربردهای دنیای واقعی است.

حجم جستجو برای «محاسبات کوانتومی» در حال افزایش است.
حجم جستجو برای «محاسبات کوانتومی» در حال افزایش است.

کامپیوترهای سنتی بر روی کد باینری (۰ یا ۱) کار می کنند، در حالی که کامپیوترهای کوانتومی از کیوبیت ها استفاده می کنند که به داده ها اجازه می دهد در هر دو حالت ۰ و ۱ به طور همزمان وجود داشته باشند که منجر به محاسبات بسیار سریعتر می شود.

علیرغم چالش های تاریخی، صنعت محاسبات کوانتومی با سرمایه گذاری ۳۵.۵ میلیارد دلاری در سال ۲۰۲۲ شاهد رشد قابل توجهی بود.

IBM در حال توسعه پردازنده های کوانتومی و همچنین یک پردازنده مرکزی کوانتومی است.
IBM در حال توسعه پردازنده های کوانتومی و همچنین یک پردازنده مرکزی کوانتومی است.

IBM در محاسبات کوانتومی با Osprey با ۴۳۳ کیوبیت پیشتاز است و قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ یک کامپیوتر ۴۰۰۰ کیوبیتی داشته باشد.

در حالی که کارشناسان معتقدند میلیون‌ها کیوبیت برای عملکرد کامل مورد نیاز است، انتظار می‌رود که این امر تا سال ۲۰۲۷ محقق شود.

حجم جستجو برای "Q-CTRL" در پنج سال گذشته 400٪ افزایش یافته است.
حجم جستجو برای “Q-CTRL” در پنج سال گذشته ۴۰۰٪ افزایش یافته است.

Sandbox AQ Alphabet که با صدها میلیون سرمایه تامین شده است، یک رقیب امیدوارکننده است و شرکت های دیگری مانند Origin Quantum و Q-CTRL نیز در حال پیشرفت هستند.

صنایع مختلفی از کاربردهای محاسبات کوانتومی سود می برند.
صنایع مختلفی از کاربردهای محاسبات کوانتومی سود می برند.

انتظار می رود محاسبات کوانتومی ارزش قابل توجهی، به ویژه در علوم زیستی و مالی، با تأثیرات بالقوه مصرف کننده، مانند کاهش شدید زمان شارژ خودروی الکتریکی به چند دقیقه، به ارمغان بیاورد.

 1. افزایش پیچیدگی تهدیدات سایبری

از حملات تصادفی مصرف‌کننده گرفته تا جنگ سایبری تحت حمایت دولت، جرایم سایبری یک خطر مداوم و در حال افزایش است.

طبق یک نظرسنجی جهانی توسط Hiscox در سال ۲۰۲۲، ۴۳٪ از شرکت ها حمله سایبری را در سال ۲۰۲۱ گزارش کردند و این میزان در سال ۲۰۲۲ به ۴۸٪ افزایش یافت.

یک یافته نگران‌کننده این بود که ۲۰ درصد از سازمان‌های مورد حمله اظهار داشتند که هزینه خسارت، ثبات مالی آنها را به خطر می‌اندازد.

تأثیر حملات سایبری در سراسر جهان در حال افزایش است.
تأثیر حملات سایبری در سراسر جهان در حال افزایش است.

تأثیر حملات سایبری در حال گسترش است و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که طبق برخی تخمین‌ها، یک مورد نقض داده‌ها می‌تواند به طور متوسط ۵ میلیون دلار در سال ۲۰۲۳ هزینه داشته باشد. تحقیقات IBM نشان می دهد که رقمی حتی بالاتر: ۹.۴۴ میلیون دلار.

با شیوع بیشتر جرایم مجازی، صنعت امنیت سایبری که در حال حاضر ۱۵۵ میلیارد دلار ارزش دارد، انتظار می رود تا سال ۲۰۲۹ به ۳۷۶ میلیارد دلار افزایش یابد.

یکی از روش‌های پیچیده‌ای که مجرمان سایبری از آن استفاده می‌کنند، حملات دیپ‌فیک است، با افزایش نزدیک به ۷۰۰ درصدی علاقه به جستجو در طول پنج سال گذشته.

علاقه به جستجو در "دیپ فیک" در پنج سال گذشته نزدیک به 700٪ افزایش یافته است.
علاقه به جستجو در “دیپ فیک” در پنج سال گذشته نزدیک به ۷۰۰٪ افزایش یافته است.

نظرسنجی VMware در سال ۲۰۲۲ نشان داد که ۶۶ درصد از رهبران فناوری اطلاعات حملات مرتبط با دیپ‌فیک را در سال گذشته تجربه کرده‌اند که نسبت به سال ۲۰۲۱ افزایش ۱۳ درصدی را نشان می‌دهد.

فناوری Deepfake، با استفاده از هوش مصنوعی / یادگیری عمیق، ویدیوها، تصاویر و صداهای جعلی قانع کننده ایجاد می کند. شبکه‌های متخاصم مولد تشخیص این مدل‌ها را دشوار می‌کنند و ظهور شبکه‌های ۵G دستکاری ویدیوی بلادرنگ را تسهیل می‌کند.

دیپ‌فیک‌ها به‌ویژه برای مجرمان سایبری که در کلاهبرداری‌های BEC (به خطر انداختن ایمیل‌های تجاری) شرکت می‌کنند، سودمند هستند و به‌طور بالقوه می‌توانند روش‌های تأیید چهره به چهره را دستکاری کنند.

جستجو برای "فناوری امنیت سایبری" در پنج سال گذشته بیش از 160٪ افزایش یافته است.
جستجو برای “فناوری امنیت سایبری” در پنج سال گذشته بیش از ۱۶۰٪ افزایش یافته است.

سازمان‌ها در موقعیت دفاعی در برابر تهدیدات ورودی قرار دارند، اما استفاده از هوش مصنوعی و فناوری پیشرفته توسط متخصصان امنیت سایبری، شناسایی و جلوگیری از حملات اولیه است. به گفته IBM، سازمان‌هایی که از ابزارهای هوش مصنوعی در کنار اتوماسیون استفاده می‌کنند، چرخه عمر نقض را تا ۷۴ روز کاهش می‌دهند و در مقایسه با سازمان‌هایی که این راه‌حل‌های امنیت سایبری را ندارند، ۳ میلیون دلار صرفه‌جویی می‌کنند.

Deep Instinct از امنیت سایبری مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده می کند تا از 99 درصد تهدیدات قبل از اجرا جلوگیری کند.
Deep Instinct از امنیت سایبری مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده می کند تا از ۹۹ درصد تهدیدات قبل از اجرا جلوگیری کند.

شرکت امنیت سایبری Deep Instinct، با استفاده از یادگیری عمیق، ادعا می کند که از ۹۹٪ تهدیدات قبل از اجرا جلوگیری می کند و روزانه میلیون ها فایل را در کمتر از ۲۰ میلی ثانیه اسکن می کند.

علاقه جستجو به "Deep Instinct" از سال 2019 بیش از 600٪ رشد کرده است.
علاقه جستجو به “Deep Instinct” از سال ۲۰۱۹ بیش از ۶۰۰٪ رشد کرده است.
 1. گسترش استفاده سازمانی و عمومی از اینترنت اشیا

با وجود کمبود مداوم تراشه، انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۵ تعداد اتصالات اینترنت اشیاء جهانی به ۲۷ میلیارد برسد. با پیشرفت در شبکه‌های ۵G و کاهش بالقوه در تولید نیمه‌رسانا، بازار اینترنت اشیا سازمانی می‌تواند تا سال ۲۰۲۷ به ۴۸۳ میلیارد دلار برسد.

انتظار می رود بازار اینترنت اشیا سازمانی تا سال 2027 با CAGR نزدیک به 20 درصد رشد کند.
انتظار می رود بازار اینترنت اشیا سازمانی تا سال ۲۰۲۷ با CAGR نزدیک به ۲۰ درصد رشد کند.

پذیرش فناوری اینترنت اشیا در بین رهبران کسب و کار در صنایع مختلف برای افزایش اتصال و جمع آوری داده ها در حال گسترش است. در نظرسنجی IEEE در سال ۲۰۲۲، اینترنت اشیا در بین پنج فناوری برتر سال ۲۰۲۳ قرار گرفت.

کسب‌وکارها بازده نسبتاً سریع سرمایه‌گذاری برای پروژه‌های IoT خود را گزارش می‌کنند، با بیش از ۶۰ درصد بازپرداخت مالی در عرض سه سال.

انتظار می رود بازار اینترنت اشیا سازمانی تا سال 2027 با CAGR نزدیک به 20 درصد رشد کند.
انتظار می رود بازار اینترنت اشیا سازمانی تا سال ۲۰۲۷ با CAGR نزدیک به ۲۰ درصد رشد کند.

صنعت تولید، با اتخاذ “اینترنت صنعتی اشیا” (IIoT)، در حال سرمایه گذاری در اینترنت اشیا برای کارخانه های هوشمند است.

در ایالات متحده، ۳۵ درصد از تولیدکنندگان در حال حاضر در حال جمع‌آوری و استفاده از داده‌ها از طریق دستگاه‌های IoT، بهبود کارایی، کاهش ضایعات و پیش‌بینی نیازهای تعمیر و نگهداری هستند.

دستگاه‌های اینترنت اشیا همچنین توسعه شهرهای هوشمند را هدایت می‌کنند و داده‌ها را از منابع مختلف برای افزایش کارایی و ایمنی جمع‌آوری می‌کنند. به عنوان مثال، دانشگاه آیداهو با همکاری Nordsense، ۵۸ سطل زباله را به حسگرهای اینترنت اشیا مجهز کرد. این حسگرها سطوح زباله‌ها را کنترل می‌کردند، مدیریت زباله را بهینه می‌کردند و ساعات کاری و مصرف سوخت را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دادند.

 1. ظهور محاسبات محیطی: فناوری نامرئی

محاسبات محیطی، توسعه IoT، آینده ای را متصور است که در آن فناوری تقریباً نامرئی است. در این مفهوم، یک شبکه مبتنی بر هوش مصنوعی از دستگاه‌ها و نرم‌افزارها در پس‌زمینه با کمترین مداخله انسانی کار می‌کنند.

این فناوری از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای تفسیر داده‌های دستگاه‌های فیزیکی مانند دماسنج‌ها و ساعت‌های هوشمند و تصمیم‌گیری مستقل استفاده می‌کند. دستگاه ها بر اساس زمینه کاربر قادر به تعامل با افراد و سایر دستگاه ها می شوند.

محاسبات محیطی قادر است زمینه کاربر را درک کند و بسته به آن اولویت ها اقدام کند.
محاسبات محیطی قادر است زمینه کاربر را درک کند و بسته به آن اولویت ها اقدام کند.

پیش بینی می شود صنعت هوش محیطی تا سال ۲۰۲۸ با رشد قابل توجه ۳۲٪ CAGR رشد کند و به ارزش کل ۲۲۵ میلیارد دلار برسد.

حجم جستجو برای "هوش محیطی" رشد 100 درصدی را از سال 2019 نشان می دهد.
حجم جستجو برای “هوش محیطی” رشد ۱۰۰ درصدی را از سال ۲۰۱۹ نشان می دهد.

در حالی که هنوز در مراحل اولیه خود است، محاسبات محیطی از قبل در راه حل های مصرف کننده و تجاری مشهود است. به عنوان مثال می توان به دستیارهای صوتی و ترموستات های کنترل شده با گوشی هوشمند اشاره کرد.

ترموستات‌های هوشمند Ecobee روال‌های معمول صاحب خانه‌ها را یاد می‌گیرند، تشخیص می‌دهند که کسی در خانه نیست و به‌طور خودکار دما را تنظیم می‌کند.
ترموستات‌های هوشمند Ecobee روال‌های معمول صاحب خانه‌ها را یاد می‌گیرند، تشخیص می‌دهند که کسی در خانه نیست و به‌طور خودکار دما را تنظیم می‌کند.

به عنوان مثال، ترموستات‌های هوشمند Ecobee، روال‌های معمول صاحب خانه‌ها را یاد می‌گیرند، دما را زمانی که کسی در خانه نیست تنظیم می‌کند، و پتانسیل محاسبات محیطی را نشان می‌دهد.

این فناوری می‌تواند اعلان‌های خودکار را برای دریافت چمدان در فرودگاه‌ها، هشدارهای اشتراک سواری و حتی سفارش قهوه در طول سفر فعال کند.

در خانه‌ها، محاسبات محیطی ممکن است نیاز به درب بازکن گاراژ را از بین ببرد، زیرا تلفن‌های هوشمند با دستگاه‌هایی ارتباط برقرار می‌کنند تا درهای گاراژ را با نزدیک شدن صاحبان باز کنند.

در تولید، برای برنامه ریزی تعمیر و نگهداری ماشین آلات استفاده می شود، و در خرده فروشی، حسگرهای موجود در قفسه ها می توانند سفارشات موجودی را خودکار کنند.

با این حال، نگرانی های حفظ حریم خصوصی و امنیتی با پیشرفت این فناوری ملاحظات مهمی خواهند بود.

 1. پذیرش رو به رشد اتوماسیون فرآیند رباتیک (RPA)

از آنجایی که مشاغل به دنبال ادغام اتوماسیون در فرآیندهای خود هستند، پذیرش اتوماسیون فرآیند رباتیک (RPA) در حال افزایش است.

تقاضای جستجو برای «اتوماسیون فرآیند رباتیک» طی ده سال 170 درصد افزایش یافته است.
تقاضای جستجو برای «اتوماسیون فرآیند رباتیک» طی ده سال ۱۷۰ درصد افزایش یافته است.

RPA شامل برنامه های نرم افزاری آموزشی برای اجرای وظایف تکراری است و پیش بینی می شود که بازار تا سال ۲۰۳۰ با CAGR نزدیک به ۳۶ درصد به ۲۵ میلیارد دلار افزایش یابد.

در سال ۲۰۲۲، هزینه های نرم افزاری RPA به حدود ۳ میلیارد دلار رسید که ۲۱ درصد افزایش نسبت به سال قبل نشان می دهد. بررسی ها نشان می دهد که یک پنجم کسب و کارها در حال حاضر از RPA استفاده می کنند.

شرکت ها برای به حداکثر رساندن کارایی و بهره وری کارکنان، به ویژه در بازار کار فشرده، به RPA روی می آورند. مطالعات نشان می دهد که شرکت هایی در ایالات متحده با ۵۰۰ کارمند سالانه بیش از ۱.۴ میلیون دلار به دلیل اتلاف وقت برای کارهای تکراری از دست می دهند.

از دست دادن زمان برای کارهای تکراری بیش از یک میلیون دلار در سال برای کسب و کارها هزینه دارد.
از دست دادن زمان برای کارهای تکراری بیش از یک میلیون دلار در سال برای کسب و کارها هزینه دارد.

راه‌حل‌های RPA کارهای روزمره مانند کپی و چسباندن اطلاعات را ساده می‌کنند که منجر به افزایش سرعت و دقت در مقایسه با عملکرد انسان می‌شود. برآوردها نشان می دهد که RPA می تواند ظرفیت محل کار را تا ۵۰٪ افزایش دهد و به استعدادهای با ارزش انسانی اجازه می دهد تا روی وظایف استراتژیک تر تمرکز کنند.

برنامه‌های RPA به استخراج داده‌ها، رزرو قرار ملاقات، جمع‌آوری اطلاعات مشتری، نظارت بر انطباق و ورود کارکنان گسترش می‌یابد.

UiPath به عنوان رهبر بازار در فضای RPA برجسته است، با بیش از ۱ میلیارد دلار ARR و خدمات رسانی به بیش از ۱۰۵۰۰ مشتری در سراسر جهان.

UiPath راه‌حل‌های RPA خود را به‌عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از تحول دیجیتالی یک کسب‌وکار با موفقیت به بازار عرضه کرده است.
UiPath راه‌حل‌های RPA خود را به‌عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از تحول دیجیتالی یک کسب‌وکار با موفقیت به بازار عرضه کرده است.
 1. توانمندسازی سلامت زنان از طریق FemTech

بخش FemTech، با تمرکز بر فناوری مرتبط با سلامت زنان، از جمله باروری، قاعدگی، و بارداری، برای رشد قابل توجهی آماده است.

علاقه جستجو به "FemTech" در پنج سال گذشته بیش از 1000٪ افزایش یافته است.
علاقه جستجو به “FemTech” در پنج سال گذشته بیش از ۱۰۰۰٪ افزایش یافته است.

علاقه جستجو به “FemTech” در پنج سال گذشته بیش از ۱۰۰۰٪ افزایش یافته است، با پیش بینی ها حاکی از آن است که ارزش آن می تواند از ۵۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ به ۱۰۳ میلیارد دلار تا سال ۲۰۳۰ افزایش یابد.

سرمایه‌گذاری و رشد در FemTech بر محصولات مصرفی تأثیر می‌گذارد، با کلینیک‌های مجازی که راه‌حل‌های پزشکی از راه دور ارائه می‌دهند، ردیاب‌هایی که داده‌های سلامتی را ارائه می‌دهند، و استارت‌آپ‌هایی که به جمعیت حاشیه‌نشین می‌پردازند.

در سال ۲۰۲۱، Maven Clinic به اولین تک شاخ FemTech تبدیل شد که یک پلت فرم سلامت دیجیتال را برای زنان و خانواده ها ارائه می دهد.

حجم جستجو برای "Maven Clinic" از سال 2019 بیش از 300٪ افزایش یافته است.
حجم جستجو برای “Maven Clinic” از سال ۲۰۱۹ بیش از ۳۰۰٪ افزایش یافته است.

یکی دیگر از محصولات قابل توجه تنفس ilo است، یک ردیاب مبتنی بر علم که تخمک‌گذاری را با اندازه‌گیری سطح CO2 از طریق دستگاه متصل به یک برنامه تلفن هوشمند پیش‌بینی می‌کند.

غول های فناوری مانند اپل و سامسونگ نیز در حال ورود به فضای فم تک هستند. اپل واچ سری ۸ دمای بدن را ردیابی می کند و به پیش بینی تخمک گذاری کمک می کند، در حالی که سامسونگ با Natural Cycles برای ردیابی تخمک گذاری در گلکسی واچ ۵ خود شریک می شود.

 1. پیشرفت در دستگاه های پوشیدنی شیک و هوشمند

انتظار می‌رود بازار دستگاه‌های پوشیدنی با ارزش بیش از ۱۱۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ به ۲۶۵ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۶ برسد.

حلقه های هوشمند با فناوری ارتباط میدان نزدیک به کاربران امکان پرداخت، باز کردن قفل درها و اشتراک گذاری داده ها را می دهند. به عنوان مثال می توان به RingPay McLear برای پرداخت های بدون تماس و حلقه کلید Tesla Cnick برای دسترسی و پرداخت خودرو اشاره کرد.

حجم جستجوی "حلقه تسلا" در پنج سال گذشته بیش از 400 درصد افزایش یافته است.
حجم جستجوی “حلقه تسلا” در پنج سال گذشته بیش از ۴۰۰ درصد افزایش یافته است.

تقاضای مصرف کنندگان برای منسوجات الکترونیکی، پوشیدنی های تعبیه شده در لباس در حال افزایش است.

حلقه های Cnick ضد آب هستند و هرگز نیازی به شارژ ندارند.
حلقه های Cnick ضد آب هستند و هرگز نیازی به شارژ ندارند.

 جوراب‌های Sensoria معیارهای دقیق دویدن را ردیابی می‌کنند، و حتی پوشیدنی‌های کودک مانند جوراب رویایی Owlet علائم حیاتی را کنترل می‌کند.

جوراب‌های هوشمند Sensoria انواع نقاط داده را برای پیاده‌روها و دوندگان ردیابی می‌کنند.
جوراب‌های هوشمند Sensoria انواع نقاط داده را برای پیاده‌روها و دوندگان ردیابی می‌کنند.

بازار پوشیدنی‌ها با نوآوری‌هایی که فراتر از عملکردهای سنتی است، به تکامل خود ادامه می‌دهد و راه‌حل‌های فن‌آوری پیچیده‌تر و یکپارچه‌تری را به مصرف‌کنندگان ارائه می‌دهد.

جوراب رویایی Owlet به والدین این امکان را می دهد که داده های کودک خود را از یک برنامه نظارت کنند.
جوراب رویایی Owlet به والدین این امکان را می دهد که داده های کودک خود را از یک برنامه نظارت کنند.
 1. تکامل واقعیت گسترده فراتر از سرگرمی

همانطور که واقعیت ترکیبی، واقعیت افزوده و واقعیت مجازی همگرا می شوند، اصطلاح “واقعیت توسعه یافته” (XR) ظهور کرده است که همه این فناوری ها و موارد دیگر را پوشش می دهد.

حجم جستجو برای "واقعیت گسترده" از سال 2019 بیش از 100٪ افزایش یافته است.
حجم جستجو برای “واقعیت گسترده” از سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۰۰٪ افزایش یافته است.

برنامه های کاربردی بالقوه XR از متاورس تا کنسرت های مجازی را شامل می شود.

مفهوم واقعیت توسعه یافته شامل برنامه های کاربردی AR، MR و VR است.
مفهوم واقعیت توسعه یافته شامل برنامه های کاربردی AR، MR و VR است.

واقعیت بسط یافته کاربردهای عملی در صنایع مختلف به ویژه در زمینه پزشکی پیدا می کند. جراحان از XR برای آموزش استفاده می کنند و درک جراحی های پیچیده را افزایش می دهند. مطالعات نشان می‌دهد که آموزش واقعیت مجازی به طور قابل‌توجهی دقت جراحی و نرخ تکمیل را بهبود می‌بخشد و برخی از آنها ۲۳۰ درصد بهبود عملکرد جراحی را نشان می‌دهند.

آموزش واقعیت مجازی به کارمندان خودروسازی کمک می کند تا مونتاژها را تمرین کرده و از خطاها جلوگیری کنند.
آموزش واقعیت مجازی به کارمندان خودروسازی کمک می کند تا مونتاژها را تمرین کرده و از خطاها جلوگیری کنند.

XR همچنین در حال نفوذ در آموزش است، مانند برنامه Vehicles for Change، یک ابتکار آموزش مجازی برای اولین بار برای دانش آموزان خودرو.

ارتش ایالات متحده از XR برای عملیات آموزشی استفاده می کند و شبیه سازی هایی را امکان پذیر می کند که در دنیای واقعی خطرناک یا پرهزینه هستند. سیستم تقویت بصری یکپارچه ارتش (IVAS) نمونه ای از این امر است، اگرچه استقرار آن با تاخیر و طراحی مجدد مواجه شده است.

 1. رایانش لبه پردازش داده را متحول می کند

افزایش پردازش داده های جهانی که پیش بینی می شود در سال ۲۰۲۳ به ۴۰۳ اگزابایت در ماه برسد، باعث پذیرش محاسبات لبه شده است.

انتظار می‌رود تا پایان سال 2023، مجموع داده‌هایی که از طریق اینترنت منتقل می‌شوند به 403 اگزابایت در ماه برسد.
انتظار می‌رود تا پایان سال ۲۰۲۳، مجموع داده‌هایی که از طریق اینترنت منتقل می‌شوند به ۴۰۳ اگزابایت در ماه برسد.
حجم جستجو برای "محاسبات لبه" در پنج سال گذشته نزدیک به 200٪ افزایش یافته است.
حجم جستجو برای “محاسبات لبه” در پنج سال گذشته نزدیک به ۲۰۰٪ افزایش یافته است.

حجم جستجو برای “محاسبات لبه” در پنج سال گذشته نزدیک به ۲۰۰٪ افزایش یافته است. انتظار می‌رود بیش از نیمی از زیرساخت‌های جدید فناوری اطلاعات سازمانی تا سال ۲۰۲۳ از محاسبات لبه‌ای استفاده کنند.

با افزایش تقاضا برای فناوری‌های مبتنی بر داده، محاسبات لبه محدودیت‌های رایانش ابری را برطرف می‌کند، که می‌تواند گران و منابع فشرده باشد. محاسبات لبه با پردازش اطلاعات نزدیک به منبع، افزایش زمان پاسخ و صرفه جویی در پهنای باند، تأخیر را کاهش می دهد. همچنین امکان تصمیم گیری در زمان واقعی را فراهم می کند، یک مزیت کلیدی که توسط ۴۵٪ از متخصصان فناوری اطلاعات ذکر شده است.

اتکای روزافزون هوش مصنوعی به پذیرش محاسبات لبه‌ای، به‌ویژه در کاربردهایی مانند خودروهای خودران، دامن می‌زند. تأخیر کمتری که توسط محاسبات لبه به دست می‌آید به سیستم‌های AI/ML اجازه می‌دهد تا داده محورتر شوند. 

حجم جستجو برای "هوش مصنوعی لبه" در سال های اخیر بیش از 700٪ افزایش یافته است.
حجم جستجو برای “هوش مصنوعی لبه” در سال های اخیر بیش از ۷۰۰٪ افزایش یافته است.
 1. ابزارهای کم/بدون کد به توسعه دهندگان و غیر توسعه دهندگان قدرت می دهد

کمبود مداوم توسعه دهندگان، که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۵ به ۴ میلیون موقعیت پر نشده برسد، منجر به افزایش سرمایه گذاری در پلتفرم های کم کد و بدون کد (LCNC) شده است.

حجم جستجو برای "کد کم" همچنان در حال رشد است که نشان دهنده افزایش علاقه به این راه حل ها است.
حجم جستجو برای “کد کم” همچنان در حال رشد است که نشان دهنده افزایش علاقه به این راه حل ها است.

LCNC مدل‌های بصری را با ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی ترکیب می‌کند و به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا فرآیند کدگذاری را تسریع کنند.

راه حل های LCNC به گونه ای طراحی شده اند که کاربر پسند باشند و غیر توسعه دهندگان را که “توسعه دهندگان شهروند” نامیده می شوند را قادر می سازند تا برنامه های نرم افزاری بسازند. به گفته گارتنر، انتظار می رود شرکت های بزرگ چهار برابر بیشتر از توسعه دهندگان حرفه ای شهروند توسعه دهندگان داشته باشند. پذیرش LCNC مشهود است، با بیش از ۷۶٪ از سازمان ها در حال حاضر از این ابزار استفاده می کنند.

حجم جستجو برای "Mendix" از سال 2019 بیش از 200٪ افزایش یافته است.
حجم جستجو برای “Mendix” از سال ۲۰۱۹ بیش از ۲۰۰٪ افزایش یافته است.

پیش‌بینی می‌شود که بازار کم‌کد در سال ۲۰۲۳ به ۲۷ میلیارد دلار برسد که نشان‌دهنده افزایش ۲۰ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۲ است. Mendix، پیشرو در LCAP ها، از زمانی که توسط زیمنس در سال ۲۰۱۸ خریداری شد، رشد قابل توجهی داشته است.

با کمبود توسعه دهندگان نرم افزار و افزایش تعداد برنامه های کاربردی موفق ساخته شده با استفاده از LCNC، انتظار می رود این پلت فرم ها به سرعت پیشرفت کنند. گارتنر پیش بینی می کند که LCAP ها ۱۰ میلیارد دلار از بازار LCNC در سال ۲۰۲۳ و ۱۲.۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۴ را تشکیل می دهند.

منابع

https://explodingtopics.com

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

۱۳ ترند برتر تکنولوژی در ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴

فهرست