۱۰ اتفاق عجیبی که در حین خورشید گرفتگی رخ می‌دهد

۱۰ اتفاق عجیبی که در حین خورشید گرفتگی رخ می‌دهد

چه اتفاقات عجیبی در حین خورشید گرفتگی رخ می دهند؟

در ۱۴ اکتبر، خورشید گرفتگی جزئی در آسمان آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی و خورشید گرفتگی حلقوی در بخش‌هایی از قاره آمریکا قابل مشاهده بود. این “حلقه آتش” مانند خورشید گرفتگی کامل در سال ۲۰۱۷ خورشید را به طور کامل محو نکرد. با این حال، بسته به مکان بیننده، ماه تا ۹۰ درصد از قرص خورشید را مسدود میکرد. منظومه شمسی ما میزبان پدیده های عجیب زیادی است و یکی از این پدیده ها کسوف یا خورشید گرفتگی است. 

حتی اگر خورشید گرفتگی کامل نباشد هنوز هم می‌تواند اثرات عجیبی داشته باشد. تایلر نوردگرن، ستاره‌شناس، هنرمند و نویسنده  در مصاحبه‌ای به Live Science گفت: “خورشید گرفتگی غیرطبیعی‌ترین پدیده طبیعی است که تا به حال تجربه کرده‌ام.” در اینجا به چند پدیده عجیب اشاره می‌کنیم که ممکن است در حین خورشید گرفتگی تجربه کنید.

 1. تشکیل مهره‌های بیلی:

اگر خورشید گرفتگی کامل یا حلقوی را تماشا کنید (با ایمنی و محافظت از چشم)، ممکن است متوجه نور ضعیفی در اطراف لبه ماه شوید که شبیه مهره‌ها، مانند یک زنجیره است. این پدیده با نام «مهره‌های بیلی» شناخته می‌شود. این اثر که از نام ستاره‌شناس فرانسیس بیلی، که در سال ۱۸۳۶ این اثر را توصیف کرد، نامگذاری شده است، به دلیل تعامل نور خورشید با توپوگرافی ناهموار ماه ایجاد می‌شود.

 1. برامدگی های خورشیدی:

برآمدگی‌های خورشیدی که به عنوان رشته‌ها نیز شناخته می‌شوند، ساختارهای غول‌پیکری از پلاسما و میدان مغناطیسی هستند که از سطح خورشید بیرون زده اند. ما به طور معمول نمی‌توانیم این برآمدگی‌ها را از زمین ببینیم. اما در هنگام خورشید گرفتگی، آنها را می‌توان در پشت ماه دید و مانند گلبرگ‌های گل به نظر می‌رسد.

هشدار: به دنبال این نباشید که برآمدگی‌های خورشیدی مرواریدهای بیلی را ببینید! همیشه از عینک خورشید گرفتگی استفاده کنید.

 1. کاهش سریع دما:

برای تماشای کسوف یک ژاکت به همراه داشته باشید، زیرا با پوشاندن ماه از خورشید، دما می‌تواند به سرعت کاهش یابد. این کاهش دما بستگی به مکان، زمان سال و نوع ماه گرفتگی دارد. اکثر نقاط در طول ماه گرفتگی کامل شاهد کاهش دمای ۵ تا ۱۰ درجه سانتیگراد (۲.۸ تا ۵.۶ درجه فارنهایت) خواهند بود و این کاهش ممکن است بیشتر باشد. در سال ۱۸۳۴ یک روزنامه از تغییر ۲۸F گزارش داد. یک ماه گرفتگی سالانه معمولاً تغییر کمی در دما ایجاد می‌کند، اما همه چیز همچنان می‌تواند سرد باشد. نوردگرن گفت: «احساس می‌کنم ابری روی خورشید آمده است. اما هیچ ابری بر فراز خورشید وجود ندارد که به عجیب بودن آن می‌افزاید.

 1. تغییر وضعیت وزش باد

با کاهش دما، مناطقی که کسوف را تجربه می‌کنند می‌توانند انتظار تغییر جهت باد را داشته باشند. اول، باد می‌میرد وقتی ماه به خورشید نزدیک می‌شود. یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد که با رسیدن ماه به اوج پوشش، باد شروع به معکوس می‌کند و اغلب در جهات مختلف می‌وزد. این اثر با کسوف کامل، سالانه و حتی جزئی رخ می‌دهد.

۵. حیوانات گیج می شوند

“لایو ساینس” پیشتر گزارش داده بود که وقتی آسمان به طور ناگهانی در وسط روز تاریک می‌شود، حیوانات می‌توانند بسیار گیج شوند. موجودات کرپوسکولار، مانند سیکادا یا جیرجیرک، ممکن است در شب شروع به آواز خواندن کنند. گاوها و اسب‌ها شروع به دراز کشیدن برای شب می‌کنند و پرندگان به خانه‌های خود باز می‌گردند.

 1. امواج رادیویی خاصی دریافت می شوند

گرفتگی کامل و حلقوی هر دو فرکانس‌های خاصی از امواج رادیویی را تحت تأثیر قرار می‌دهند و هیچ کس دلیل آن را نمی‌داند. دانشمندان گمان می‌کنند که این ممکن است مربوط به نحوه تعامل خورشید با یونوسفر زمین باشد که مشخص است در پاسخ به چیزهایی مانند شعله‌های خورشیدی و طوفان‌های خورشیدی در نوسان است. در ۱۴ اکتبر (و ۸ آوریل ۲۰۲۴)، شهروندان دانشمندان و آماتورهای رادیویی در سرتاسر آمریکای شمالی آماده جمع‌آوری داده‌های بیشتری در مورد اینکه چگونه کسوف‌ها این انتقال‌ها را تغییر می‌دهند، خواهند بود.

 1. میکروارگانیسم‌های متفاوتی ایجاد می شوند

میکروارگانیسم‌ها می‌توانند از شوک‌های عجیب خورشید گرفتگی عبور کنند. مطالعه‌ای روی باکتری‌هایی که در ظروف پتری آزمایشگاهی در طول ماه‌گرفتگی کامل در هند در سال ۲۰۱۱ رشد می‌کردند، نشان داد که باکتری‌ها در نزدیکی اوج ماه‌گرفتگی کوچک‌تر و متمایز شدند. با این حال، این نتایج هنوز تکرار نشده است.

 1. سایه های عجیب و غریب

هنگامی که یک ماه گرفتگی از بالای سر می‌گذرد، بیشتر چشم‌ها به آسمان می‌چسبند. اما لحظه‌ای به زمین نگاه کنید – سایه‌های ایجاد شده توسط درختان و سایر اشیاء که باعث ایجاد اثر “پین‌هول” می‌شوند با هلال‌های کوچک له می‌شوند. نوردگرن گفت: در طول اوج گرفتگی حلقوی، “شما حلقه‌های کوچک نور را در همه جا خواهید دید.” این سایه‌های خورشیدگرفتگی در هنگام گرفتگی جزئی نیز رخ می‌دهد و افکت می‌تواند بسیار زیبا باشد.

 1. نوارهایی از سایه ایجاد می شوند (فقط در کسوف کامل)

چند ثانیه قبل از اینکه ماه گرفتگی کامل شود، نوارهای موجی از نور و تاریکی ممکن است روی سطوح تک‌رنگ ظاهر شوند. نوردگرن گفت: «مثل این است که در ته استخر باشید. این “کمربندهای سایه” یک معمای علمی هستند – ستاره‌شناسان هنوز دقیقاً نمی‌دانند چه چیزی باعث ایجاد آنها می‌شود یا چرا گاهی اوقات ظاهر می‌شوند. برخی از دانشمندان پیشنهاد می‌کنند که این رگه‌ها ممکن است بازتابی از تغییر شکل جزر و مدی جو زمین باشد. اما هر چه که هستند، به خوبی مستند شده اند. به گفته ناسا، سوابق آنها به قرن نهم باز می‌گردد.

 1. ستارگان و سیارات قابل مشاهده بیشتر می شوند (فقط کسوف کامل)

در طی یک خورشید گرفتگی کامل، ماه به اندازه‌ای نور خورشید را مسدود می‌کند تا ستارگان و سیارات در آسمان ظاهر شوند. فقط درخشان‌ترین آنها قابل مشاهده خواهد بود و اینکه کدام یک ظاهر می‌شود بستگی به این دارد که در آن زمان زمین کجا باشد. به عنوان مثال، در طول ماه گرفتگی کامل سال ۲۰۲۴، شما قادر خواهید بود زهره و مشتری را ببینید. متأسفانه، هوا به اندازه‌ای تاریک نخواهد بود که این اتفاق در طی یک ماه گرفتگی حلقوی رخ دهد. نوردگرن گفت: «شب هرگز پر نیست. اما سطح نور در حال تغییر است.»

 پرسش ها

۵حقیقت جالب در مورد کسوف چیست؟

حقایق جالب در مورد ماه گرفتگی

 • چرخه کسوف هر ۱۸.۶ سال تکرار می‌شود که ساروس نامیده می‌شود.
 • کسوف در کل قابل مشاهده است.
 • ماه گرفتگی می‌تواند تا ۳ بار در سال رخ دهد.
 • خورشید گرفتگی همیشه دو هفته قبل یا بعد از ماه گرفتگی اتفاق می‌افتد.
 • ماه گرفتگی فقط در ماه کامل رخ می‌دهد.

 تعاریف

 1. خورشید گرفتگی هیبریدی:

   ماه گرفتگی ترکیبی یا گرفتگی حلقوی/کلی، نادرترین شکلی است که در آن ظاهر در طول مسیر تغییر می‌کند. به صورت یک ماه گرفتگی حلقوی (با یک حلقه قابل مشاهده از نور خورشید) شروع می‌شود و در امتداد قسمت‌های خاصی به یک ماه گرفتگی کامل تبدیل می‌شود.

 1. دایره ساروس:

   چرخه ساروس، که حدود ۱۸.۶ سال طول می‌کشد، دوره‌ای است که در آن خورشید، زمین و ماه تقریباً به همان هندسه نسبی باز می‌گردند. این برای پیش‌بینی زمان وقوع خسوف های مشابه بسیار مهم است.

 1. ماه گرفتگی:

   ماه گرفتگی زمانی رخ می‌دهد که زمین بین خورشید و ماه حرکت می‌کند و نور خورشید را که معمولاً توسط ماه منعکس می‌شود مسدود می‌کند. این فقط در ماه کامل می‌تواند اتفاق بیفتد.

 1. خورشید گرفتگی:

   خورشید گرفتگی زمانی رخ می‌دهد که ماه مستقیماً بین خورشید و زمین قرار داشته باشد و بر روی زمین سایه بیاندازد. می‌تواند کامل (انسداد کامل خورشید)، حلقوی (حلقه ای شکل) یا جزئی باشد.

 1. بندهای بیلی (Baily’s Beads):

   در طی یک خورشید گرفتگی کامل یا حلقوی، Baily’s Beads به نوار نوری در اطراف لبه ماه اشاره دارد که شبیه یک گردنبند مهره‌ای است. این به دلیل تعامل نور خورشید با توپوگرافی ناهموار ماه است.

 1. برآمدگی خورشیدی (فیبر):

   شراره‌های خورشیدی که به عنوان رشته‌ها نیز شناخته می‌شوند، ساختارهای بزرگی از پلاسما و میدان‌های مغناطیسی هستند که از سطح خورشید بیرون می‌آیند. آنها به طور معمول از زمین قابل مشاهده نیستند، اما می‌توانند در طول ماه گرفتگی، شبیه گلبرگ‌های روی یک گل دیده شوند.

 1. موجودات کرپوکولار:

   با تاریک شدن آسمان هنگام غروب خورشید، موجودات کرپوسکولار مانند خرچنگ و جیرجیرک ممکن است رفتارهای مرتبط با غروب را از خود نشان دهند، مانند خواندن آهنگ‌های شبانه.

 1. رشته‌های سایه دار:

   نوارهای سایه نوارهای روشن و تیره‌ای هستند که می‌توانند چند ثانیه قبل از ماه گرفتگی کامل روی سطح ظاهر شوند. علت دقیق آنها هنوز یک معمای علمی است. برخی از نظریه‌ها نشان می‌دهد که آنها نتیجه اعوجاج جو زمین هستند.

منابع

https://www.livescience.com

https://mocomi.com/eclipse/

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

۱۰ اتفاق عجیبی که در حین خورشید گرفتگی رخ می‌دهد

فهرست