کشف هابل: کهکشان های اولیه شبیه تخته موج سواری بوده اند!

کشف هابل: کهکشان های اولیه شبیه تخته موج سواری بوده اند!

شکل کهکشان های اولیه چگونه بوده است؟

تلسکوپ فضایی جیمز وب در مشاهدات عمیق خود کشف کرده است که بسیاری از کهکشان های کوچک از مراحل اولیه کیهان شکلی شبیه تخته موج سواری داشته اند. این شکل تحت تأثیر شبکه کیهانی ماده و ادغام مداوم با دیگر کهکشان های کوچک است.

شکل کهکشان های اولیه
ستاره شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی جیمز وب، اشکال غیرعادی مختلفی را در کیهان زمانی که ۶۰۰ میلیون تا ۶ میلیارد سال سن داشت کشف کردند. شکل‌های رایج کهکشان‌ها مسطح و کشیده به نظر می‌رسند و شبیه رشته‌های استخر یا تخته‌های موج‌سواری هستند. با کمال تعجب، این دو نوع کهکشان حدود ۵۰ تا ۸۰ درصد از کل کهکشان‌های دوردستی را که مورد بررسی قرار دادند، تشکیل می‌دهند، که غیرمنتظره است زیرا این شکل‌ها در این نزدیکی غیر معمول هستند.

تحقیقات اخیر با استفاده از تلسکوپ فضایی جیمز وب نشان می‌دهد که کهکشان‌های کوتوله در کیهان اولیه اغلب مسطح به نظر می‌رسند و شبیه به شکل‌های دراز «پرورلات» یا بیضی‌های بسیار باریک مانند تخته‌های موج‌سواری هستند. برخی از آنها نیز ظاهری شبیه به فریزبی دارند. با کمال تعجب، به نظر می رسد ۵۰ تا ۸۰ درصد کهکشان های مورد مطالعه در دو بعد مسطح هستند، یک ویژگی مشترک در کیهان اولیه اما غیرمعمول در جهان مجاور.

این کشف با استفاده از داده های برنامه علوم انتشار زودهنگام تکامل کیهانی (CEERS) تلسکوپ فضایی جیمز وب انجام شد. این برنامه قدیمی ترین و کم نورترین کهکشان های جهان را که از ۶۰۰ میلیون سال پس از انفجار بزرگ تا ۶ میلیارد سال بعد را در بر می گیرد، بررسی می کند.

شکل کهکشان های اولیه
تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا در بررسی علمی انتشار زودهنگام تکامل کیهانی خود (CEERS) تصاویری از کهکشان های دوردست گرفت. تحقیقات اخیر در زمینه CEERS نشان داد که کهکشان ها اغلب مسطح و کشیده به نظر می رسند، نودل استخر یا تخته موج سواری (در ردیف بالا نشان داده شده است). گروه اصلی بعدی شامل کهکشان‌های نازک و دیسک‌مانند، شبیه به فریزبی‌ها (در پایین سمت چپ و مرکز دیده می‌شود). کوچکترین کسری از کشف آنها شامل کهکشان هایی به شکل کره یا توپ والیبال است (پایین سمت راست). اعتقاد بر این است که همه این کهکشان ها زمانی وجود داشته اند که جهان بین ۶۰۰ تا ۶ میلیارد سال سن داشته است.

اولین کهکشان ها چگونه شکل گرفته اند؟


بر اساس یک ایده، کهکشان های اولیه از ابرهای بزرگ گاز و غبار که به سمت داخل فرو می ریزند، سرچشمه می گیرند و ابرهای متراکمی را تشکیل می دهند. سپس این ابرها شروع به جمع شدن و چرخش کردند و منجر به تشکیل کهکشان ها شد.

CEERS بر اساس کار تلسکوپ فضایی هابل ساخته شده است، که نشان داد کهکشان های عظیم در کیهان اولیه تمایل به کروی بودن دارند. قابلیت‌های پیشرفته تلسکوپ فضایی جیمز وب یافته‌های هابل را تأیید و گسترش می‌دهد و دسته‌های دیگری را برای کهکشان‌های اولیه آشکار می‌کند.

مشاهدات جدید نشان می دهد که شکل کهکشان ها به شکل گیری آنها در شبکه کیهانی رشته های ماده تاریک مرتبط است. کهکشان‌های پرولاتی به شکل تخته موج‌سواری ممکن است در داخل هاله‌های دراز ماده تاریک که با رشته‌های تار کیهانی همسو هستند تشکیل شوند. همانطور که کهکشان ها در طی میلیاردها سال تکامل می یابند، رشته های تار کیهانی پراکنده می شوند، ادغام ها کند می شوند و کسر کهکشان های پرولاتی کاهش می یابد. کهکشان‌ها شروع به چرخش می‌کنند و ساختاری دیسک‌مانند و مایل به خود می‌گیرند و جمعیت کهکشان‌های فرعی افزایش می‌یابد.

کهکشان های اولیه
در جهان اولیه، طبق بررسی وب، طبقه‌بندی نادری در بالا سمت چپ دیده می‌شود: کهکشان‌هایی به شکل کره یا توپ والیبال، که امروزه رایج هستند. در بالا سمت راست، دیسک‌های دایره‌ای مسطح معمولی یا کهکشان‌های فریزبی شکل وجود دارد. اشکال رایج در این دوره اولیه صاف و دراز هستند که شبیه تخته های موج سواری (در پایین سمت چپ نشان داده شده است) یا نودل های استخری (پایین سمت راست) هستند. با کمال تعجب، این دو طبقه بندی حدود ۵۰ تا ۸۰ درصد از تمام کهکشان های دور مورد مطالعه تا کنون را تشکیل می دهند، حتی اگر این شکل ها در نزدیکی نادر هستند.

این مطالعه همچنین بر اهمیت ادغام های سلسله مراتبی، که در آن کهکشان های کوچکتر با کهکشان های بزرگتر در امتداد رشته های کیهانی ادغام می شوند، در درک اشکال متنوع کهکشان ها در طول تاریخ کیهانی، تاکید می کند.

منابع

nasa

space.com

axios

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

کشف هابل: کهکشان های اولیه شبیه تخته موج سواری بوده اند!

فهرست