کشف منظومه ستاره ای متناقض با علم بشر!

کشف منظومه ستاره ای متناقض با علم بشر!

به گفته محققان ایالت پنسیلوانیا، کشف سیاره ای بسیار بزرگتر از خورشید آن چیزی است که ما در مورد چگونگی شکل گیری سیارات و منظومه های خورشیدی می دانستیم.در مقاله‌ای در Science، آن‌ها کشف سیاره‌ای به بزرگی ۱۳ برابر زمین را اعلام کردند که به دور ستاره «فوق سرد» LHS 3154 می‌چرخد، ستاره‌ای که نه برابر جرم کمتر از خورشید ما دارد. نسبت جرمی این سیاره به ستاره اش بیش از ۱۰۰ برابر بیشتر از زمین و خورشید است.
مقایسه نسبت ستاره و سیاره
رندر هنری از مقایسه سیستم LHS 3154 و زمین و خورشید خودمان.
این کشف با نظریه های فعلی در مورد تشکیل سیاره در اطراف ستاره های کوچک در تضاد است. این اولین باری است که سیاره ای به این بزرگی دیده می شود که به دور یک ستاره کم جرم می چرخد.سوورات ماهادوان، استاد دانشگاه پن استیت می‌گوید: «این یافته تأکید می‌کند که ما چقدر درباره جهان اطلاعات کمی داریم. ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که سیاره‌ای به این سنگینی در اطراف چنین ستاره‌ای کم جرم وجود داشته باشد.»یک دانشمند توضیح می دهد که ستاره ها از ابرهای بزرگ گاز و غبار تشکیل می شوند. پس از تشکیل، مواد باقیمانده به صورت قرص به دور ستاره می چرخند و به طور بالقوه سیاراتی را تشکیل می دهند.انتظار نمی‌رود قرص اطراف ستاره کم‌جرم LHS 3154 جرم کافی برای این سیاره داشته باشد. اما این وجود دارد، بنابراین ما باید در مورد چگونگی شکل گیری سیارات و ستاره ها تجدید نظر کنیم.محققان این سیاره به نام LHS 3154b را با استفاده از یک طیف نگار نجومی ساخته شده در ایالت پن پیدا کردند. این ابزار که سیاره یاب منطقه سکونت پذیر (HPF) نام دارد، سیاراتی را شناسایی می کند که به دور سردترین ستاره های خارج از منظومه شمسی ما با پتانسیل آب مایع می چرخند .تشخیص چنین سیاراتی در اطراف ستارگانی مانند خورشید ما چالش برانگیز است، اما ستارگان فوق سرد به دلیل دمای پایین تر، این کار را آسان تر می کنند. این سیاره‌ها به ستاره‌هایشان نزدیک‌تر هستند و حضورشان را از طریق تغییر در رنگ یا نور ستاره که تحت تأثیر سیاره‌ای در حال گردش است، قابل تشخیص می‌کنند.
نمای احتمالی منظومه ستاره ای LHS 3154b
نمای احتمالی منظومه ستاره ای LHS 3154b
HPF، واقع در تلسکوپ Hobby-Eberly در تگزاس، اندازه گیری دقیق سیگنال های فروسرخ از ستارگان مجاور را ارائه می دهد.  نویسنده اصلی مقاله، توضیح می دهد که انجام این کشف با HPF ویژه است، زیرا این ابزار جدیدی است که برای مطالعه سیارات اطراف ستاره های کم جرم طراحی شده است.این کشف نظریه‌های کنونی شکل‌گیری سیاره‌ها را به چالش می‌کشد . به گفته یکی از دانشمندان این دقیقاً همان کاری است که  HPF برای انجام آن ساخته‌ شده است، تا کشف شود که چگونه متداول‌ترین ستاره‌های کهکشان ما سیارات را تشکیل می‌دهند و آن سیارات را پیدا کنیم.»

منابع

https://phys.org
۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

کشف منظومه ستاره ای متناقض با علم بشر!

فهرست