کشف سر مار متعلق به تمدن آزتک پس از زلزله در مکزیکوسیتی

کشف سر مار متعلق به تمدن آزتک پس از زلزله در مکزیکوسیتی

گاهی اوقات، برای یافتن آثار باستانی سال‌ها حفاری دقیق طول می‌کشد، اما گاهی اوقات، طبیعت، همانطور که در زلزله اخیر در مکزیکوسیتی دیده می‌شود، کار سخت را انجام می‌دهد.

در ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۲، زمین لرزه ای قدرتمند با قدرت ۷.۶ ریشتر در نزدیکی سواحل غربی مکزیک رخ داد که باعث دو قربانی شد و مکزیکو سیتی را در حدود ۴۰۰ کیلومتری (۲۵۰ مایلی) تحت تاثیر قرار داد. چندین ساختمان از جمله یک دانشکده حقوق در نزدیکی مرکز شهر بر اثر زمین لرزه آسیب دیدند.

در خلال عواقب پس از آن، باستان شناسان موسسه ملی انسان شناسی و تاریخ مکزیک (INAH) یک حکاکی سر مار سنگی بزرگ را کشف کردند که قدمت آن به بیش از ۵۰۰ سال از زمان آزتک ها می رسد. این کشف از زیر پایه های ساختمان آسیب دیده دانشکده حقوق حاصل شد.

طول سر مار ۱.۸ متر (۵.۹ فوت)، ارتفاع ۱ متر (۳.۳ فوت) و عرض ۸۵ سانتی متر (۳۳.۵ اینچ) با وزن تخمینی حدود ۱.۲ متریک تن (تقریباً ۲۶۴۵ پوند) است. باستان شناسان با دقت آن را با استفاده از جرثقیل از محل اصلی بلند کردند. در عمق تقریباً ۴.۵ متری (۱۴.۸ فوت) در محوطه باستانی Tenochtitlan مدفون شده بود، آشکار بود که چیز قابل توجهی کشف شده بود.

تلاش ها برای حفظ این اثر باستانی

کارشناسان با همکاری دانشگاه خودمختار ملی مکزیک و موزه تمپلو مایور در مکزیک، سخت در حال مطالعه و حفظ این یافته هستند که ۸۰ درصد از سطح رنگارنگ اولیه خود را حفظ کرده است.

حکاکی روی سنگ رنگ‌هایی از قرمز، آبی، سیاه، سفید و اخرایی را به نمایش می‌گذارد. برای محافظت از این رنگ ها، محققان این حکاکی را در داخل یک محفظه رطوبت قرار داده اند. کار حفظ تا سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت، با این امید که رطوبت انباشته شده توسط سر مار در طول قرن ها به تدریج و بدون آسیب رساندن به پایان سنگ آزاد شود.

اعتقاد بر این است که سر متعلق به سال‌های آخر امپراتوری آزتک است، که مصادف با دوره پر رونق دولت شهر تنوشتیتلان در همان منطقه است. مارها اغلب در هنر آزتک به دلیل ارتباط آنها با خدایان مانند Quetzalcoatl به تصویر کشیده می شدند.

XG8PAU2DArsXii8pqjMRDk 970 80
یک زلزله مجسمه مار را در زیر یک دانشکده حقوق در مکزیکو سیتی نشان داد.

کنده کاری های سنگی به دلیل دوام و ماندگاری هزاران سال، دریچه ای منحصر به فرد به گذشته ارائه می دهد. برخلاف مواد نوشته شده یا نقاشی شده روی پوست یا کاغذ، این حکاکی ها در طول زمان ماندگار می شوند. حفاری ها و اکتشافات در حال انجام همچنان بینش های تازه ای از زندگی و فرهنگ آزتک ها ارائه می دهد و عواملی را که در سقوط آنها نقش داشته است، مانند تهاجمات و گسترش بیماری ها، آشکار می کند.

سوالات

نام امروزی Tenochtitlan چیست؟

مکزیکوسیتی

پس از سقوط Tenochtitlan، اسپانیایی ها شهر از قبل آسیب دیده را ویران کردند و پایتخت نایب السلطنه اسپانیای جدید را بر روی بقایای آن ساختند. آنها شهر جدید را مکزیکوسیتی نامیدند که اکنون یکی از پرجمعیت ترین شهرهای جهان است.

 ظاهر Tenochtitlan چگونه بود؟

تنوچتیتلان

Tenochtitlan به طور متقارن طراحی شده بود، با چهار بخش که توسط چهار راهرو یا کانال در اطراف منطقه مرکزی از هم جدا شده بودند. در این منطقه مرکزی معبد Huitzilopochtli، معابد دیگر خدایان و کاخ های حاکمان قرار داشت.

آزتک ها از چه زبانی استفاده می کردند؟

ناهواتل

ناهواتل زبان رایج آزتک ها بود که از قرن چهاردهم تا شانزدهم قبل از تسخیر توسط اسپانیایی ها بر مکزیک حکومت می کردند. این زبان هنوز توسط نزدیک به ۱.۵ میلیون مکزیکی صحبت می شود، اما در غیر این صورت به طور گسترده شناخته شده نیست.

 آیا دریاچه تککوکو هنوز وجود دارد؟

تکسکوکو که در اصل یکی از پنج دریاچه در آناهواک یا دره مکزیک است، از اوایل قرن هفدهم از طریق کانال‌ها و تونلی به رودخانه پانوکو تخلیه شده است. اکنون، تنها منطقه کوچکی را اشغال می کند که توسط باتلاق های نمکی در ۴ کیلومتری شرق مکزیکوسیتی احاطه شده است.

چرا آزتک ها شهر خود را روی یک دریاچه ساختند؟

آزتک ها در آنجا ساکن شدند زیرا زمین برای دیگران نامطلوب بود. در ابتدا، این مکان ایده آلی برای ایجاد یک شهر نبود، اما آزتک ها بعداً جزایری را ایجاد کردند که در آن می توانستند محصولات کشاورزی کشت کنند. آب همچنین به عنوان یک دفاع طبیعی در برابر حملات سایر شهرها عمل می کرد.

تعاریف

  1. حفاری:

فرآیند حفاری و کشف دقیق آثار یا سازه ها از روی زمین.

  1. مصنوعات:

اشیایی که در گذشته توسط انسان ساخته یا استفاده شده است، معمولاً دارای اهمیت تاریخی یا فرهنگی هستند.

  1. زلزله:

لرزش ناگهانی و شدید زمین که اغلب باعث آسیب و تخریب می شود.

  1. قدرت:

اندازه گیری اندازه یا انرژی آزاد شده توسط یک زلزله.

  1. آزتک ها:

تمدن باستانی که قبل از فتح اسپانیا در مرکز مکزیک رشد کرد.

  1. Tenochtitlan:

پایتخت امپراتوری آزتک، واقع در مکزیکوسیتی کنونی.

  1. کنده کاری:

عمل برش یا شکل دادن به یک ماده برای ایجاد یک طرح یا مجسمه.

  1. کوتزالکواتل:

یک خدای میان‌آمریکایی، که اغلب به صورت مار پر و مهم در دین آزتک به تصویر کشیده می‌شود.

  1. ماندگاری:

توانایی مقاومت در برابر سایش، فشار یا آسیب در طول زمان.

منابع

https://www.ducksters.com

https://www.britannica.com

https://news.harvard.edu

https://www.metmuseum.org

https://education.nationalgeographic.org

https://www.sciencealert.com

۵ ۱ رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

کشف سر مار متعلق به تمدن آزتک پس از زلزله در مکزیکوسیتی

فهرست