چگونه مواد مغذی گیاهان می توانند بر روده و مغز تأثیر بگذارند؟

چگونه مواد مغذی گیاهان می توانند بر روده و مغز تأثیر بگذارند؟

تحقیقات جدید نشان می دهد که چگونه مواد مغذی مشتق شده از گیاهان می توانند بر روده و مغز تأثیر بگذارند. تحقیقات اخیر نشان می دهد که پری بیوتیک‌ها، موادی که برای بهبود سلامت روده شناخته شده اند، ممکن است بر عملکرد مغز، به ویژه نحوه واکنش افراد به غذاهای پرکالری نیز تأثیر بگذارند.

یک مطالعه انجام شده در مرکز پزشکی دانشگاه لایپزیگ نشان داد که پری‌بیوتیک‌ها با دوز بالا، فعالیت مغز مرتبط با پاداش غذا را کاهش می‌دهند، احتمالاً به دلیل تغییر در باکتری‌های روده. این یافته‌ها ارتباط بالقوه بین میکروبیوتای روده و همچنین مغز را برجسته می‌کند و راه‌های جدیدی را برای درمان چاقی و عادات غذایی سالم از طریق رویکردهای هدفمند میکروبیوتا پیشنهاد می‌کند.

پری‌بیوتیک‌ها به عنوان منابع غذایی به رشد باکتری‌های مفید روده کمک می‌کنند و در غذاهایی مانند پیاز، پیازچه، کنگر فرنگی، گندم، موز و ریشه کاسنی یافت می‌شوند. این فیبر غذایی غیرقابل هضم در غلظت‌های بالا از سلامت روده حمایت می‌کند. محققان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا برخی از پری‌بیوتیک‌ها می‌توانند با بهبود ارتباط بین میکروبیوم روده و مغز بر عملکرد مغز تأثیر بگذارند یا خیر.

مطالعه‌ای در مرکز پزشکی دانشگاه لایپزیگ نشان داد که مصرف مقادیر زیاد پری‌بیوتیک‌ها منجر به کاهش پاسخ مرتبط با پاداش مغز به محرک‌های کالری می‌شود. این نتایج نشان می‌دهد که ارتباط احتمالی بین سلامت روده و مغز، به خصوص در تصمیم‌گیری غذایی، وجود دارد.

بر اساس مطالعه مداخله‌ای به رهبری مرکز پزشکی دانشگاه لایپزیگ، افراد دارای اضافه وزن به یک رژیم غذایی همه چیزخوار و غربی مشغول شدند. در طول ۱۴ روز، آن‌ها هر روز ۳۰ گرم اینولین، یک پری‌بیوتیک از ریشه کاسنی مصرف کردند. نتایج تصویربرداری MRI نشان داد که فعالیت نسبتاً کمتری در نواحی مغز مرتبط با پاداش پس از مصرف فیبر پری‌بیوتیک وجود داشته و این اثر با تغییراتی در ترکیب باکتری‌های روده همراه بود.

نتیجه‌گیری و پیامدها:

تحقیقات انجام‌شده با استفاده از تصویربرداری عصبی پیشرفته و توالی‌یابی نسل بعدی باکتری‌های روده نشان می‌دهد که تغییرات در میکروبیوم ممکن است نقش مهمی در تاثیرات عملکردی مغز نسبت به نشانه‌های غذایی پرکالری ایفا کند. بر اساس نتایج، تحلیل هورمون‌های گوارشی، گلوکز، لیپیدها، و نشانگرهای التهابی از نمونه‌های خون ناشتا نشانگرهای مهمی در درک اثرات تغییرات میکروبی بر سیستم گوارش و متابولیسم است.

همچنین، اندازه‌گیری میکروبیوتای روده و متابولیت‌های آنها، به ویژه اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه در نمونه‌های مدفوع، نشان از تأثیرات مستقیم میکروبیوم بر ترکیب و ویژگی‌های متابولیک در سیستم گوارش دارد.

این تحقیقات در چارچوب مرکز تحقیقات مشترک “مکانیسم‌های چاقی” صورت گرفته است و نشان می‌دهد که درک بهتر از مکانیسم‌های اساسی میان میکروبیوم روده،  می‌تواند به ایجاد راه‌حل‌های جدید و کم‌تهاجمی در پیشگیری و درمان چاقی کمک کند.

تأثیرات  و نیاز به تحقیقات بیشتر:

نتایج حاصل از این تحقیقات نشان می‌دهند که افزایش درک ما از میکروبیوم و تأثیرات آن بر عملکرد مغز و سیستم گوارش، می‌تواند به توسعه رویکردهای جدیدی در ترویج تغذیه سالم و پیشگیری از چاقی منجر شود. مطالعات آتی، به‌ویژه تحقیقات برروی درمان‌های تغییردهنده میکروبیوم، می‌توانند ما را به سوی استراتژی‌هایی هدفمندتر برای مدیریت و بهبود سلامتی افراد دارای اضافه وزن و چاق هدایت کنند.

در حال حاضر، یک مطالعه پیگیری در حال انجام است تا اثرات تجویز طولانی‌مدت پری‌بیوتیک با دوز بالا بر خوردن، عملکرد مغز، و وزن بدن افراد دارای اضافه وزن و چاق را به طول شش ماه ارزیابی کند.

پرسش ها

آیا روده بر مغز تأثیر می‌گذارد؟

سیستم عصبی خودمختار، محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنالین (HPA) و اعصاب دستگاه گوارش روده را به مغز   متصل می‌کنند. این اتصالات به مغز این امکان را می‌دهند که بر فعالیت روده، از جمله تأثیر بر فعالیت سلول‌های ایمنی عملکردی آن، تأثیر بگذارد.

چه مواد مغذی بر سلامت روده تأثیر می‌گذارد؟

مصرف فیبر، پری‌بیوتیک‌ها، پروبیوتیک‌ها، پلی‌فنول‌ها، و اسیدهای چرب امگا ۳ می‌تواند به سلامت روده کمک کرده و ارتباطات روده با مغز را بهبود بخشد.

میکروبیوم روده چگونه بر مغز و مغز تأثیر می‌گذارد؟

اعصاب خاصی مغز و روده را به هم متصل می‌کنند. باکتری‌های روده سیگنال‌هایی را به مغز ارسال می‌کنند. این باعث می‌شود که باکتری‌ها در نهایت سلول‌های سیستم ایمنی روده را تحریک کرده و سلول‌های ایمنی نیز می‌توانند سیگنال‌ها، حتی اعصاب را به مغز منتقل کنند.

رابطه روده با مغز چیست؟

دستگاه گوارش به احساسات حساس است و مغز تأثیر مستقیمی بر فعالیت معده و روده دارد. احساسات مثل خشم، اضطراب، غم، و شادی می‌توانند علائمی را در روده ایجاد کنند. به عنوان مثال، فقط با فکر خوردن، ممکن است دفع شیره معده قبل از رسیدن به غذا رخ دهد.

چرا دهان اولین مغز است؟

دهان اولین قسمتی از گوارش است که با سیستم عصبی درونی خود کار می‌کند. این به ما این امکان را می‌دهد که مغز روده را به عنوان “مغز دوم” بدن نامیده و تأکید کنیم. این سیستم عصبی روده ای که روده را تنظیم می‌کند، اغلب به عنوان مغز دوم بدن نامیده می‌شود، زیرا تأثیر بسزایی بر کنترل حرکات ارادی ما، مانند راه رفتن و صحبت کردن، دارد.

چرا به آن مغز روده می‌گویند؟

این سیستم عصبی روده ای به عنوان “مغز دوم” شناخته می‌شود، زیرا با استفاده از همان مواد شیمیایی و سلول‌هایی که مغز اصلی استفاده می‌کند، به ما در هضم و درک هشدارها در مورد مشکلات روده کمک می‌کند.

تعاریف

 1. پری بیوتیک ها:

   مواد شناخته شده برای بهبود سلامت روده با ترویج رشد و فعالیت باکتری‌های مفید روده. اینها فیبرهای غذایی غیرقابل هضم هستند که در غذاهایی مانند پیاز، تره فرنگی، کنگرفرنگی، گندم، موز و ریشه کاسنی یافت می‌شوند.

 1. میکروبیوم روده:

   گروهی از میکروارگانیسم‌ها (باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها) که در معده زندگی می‌کنند. این میکروب‌ها نقش مهمی در هضم، متابولیسم و ایمنی دارند.

 1. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی (fMRI):

   یک تکنیک تصویربرداری عصبی پیشرفته که برای اندازه‌گیری و تجسم فعالیت مغز با تشخیص تغییرات در جریان خون استفاده می‌شود.

 1. اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه (SCFAs):

   متابولیتی است که توسط باکتری‌های روده در طی تخمیر فیبر غذایی تولید می‌شود. با تعدادی از مزایای سلامتی، از جمله تأثیرگذاری بر محور روده-مغز مرتبط است.

 1. روند چاقی:

   فرآیندها و عوامل زمینه‌ای را که به چاقی کمک می‌کنند، شناسایی می‌کند. مرکز تحقیقات مشارکتی ۱۰۵۲ بر بررسی این مکانیسم‌ها متمرکز است.

 1. محور روده-مغز (GBA):

   ارتباط دوطرفه بین سیستم عصبی مرکزی و سیستم عصبی روده‌ای دستگاه گوارش. مراکز عاطفی و شناختی مغز را با عملکردهای محیطی روده مرتبط می‌کند.

 1. محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال (HPA):

   مجموعه پیچیده‌ای از اثرات مستقیم و فعل و انفعالات بازخوردی بین هیپوتالاموس، غده هیپوفیز و غده‌های فوق کلیوی. نقش کلیدی در پاسخ بدن به استرس دارد.

 1. مواد مغذی موثر بر سلامت روده:

   – ترفجار، پری‌بیوتیک‌ها، پروبیوتیک‌ها، پلی‌فنول‌ها، اسیدهای چرب امگا ۳:

   – این مواد مغذی به حفظ سلامت روده کمک می‌کنند. فیبر در میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل یافت می‌شود. پری‌بیوتیک‌ها و پروبیوتیک‌ها از باکتری‌های مفید روده حمایت می‌کنند. پلی‌فنول‌ها ترکیبات گیاهی با خواص آنتی اکسیدانی هستند و اسیدهای چرب امگا ۳ از چربی‌های ضروری موجود در برخی غذاها مانند ماهی‌ها هستند.

منابع

 1. hms.harvard.edu
 2. healthcommunity
 3. ncbi
 4. harvard
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
 7. https://www.uhhospitals.org
 8. https://www.health.harvard.edu
 9. https://www.livescience.com
۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

چگونه مواد مغذی گیاهان می توانند بر روده و مغز تأثیر بگذارند؟

فهرست