چرخه کربن چیست؟

چرخه کربن چیست؟

چرخه کربن 

کربن برای حیات روی زمین بسیار مهم است. این به ایجاد مولکول های پیچیده مانند پروتئین و DNA کمک می کند. ما همچنین کربن را در هوا به صورت دی اکسید کربن (CO2) می یابیم. کربن برای تنظیم دمای زمین، پشتیبانی از همه اشکال حیات، تشکیل بخش مهمی از غذای ما، و به عنوان منبع اصلی انرژی برای اقتصاد جهانی ما ضروری است.

چرخه کربن توضیح می دهد که چگونه اتم های کربن بین جو و زمین حرکت می کنند و یک فرآیند پیوسته را تشکیل می دهند. از آنجایی که سیاره ما و جو آن یک سیستم بسته را تشکیل می دهند، مقدار کلی کربن تغییر نمی کند. با این حال، مکان کربن، چه در جو یا روی زمین، همیشه در حال تغییر است.

روی زمین، بیشتر کربن در سنگ ها و رسوبات و بقیه در اقیانوس، جو و موجودات زنده ذخیره می شود. این‌ها مانند مکان‌های ذخیره‌سازی هستند که به عنوان سینک شناخته می‌شوند، جایی که کربن چرخه‌هایی را طی می‌کند.

کربن هنگام مرگ موجودات، فوران آتشفشانها، سوختن آتش، استفاده از سوخت های فسیلی و طی فرآیندهای مختلف دیگر در جو آزاد می شود.

در اقیانوس، کربن به طور مداوم بین سطح و جو حرکت می کند یا برای مدت طولانی در اعماق اقیانوس باقی می ماند.

انسان ها از طریق فعالیت هایی مانند سوزاندن سوخت های فسیلی یا تغییر زمین، تأثیر زیادی بر چرخه کربن دارند. این منجر به افزایش سریع دی اکسید کربن در جو می شود که به سطوح بالاتر از هر زمان دیگری در ۳.۶ میلیون سال گذشته می رسد.

نمودار انتشار سالانه کربن دی اکسید در جهان

[wpdatachart id=5]

منابع

noaa.gov

ourworldindata

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

چرخه کربن چیست؟

فهرست