چرا ناسا کپسول نمونه های سیارک بنو را باز نکرد؟

چرا ناسا کپسول نمونه های سیارک بنو را باز نکرد؟

ناسا در باز کردن ظرفی که سنگ ها و غبار جمع آوری شده از سیارک بنو را از زمان ورود به زمین در خود نگه می دارد، تعلل می کند. آژانس فضایی فکر می کند که در اوایل سال ۲۰۲۴ با ایجاد ابزار جدیدی می تواند آن را بدون آسیب رساندن به سنگ ها باز کند. این قطعات سنگی اطلاعات مهمی در مورد چگونگی شروع منظومه شمسی و نحوه تشکیل سیاره ما دارند. 

نمونه های سیارک بنو
اعضای تیم سرپرستی ناسا به همراه متخصصان بازیابی لاکهید مارتین در حال برداشتن درب قوطی هستند.

اولین ماموریت جمع آوری نمونه های سیارک بنو 

ماموریت OSIRIS-REx در سپتامبر ۲۰۱۶ آغاز شد و در دسامبر ۲۰۱۸ به سیارک بنو رسید. این ماموریت با موفقیت قطعات این سیارک را در اکتبر ۲۰۲۰ جمع آوری کرد و در می ۲۰۲۱ شروع به بازگشت به زمین کرد. این اولین تلاش ناسا برای گرفتن نمونه از یک سیارک فضایی بود. بنابراین قطعات Bennu باید با دقت برای سفر برگشت ذخیره می شدند.

 TAGSAM (مکانیسم جمع‌آوری نمونه)، جایی که بیشتر نمونه سیارک در آن ذخیره می‌شود، از زمانی که به زمین رسید باز کردن آن دشوار بوده است. تیم OSIRIS-REx از یک جعبه مخصوص حاوی نیتروژن برای تمیز نگه داشتن آن در حین باز کردن آن استفاده می کند. دو تا از ۳۵ بست روی سر TAGSAM را نمی‌توان با ابزارهای فعلی جدا کرد، و بیرون آوردن نمونه را دشوار می‌کند.

حتی اگر این تیم مقداری مواد را از خارج از TAGSAM بدست آورد، بیش از هدف ناسا ۶۰

نمونه های سیارک بنو
کپسول نمونه OSIRIS-REx در ماه سپتامبر بر روی زمین فرود آمد.

گرم از سطح بنو، آنها در کل نمونه تخمینی ۸.۸ اونس سنگ و غبار (۲۵۰ گرم) دارند. با وجود چالش‌هایی که در باز کردن سر TAGSAM وجود داشت، مأموریت ۱.۱۶ میلیارد دلاری OSIRIS-REx قبلاً موفقیت‌آمیز بوده است. در تجزیه و تحلیل اولیه نمونه سیارک، دانشمندان مقدار زیادی مولکول کربن و آب پیدا کردند.

کپسول نمونه های سیارک بنو چه زمانی باز خواهد شد؟

ناسا تلاش برای باز کردن ظرف نمونه را در نوامبر متوقف کرد اما هنوز امیدوار است. آنها در حال ساخت و آزمایش ابزارهای جدید با موادی هستند که باعث آلودگی برای باز کردن TAGSAM نشوند. آنها امیدوارند که آن را در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ باز کنند. اگرچه باز کردن TAGSAM دشوار است، ناسا مصمم است سنگ های فضایی را به دانشمندان در سراسر جهان  برای مطالعه و تمرکز بر نمونه برداری بدون اجازه دادن به ترکیب مواد زمین با آن برای مطالعه عرضه کند.

نمونه های سیارک بنو
بقایای سیارک بننو در قسمت بیرونی نمونه OSIRIS-REx.

بنو یک سیارک کوچک در نزدیکی زمین است که هر شش سال یک بار نزدیک می شود. دانشمندان فکر می کنند ممکن است حدود ۷۰۰ میلیون تا ۲ میلیارد سال پیش از یک سیارک بزرگتر با مقدار زیادی کربن جدا شده باشد. برنامه ناسا این است که تیم در مرکز فضایی جانسون قطعات بنو را بیرون بیاورد، وزن کند، فهرست کند و با دانشمندان کشورهای مختلف به اشتراک بگذارد. این می تواند به ما کمک کند تا در مورد چگونگی شروع منظومه شمسی بیشتر بدانیم.

منابع

gizmodo

earth.com

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

چرا ناسا کپسول نمونه های سیارک بنو را باز نکرد؟

فهرست