چرا قطب شمال و جنوب یک منطقه زمانی ندارند؟

چرا قطب شمال و جنوب یک منطقه زمانی ندارند؟

زمان در قطب های زمین چگونه است؟

برخورد با مناطق زمانی می تواند بسیار دردسرساز باشد. سفر به آنها می تواند خواب انسان را مختل کند.

در مورد مناطق زمانی نیز برخی از ویژگی های خاص وجود دارد. به عنوان مثال، قاره آمریکا به چهار منطقه زمانی شناخته شده تقسیم می شود. در مقابل، چین که تقریباً هم اندازه است، تنها یکی دارد. با این حال، ترتیب مناطق زمانی زمین کاملاً دلخواه نیست.

طبق عرف بین المللی، سیاره ما به یک سری خطوط طولی تقسیم می شود که از قطب شمال  تا قطب جنوب کشیده شده است. این خطوط به عنوان مرزهای مناسب برای ۲۴ منطقه زمانی پرکاربرد عمل می کنند.

خطوط نصف النهار در قطب ها همگرا می شوند

اما در قطب های زمین، جایی که تمام خطوط طولی همگرا می شوند، چه اتفاقی می افتد؟ اگر خود را در قطب شمال یا جنوب یافتید، ساعت محلی چیست؟ قبل از پاسخ دادن، لازم است توضیح دهیم که وقتی مردم به قطب شمال اشاره می کنند، معمولاً منظورشان قطب جغرافیایی است.

قطب شمال جغرافیایی و قطب جنوب مکان های منحصر به فردی هستند. زمین همچنین دارای یک قطب شمال مغناطیسی است که در حال حاضر در حدود ۲۴۸ مایلی (۴۰۰ کیلومتری) جنوب قطب شمال جغرافیایی در قطب شمال قرار دارد، اگرچه موقعیت آن تغییر می کند.

قطب نماها به سمت قطب شمال مغناطیسی هستند، اما این نقطه هیچ ارتباطی با خطوط طول جغرافیایی ندارد. این ما را به موضوع مناطق زمانی بازمی گرداند.

تقریبا هیچ کس در قطب شمال جغرافیایی ساکن نیست. قطب شمال در اقیانوس منجمد شمالی واقع شده است و کشتی هایی که از این آب ها عبور می کنند می توانند منطقه زمانی خود را انتخاب کنند. گاهی اوقات، کشتی ها خود را با منطقه زمانی مشاهده شده در یک کشور یا شهر خاص در جنوب شرقی، مانند مسکو، هماهنگ می کنند. در مارس ۲۰۲۰،  در مورد یک تیم اکتشافی در قطب شمال گزارش شد که اعضای آن منطقه زمانی انتخابی خود را هر هفته تغییر می‌دهند.

وضعیت در قطب جنوب کمی متفاوت است. قطب جنوب بر روی زمین جامد واقع شده است و این قاره ایستگاه های تحقیقاتی متعددی دارد. هر ایستگاه به یک منطقه زمانی از پیش تعیین شده از نقطه دیگری از کره زمین پایبند است. به عنوان مثال، ایستگاه تحقیقاتی McMurdo، بزرگترین ایستگاه در قطب جنوب، از زمان استاندارد نیوزیلند (شامل ساعت تابستانی کشور) پیروی می کند.

ایستگاه قطب جنوبی آموندسن-اسکات، یک شهرک تحقیقاتی دائمی در دید قطب جنوب تحت اللفظی، نیز از سال ۱۹۵۶ تاسیس شده است.

منابع

howstuffworks

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

چرا قطب شمال و جنوب یک منطقه زمانی ندارند؟

فهرست