پرتاب کپسول زیستی به فضا با پرتابگر بومی

پرتاب کپسول زیستی به فضا با پرتابگر بومی

در صبح روز چهارشنبه ۱۵ آذر یک کپسول زیستی توسط پرتابگر بومی سلمان به فضا پرتاب شد.

دولت سیزدهم  با توجه به اهمیت صنعت فضایی و توسعه فناوری‌های مرتبط با این عرصه، جدیدترین کپسول زیستی کشور را به فضا پرتاب کرد. این پروژه با همکاری سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه هوافضا، با استفاده از پرتابگر بومی به نام سلمانصورت گرفت. این کپسول، که وزنی حدود ۵۰۰ کیلوگرم دارد، به منظور توسعه فناوری‌های لازم برای طرح‌های آینده اعزام انسان به فضا طراحی و ساخته شده است.

فناوری های آزمایشی جدید در کپسول زیستی

سخنگوی سازمان فضایی ایران، حسین دلیریان، در خصوص این موفقیت اعلام کرد که با پرتاب موفق این کپسول، تکنولوژی‌های متنوعی که در طرح‌های اعزام به فضا اساسی هستند، مورد آزمایش قرار گرفته‌اند. این تکنولوژی‌ها شامل پرتاب و بازیابی کپسول، سامانه‌های کنترل سرعت و سپر ضربه‌گیر، آیرودینامیک کپسول و چتر، و سیستم‌های مربوط به کنترل و پایش شرایط زیستی برای ماموریت‌های آینده در فضا هستند.

کپسول زیستی جدید ایران، به‌عنوان نسلی پیشرفته از کپسول‌های زیستی پیشین، از ویژگی‌های بهبود یافته‌ای برخوردار است. این کپسول علاوه بر امکان حمل و انتقال محمولات زیستی، دارای قابلیت‌های پیشرفته‌تری نیز می‌باشد. یکی از نکات مهم این پیشرفت‌ها، قابلیت هدایت و کنترل دقیق کپسول در فضا است که این ویژگی به افزایش دقت و کارایی در اعزام محمولات به فضا کمک خواهد کرد.

پرتاب با موفقیت زیر مداری این کپسول زیستی به ارتفاع ۱۳۰ کیلومتری زمین صورت گرفته و پس از ۱۵ دقیقه، به سطح زمین بازگشت. این پرتاب، نهمین پروژه انجام شده در دو سال اول دولت محسوب می‌شود که نشان‌دهنده توجه ویژه به توسعه صنعت فضایی کشور است.

  تجهیزات عکاسی مورد نیاز مبتدیان

چشم انداز برنامه فضایی ایران

در بخش اهداف کلان سیاست‌ها و برنامه‌های کلان بخش فضایی کشور بر طبق برنامه‌های دولت در بازه زمانی ۱۴۰۱ تا ۱۴۱۰، مسائلی همچون بومی‌سازی و تثبیت فناوری‌های فضایی برای ساخت، طراحی و پرتاب ماهواره‌های سنجش از دور، حضور عملیاتی در مدار زمینی و بومی‌سازی فناوری‌ها برای ساخت سامانه‌های ماهواره‌ای در مدار پایین، توسعه علوم و اکتشافات فضایی، و توسعه زیرساخت‌ها و پرتاب موفق ماهواره‌های تحقیقاتی و عملیاتی جهت افزایش نرخ موفقیت در ماموریت‌های فضایی مورد تأکید قرار گرفته‌اند.

رئیس سازمان فضایی ایران، دکتر حسن سالاریه، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، به برنامه‌های سازمان در زمینه اعزام انسان به فضا اشاره کرد و اظهار داشت که سازمان فضایی ایران تحت عنوان زیست فضایک برنامه جامع دارد. او افزود: “ما در این برنامه تنها به اعزام فضانورد متمرکز نیستیم، بلکه برنامه به شیوه گسترده‌تری در یکی از پژوهشگاه‌ها در حال انجام است که جزو برنامه‌های جدی ما محسوب می‌شود.” این طرح، علاوه بر اعزام انسان به فضا، دارای کاربردهای دیگری همچون ساخت آزمایشگاه‌های زیر مداری می‌باشد.

به طور خلاصه، پرتاب موفق کپسول زیستی با استفاده از تکنولوژی بومی سلماننشان‌دهنده تعهد دولت سیزدهم به توسعه فناوری‌های فضایی و ایجاد پیشرفت در زمینه‌های مختلف صنعت فضایی کشور است. این پروژه، مهمترین گام‌هایی است که ایران در جهت حضور علمی و تکنولوژیکی خود در حوزه فضا برداشته است و امیدواریم که با ادامه چنین پیشرفت‌هایی، کشور بتواند در آینده نقش موفقی در جامعه بین‌المللی فضانوردی ایفا کند.

منابع

خبرگزاری مهر

خبرگزاری ایسنا

  پیکسل آرت چیست و چگونه آن را شروع کنیم؟

 باشگاه خبرنگاران جوان

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

پرتاب کپسول زیستی به فضا با پرتابگر بومی

فهرست