پرتاب آریان ۶ مراحل آزمایشی خود را طی می کند

پرتاب آریان ۶ مراحل آزمایشی خود را طی می کند

آریان ۶ موتورهای خود را آزمایش می کند و یک پرواز فضایی را شبیه سازی می کند

آزمایش پرتابگر آریان ۶

پرتاب آریان 6

از سال ۲۰۱۰، شرکت اروپایی هوافضا ArianeGroup روی پرتابگر آریان ۶ کار می‌کند که یک موشک جدید برای آژانس فضایی اروپا (ESA) است. با هدف کاهش هزینه های پرتاب و افزایش تعداد پرتاب در سال، جایگزین مدل قدیمی Ariane 5 خواهد شد. ArianeGroup این موشک را آزمایش کرده است تا برای اولین پرتاب خود که برای سال ۲۰۲۴ برنامه ریزی شده است آماده شود. هفته گذشته، در ۲۳ نوامبر، آریان ۶ مهمترین آزمایش خود را تا کنون انجام داد، یک تمرین در مقیاس کامل.

این شامل سوخت‌گیری پیچیده، شمارش معکوس پرتاب و مشتعل کردن موتور اکسیژن مایع/هیدروژن مایع Vulcain 2.1 (LOX/LH2) مرحله اصلی است. این آزمایش شامل بیش از هفت دقیقه سوختن موتور بود که کل مرحله پرواز مرحله اصلی پرتاب واقعی را شبیه سازی می کرد. بوسترها مشتعل نشدند و آریان ۶ را روی سکوی پرتاب در گویان فرانسه نگه داشتند. این رویداد به صورت زنده پخش شد و احتراق موتور پس از یک ناهنجاری باعث خاموش شدن خودکار شد.

پرتاب آریان 6

این طولانی‌ترین آزمایش “کاملا انباشته” برای ماژول پیشران مایع موشک با موتور Vulcain 2.1 بود. سوختن موتور بیش از هفت دقیقه به طول انجامید و تقریباً ۱۵۰ تن (۱۶۵ تن ایالات متحده) از پیشرانه LOX/LH2 فوق خنک شده از مخازن مرحله هسته آریان ۶ استفاده شد. هزاران حسگر در اطراف سکوی پرتاب آزمایش را زیر نظر گرفتند و داده های جمع آوری شده به طور کامل تجزیه و تحلیل خواهند شد تا برای اولین پرواز آزمایشی آریان ۶ آماده شوند.

  لایه بندی در نقاشی آکریلیک چگونه انجام می شود؟

برنامه پرتاب آریان ۶

هنگامی که سیستم پرتاب آزمایش و تأیید شد، برنامه پرتاب شلوغی خواهد داشت. ESA برای ۲۶ پرتاب با Arianespace قرارداد بسته است، از جمله چندین ماهواره ناوبری گالیلئو. یک آریان ۶ نیز قرار است مدارگرد بازگشت زمین (ERO) را برای ماموریت بازگشت نمونه مریخ ناسا-ESA به فضا پرتاب کند. بین سال‌های ۲۰۲۶ تا ۲۰۳۵، موشک‌های آریان ۶ حداقل چهار مأموریت را برای برنامه دید کیهانی ۲۰۱۵-۲۰۲۵ آژانس فضایی اروپا پرتاب خواهند کرد، از جمله گذرهای سیاره‌ای و نوسانات ستاره‌ها (PLATO) و اتمسفر سنجش از دور مادون قرمز، تلسکوپ فراسرخ EL-RiA. رهگیر دنباله دار و تلسکوپ پرتو ایکس تلسکوپ پیشرفته برای اخترفیزیک با انرژی بالا (ATHENA). این خودروی پرتاب همچنین ماموریت‌های مشترک سواری و پرتاب محموله برای ماه را با همکاری ناسا و سایر آژانس‌های فضایی درگیر در برنامه آرتمیس برای اکتشاف و توسعه ماه انجام خواهد داد.

منابع

esa.int

reuters.com

universtoday.com

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

پرتاب آریان ۶ مراحل آزمایشی خود را طی می کند

فهرست