پدیده STEVE: نوع جدیدی از شفق قطبی

پدیده STEVE: نوع جدیدی از شفق قطبی

شفق قطبی در آسمان شب مشهور است، اما پدیده دیگری به نام STEVE وجود دارد. 

پدیده STEVE که مخفف عبارت Strong Thermal Emission Velocity Enhance است، به گفته اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا (AGU) مانند شفق قطبی است اما متفاوت است. بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ نه توسط دانشمندان، بلکه توسط افراد عادی در کانادا که شفق قطبی را تعقیب می کردند، کشف شد. اولین مطالعه در مورد STEVE در Science Advances در سال ۲۰۱۸ منتشر شد.

اکنون دانشمندان با اشتیاق در حال مطالعه STEVE هستند و آسمان شب را از نزدیک تماشا می کنند تا آن را مشاهده کنند.

پدیده STEVE چیست؟

STEVE رگه ای از نور مایل به ارغوانی در آسمان شب است که شبیه شفق قطبی است. آژانس فضایی اروپا (ESA) می‌گوید: همیشه با شفق دیده می‌شود، زیرا اعتقاد بر این است که هر دو در اثر رویدادهای جوی فضایی یکسان ایجاد می‌شوند.

STEVE
پدیده STEVE یک پدیده جوی است که شبیه به شفق قطبی است که در عین حال جدا است.

وقتی ذرات پرانرژی خورشید به زمین برخورد می کنند، میدان مغناطیسی ما آنها را به سمت قطب شمال و جنوب هدایت می کند.

این ذرات باردار وارد جو زمین می شوند و اتم ها و مولکول های گاز را برانگیخته می کنند و شفق قطبی (نورهای شمالی) و شفق قطبی (نورهای جنوبی) را ایجاد می کنند. این مانند نحوه عملکرد نورهای نئون است: وقتی اتم ها برانگیخته می شوند، انرژی را به صورت نور آزاد می کنند.

به گفته اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) در همان زمان، برخی از این انتشارات خورشیدی (جریان های سریع پلاسما) گاز را در اتمسفر بالایی گرم می کنند و STEVE را ایجاد می کنند. بنابراین، STEVE گاز داغ و درخشانی است.

چه کسی و چه زمانی پدیده STEVE را کشف کرد؟

همانطور که توسط CBC گزارش شده است، اولین مقاله در مورد STEVE در سال ۲۰۱۸ با الهام از تعقیب کنندگان آماتور شفق قطبی و دانشمندان شهروندی از گروه فیس بوک Alberta Aurora Chasers منتشر شد. این گروه بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ از STEVE عکس گرفتند و مشاهدات خود را با دانشمندان فضایی الیزابت مک‌دونالد از ناسا و اریک دانوان از دانشگاه کلگری به اشتراک گذاشتند. این منجر به تحقیق در مورد پدیده STEVE ، که در ابتدا به عنوان STEVE ساده قدیمی شناخته می‌شد، انجام شد و در نتیجه اولین مقاله منتشر شد.

  لایه بندی در نقاشی آکریلیک چگونه انجام می شود؟
 نمایی از پدیده STEVE
اولین مقاله در مورد پدیده STEVE در سال ۲۰۱۸ منتشر شد.

جالب اینجاست که سوابق گذشته از پدیده‌ای مشابه STEVE یاد می‌کنند، اگرچه به این نام خوانده نمی‌شد. توشی نیشیمورا، محقق STEVE از دانشگاه بوستون، یکی از نویسندگان STEVE اصلی گفت: «پس از محبوب شدن پدیده STEVE ، دانشمندان به مشاهدات تاریخی شفق قطبی بازگشتند و متوجه شدند که پدیده ای شبیه STEVE در دهه های ۱۸۹۰ و ۱۹۱۰ گزارش شده است. کاغذ.

پدیده STEVE در شفق چیست؟

STEVE یک شفق قطبی نیست، حتی اگر هر دو پدیده های جوی درخشان هستند. این اتفاق همزمان با شفق قطبی رخ می دهد، زیرا آنها روند مشابهی دارند. با این حال، STEVE همیشه زمانی که شفق وجود دارد ظاهر نمی شود و دلیل آن مشخص نیست.

تفاوت پدیده STEVE و شفق چیست؟

از نظر بصری، STEVE مانند یک رگه ارغوانی یا سرخابی در سراسر آسمان به نظر می رسد، در حالی که شفق معمولاً به صورت نوارهای سبز ظاهر می شود. از نظر فیزیکی، STEVE توسط گاز گرم شده ایجاد می شود که می درخشد، در حالی که شفق قطبی توسط ذرات باردار ایجاد می شود که می درخشند.

چرا پدیده STEVE نادر است؟

اگرچه STEVE زیاد مشاهده نشده است، اما ممکن است آنطور که تصور می شود نادر نباشد. نادر بودن مشاهده آن به این دلیل است که دانشمندان در قسمت سمت راست آسمان شب جستجو نکرده بودند. با مطالعه بیشتر، ممکن است متوجه شویم که خیلی نادر نیست، شبیه شفق است. به طور حکایتی، به نظر می رسد کمتر از شفق ظاهر می شود، اما دلایل آن ناشناخته است.

 نام پدیده STEVE برای چیست؟

STEVE مخفف عبارت Strong Thermal Emission Velocity Enhancement است. این نام دارای یک پس‌زمینه سرگرم‌کننده است – این یک نام پس‌زمینه است که پس از آن که تعقیب‌کنندگان شفق قطبی کانادا نام این پدیده را «STEVE» گذاشتند، ایجاد شد تا با الهام از یک فیلم انیمیشن، آن را کمتر ترسناک کند.

  لایه بندی در نقاشی آکریلیک چگونه انجام می شود؟

چگونه می توانید پدیده STEVE را ببینید؟

STEVE در عرض‌های جغرافیایی پایین‌تر از شفق قطبی رخ می‌دهد و باعث می‌شود در جنوب‌تر نیز قابل مشاهده باشد. بهترین شانس شما برای دیدن آن در طول یک طوفان ژئومغناطیسی بزرگ است، شبیه به طوفان هایی که شفق های قطبی پر جنب و جوش تولید می کنند. شانس در پاییز و بهار، زمانی قبل از نیمه شب قوی تر است. با این حال، STEVE هنوز نسبتاً به ندرت دیده می شود و تنها در ارتباط با شفق مشاهده شده است.

Strong Thermal Emission Velocity Enhancement
STEVE مخفف عبارت Strong Thermal Emission Velocity Enhancement است.

 چه چیزی باعث رخ دادن پدیده STEVE می شود؟

STEVE درخششی از گاز داغ در اتمسفر فوقانی در حدود ۶۲ تا ۱۲۴ مایل (۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلومتر) ارتفاع است. جو توسط جریان های پلاسمایی بسیار سریعی که با گاز خنثی برخورد می کنند گرم می شود.

چرا اینقدر طول کشید تا پدیده STEVE را کشف کنیم ؟

STEVE به سمت استوای بیضی شفق به نظر می رسد، منطقه ای که شفق ها در آن رخ می دهند. از آنجا که بیشتر دانشمندان شفق بر روی بیضی شفق تمرکز می کنند، منطقه STEVE نادیده گرفته شد. تصویرسازهای شفق کمتری در آن منطقه وجود دارد. دانشمندان شهروندی با گرفتن عکس هایی از آسمان شب، STEVE را پیدا کردند و توجه را به این پدیده جلب کردند.

 کجا می توانید پدیده STEVE را ببینید؟

STEVE به سمت استوای شفق قطبی، در مکان هایی مانند جنوب کانادا، جنوب آلاسکا، شمال اروپا، نیوزیلند و استرالیا ظاهر می شود. جمعیت بیشتر در این مناطق به بسیاری از مردم این فرصت را می دهد که بدون سفر به شمال، STEVE را ببینند.

  لایه بندی در نقاشی آکریلیک چگونه انجام می شود؟

آیا پدیده STEVE همیشه با شفق ظاهر می شود یا به تنهایی ظاهر می شود؟

STEVE همیشه با شفق در بیضی شفق همراه است. این اتفاق می‌افتد زیرا شفق قطبی در عرض‌های جغرافیایی بالاتر انرژی را به عرض‌های جغرافیایی پایین‌تر می‌فرستد و STEVE را نیرو می‌دهد. معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که شفق قطبی در طول طوفان‌های ژئومغناطیسی بسیار درخشان می‌شود.

آیا پدیده STEVE قابل پیش بینی است؟

تا حدودی. STEVE در طی پدیده‌ای به نام طوفان‌های فرعی رخ می‌دهد، فرآیند انتشار انرژی انفجاری در مگنتوسفر، از جمله شفق. هنگامی که طوفان های فرعی بزرگ در طول طوفان های ژئومغناطیسی رخ می دهد، این احتمال وجود دارد که STEVE ظاهر شود. این شانس در بهار و پاییز قبل از نیمه شب بیشتر است. با این حال، همه طوفان‌های فرعی STEVE را ایجاد نمی‌کنند، و دلایل پشت آن مشخص نیست.

space.com

space.com2

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

پدیده STEVE: نوع جدیدی از شفق قطبی

فهرست