وای فای (WiFi) چیست و چگونه کار می کند؟

وای فای (WiFi) چیست و چگونه کار می کند؟

زمانی بود که می‌توانستید فقط در مکان‌های خاصی مانند فرودگاه‌ها، کافی‌شاپ‌ها یا هتل‌ها از WiFi استفاده کنید. امروزه شبکه های بی سیم که به آنها وای فای یا شبکه ۸۰۲.۱۱ نیز گفته می شود، تقریباً در هر خانه و سطح شهر وجود دارد. بسیاری از شهرها نیز از این فناوری برای ارائه دسترسی به اینترنت رایگان یا کم هزینه به ساکنان استفاده می کنند.

وای فای مزایای زیادی دارد. راه اندازی شبکه های بی سیم آسان و مقرون به صرفه است. آنها نیز ناخوشایند هستند حتی گاهی ممکن است متوجه نشوید که در یک نقطه اتصال وای فای قرار دارید. در این مقاله ، ما این فناوری را مورد بررسی قرار می دهیم.

وای فای
تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها، تلویزیون‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌ها همگی با کمک یک روتر به اینترنت دسترسی دارند.

وای فای (WiFi) چیست؟

یک شبکه بی سیم از امواج رادیویی ، مشابه تلفن های همراه ، تلویزیون و رادیو استفاده می کند. ارتباطات در یک شبکه بی سیم مانند ارتباطات رادیویی دو طرفه است که شامل این مراحل است:

 1. آداپتور بی سیم رایانه داده ها را به سیگنال رادیویی تبدیل می کند و با استفاده از آنتن آن را ارسال می کند.
 2. یک روتر بی سیم سیگنال را دریافت می کند ، آن را رمزگشایی می کند و اطلاعات را از طریق اتصال سیمی اترنت به اینترنت می فرستد.
 3. این فرایند همچنین به صورت برعکس کار می کند، روتر اطلاعاتی از اینترنت دریافت می کند، آن را تبدیل به یک سیگنال رادیویی کرده و به آداپتور بی سیم کامپیوتر ارسال می کند.

رادیوهای WiFi ، برای برقراری ارتباط استفاده می شود. آنها می توانند امواج رادیویی را ارسال و دریافت کنند و ۱ و ۰ را به امواج رادیویی تبدیل کنند و برعکس. با این حال، رادیوهای WiFi دارای برخی از ویژگی های منحصر به فرد هستند:

 • آنها فرکانس های ۲.۴ گیگاهرتز یا ۵ گیگاهرتز را ارسال می کنند ، بالاتر از تلفن های همراه و تلویزیون ، امکان انتقال اطلاعات بیشتر را فراهم می کند.
 • اتصالات ۲.۴ گیگاهرتز کمی قدیمی هستند اما دامنه طولانی تری دارند. از طرف دیگر ، ۵ گیگاهرتز سرعت بالاتری را فراهم می کند اما مستعد اختلال است.
 • WiFi در استانداردهای شبکه ۸۰۲.۱۱ با نسخه هایی مانند ۸۰۲.۱۱b ، ۸۰۲.۱۱a ، ۸۰۲.۱۱g ، ۸۰۲.۱۱n ، ۸۰۲.۱۱ac ، ۸۰۲.۱۱ax (WiFi 6) و ۸۰۲.۱۱be آینده (WiFi 7) کار می کند.
 • رادیوهای WiFi می توانند باندهای فرکانس مختلفی را ارسال کنند یا به سرعت بین باند ها جابجا شوند تا تداخل کاهش یابد و چندین دستگاه به طور همزمان می توانند از همان اتصال بی سیم استفاده کنند.

چندین دستگاه با آداپتورهای بی سیم می توانند از طریق یک روتر به اینترنت متصل شوند و یک اتصال مناسب ، تقریباً نامرئی و قابل اعتماد را فراهم کنند. با این حال، اگر روتر از کار بیفتد یا تعداد زیادی از کاربران همزمان فعالیت هایی در پهنای باند بالا انجام دهند، تداخل یا قطع ارتباط ممکن است رخ دهد. هدف از استانداردهای جدیدتر و سریعتر مانند ۸۰۲.۱۱ax رفع این مشکلات است.

در بخش بعدی، نحوه اتصال به اینترنت از نقطه اتصال WiFi را بررسی خواهیم کرد.

هات اسپات (HotSpot) وای فای

نقطه اتصال وای فای منطقه ای با شبکه بی سیم قابل دسترسی است. این اصطلاح اغلب برای شبکه های بی سیم در مکان های عمومی مانند فرودگاه ها و کافی شاپ ها استفاده می شود. برخی رایگان هستند و برخی ممکن است نیاز به هزینه داشته باشند، اما زمانی که در حال حرکت هستید می توانند مفید باشند. حتی می‌توانید با استفاده از یک تلفن همراه یا یک دستگاه خارجی که به شبکه تلفن همراه متصل می‌شود، نقطه داغ تلفن همراه خود را ایجاد کنید. علاوه بر این، راه اندازی یک شبکه WiFi در خانه همیشه یک گزینه خوب است.

برای استفاده از نقاط اتصال وای فای عمومی یا راه اندازی شبکه خانگی خود، مطمئن شوید که رایانه شما تجهیزات مناسبی دارد. اکثر لپ تاپ های جدید و بسیاری از رایانه های رومیزی دارای فرستنده های بی سیم داخلی هستند. تقریباً تمام دستگاه های تلفن همراه دارای WiFi هستند. اگر رایانه شما فاقد قابلیت های داخلی است، می توانید یک آداپتور بی سیم برای اسلات کارت رایانه یا درگاه USB خریداری کنید. رایانه‌های رومیزی می‌توانند از آداپتور یا آداپتور USB برای اسلات PCI داخل کیس استفاده کنند. بسیاری از این آداپتورها می توانند با چندین استاندارد ۸۰۲.۱۱ کار کنند.

هنگامی که یک آداپتور بی سیم و درایورهای آن را نصب کردید، رایانه شما باید به طور خودکار شبکه های موجود را کشف کند. هنگامی که در یک نقطه اتصال WiFi هستید، رایانه شما شما را از حضور شبکه مطلع می کند و از شما می پرسد که آیا می خواهید وصل شوید. کامپیوترهای قدیمی ممکن است برای شناسایی و اتصال به یک شبکه بی سیم به یک برنامه نرم افزاری نیاز داشته باشند.

اتصال به اینترنت در نقاط اتصال عمومی بسیار راحت است. شبکه‌های خانگی بی‌سیم نیز مفید هستند و امکان اتصال آسان چندین رایانه و انعطاف‌پذیری را برای جابه‌جایی دستگاه‌ها بدون برخورد با سیم فراهم می‌کنند. در بخش بعدی، نحوه ایجاد یک شبکه بی سیم در خانه را بررسی خواهیم کرد.

ساخت شبکه بیسیم وای فای

اگر از قبل چندین کامپیوتر در خانه دارید که به شبکه متصل هستند، می توانید یک شبکه بی سیم با یک نقطه دسترسی بی سیم ایجاد کنید. برای کامپیوترهای غیر متصل یا آنهایی که در شبکه اترنت هستند، یک روتر بی سیم مورد نیاز است. این واحد شامل:

 • یک پورت برای اتصال به کابل یا مودم DSL.
 • یک روتر
 • یک هاب اترنت
 • یک فایروال
 • یک نقطه دسترسی بی سیم

روتر بی سیم به شما امکان می دهد رایانه ها، دستگاه های تلفن همراه، چاپگرها و اینترنت خود را با استفاده از سیگنال های بی سیم یا کابل های اترنت متصل کنید. اکثر روترها تقریباً ۱۰۰ فوت (۳۰.۵ متر) را در همه جهات پوشش می دهند، اما دیوارها و درها می توانند سیگنال را تحت تأثیر قرار دهند. اگر خانه شما بزرگ است، می توانید از تقویت کننده ها یا ریپیتر های ارزان قیمت برای افزایش برد روتر استفاده کنید.

مانند آداپتورهای بی سیم، بسیاری از روترها از چندین استاندارد ۸۰۲.۱۱ پشتیبانی می کنند. در حالی که روترهای ۸۰۲.۱۱n اغلب مقرون به صرفه تر هستند، ۸۰۲.۱۱ac یا ۸۰۲.۱۱ax سریعتر هستند.

پس از وصل کردن روتر، باید با تنظیمات پیش فرض شروع به کار کند. اکثر روترها یک رابط وب برای تغییر تنظیماتی مانند:

 • نام شبکه (شناسه مجموعه سرویس یا SSID).
 • کانال روتر (معمولاً به طور پیش فرض روی کانال ۶ تنظیم می شود).
 • گزینه های امنیتی، از جمله نام کاربری و رمز عبور.

امنیت برای شبکه های بی سیم خانگی و نقاط اتصال وای فای عمومی بسیار مهم است. برای خصوصی نگه داشتن شبکه خود، از WiFi Protected Access نسخه ۲ (WPA2) یا WPA3 به عنوان استانداردهای امنیتی استفاده کنید. علاوه بر این، می توانید از فیلتر آدرس MAC برای کنترل دسترسی به شبکه خود استفاده کنید.

در حالی که شبکه های بی سیم راحت هستند، به خاطر داشته باشید که اتصالات سیمی امن تر هستند، به خصوص برای داده های حساس. تنظیم تنظیمات روتر و اجرای اقدامات امنیتی می تواند ایمنی شبکه بی سیم شما را افزایش دهد.

 • WiFi Protected Access نسخه ۲ (WPA2) استاندارد امنیتی جدید برای شبکه های WiFi است که جایگزین WEP و WPA شده است. برای ایمن نگه داشتن وای فای شما توصیه می شود. WPA2 می تواند از رمزگذاری TKIP یا استاندارد رمزگذاری پیشرفته (AES) استفاده کند و AES امن ترین گزینه در نظر گرفته می شود. مانند WEP و WPA اصلی، امنیت WPA2 برای دسترسی به رمز عبور نیاز دارد. نقاط داغ عمومی ممکن است باز باشند یا از پروتکل های امنیتی مختلف، از جمله WEP استفاده کنند، بنابراین هنگام اتصال به خارج از خانه احتیاط کنید. WiFi Protected Setup (WPS) قابلیتی است که یک پین سخت کد شده را به روتر پیوند می دهد و راه اندازی را آسان تر می کند. با این حال، آسیب پذیری ایجاد می کند که هکرها می توانند از آن سوء استفاده کنند. توصیه می شود در صورت امکان WPS را خاموش کنید یا روترهایی را بدون این ویژگی در نظر بگیرید.
 • WPA3 که در سال ۲۰۱۸ معرفی شد و به عنوان استاندارد امنیتی در سال ۲۰۲۰ تأسیس شد، آسیب پذیری های WPA2 را برطرف می کند. این رمزگذاری را در هر دو طرف روتر و مشتری اتصال افزایش می دهد. این رمزگذاری در طول زمان تغییر می‌کند و برای هکرهایی که یک بار به یک اتصال غیرمجاز دسترسی پیدا کرده‌اند، تکرار نقض را به چالش می‌کشد. دستگاه‌های دارای WPA3 همچنین می‌توانند هنگام استفاده از شبکه‌های عمومی باز، رمزگذاری سمت کلاینت را اضافه کنند.
 • توجه به این نکته ضروری است که علیرغم تدابیر امنیتی، شبکه های بی سیم همچنان ممکن است دارای آسیب پذیری هایی باشند که هکرها می توانند از آنها سوء استفاده کنند. برای داده های حساس دولتی یا شرکتی، اتصال سیمی گزینه ایمن تر است. هک کردن یک شبکه بی سیم مستلزم نزدیکی فیزیکی به روتر است که احتمال حملات در خانه را کمتر می کند.
 • فیلتر کردن آدرس کنترل دسترسی رسانه (MAC) از WEP، WPA یا WPA2 متمایز است. این به گذرواژه‌ها متکی نیست، بلکه از آدرس MAC منحصربه‌فرد رایانه استفاده می‌کند، که هر رایانه دارای آن است. فیلتر کردن آدرس MAC فقط به ماشین هایی با آدرس های MAC خاص اجازه دسترسی به شبکه را می دهد. هنگام راه اندازی روتر خود باید آدرس های مجاز را مشخص کنید. اگر رایانه جدیدی دریافت می کنید یا بازدیدکنندگانی دارید که می خواهند از شبکه شما استفاده کنند، باید آدرس MAC آنها را به لیست تأیید شده اضافه کنید. با این حال، این سیستم بی‌خطر نیست، زیرا یک هکر باهوش می‌تواند یک آدرس MAC را با کپی کردن یک آدرس شناخته شده جعل کند تا شبکه را فریب دهد تا رایانه خود را بپذیرد.

روتر وای فای چه می کند؟

روتر WiFi با ایجاد یک شبکه WiFi با استفاده از آنتن های داخلی به دستگاه ها کمک می کند به اینترنت متصل شوند. روتر از طریق کابل به مودم متصل می شود و مودم سرویس اینترنت را به خانه شما می آورد. سپس روتر سیگنال اینترنت را از مودم به تمام دستگاه های متصل در شبکه خانگی شما ارسال می کند.

چگونه می توانم سرعت وای فای خود را بررسی کنم؟

برای بررسی سرعت WiFi خود، از برنامه Google WiFi یا برنامه یا وب سایت تست سرعت دیگری در دستگاهی که می خواهید ارزیابی کنید استفاده کنید. هر دستگاهی که به وای فای شما متصل است سرعت متفاوتی دارد و شما می توانید این سرعت ها را در اپلیکیشن مشاهده کنید.

تفاوت Google Nest WiFi و Google WiFi چیست؟

Google Nest WiFi سریع‌تر است، می‌تواند دستگاه‌های بیشتری را اداره کند، پوشش بهتری ارائه می‌دهد و طراحی شیک‌تری (با شکل گنبدی جدید) در مقایسه با Google WiFi دارد.

آیا وای فای من هک می شود؟

برخی از هکرهای ماهر ممکن است بتوانند اتصال WiFi را هک کنند. برای افزایش امنیت، شناسه مجموعه سرویس (SSID) خود را که نام شبکه شماست، به چیزی غیر از پیش فرض تغییر دهید. علاوه بر این، روتر را طوری تنظیم کنید که درخواست های WAN را مسدود کند تا از پاسخگویی آن به درخواست های IP کاربران راه دور جلوگیری شود.

منابع

Howstuffworks

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

وای فای (WiFi) چیست و چگونه کار می کند؟

فهرست