نهنگ آبی یکی از پر سر و صداترین حیوانات روی زمین است

نهنگ آبی یکی از پر سر و صداترین حیوانات روی زمین است

درباره نهنگ آبی

نهنگ آبی (Balaenoptera musculus) یک جانور دریایی بزرگ و بزرگ‌ترین حیوانی است که تاکنون باقی مانده است. نهنگ های آبی بیشتر خاکستری هستند تا آبی، اما در زیر آب آبی به نظر می رسند.

اندازه نهنگ آبی

نهنگ های آبی می توانند تا ۳۳۰۰۰۰ پوند (۱۴۹۶۸۶ کیلوگرم) وزن داشته باشند و طول آنها به ۱۱۰ فوت (۳۳.۵ متر) برسد  این بیشتر از طول سه اتوبوس است.

نهنگ‌های رورکوال، نوعی نهنگ بالین با شیارهایی در گلویشان هستند که به دهانشان اجازه می‌دهد تا حجم زیادی از آب را ببلعند.

نهنگ آبی

طول عمر نهنگ آبی

نهنگ های آبی می توانند بین ۸۰ تا ۹۰ سال زندگی کنند. پیرترین نهنگ آبی ثبت شده ۱۱۰ سال تخمین زده شد.

مانند همه پستانداران دریایی، نهنگ های آبی ماده نوزادان زنده به دنیا می آورند. نهنگ‌های آبی ماده در ۵ تا ۱۵ سالگی به بلوغ می‌رسند و سپس می‌توانند بزرگ‌ترین بچه‌ها را در قلمرو حیوانات به دنیا بیاورند.

رژیم غذایی نهنگ آبی

غذای نهنگ آبی شامل کریل، سخت پوستان کوچکی است که از طریق بشقاب های بالین وارد دهان خود می شوند. این شیوه غذا خوردن نهنگ آبی را به نهنگ بالین تبدیل می کند، گروهی که شامل نهنگ های گوژپشت و نهنگ های خاکستری می شود.

شکارچیان نهنگ آبی

نهنگ‌های قاتل (اورکاها) به کشتن نهنگ‌های آبی معروف هستند، اگرچه اورکاها فقط یک سوم اندازه نهنگ‌های آبی هستند.

حملات اخیر ممکن است چیز خوبی باشد: جان کالامبوکیدیس، زیست‌شناس نهنگ آبی در تحقیقات Cascadia، گفت: «هنگامی که نهنگ‌ها و نهنگ‌های بزرگ بهبود می‌یابند، ممکن است شاهد این باشیم که این حملات رایج‌تر می‌شوند، زیرا دوباره طعمه‌ای مکرر و در دسترس می‌شود. 

زیستگاه نهنگ آبی

نهنگ های آبی در هر اقیانوسی به جز اقیانوس منجمد شمالی زندگی می کنند. پنج جمعیت مختلف نهنگ آبی وجود دارد. این زیرگونه های نهنگ آبی عبارتند از:

 1.  نهنگ های آبی قطب جنوب (Balaenoptera musculus intermedia) بزرگترین زیرگونه هستند. آنها در اقیانوس قطب جنوب (اقیانوس جنوبی) زندگی می کنند. در تابستان، نهنگ های آبی قطب جنوب به لبه یخ نزدیک می شوند. وقتی زمستان فرا می رسد، آنها به سمت شرق استوایی اقیانوس آرام مهاجرت می کنند.
 2.  نهنگ های آبی شیلیایی جدیدترین زیرگونه این نهنگ های بزرگ هستند و هنوز نامی از آنها برده نشده است. آنها بین جنوب شرقی اقیانوس آرام و شرق استوایی اقیانوس آرام مهاجرت می کنند.
 3.  نهنگ های آبی شمالی (Balaenoptera musculus musculus) در نیمکره شمالی زندگی می کنند. در اقیانوس اطلس شمالی، آنها از منطقه نیمه گرمسیری تا دریای گرینلند را شامل می شوند. در اقیانوس آرام، آنها در تابستان از ساحل غربی ایالات متحده تغذیه می کنند. در زمستان به آمریکای مرکزی و مکزیک مهاجرت می کنند.
 4.  نهنگ های آبی اقیانوس هند شمالی (Balaenoptera musculus indica) در سواحل هند، سومالی و سریلانکا و در اطراف مالدیو یافت می شوند.
 5.  نهنگ های آبی پیگمی (Balaenoptera musculus brevicauda) کوچکترین زیرگونه هستند و برخی آنها را نهنگ آبی “واقعی” نمی دانند. آنها در نیمکره جنوبی نزدیک استرالیا، ماداگاسکار و نیوزلند زندگی می کنند.

برای دیدن نهنگ آبی به کجا سفر کنیم؟

مکان های محبوب برای تماشای نهنگ ها عبارتند از:

 •  آزور در پرتغال
 •  جزایر کانال و خلیج مونتری در ساحل کالیفرنیا، ایالات متحده
 •  ذخیره‌گاه دریایی لورتو در باخا کالیفرنیا سور، مکزیک
 •  میریسا در سریلانکا
 •  Saguenay-St. پارک دریایی لورنس در کبک، شرق کانادا
 •  خلیج Skjalfandi در ایسلند

رفتار نهنگ آبی

نهنگ‌های آبی به تنهایی، به صورت جفت یا در گروه‌های کوچک زندگی می‌کنند و معمولاً از مکان‌های تغذیه تابستانی در آب‌های قطبی به مناطق گرم‌تر برای تولید مثل زمستانی حرکت می‌کنند.

نهنگ های آبی برخی از پر سر و صداترین حیوانات در سطح جهان هستند. به گفته اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) آمریکا نهنگ های دیگر می توانند تماس های خود را از فاصله ۱۶۰۹ کیلومتری بشنوند. صدای نهنگ آبی می تواند به ۱۸۸ دسی بل برسد.

وضعیت حفاظت از نهنگ آبی

نهنگ آبی در فهرست قرمز IUCN از گونه های در معرض خطر به عنوان گونه های در معرض خطر قرار دارد. IUCN تخمین می زند که ۵۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ نهنگ آبی باقی مانده است.

در اوایل قرن بیستم، صید تجاری نهنگ به طور قابل توجهی بر جمعیت نهنگ آبی جهانی تأثیر گذاشت. در سال ۱۹۶۴، کمیسیون بین المللی نهنگ صید تجاری نهنگ را ممنوع کرد و از نهنگ های آبی در سراسر جهان محافظت کرد.

تهدید اصلی برای نهنگ های آبی، گرفتار شدن در وسایل ماهیگیری، برخورد با کشتی ها، آلودگی و تغییرات آب و هوایی است. برای جلوگیری از حملات کشتی، NOAA به قایقرانان پیشنهاد می کند سرعت خود را در مناطقی که فعالیت نهنگ ها در آنجا دیده می شود به ۱۰ گره کاهش دهند.

 • نهنگ آبی (Balaenoptera musculus):
  – نهنگ آبی بزرگترین حیوان روی زمین است و یک پستاندار دریایی متعلق به زیر راسته نهنگ بالین است. مشخصه آن اندازه عظیم، رنگ آبی مایل به خاکستری و قلبی است که می تواند به اندازه یک ماشین کوچک وزن داشته باشد.
 • بالین:
   Baleen یک سیستم تغذیه فیلتر در داخل دهان برخی از گونه های نهنگ از جمله نهنگ آبی است. این شامل صفحات بلند و انعطاف پذیر ساخته شده از کراتین است که به عنوان یک غربال برای فیلتر کردن موجودات کوچک مانند کریل از آب عمل می کند.
 • کریل
  کریل سخت پوستان کوچک و شبیه میگو هستند که به عنوان منبع غذایی اولیه برای نهنگ های آبی عمل می کنند. آنها در دسته های بزرگ اقیانوس ها یافت می شوند و برای رژیم غذایی بسیاری از حیوانات دریایی از جمله نهنگ ها بسیار مهم هستند.
 •  مهاجرت
   مهاجرت به جابجایی فصلی حیوانات از منطقه ای به منطقه دیگر اطلاق می شود. نهنگ‌های آبی برای بهینه‌سازی شانس خود برای یافتن غذا و محیط‌های مناسب برای تولید مثل، مهاجرت‌های طولانی را انجام می‌دهند، اغلب بین مکان‌های تغذیه و پرورش.
 • تغذیه لانژ
  – تغذیه لانژ یک رفتار تغذیه ای است که توسط برخی از نهنگ های بالین از جمله نهنگ آبی استفاده می شود. این شامل شتاب نهنگ به سمت دسته ای از طعمه ها با دهان کاملاً باز می شود و حجم زیادی از آب و طعمه را می بلعد و سپس آب را از طریق صفحات بالین خود فیلتر می کند.
 • وضعیت حفاظت
  وضعیت حفاظتی یک گونه نشان دهنده میزان خطری است که از نظر انقراض با آن مواجه است. در ژانویه ۲۰۲۲، نهنگ آبی به دلیل تهدیدات مختلف مانند اصابت کشتی، گرفتار شدن در وسایل ماهیگیری و تخریب زیستگاه، به عنوان “در معرض خطر” در لیست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) قرار گرفته است.
 • سیتاس
  سیتاس ها گروهی از پستانداران دریایی هستند که شامل نهنگ ها، دلفین ها و گرازهای دریایی می شود. نهنگ‌های آبی از راسته سینه‌داران هستند و به طور خاص به عنوان نهنگ‌های بالین طبقه‌بندی می‌شوند.
 • اقیانوس ها
  نهنگ‌های آبی عمدتاً در اقیانوس‌های باز یافت می‌شوند و در آب‌های سرد و گرم زندگی می‌کنند. درک اکوسیستم ها و پویایی اقیانوس ها برای حفاظت از نهنگ های آبی بسیار مهم است.

منابع

howstuffworks

marinemammalcenter

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

نهنگ آبی یکی از پر سر و صداترین حیوانات روی زمین است

فهرست