نقش آفرینی فناوری های نوین در پزشکی

نقش آفرینی فناوری های نوین در پزشکی

 

۱. گجت های بهداشتی پوشیدنی:

پیشرفت‌های کوچک فناوری جدید به ما این امکان را می‌دهد که ابزارهای پوشیدنی زیادی مانند مانیتورهای نوار قلب، پچ‌های زیستی، عینک‌های هوشمند و ابزارهایی داشته باشیم که احساسات را کنترل می‌کنند. این گجت‌ها برای جمع‌آوری داده‌های سلامت، بهبود مراقبت‌های بهداشتی و کمک به پزشکان برای مراقبت از بیماران از راه دور مهم هستند. ابزارهای پوشیدنی پزشکی می‌توانند بدون تهاجمی تشخیص دهند و مدیریت سلامت و پیش‌بینی مشکلات پزشکی را آسان‌تر می‌کنند.

۲. ربات دستیار در جراحی:

روش‌های پزشکی سنتی به آرامی توسط روبات‌های جراحی تغییر می‌کنند تا جراحی‌ها را برای بیماران دقیق‌تر و ایمن‌تر کنند. جراحی با کمک ربات به معنای بریدگی های کوچکتر، خونریزی کمتر و بهبودی سریعتر است. این روبات ها همچنین به تمیز نگه داشتن بیمارستان ها کمک می کنند و به پزشکان اجازه می دهند زمان بیشتری را با بیماران بگذرانند. ربات‌های بسیار ریز برای درمان مناطق خاص در حال مطالعه هستند.

۳. مراقبت پزشکی از راه دور:

پزشکی از راه دور یا دریافت کمک پزشکی از طریق فناوری، در دهه ۱۹۲۰ شروع شد و با گذشت زمان بهتر شد. از صحبت با رادیو در کشتی ها تا استفاده از اینترنت، ما اکنون کمک بلادرنگ، ارسال اطلاعات پیشاپیش و تماشای بیماران از راه دور داریم. این به راحت‌تر شدن مراقبت‌های بهداشتی، به ویژه برای افرادی که در مکان‌های دور هستند، کمک می‌کند و پزشکان می‌توانند کارهای بیشتری را در زمان کمتری انجام دهند.

۴. فناوری های نوین در بهداشت و درمان:

ابزارهای پزشکی اکنون از چیزهای جالبی مانند واقعیت مجازی (VR)، واقعیت افزوده (AR) و واقعیت توسعه یافته (XR) برای بهبود آنها استفاده می کنند. کسب‌وکارهای کوچک از این فناوری‌ها برای طراحی محصولات، بهبود مراقبت از بیمار و کمک به بهبودی بهتر بیماران استفاده می‌کنند. این فناوری‌ها به پزشکان اجازه می‌دهند همه چیز را از دید بیمار ببینند و تصمیم‌گیری برای انجام چه کاری را آسان‌تر می‌کنند.

۵. پرینت سه بعدی در پزشکی:

ما اکنون از پرینت سه بعدی برای بهتر ساختن ابزار و تجهیزات پزشکی استفاده می کنیم. به این ترتیب می‌توانیم اعضای بدن و ایمپلنت‌ها را با دقت بیشتری در کنار هم قرار دهیم. پرینت سه بعدی همچنین به ساخت ابزارهای پزشکی ارزان قیمت و برای بیماران خاص کمک می کند. همچنین ساختن چیزها با پرینت سه بعدی سریع است، بنابراین همیشه می توانیم به اندازه کافی از آنچه نیاز داریم داشته باشیم.

۶. رایانه های هوشمند در مراقبت های بهداشتی:

رایانه هایی که می توانند به تنهایی مسائل را یاد بگیرند و حل کنند، به نام هوش مصنوعی (AI)، نحوه یافتن و درمان بیماری ها را تغییر می دهند. برخی افراد می گویند هوش مصنوعی بزرگترین تغییر مراقبت های بهداشتی قرن بیست و یکم است. هوش مصنوعی می تواند بیماری ها را زودتر پیدا کند و بهتر از قبل آن را انجام دهد. برای مثال، می‌تواند به سرعت به عکس‌برداری با اشعه ایکس سینه نگاه کند و تقریباً همیشه درست باشد، بنابراین نیازی به انجام آزمایش‌های اضافی نداریم.

۷. باندهای هوشمندی که به بهبود بیماری کمک می کنند:

برخی از باندها اکنون بسیار هوشمند هستند و می توانند نحوه بهبود زخم ها را تماشا کنند. این بانداژها به بهبود سریع‌تر زخم‌ها کمک می‌کنند، خون بیشتری به ناحیه آسیب دیده وارد می‌کنند و جای زخم کمتری ایجاد می‌کنند. در صورت نیاز، بانداژ حتی می‌تواند کمک بیشتری برای بستن سریع‌تر زخم بفرستد.

۸. ایمن نگه داشتن بیماران در برابر هکر ها:

بیمارستان ها و ابزارهای پزشکی متصل به اینترنت می توانند هدف هکرهای کامپیوتری بد باشند. برخی از شرکت های کوچک جدید در حال ایجاد راه هایی برای ایمن نگه داشتن این موارد هستند. این به بیمارستان‌ها و بیماران کمک می‌کند تا هر مشکلی را در رایانه‌ها یا دستگاه‌ها به سرعت پیدا کنند و آن‌ها را متوقف کنند و بیماران را ایمن نگه دارند.

۹. جراحی های کوچکتر، درد کمتر:

انجام عمل های جراحی با بریدگی های کوچکتر به مشکلاتی مانند عفونت ها و زمان بهبودی طولانی کمک می کند. اکنون ابزارهایی با حسگرهای کوچک به پزشکان در طی این جراحی‌های کوچک کمک می‌کنند. به این ترتیب، پزشکان می دانند که چه اتفاقی در زمان واقعی می افتد و باعث می شود که جراحی ها برای بیماران بهتر و کمتر دردناک تر شود.

۱۰. اینترنت اشیا در پزشکی:

از آنجایی که افراد بیشتری از پوشیدنی ها و دستگاه های هوشمند استفاده می کنند، در بخش مراقبت های بهداشتی با یکدیگر صحبت می کنند. این اینترنت اشیاء پزشکی (IoMT) نامیده می شود. تا آغاز سال ۲۰۲۳، ۱۱.۳ میلیارد دستگاه متصل وجود داشت. انتظار می‌رود این میزان تا سال ۲۰۲۶ رشد زیادی داشته باشد. این ارتباط بین دستگاه‌ها در مراقبت‌های بهداشتی بسیار مهم است.

منابع

medicalengineers.co.uk

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

نقش آفرینی فناوری های نوین در پزشکی

فهرست