ناسا ماموریت OSIRIS-APEX را برای مطالعه سیارک آپوفیس به فضا پرتاب می کند

ناسا ماموریت OSIRIS-APEX را برای مطالعه سیارک آپوفیس به فضا پرتاب می کند

ماموریتOSIRIS-APEX ناسا

سفینه فضایی قدیمی OSIRIS-REx که اکنون OSIRIS-APEX نامیده می شود، در حال آغاز یک ماموریت جدید برای کشف سیارک آپوفیس است. زمانی که آپوفیس در سال ۲۰۲۹ به زمین نزدیک می شود، از یک شانس ویژه استفاده می کند، اتفاقی که در مدت زمان طولانی رخ نداده است.

ماموریت SIRIS-APEX ناسا
فضاپیمای OSIRIS-REx این شرکت فضایی – که اکنون OSIRIS-APEX نامیده می شود – پس از گذراندن هفت سال برای جمع آوری نمونه از صخره فضایی Bennu در سپتامبر امسال به زمین بازگشت.

[wpdatatable id=58]

پس از یک سفر موفق هفت ساله و طی کردن ۴ میلیارد مایل برای جمع آوری نمونه از سیارک بننو، OSIRIS-APEX به مکان دیگری می رود. فضاپیما به جای توقف پس از تحویل نمونه، اکنون در یک ماموریت جایزه برای مطالعه آپوفیس است. ناسا این پروژه جدید به نام Origins، Spectral Interpretation، Resource Identification و Security-Apophis Explorer (OSIRIS-APEX) را تایید کرد.

 کشف سیارک آپوفیس
این صخره که وسعتش در حدود ۳۷۰ یارد است، هر ۷۵۰۰ سال یکبار به این اندازه به زمین نزدیک می شود.

سیارک آپوفیس یا خدای آشوب چه ویژگی هایی دارد؟

آپوفیس نوعی سیارک به نام «نوع S» است که از مواد خاصی ساخته شده است. این نسبت به گزینه های دیگر مانند زهره و دنباله دارهای مختلف انتخاب شد. نکته جالب در مورد آپوفیس این است که در ۱۳ آوریل ۲۰۲۹ به زمین بسیار نزدیک می شود و در فاصله ۲۰۰۰۰ مایلی از سطح زمین قرار می گیرد – نزدیکتر از برخی از ماهواره ها و احتمالاً در نیمکره شرقی بدون تلسکوپ قابل مشاهده است.

 کشف سیارک آپوفیس
آپوفیس که در سال ۲۰۲۱ به تصویر کشیده شده است، هنوز پنج سال از زمین فاصله دارد، اما زمانی که در آوریل ۲۰۲۹ به زمین برسد، به فاصله ۲۰۰۰۰ مایلی از سطح زمین خواهد رسید.

فضاپیمای OSIRIS-APEX چه ماموریتی دارد؟

این دیدار نزدیک که هر ۷۵۰۰ سال یک بار برای سیارک هایی به اندازه آپوفیس اتفاق می افتد، فرصت ویژه ای برای مطالعه است. OSIRIS-APEX قصد دارد بلافاصله پس از این برخورد نزدیک آپوفیس را مشاهده کند تا بفهمد چگونه گرانش زمین بر سطح سیارک تأثیر می گذارد. دانشمندان انتظار تغییراتی در مدار آپوفیس، طول روز و حتی زمین لرزه های احتمالی دارند که می توانند اشیا زیر سطح را آشکار کنند.

مزیت مطالعه آپوفیس فقط کاوش سیارات نیست. همچنین به ما کمک می کند تا در مورد منظومه های خورشیدی، نحوه شکل گیری سیارات و محافظت از زمین در برابر سیارک های خطرناک بیشتر بدانیم. OSIRIS-APEX شروع به گرفتن عکس از آپوفیس در حدود ۲ آوریل ۲۰۲۹ خواهد کرد و سیارک را تا زمانی که در ۱۳ آوریل ۲۰۲۹ به آنجا برسد زیر نظر خواهد داشت. طی ۱۸ ماه آینده، فضاپیما تغییرات ناشی از برخورد زمین را مطالعه خواهد کرد مشابه کاری که در Bennu انجام داد.

OSIRIS-APEX در یک حرکت جالب مشابه آنچه که OSIRIS-REx قبلی خود انجام داد، در فاصله ۱۶ فوتی از سطح آپوفیس قرار می گیرد و از رانشگرها برای پرتاب سنگ و غبار استفاده می کند. این به دانشمندان نگاه بهتری به آنچه در زیر سطح سیارک است می دهد. با وجود اینکه تا زمان ملاقات با آپوفیس بیش از پنج سال باقی مانده است، اما این سفر شامل عبور از نزدیکی خورشید و کمک گرفتن از گرانش زمین است که نویدبخش اکتشافات جدید و غیرمنتظره در مورد این سیارک مرموز است.

منابع

nypost

science.nasa

nasa

phys.org

scitechdaily

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

ناسا ماموریت OSIRIS-APEX را برای مطالعه سیارک آپوفیس به فضا پرتاب می کند

فهرست