موسیقی: آیا موسیقی می تواند درد جسمی را کاهش دهد؟

موسیقی: آیا موسیقی می تواند درد جسمی را کاهش دهد؟

تحقیقات نشان داده است که موسیقی می تواند راهی بدون دارو برای کاهش احساس درد انسان ها باشد. این کاهش حساسیت به درد که به آن هیپوآلگزی می گویند، زمانی اتفاق می افتد که سیگنال های درد بین محل شروع آن ها و جایی که ذهن آن ها را به عنوان درد تشخیص می دهد، قطع می شوند. در مطالعه ای که اخیرا در کانادا انجام شد، محققان به این موضوع پرداختند که چه نوع آهنگی به کاهش احساس درد کمک می کند.

داریوش والویچیوس، دانشجوی دکترای دانشگاه مونترال در این باره توضیح داد: ” ما در مطالعه خود دریافتیم که موسیقی مورد علاقه انتخاب شده توسط شرکت کنندگان تاثیر بسیار بیشتری نسبت به موسیقی آرامش بخش ناآشنا بر کاهش درد حاد دارد.” این تحقیق در آزمایشگاه روی درد در دانشگاه مک گیل انجام شده و در نشریه Frontiers in Pain Research منتشر شده است.

تاثیرات واضح موسیقی

برای اینکه مشخص شود کدام موسیقی در کاهش درد بهتر است، شرکت کنندگان احساس گرمای دردناکی روی ساعد داخلی خود داشتند، مانند یک فنجان چای داغ روی پوست. آن ها به قطعات آهنگ گوش می دادند که هر کدام حدود هفت دقیقه طول می کشید.

در مقایسه با سکوت یا کنترل آهنگ ها، گوش دادن به موسیقی مورد علاقه آن ها به طور قابل توجهی شدت درد و ناراحتی را برای شرکت کنندگان کاهش می دهد. والویچیوس توضیح داد: ” ما همچنین از موسیقی به هم ریخته استفاده کردیم، که از هر نظر شبیه موسیقی است، با این تفاوت که منطقی نیست، بنابراین می توانیم بگوییم که احتمالا فقط حواس پرتی یا صدایی نیست که باعث هیپوآلرژی می شود.”

محققان همچنین بررسی کردند که آیا تم های موجود در آهنگ می تواند اثرات کاهش دهنده درد موسیقی مورد علاقه را تغییر دهد یا خیر. آن ها از شرکت کنندگان در مورد واکنش های احساسی خود نسبت به موسیقی سوال کردند و موضوعاتی مانند انرژی بخش، شاد، آرام بخش و متحرک را مطرح کردند. آن ها دریافتند که موضوعات عاطفی مختلف توانایی های متفاوتی برای کاهش درد دارند.

  لایه بندی در نقاشی آکریلیک چگونه انجام می شود؟

والویچیوس گفت: ” ما مشاهده کردیم که گزارش های مربوط به تجربه های عاطفی تلخ و شیرین به نظر می رسد که منجر به کاهش درد ناخوشایند ناشی از لذت بیشتر از موسیقی و لرز موسیقایی بیشتر می شود.” اگرچه کاملا مشخص نیست که چیلرهای موسیقیایی چه هستند، اما به نظر می رسد فرآیندی را نشان می دهند که به طور موثر سیگنال های درد را مسدود می کند. در برخی افراد، لرز می تواند مانند سوزش، لرزش یا سوزش باشد.

چیزی برای درد

محققان همچنین به برخی محدودیت های مطالعه خود مانند مدت زمان گوش دادن شرکت کنندگان به نمونه های آهنگ اشاره کردند. به عنوان مثال، قرار گرفتن طولانی تر در معرض آهنگ آرامش بخش ممکن است اثرات قوی تری نسبت به مسیرهای کوتاه تر مورد استفاده در این مطالعه داشته باشد. آن ها همچنین تحقیقات بیشتری را پیشنهاد کردند تا ببینند آیا آهنگ مورد علاقه برای انواع دیگر درد مانند درد مزمن یا محرک های غیرحرارتی موثر است یا خیر.

چگونه موسیقی های مختلف باعث کاهش درد و اضطراب می شود؟

مغز موسیقی و درد را با استفاده از مسیرهای مشابه پردازش می کند. وقتی مغز روی ملودی موسیقی تمرکز می کند، فضای کمتری برای انتقال پیام های درد وجود دارد. موسیقی همچنین می تواند باعث آرامش و کاهش اضطراب شود.

آیا گوش دادن به موسیقی می تواند درد مزمن و افسردگی را کاهش دهد؟

گوش دادن به آهنگی که از آن لذت می برید باعث ترشح مواد افیونی در مغز می شود که سپس در سراسر بدن پخش می شود. این مسکن‌های طبیعی درد را در حین لذت بردن از آهنگ کاهش می‌دهند. این نه تنها به مبارزه با درد کمک می کند، بلکه افسردگی و اضطراب را نیز کاهش می دهد، که به درد مزمن کمک می کند.

  لایه بندی در نقاشی آکریلیک چگونه انجام می شود؟

  آیا گوش دادن به موسیقی به کاهش درد کمک می کند؟

مطالعات متعدد شواهد قابل توجهی را ارائه می دهند که موسیقی می تواند سطح درد را کاهش دهد. تسکین درد ممکن است به دلیل ترشح اندورفین، تغییرات در سطح کاتکولامین، یا حواس‌پرتی بیماران از درد ناشی از خاطرات رخ دهد.

چه نوع موسیقی برای درد مفید است؟

موسیقی که درد را تسکین می دهد لازم نیست نوع خاصی باشد. هر دو نسخه با سرعت بالا و با سرعت کم از یک آهنگ تأثیر یکسانی دارند. برخی از افراد هنگام گوش دادن به موسیقی هوی متال، راک یا موسیقی رقص سریع تسکین درد را تجربه می کنند.

موثرترین موسیقی برای کاهش اضطراب چیست؟

سه نوع موسیقی وجود دارد که می تواند اضطراب را کاهش دهد:

 1. موسیقی کلاسیک: آهنگ های آرامش بخش محیطی آرام ایجاد می کنند، به ویژه برای کسانی که با بیماری یا استرس سر و کار دارند مفید است.
 1. ضربان دو گوش: اینها نوعی توهم شنوایی هستند که می توانند باعث آرامش شوند.
 1.  شفا صدا:  انواع خاصی از موسیقی در برنامه لحظات مراقبه به کاهش اضطراب کمک می کند.

چه سبک موسیقی برای اضطراب خوب است؟

ژانرهایی که به احتمال زیاد از آرامش پشتیبانی می کنند عبارتند از کلاسیک، پاپ نرم و انواع خاصی از موسیقی جهانی. این ژانرها معمولاً حاوی عناصر موسیقایی لازم برای ایجاد آرامش هستند.

  آیا موسیقی می تواند به ترس کمک کند؟

هنگامی که احساس اضطراب یا ترس می کنید، موسیقی می تواند باعث ایجاد حس آرامش و آرامش شود. اثرات تسکین دهنده موسیقی پخش شده در آبگرم یا در طول کلاس یوگای ترمیمی را در نظر بگیرید.

تعاریف

 1. هیپودردی:

Hypoalgesia به کاهش حساسیت به درد اشاره دارد که در آن درک درد کاهش می یابد.

 1. درد حرارتی:

درد حرارتی شامل درک درد ناشی از قرار گرفتن در معرض محرک های گرما یا سرما است.

 1. درد حرارتی حاد:

درد حرارتی حاد به تجربه مختصر و شدید درد ناشی از قرار گرفتن در معرض محرک های گرم یا سرد اطلاق می شود.

 1. روی پین آزمایشگاه:

آزمایشگاه درد روی یک مرکز تحقیقاتی در دانشگاه مک گیل است که در آن مطالعات و آزمایشات مربوط به درک درد انجام می شود.

 1. مرزها در تحقیقات درد:

“Frontiers in Pain Research” نشریه ای است که تحقیقات مربوط به درد مانند مطالعه انجام شده در دانشگاه مک گیل در آن منتشر شده است.

 1. پاسخ های احساسی:

پاسخ‌های عاطفی به واکنش‌ها و احساساتی اطلاق می‌شود که افراد در پاسخ به محرک‌ها، در این مورد، آهنگی دارند که برای نقش آنها در درک درد مورد بررسی قرار گرفت.

 1. محرک های حرارتی نسبتاً دردناک:

محرک های حرارتی نسبتاً دردناک احساس گرما یا سرما هستند که روی پوست در سطحی اعمال می شود که درد متوسطی را القا می کند.

 1. لرزش موزیکال:

لرز موسیقایی به یک فرآیند عصبی فیزیولوژیکی اشاره دارد که در مسدود کردن سیگنال های درد موثر است و می تواند در برخی افراد به صورت احساس سوزن سوزن شدن، لرز یا برآمدگی ظاهر شود.

 1. موسیقی درهم ریخته:

موسیقی درهم به آهنگی گفته می شود که از هر نظر ویژگی های موسیقی معمولی را تقلید می کند به جز ساختار معنادار آن. در این مطالعه برای بررسی اینکه آیا تأثیر بر درد ناشی از حواس پرتی یا وجود یک محرک صوتی است، استفاده شد.

 1. محرک های درد غیر حرارتی:

محرک های درد غیر حرارتی به منابع درد اطلاق می شود که محرک های مربوط به دما را شامل نمی شوند. این مطالعه نیاز به تحقیقات بیشتر را برای تعیین اینکه آیا گوش دادن به آهنگ مورد علاقه در کاهش سایر انواع درد، مانند تحریک مکانیکی یا درد مزمن، موثر است یا خیر، نشان می‌دهد.

  لایه بندی در نقاشی آکریلیک چگونه انجام می شود؟

منابع

https://www.goodtherapy.org

https://meditationmoments.com

https://theconversation.com

https://www.rnz.co.nz

https://hemaware.org

https://www.apmaugusta.com

https://www.ncbi.nlm.nih.gov

https://www.news-medical.net

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

موسیقی: آیا موسیقی می تواند درد جسمی را کاهش دهد؟

فهرست