مریخ: در قلب سیاره سرخ چه می گذرد

مریخ: در قلب سیاره سرخ چه می گذرد

مریخ قلب سنگینی دارد. محققان نشان می دهند که سیاره سرخ دارای یک هسته متراکم ساخته شده از آهن مایع است که توسط لایه نسبتا نازکی از سنگ مذاب احاطه شده است. این کشف یک معمای اخیر ناشی از اندازه‌گیری‌های لرزه‌ای در مریخ را حل می‌کند، که در ابتدا یک هسته سبک و شگفت‌انگیز بزرگ و غنی از عناصر کم چگالی را پیشنهاد می‌کرد.

 

بر اساس دو مطالعه منتشر شده در Nature در ۲۶ اکتبر، چشم انداز اصلاح شده نشان می دهد که مریخ از موادی تشکیل شده است که معمولاً در منظومه شمسی در زمان شکل گیری آن یافت می شود. یک هسته سبک تر به ترکیبی از عناصر ناسازگار با نسبت موجود در گرد و غبار و زباله هایی که در نهایت منظومه شمسی را شکل دادند، نیاز داشت.

 

محققان ساختار داخلی مریخ را با تجزیه و تحلیل امواج لرزه ای شناسایی شده توسط فرودگر InSight ناسا تعیین کردند. در مدت کمی بیش از چهار سال، فرودگر زمین لرزه ها و پژواک های برخورد شهاب سنگ ها را روی سیاره اندازه گیری کرد.

 

سطح مقطع مریخ نشان می دهد که چگونه امواج لرزه ای ناشی از برخورد شهاب سنگ به سطح بیرونی یک لایه سنگ مذاب نفوذ کردند و سپس توسط فرودگر InSight ناسا شناسایی شدند.

هسته مریخ
امواج لرزه‌ای (خط آبی در این تصویر) که از سطح بیرونی لایه‌ای از سنگ مذاب منعکس شد و توسط فرودگر InSight ناسا (سمت چپ پایین) شناسایی شد، در ابتدا به این معنی بود که هسته بزرگ‌تر و سبک‌تر از چیزی است که دانشمندان سیاره‌شناسی انتظار داشتند. طنین های ناشی از برخورد شهاب سنگ به مریخ (بالا سمت راست) منجر به امواج لرزه ای شد که در سنگ مذاب فرو رفت و وجود یک هسته آهنی کوچکتر و متراکم تر را آشکار کرد.

در ابتدا تصور بر این بود که امواجی که از لایه سنگ مذاب منعکس می‌شوند از لبه بیرونی هسته‌ای با شعاع حدود ۱۸۰۰ کیلومتر و چگالی ۶۲۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب بیرون می‌آیند. تحقیقات جدید داده‌های امواج لرزه‌ای را که وارد این لایه مذاب شده‌اند، ترکیب کرده و هسته واقعی سیاره را آشکار می‌کند.

 

برخلاف گزارش‌های قبلی، هسته حدود ۱۰ درصد شعاع کوچک‌تر و چگالی بالاتری دارد. یک گروه از محققان چگالی ۶۶۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب و گروه دیگر ۶۵۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب را یافتند.

 

درک مریخ پیامدهایی فراتر از سیاره سرخ دارد. سیاره‌شناس هنری ساموئل از CNRS در پاریس، یکی از نویسندگان یکی از مطالعات، اشاره می‌کند که مریخ و زمین در مراحل اولیه‌شان کاملاً مشابه بودند. با این حال، آنها در مقطعی از هم جدا شدند و مریخ غیرقابل سکونت شد در حالی که زمین قابل سکونت باقی ماند. بنابراین، درک این واگرایی می تواند بینش های ارزشمندی را در مورد سیاره خودمان ارائه دهد

سوالات

درون مریخ چیست؟

 

 

 

مریخ احتمالا دارای یک هسته جامد از آهن، نیکل و گوگرد است. گوشته مریخ احتمالاً شبیه به زمین است و بیشتر از پریدوتیت تشکیل شده است که حاوی سیلیکون، اکسیژن، آهن و منیزیم است.

آیا لایه غافلگیر کننده ای از سنگ در داخل وجود دارد؟

 

در داخل مریخ، لایه ای از سنگ مذاب، هسته فلز مایع کوچکتر از حد انتظار را احاطه کرده است. دانشمندان با تجزیه و تحلیل انرژی لرزه ای ناشی از برخورد شهاب سنگ، این لایه منحصر به فرد را کشف کردند.

چه چیزی هسته مریخ را تشکیل می دهد؟

 

مریخ دارای یک هسته متراکم در مرکز خود است که شعاع آن بین ۹۳۰ تا ۱۳۰۰ مایل (۱۵۰۰ تا ۲۱۰۰ کیلومتر) است. از آهن، نیکل و گوگرد تشکیل شده است.

آیا در مریخ شیشه وجود دارد؟

 

مدارگرد شناسایی مریخ ناسا (MRO) رسوبات شیشه ای را در دهانه های برخوردی مریخ شناسایی کرده است.

ساختار درونی مریخ چیست؟

 

هسته مریخ که عمدتاً یک آلیاژ آهن نیکل است، حدود ۱۱۰۰ مایل از مرکز، تا نیمه راه تا سطح گسترش یافته است. در مقابل، هسته داخلی زمین نیز بیشتر از آهن نیکل است، اما یک توپ متراکم و جامد با شعاع کمتر از ۸۰۰ مایل است. یک هسته بیرونی مایع از آهن و نیکل آن را احاطه کرده است.

آیا انسان در مریخ می تواند نفس بکشد؟

 

مریخ جو دارد، اما حدود ۱۰۰ برابر نازک‌تر از زمین است و اکسیژن بسیار کمی دارد. جو مریخ عمدتاً از دی اکسید کربن تشکیل شده است. فضانوردان در مریخ برای تنفس در فضای باز به لباس فضایی حاوی اکسیژن نیاز دارند.

آیا در مریخ زندگی وجود دارد؟

 

مریخ احتمالاً حدود ۴ میلیارد سال پیش وقتی که میدان مغناطیسی خود را از دست داد، آب خود را از دست داد. بدون جو، مریخ نمی تواند آب خود را حفظ کند و باعث تبخیر و گم شدن آن در فضا می شود. نبود اتمسفر محافظ نیز وجود حیات در سطح مریخ را غیرقابل تصور می کرد.

 

تعاریف

  1. هسته مریخ:

بخش مرکزی و متراکم مریخ ساخته شده از آهن مایع، که توسط یک لایه نسبتا نازک از سنگ مذاب احاطه شده است.

 

  1. امواج لرزه ای:

ارتعاشاتی که در زمین یا سیارات دیگر حرکت می کنند و در اثر حوادثی مانند مارسزلزل یا برخورد شهاب سنگ ایجاد می شوند.

 

  1. InSight Lander:

فضاپیمای ناسا که برای مطالعه داخل مریخ طراحی شده است، مجهز به ابزارهایی برای اندازه گیری فعالیت های لرزه ای و جمع آوری داده ها در مورد زمین شناسی سیاره است.

 

  1. تراکم:

درجه فشردگی یک ماده که با جرم آن در واحد حجم اندازه گیری می شود.

 

  1. تشکیل منظومه شمسی:

فرآیندی که طی آن خورشید و سیارات از غبار و گاز اطراف یک ستاره اولیه تشکیل شدند.

 

  1. واگرایی سیاره ای:

فرآیندی که طی آن سیارات، در ابتدا مشابه، ویژگی های متمایزی را در طول زمان ایجاد می کنند.

منابع

https://coolcosmos.ipac.caltech.edu

https://www.space.com

https://mashable.com

https://www.nasa.gov

https://www.space.com

https://www.nature.com

https://science.nasa.gov

https://www.sciencenews.org

 

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

مریخ: در قلب سیاره سرخ چه می گذرد

فهرست