ماه‌نشین تجاری Peregrine ابزار های تحقیقاتی ناسا را حمل خواهد کرد

ماه‌نشین تجاری Peregrine ابزار های تحقیقاتی ناسا را حمل خواهد کرد

ناسا در حال آماده شدن برای اولین سفر یک فرودگر ماه خصوصی است. این فرودگر وسایلی را حمل خواهد کرد که توسط ناسا تامین می شود. ناسا با چالش های فرود روی ماه و دیگر مسائل جدید دست و پنجه نرم می کند.

ماموریت ماه
Peregrine قرار است در ۸ ژانویه ۲۰۲۴ با استفاده از موشک ولکان ULA پس از سوخت گیری و ادغام پرتاب شود.

در ۴ ژانویه، اعلام شد که بررسی این که آیا موشک Vulcan Centaur برای اولین پرواز خود به نام Cert-1 آماده است یا خیر به پایان رسیده است. این بررسی تایید کرد که موشک طبق برنامه در ۸ ژانویه در ساعت ۲:۱۸ بامداد به وقت شرقی پرتاب خواهد شد و احتمال آب و هوای خوب ۸۵ درصد وجود دارد.

اصلی‌ترین چیزی که Cert-1 حمل خواهد کرد، Peregrine است، یک فرودگر ماه ساخته شده توسط Astrobotic در پیتسبورگ. Peregrine 20 ابزار روی خود دارد، از جمله پنج ابزار از ناسا که در سال ۲۰۱۹ برای خدمات باربری ماه تجاری (CLPS) جایزه دریافت کردند.

برخی از این ابزارها NIRVSS، NSS و PITMS هستند. آنها با هم کار خواهند کرد تا به چیزهایی مانند آب در سطح ماه و اگزوسفر نگاه کنند. اگرچه احتمالاً آب طبیعی در جایی که Peregrine فرود می‌آید وجود ندارد، ابزارها ممکن است آب را از موشک فرودگر در هنگام فرود تامین کنند.

هدف این ابزار کمک به درک چگونگی حرکت و جمع شدن آب در قطب های ماه است. آنها همچنین می توانند چیزهای دیگری مانند دی اکسید کربن، آمونیاک، متان و ترکیبات گوگرد را پیدا کنند. ماموریت چاندرایان-۳ هند سال گذشته گوگرد را در ماه پیدا کرد.

باربارا کوهن از مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا می خواهد ستون هیدرازین را از موتورهای فرودگر مطالعه کند. ابزار دیگر، طیف سنج انتقال انرژی خطی، تابش را در طول سفر به ماه و پس از فرود اندازه گیری می کند. Laser Retroreflector Array به اندازه گیری فواصل کمک می کند.

ناسا در ابتدا قصد داشت ده ابزار را روی Peregrine بسازد اما پنج ابزار را به دلیل نگرانی در مورد عملکرد فرودگر حذف کرد. کریس کولبرت، مدیر برنامه CLPS ناسا، می گوید که آنها در تلاشند تا مطمئن شوند که فرودها در ماموریت های اولیه ایمن هستند.

علاوه بر ابزارهای ناسا، Peregrine چیزهایی را از گروه های مختلف حمل می کند که باعث ایجاد مشکلاتی می شود. آنها از مواردی از Celestis و Elysium Space که بقایای سوزانده شده را به فضا می فرستند نا راضی هستند. به اعتقاد برخی از افراد قرار دادن بقایای انسان روی ماه اشتباه است. ناسا نامه ای دریافت کرد و خواستار جلسه برای بحث در مورد این موضوع شد و یک تیم در حال بررسی آن است. حتی اگر ناسا در کنترل زمین های تجاری محدودیت هایی داشته باشد ، آنها می گویند که متعهد به مقابله با نگرانی های جامعه هستند.

ماموریت Astrobotic روی ماه چیست؟

Peregrine ماموریت اولیه Astrobotic برای فرود بر روی ماه است و هدف این است که اولین شرکت خصوصی باشد که به فرود موفقیت آمیز روی ماه دست می یابد. این فرودگر در مجموع ۲۰ محموله را حمل می کند که شامل اقلام یا محموله است، از جمله پنج محموله از برنامه خدمات باربری ماه تجاری ناسا. این محموله‌ها اهداف مختلفی دارند، مانند جستجوی نشانه‌هایی از یخ آب در نزدیکی سطح ماه یا نمایش گروهی از مریخ نوردها. علاوه بر این، فرودگر شامل محموله های مختلفی است که خلاقیت انسان را از طریق آثار هنری و اقلام تاریخی بیان می کند.

ناسا فرودگر ماه Peregrine را در چه منطقه ای فرود می آورد؟

به گفته اعضای این ماموریت ما این وسیله نقلیه را Peregrine از سریع‌ترین پرنده نامگذاری کردیم که برای ماشین پرنده‌ای مناسب بود که به سطح ماه می‌رود و فرود می‌آید. سفر شامل حرکت سریع و سپس کاهش قابل توجهی برای رسیدن به مقصد در پایان روز است. در ابتدا، محل فرود لاکوس مورتیس برنامه ریزی شده بود که به دلیل نزدیکی به ورودی غار احتمالی در ماه انتخاب شد. با این حال، ناسا آن را به Gruitheisen Domes تغییر داد زیرا آنها می خواستند مطالعات علمی را به طور خاص در نزدیکی آن گنبدها انجام دهند.

ماموریت Peregrine چیست؟

Peregrine که قرار است در اوایل ژانویه راه اندازی شود و در اواخر فوریه فرود بیاید، ۲۰ محموله از هفت کشور را حمل خواهد کرد. هدف اصلی آن کمک به ناسا در مطالعه سطح ماه و آماده شدن برای ماموریت های انسانی تحت برنامه آرتمیس است.

منابع

astrobotic

spacenews

ansys.com

techbriefs

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

ماه‌نشین تجاری Peregrine ابزار های تحقیقاتی ناسا را حمل خواهد کرد

فهرست