قوی ترین شراره خورشیدی رکورد سال ۲۰۱۷ را شکست

قوی ترین شراره خورشیدی رکورد سال ۲۰۱۷ را شکست

در شب قبل از روز سال نو ۲۰۲۴ میلادی، یک شراره خورشیدی بسیار بزرگ، در واقع بزرگترین شراره خورشیدی در یک مدت زمان طولانی، روی خورشید اتفاق افتاد. این منجر به هشداری برای برخی از افرادی شد که از رادیوهای فرکانس بالا استفاده می کنند. مرکز پیش بینی هوای فضایی (SWPC) اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) تصویری از این شراره خورشیدی را در عصر یکشنبه را به اشتراک گذاشت. آنها آن را به عنوان یک نقطه روشن روی خورشید نشان دادند.

شراره خورشیدی
یک شعله خورشیدی X5 توسط مرکز پیش بینی هوای فضایی NOAA در ۳۱ دسامبر ۲۰۲۳ شناسایی شد

شعله ی خورشیدی زمانی اتفاق می افتد که خورشید انرژی زیادی آزاد می کند و می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. شدت این شراره عظیم روز یکشنبه درست قبل از ساعت ۵ بعد از ظهر شرقی به اوج خود رسید. این شراره X5 شعله ور نامیده شد.

شراره های خورشیدی مانند زلزله طبقه بندی می شوند و از کلاس B به کلاس C، کلاس M به کلاس X می روند. هر حرف به این معنی است که انرژی ده برابر قوی تر است، با مقیاس ۱ تا ۹ در هر کلاس، به جز X-class، که می تواند بالاتر از ۹ باشد. تاثیر شعله ها می تواند متفاوت باشد. شعله های کلاس B و C بسیار ضعیف هستند که نمی توان روی زمین متوجه آنها شد، شراره های کلاس M می توانند باعث اختلالات کوتاه رادیویی و طوفان های تابشی کوچک شوند و شراره های کلاس X می توانند اثرات قابل توجه تری مانند طوفان های تشعشعی بر ماهواره ها و ایجاد مشکلات انتقال جهانی مانند خاموشی  داشته باشند. 

حتی با وجود اینکه شعله X5 در روز یکشنبه کوچکتر از آنچه در سال ۲۰۰۳ بود، قوی‌ترین شعله از سپتامبر ۲۰۱۷ بود و از شراره X2.8 در ۱۴ دسامبر در همان قسمت خورشید پیشی گرفت. در حالی که کاربران رادیویی با فرکانس بالا ممکن است به دلیل شعله ور شدن خورشید با برخی مشکلات سیگنال مواجه شده باشند، اکثر مردم نیازی به نگرانی ندارند. مرکز پیش بینی آب و هوای فضایی اشاره کرد که یک پرتاب جرم تاجی (CME) شناسایی شده است، اما احتمال مشاهده شفق های قطبی در دوشنبه شب کم بود.

پیش‌بینی شفق قطبی برای ۱ ژانویه ۲۰۲۴، فرصتی را برای دیدن آن در امتداد افق نشان می‌دهد و تنها چند منطقه این فرصت را دارند. احتمال وقوع طوفان ژئومغناطیسی در روز سه‌شنبه کمی وجود دارد، اما بر اساس پیش‌بینی‌های فعلی، احتمال شفق قطبی کم است.

شراره خورشیدی
پیش بینی شفق برای ۱ ژانویه ۲۰۲۴

در سال ۲۰۲۴، انتظار می‌رود که فعالیت خورشیدی و پرتاب‌های جرم تاجی با عبور خورشید از چرخه ۲۵ خورشیدی، یک دوره ۱۱ ساله تغییرات مغناطیسی، رایج‌تر باشد. در حالی که این رویدادها می‌توانند با ایجاد شفق‌های قطبی و تأثیر بر ناوبری، ارتباطات و سیگنال‌های رادیویی بر زمین تأثیر بگذارند، اما در شبکه‌های الکتریکی و سیستم‌های ارتباطی محافظت‌هایی وجود دارد تا تأثیر را کاهش دهد. کارشناسان می گویند که اختلالات بزرگ، مانند خاموشی پنج روزه، بعید است، و بیشتر مردم ممکن است حتی متوجه وقوع طوفان های خورشیدی نشوند. ناسا نگرانی ها در مورد یک شراره عظیم خورشیدی را که زمین را نابود می کند، رد می کند و ماهیت تکراری چرخه های خورشیدی را برجسته می کند. انتظار می رود خورشید گرفتگی کامل در ۸ آوریل ۲۰۲۴ یک نمایش عالی برای تماشاگران آسمان باشد.

منابع

THEHILL

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

قوی ترین شراره خورشیدی رکورد سال ۲۰۱۷ را شکست

فهرست