قهوه | فواید، مضرات و خواص

قهوه | فواید، مضرات و خواص

قهوه؛ مفید است یا مضر؟

در برخی موارد، قهوه می تواند برای سلامتی شما مفید باشد. ممکن است فوایدی مانند کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و کمک به کاهش وزن داشته باشد.

فواید و مضرات قهوه

در سراسر جهان، کارشناسان تخمین می زنند که مردم روزانه حدود ۲.۲۵ میلیارد فنجان قهوه می نوشند. محققان تأثیرات قهوه را بر شرایط مختلف سلامتی مانند دیابت، بیماری قلبی، بیماری التهابی روده و بیماری کبد بررسی کرده اند. برخی از این ادعاها شواهدی برای حمایت از آنها دارند، اما نه همه.

قهوه حاوی مواد مغذی مفیدی مانند ریبوفلاوین (ویتامین B2)، نیاسین (ویتامین B3)، منیزیم، پتاسیم و آنتی اکسیدان ها است. برخی از کارشناسان معتقدند که این اجزای موجود در قهوه می توانند به طرق مختلف برای بدن انسان مفید باشند.

این مقاله مزایای بالقوه نوشیدن قهوه برای سلامتی، شواهد پشت این فواید و خطرات مرتبط با مصرف قهوه را بررسی می‌کند.

مقایسه مصرف قهوه در جهان

[wpdatachart id=2]

نوشیدن قهوه چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

برخی از مزایای سلامتی بالقوه مرتبط با نوشیدن قهوه شامل محافظت در برابر دیابت نوع ۲، بیماری پارکینسون، بیماری کبد و سرطان کبد است. مصرف قهوه ممکن است از سلامت قلب و عروق نیز محافظت کند.

 • قهوه و دیابت:

نوشیدن قهوه ممکن است به محافظت در برابر دیابت نوع ۲ کمک کند. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۴، محققان دریافتند افرادی که مصرف قهوه خود را حداقل یک فنجان در روز طی چهار سال افزایش دادند، ۱۱ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار داشتند. یک متاآنالیز در سال ۲۰۱۷ نشان داد که افرادی که روزانه ۴ تا ۶ فنجان قهوه می نوشند، کمتر در معرض خطر ابتلا به سندرم متابولیک، از جمله دیابت نوع ۲ هستند.

قهوه، مضرات و فواید

 • قهوه و بیماری پارکینسون:

کافئین موجود در قهوه با یک اثر محافظتی بالقوه در برابر بیماری پارکینسون مرتبط است. برخی از مطالعات نشان می دهد که مردانی که بیش از چهار فنجان قهوه در روز می نوشند ممکن است خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را کاهش دهند. متاآنالیز دیگری در سال ۲۰۱۷ نشان داد که بین مصرف قهوه و کاهش خطر ابتلا به بیماری پارکینسون، حتی در افراد سیگاری، ارتباط وجود دارد.

 • قهوه و سلامت کبد:

تحقیقات نشان می دهد که مصرف قهوه ممکن است خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش دهد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که مصرف روزانه دو تا سه فنجان قهوه خطر ابتلا به سرطان کبد و بیماری مزمن کبد را کاهش می دهد. یک بررسی ادبیات در سال ۲۰۱۹ از این ایده حمایت کرد که مصرف قهوه احتمالاً خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش می دهد. یک مطالعه در سال ۲۰۲۱ همچنین نشان داد که انواع مختلف قهوه ممکن است در برابر بیماری مزمن کبد محافظت کند.

 • قهوه و سایر بیماری های کبدی:

کسانی که قهوه می نوشند ممکن است خطر کمتری برای بیماری سنگ کیسه صفرا داشته باشند. مطالعات نشان داده است که بین مصرف قهوه و کاهش خطر مرگ در اثر برخی بیماری های کبدی ارتباط وجود دارد.

 • قهوه و سلامت قلب:

یک متاآنالیز در سال ۲۰۱۷ نشان داد که مصرف کافئین ممکن است فوایدی برای سلامت قلب و عروق از جمله فشار خون داشته باشد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که نوشیدن سه تا پنج فنجان قهوه در روز ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را تا ۱۵ درصد کاهش دهد. با این حال، همان متاآنالیز سطوح بالاتری از لیپیدها و کلسترول خون را در افرادی که قهوه بیشتری مصرف می‌کنند اشاره کرد که می‌تواند خطر مشکلات قلبی را افزایش دهد.

 • قهوه و کاهش وزن:

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد نوشیدن قهوه ممکن است به کاهش وزن کمک کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که شرکت‌کنندگانی که قهوه بیشتری مصرف کردند کاهش بیشتری در وزن، شاخص توده بدنی (BMI) و توده چربی داشتند. مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۹ نشان داد که بین نوشیدن قهوه و کاهش وزن، به ویژه در مردان، ارتباط متوسطی وجود دارد. با این حال، این یافته ها قطعی نیستند زیرا به طور مداوم تکرار نشده اند. در حالی که قهوه ممکن است فوایدی در کاهش چاقی داشته باشد، نباید جایگزین یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم شود.

 • ارزش غذایی:

یک وعده ۱۰۰ میلی لیتری قهوه سیاه معمولی (بدون شیر یا خامه) کالری کمی دارد، تقریباً ۲ کالری. اما افزودن خامه یا شکر باعث افزایش محتوای کالری آن می شود. دانه های قهوه همچنین حاوی پلی فنول ها، آنتی اکسیدان هایی هستند که ممکن است به محافظت از بدن در برابر آسیب رادیکال های آزاد کمک کنند. رادیکال های آزاد مواد زائدی هستند که توسط بدن تولید می شوند و می توانند به عنوان سم عمل کرده و به التهاب کمک کنند. در سال ۲۰۱۸، محققان پیشنهاد کردند که محتوای آنتی اکسیدان موجود در قهوه ممکن است در برابر سندرم متابولیک محافظت کند، اگرچه سرنوشت این ترکیبات در بدن انسان نامشخص است.

مضرات قهوه

قهوه چه خطرات و مضراتی برای سلامتی دارد؟

نوشیدن مقادیر زیاد قهوه می تواند اثرات نامطلوبی داشته باشد، از جمله:

 • شکستگی استخوان:

برخی مطالعات نشان می دهد که مصرف زیاد قهوه در زنان ممکن است با خطر بیشتر شکستگی استخوان همراه باشد، در حالی که در مردان ممکن است کمی خطر کمتری داشته باشند.

 • عوارض دوران بارداری:

مصرف زیاد قهوه در دوران بارداری ممکن است با از دست دادن بارداری، وزن کم هنگام تولد و زایمان زودرس مرتبط باشد.

 • اندومتریوز

ممکن است خطر ابتلا به آندومتریوز در زنانی که قهوه می نوشند بیشتر باشد، اگرچه شواهد برای تایید این ارتباط کافی نیست.

 • بیماری رفلاکس معده (GERD)

افرادی که قهوه مصرف می کنند ممکن است کمی بیشتر در معرض خطر GERD باشند.

 • اضطراب

مصرف مقادیر زیاد کافئین ممکن است خطر اضطراب را به خصوص در افراد مبتلا به اختلال هراس یا اختلال اضطراب اجتماعی افزایش دهد. در موارد نادر، کافئین ممکن است باعث شیدایی و روان پریشی در افراد مستعد شود.

 • سلامت روان

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد که مصرف زیاد کافئین در دوران نوجوانی می تواند منجر به تغییرات دائمی در مغز شود و به طور بالقوه خطر ابتلا به شرایط مرتبط با اضطراب را در بزرگسالی افزایش دهد.

 • قرار گرفتن در معرض مواد سمی:

برخی از قهوه های تجاری ممکن است حاوی سطوح نسبتاً بالایی از مایکوتوکسین ها باشند، مواد سمی که می توانند قهوه را آلوده کنند. همچنین نگرانی‌هایی در مورد وجود آکریل آمید، ماده شیمیایی دیگری در قهوه وجود دارد که ممکن است خطرناک در نظر گرفته شود.

مصرف قهوه در حد اعتدال و توجه به شرایط و حساسیت های سلامت فردی ضروری است.

عوارض مصرف زیاد قهوه چیست؟

در حالی که مصرف متوسط کافئین ممکن است فوایدی داشته باشد، مصرف بیش از حد قهوه می تواند منجر به عوارض جانبی منفی شود، از جمله:

 • تداخلات نامطلوب با داروها

قهوه ممکن است با برخی داروها از جمله داروهای روانپزشکی، داروهای تیروئید، داروهای سوزش معده و آنتی بیوتیک ها تداخل نامطلوب داشته باشد.

 • از دست دادن احتمالی استخوان ستون فقرات

زنانی که بیش از ۳۰۰ میلی گرم کافئین در روز مصرف می کنند و کلسیم کافی دریافت نمی کنند، ممکن است از دست دادن استخوان ستون فقرات را تجربه کنند.

 • مشکلات گوارشی

مصرف زیاد قهوه ممکن است منجر به مشکلات گوارشی شود.

 • افزایش فشار خون

مصرف قهوه می تواند به افزایش فشار خون کمک کند.

 • خطر ایسکمی میوکارد

نوشیدن قهوه در حین ورزش ممکن است خطر ابتلا به ایسکمی میوکارد، نوعی بیماری قلبی را افزایش دهد.

مصرف قهوه

 • مشکلات باروری

مصرف زیاد قهوه ممکن است با مشکلات باروری همراه باشد.

 • اثرات منفی بر بارداری

مصرف زیاد قهوه در دوران بارداری ممکن است اثرات منفی روی جنین در حال رشد داشته باشد، مانند وزن کم هنگام تولد.

 • تحریک پذیری و بی خوابی در نوزادان شیرخوار

مصرف قهوه در دوران شیردهی ممکن است باعث تحریک پذیری و بی خوابی در نوزادان شیرده شود.

 • کم آبی

مصرف بیش از حد کافئین ممکن است به کم آبی بدن کمک کند، اگرچه شواهد قطعی نیست.

 • بدتر شدن شرایط سلامت روان

مصرف بیش از حد قهوه ممکن است علائم برخی از بیماری های روانی، از جمله اسکیزوفرنی یا اختلال دوقطبی را بدتر کند.

 • افزایش خطر خودکشی

ممکن است خطر خودکشی با مصرف بیش از حد قهوه افزایش یابد.

 • اختلالات مخصوص قهوه

این اختلالات شامل مسمومیت با کافئین (یا مصرف بیش از حد)، اختلال اضطراب ناشی از کافئین، اختلال خواب (یا بی خوابی) ناشی از کافئین و اختلال مرتبط با کافئین است که به طور دیگری مشخص نشده است.

قهوه بهتر است یا چای؟

هم قهوه و هم چای حاوی کافئین هستند و ممکن است در فواید، خطرات و عوارض جانبی مشترک باشند. با این حال، محتوای کافئین متفاوت است، به طوری که یک فنجان قهوه ۸ اونس حاوی حدود ۹۵ میلی گرم، چای سیاه حاوی ۴۸ میلی گرم و چای سبز حاوی ۲۹ میلی گرم است.

از کجا قهوه بخریم؟

شما می توانید قهوه دلخواهتان را از کافی استور خرید کنید. کافی استور فروشگاه اختصاصی قهوه و لوازم قهوه سازی است. این فروشگاه با تنوع زیادی که در محصولات خود ایجاد کرده می تواند به نیاز های دوست داران دنیای قهوه پاسخگو باشد. شما میتوانید انواع قهوه های متعلق به کشور های مختلف جهان را از کافی استور خرید کنید.

 

خلاصه

یک متاآنالیز در سال ۲۰۱۷ به این نتیجه رسید که مصرف سه تا چهار فنجان قهوه در روز به طور کلی بی خطر است و حتی ممکن است خطر برخی از شرایط سلامتی را کاهش دهد. با این حال، مزایای آن ممکن است با سیگار نفی شود. قهوه حاوی ترکیبات مختلفی است که تشخیص دقیق اثرات آن را دشوار می کند. نظارت بر مصرف روزانه، اجتناب از افزودنی های بیش از حد، و در نظر گرفتن شرایط سلامت فردی ضروری است. افراد باردار و کسانی که در معرض خطر شکستگی استخوان هستند ممکن است مصرف قهوه را محدود یا اجتناب کنند.

منابع

https://www.medicalnewstoday.com

https://www.epicurious.com

https://www.acouplecooks.com

https://neurosciencenews.com

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

قهوه | فواید، مضرات و خواص

فهرست