فضاپیمای CUTE جزئیات جدیدی درباره مشتری های داغ فاش می کند

فضاپیمای CUTE جزئیات جدیدی درباره مشتری های داغ فاش می کند

یک فضاپیمای کوچک، تقریباً به اندازه یک جعبه غلات، با موفقیت اطلاعات دقیقی را در مورد اتمسفر سیارات گازی منبسط به نام «مشتری داغ» جمع آوری کرده است. دانشگاه کلرادو بولدر این تحقیق را با هدف روشن کردن فرآیندهای فرار جو از این سیارات و سایر سیارات رهبری کرد.

جدول ویژگی‌های سیارات خارج از سامانه شمسی:

سیارهنوعدوره مداری (روز زمین)فاصله از ستاره (واحد فلکی)
HD 209458 bمشتری داغ۳.۵۰.۰۴۷
WASP-189bمشتری داغ۵.۲۰.۰۳
KELT-9bمشتری داغ۲.۸۰.۰۲۳

جزئیات ماموریت CUTE

این فضاپیمای جمع و جور که CUTE نام دارد، تنها ۱۴ اینچ طول دارد، ماموریت خود را در سپتامبر ۲۰۲۱ آغاز کرد. CUTE با استفاده از تلسکوپ فرابنفش واحد خود بر روی سیاره های نوع مشتری داغ مختلف که صدها سال نوری از زمین فاصله دارند، متمرکز شد.

مشتری های داغ که با نزدیکی به ستارگان مادر و دمای شدید مشخص می شوند، تحت تابش شدید ستاره ای قرار می گیرند که باعث می شود جو آنها به طور قابل توجهی منبسط شود. این فرضیه وجود دارد که این بمباران مداوم ستاره ای ممکن است منجر به فرسایش تدریجی جوهای فراسیاره ای در طی میلیون ها تا میلیاردها سال شود. با این حال، مشاهدات CUTE سادگی این فرآیند را به چالش می کشد.

تیم تحقیقاتی CUTE، متشکل از دانشجویان ، تا به امروز هفت مشتری داغ را با مشاهدات بیشتر مورد مطالعه قرار داده است. جالب اینجاست که به نظر می رسد برخی از سیارات جو خود را از دست می دهند، در حالی که برخی دیگر چنین نشانه هایی را نشان نمی دهند.

جدول اندازه‌گیری‌های جوی:

سیارهدمای جو (درجه فارنهایت)نرخ گسیختگی جو (کیلوگرم در ثانیه)
HD 209458 b۲۵۰۰۳۰۰ میلیون
WASP-189b۱۵,۰۰۰۴۰۰ میلیون
KELT-9b۱۲,۰۰۰۲۰۰ میلیون

به گفته یک دانشیار درگیر در این پروژه، CUTE نقش مهمی در گسترش درک ما از سیستم‌های سیاره‌ای متنوع در کهکشان راه شیری ایفا می‌کند. هدف این است که نه تنها ویژگی های سیارات مشابه زمین، بلکه آنهایی که بسیار متفاوت هستند را نیز درک کنیم.

CUTE با ورود به مدار زمین با چالش هایی مواجه شد و مشکلات فنی رایج در ماهواره های کوچک را تجربه کرد. این تیم که مصمم به غلبه بر این مشکلات بود، با موفقیت نقص ها را حل کرد و به CUTE اجازه داد به جمع آوری داده های ارزشمند ادامه دهد.

مشاهدات این فضاپیما شامل نظارت بر سیارات دوردست هنگام عبور از مقابل ستارگان میزبان خود می شود که باعث کم شدن نور فرابنفش می شود. دقت CUTE امکان تشخیص کم‌نور شدن نور ستاره‌ها را تا ۱ درصد فراهم می‌کند. در یک رصد قابل توجه از سیاره WASP-189b که در فاصله بیش از ۳۰۰ سال نوری از ما قرار دارد، CUTE جوی را با دمای تقریباً ۱۵۰۰۰ درجه فارنهایت نشان داد که به طور قابل توجهی گرمتر از سطح خورشید است.

این یافته ها همچنین نشان می دهد که گاز از مجاورت WASP-189b با سرعت شگفت انگیزی در حدود ۴۰۰ میلیون کیلوگرم در ثانیه خارج می شود. در مقابل، سیارات دیگری که توسط CUTE مورد مطالعه قرار گرفته است، مانند MASCARA-4b، حداقل تلفات جوی را نشان می دهند و به درک تکامل سیاره ای پیچیدگی می بخشند.

دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند که تحقیقات آن‌ها به کشف عوامل مؤثر بر کاهش اتمسفر در سیارات مختلف کمک خواهد کرد. متغیرهایی مانند اندازه سیاره، کشش گرانشی و دینامیک ستارگان در این تحقیق در حال انجام بسیار مهم در نظر گرفته می شوند.

جدول تأثیر ماموریت CUTE:

مرحله ماموریتتوضیحات
شروع و مداربا غلبه بر چالش های اولیه، وارد مدار زمین شد
مشاهداتمطالعه ۷ مشتری داغ، اندازه‌گیری دقیق
تأثیر آموزشیمشارکت ۲۰ دانشجو، تجربه عملی
انتظار شیب‌نورده شدندر مدار حدود ۳۲۶ مایل (۵۲۵ کیلومتر) از سطح زمین، انتظار بازگشت به جو شدن تا سال ۲۰۲۷

CUTE، که به طور رسمی به عنوان آزمایش انتقال فرابنفش کلرادو شناخته می شود، نشان دهنده یک تلاش مشترک است که شامل یک تیم کوچک متشکل از ۲۰ نفر است که در تمام جنبه های چرخه حیات فضاپیما درگیر هستند. تأثیر این مأموریت فراتر از اکتشافات علمی است و تجربیات عملی ارزشمندی را برای دانشمندان اولیه درگیر در پروژه فراهم می‌کند. CUTE در حال حاضر حدود ۳۲۶ مایلی بالاتر از زمین در حال گردش است و انتظار می رود تا سال ۲۰۲۷ دوباره وارد جو شود.

منابع

sciencedaily

ts2.space

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

فضاپیمای CUTE جزئیات جدیدی درباره مشتری های داغ فاش می کند

فهرست