شاخص آلودگی هوا چیست؟

شاخص آلودگی هوا چیست؟

اساس محاسبه شاخص آلودگی هوا

آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) شاخص آلودگی هوا  را ایجاد کرد تا گزارش وضعیت روزانه کیفیت هوا را آسان کند. در مینه سوتا، مقادیر شاخص آلودگی هوا  با اندازه گیری ساعتی پنج آلاینده تعیین می شود: ذرات ریز، ازن سطح زمین، دی اکسید گوگرد، دی اکسید نیتروژن و مونوکسید کربن.

 آلاینده با بالاترین مقدار شاخص آلودگی هوا در یک ساعت، شاخص آلودگی هوا کلی را تعیین می کند. آژانس کنترل آلودگی مینه‌سوتا (MPCA) پیش‌بینی‌های روزانه کیفیت هوا را برای ذرات ریز و ازن سطح زمین (از مارس تا اکتبر) در هجده مکان تولید می‌کند. هشدار کیفیت هوا زمانی صادر می شود که پیش بینی مقادیر AQI نزدیک یا بیش از ۱۰۱ را نشان دهد.

وضعیت شاخصعدد شاخصتوصیه
سبزخوب۰ تا ۵۰——-
زردمتوسط۵۱ تا ۱۰۰معمولاً افراد حساس باید فعالیت طولانی مدت در فضای باز را محدود کنند.
نارنجیناسالم برای گروه های حساس۱۰۱ تا ۱۵۰کودکان، بزرگسالان فعال و افراد مبتلا به بیماری های تنفسی، مانند آسم، باید فعالیت طولانی مدت در فضای باز را محدود کنند.
قرمزناسالم۱۵۱ تا ۲۰۰کودکان، بزرگسالان فعال و افراد مبتلا به بیماری های تنفسی مانند آسم باید از فعالیت در فضای باز خودداری کنند. بقیه باید فعالیت طولانی مدت در فضای باز را محدود کنند.
بنفشبسیار نا سالم۲۰۱ تا ۳۰۰کودکان، بزرگسالان فعال و افراد مبتلا به بیماری های تنفسی مانند آسم باید از فعالیت در فضای باز خودداری کنند. بقیه باید فعالیت در فضای باز را محدود کنند.
قهوه ایخطرناک۳۰۱ تا ۵۰۰همه باید از هرگونه فعالیت فیزیکی در فضای باز خودداری کنند.
  لایه بندی در نقاشی آکریلیک چگونه انجام می شود؟

عوامل موثر بر شاخص آلودگی هوا

پیش بینی های شاخص آلودگی هوا به دما، بارش، باد و پوشش ابر بستگی دارد. آب و هوا بر ایجاد آلودگی و حمل و نقل تأثیر می گذارد و پیش بینی ها به ساکنان کمک می کند تا از خطرات سلامتی ناشی از آلودگی هوا جلوگیری کنند.

شاخص آلودگی هوا

آلودگی ذرات ریز در تمام طول سال در تمام مناطق گزارش اندازه گیری می شود.  مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد و دی اکسید نیتروژن به ندرت بر شاخص آلودگی هوا تأثیر می گذارند و تنها در چند مکان اندازه گیری می شوند. شاخص آلودگی هوا دما یا سطوح گرده را در نظر نمی گیرد، که ممکن است حساسیت به آلاینده های هوا را افزایش دهد.

شاخص آلودگی هوا با تبدیل غلظت آلاینده اندازه گیری شده به یک شاخص یکنواخت بر اساس اثرات بهداشتی مرتبط با هر آلاینده محاسبه می شود. معیارهای بهداشتی مورد استفاده برای محاسبه AQI آلاینده خاص هستند و توسط EPA از طریق استانداردهای ملی کیفیت هوای محیط تعیین می شوند.

آلاینده های رایج هوا

  • مونوکسید کربن
  • سرب
  • اکسیدهای نیتروژن
  • ازن
  • ذرات معلق دی اکسید گوگرد
  • سایر آلاینده های هوا

شاخص آلودگی هوا چه هشدار هایی به ما می دهد؟

هشدارهای کیفیت هوا زمانی صادر می‌شود که شرایط اندازه‌گیری شده یا پیش‌بینی‌شده بیش از ۱۰۱ در شاخص باشد، که نشان‌دهنده آسیب احتمالی برای افراد حساس مانند مبتلایان به بیماری‌های ریوی یا قلبی، افراد مسن، کودکان یا کسانی است که در فعالیت‌های طولانی و سنگین شرکت می‌کنند.

اکثر روزهای با کیفیت پایین هوا ناشی از شرایط آب و هوایی است که تشکیل یا تجمع آلاینده ها را تسریع می کند، نه افزایش انتشار کوتاه مدت. به عنوان مثال، ازن از طریق یک واکنش شیمیایی در هوا بین اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار تشکیل می شود و هوای گرم و آفتابی این فرآیند را تسریع می کند. به طور مشابه، رطوبت بالا، فشار، وارونگی شدید دمای شبانه یا سرعت کم باد می تواند آلودگی ذرات ریز را افزایش دهد. ذرات ریز از خودروها و منابع دیگر ساطع می‌شوند، اما در واکنش‌های بین اکسیدهای گوگرد، اکسیدهای نیتروژن و آمونیاک موجود در هوا نیز ایجاد می‌شوند.

  لایه بندی در نقاشی آکریلیک چگونه انجام می شود؟

چرا باید به شاخص کیفیت هوا اهمیت بدهیم؟

آلودگی هوا برای همه مضر است، اما می تواند به ویژه برای گروه های خاصی مانند کودکان، نوجوانان، افراد مبتلا به آسم یا بیماری های ریوی، افراد بالای ۶۵ سال، افراد مبتلا به دیابت یا مشکلات قلبی و زنان باردار خطرناک باشد. حتی بزرگسالان سالمی که ورزش می کنند یا در فضای باز کار می کنند نیز می توانند تحت تأثیر قرار گیرند. توجه به کیفیت بد هوا به شما این امکان را می دهد تا اقداماتی را برای محافظت از سلامت خود انجام دهید.

شاخص آلودگی هوا (AQI) چگونه عمل می کند؟

سطح آلودگی هوا روزانه اندازه گیری می شود و در مقیاسی از ۰ برای هوای کامل تا ۵۰۰ برای خطر فوری رتبه بندی می شود. شاخص آلودگی هوا آلودگی هوا را در شش سطح طبقه بندی می کند که هر کدام دارای نام، رنگ و توصیه های همراه است. مقادیر شاخص آلودگی هوا در ۱۰۰ یا کمتر از آن تقریباً برای همه قابل قبول است. وقتی مقادیر بیش از ۱۰۰ باشد، کیفیت هوا ناسالم می شود و هر چه این عدد بیشتر باشد، خطر برای سلامتی افراد بیشتر می شود.

برای حفظ امنیت خود و خانواده خود چه کاری می توانید انجام دهید؟

– تصور نکنید که فقط به این دلیل که سالم هستید مصون هستید. آلودگی هوا می تواند بر سلامت هر فردی تأثیر بگذارد. به احساس خود در روزهای پر آلودگی توجه کنید و اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

– مشخص کنید که آیا شما یا یکی از اعضای خانواده در معرض خطر بالاتری هستید یا خیر. کودکان، بزرگسالان جوان، افراد باردار و مبتلایان به بیماری های مزمن آسیب پذیرتر هستند. افرادی که زمان زیادی را در فضای باز می گذرانند نیز در معرض خطر هستند و باید اقدامات بیشتری را برای محافظت از خود در برابر آلودگی ازن و ذرات انجام دهند.

  لایه بندی در نقاشی آکریلیک چگونه انجام می شود؟

– اگر پیش بینی کیفیت هوا کد نارنجی یا بدتر است، برنامه های خود را تنظیم کنید. از فعالیت های طولانی مدت در فضای باز به خصوص در مناطق پرتردد خودداری کنید. اثرات بهداشتی آلودگی با قرار گرفتن در معرض طولانی مدت و ورزش بدتر می شود. در روزهای بسیار بد (بنفش یا مایل به قرمز)، سعی کنید تا حد امکان در خانه بمانید.

منابع

https://www.pca.state.mn.us

https://www.lung.org

iqair.com

indiaspend

cdc.gov

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

شاخص آلودگی هوا چیست؟

فهرست