سرمایه گذاری چیست؟ انواع سرمایه گذاری

سرمایه گذاری چیست؟ انواع سرمایه گذاری

ورود به سرمایه‌گذاری به معنای بدست آوردن چیزهایی است که با گذشت زمان ارزشمندتر می‌شوند و از طریق پرداخت‌های منظم یا زمانی که آنها را برای سود می‌فروشید، پول را پس می‌ گیرید. در مقیاس بزرگ‌تر، سرمایه‌گذاری می‌تواند به معنای صرف زمان یا پول برای بهبود زندگی خود یا دیگران باشد. در امور مالی، سرمایه گذاری عبارت است از بدست آوردن چیزهایی مانند سهام، املاک و مستغلات، یا اقلام با ارزش برای کسب درآمد از طریق سود سرمایه یا درآمد منظم.

اصول سرمایه گذاری چیست؟

در ساده‌ترین حالت، سرمایه‌گذاری به معنای خرید چیزی با هزینه کم و فروش آن با هزینه بالاتر و کسب سود است. کسب درآمد از طریق سرمایه گذاری اغلب شامل فروش اشیا با پولی بیشتر از آنچه برای آنها پرداخت کرده اید است.

سود زمانی اتفاق می افتد که چیزی که روی آن سرمایه گذاری کرده اید بین زمانی که آن را خریدید و زمانی که آن را می فروشید ارزشمندتر می شود. این می تواند به روش های مختلف اتفاق بیفتد، مانند زمانی که سهام یک شرکت افزایش می یابد زیرا یک محصول جدید موفق ساخته است، یا زمانی که یک اوراق قرضه به دلیل پرداخت نرخ های بهره بالاتر با ارزش تر می شود، یا زمانی که ارزش یک ملک پس از بهبود یا به دلیل افزایش قیمت در محله افزایش می یابد.

علاوه بر کسب درآمد از طریق فروش برای کسب سود، سرمایه گذاری موفق به معنای به دست آوردن و نگه داشتن چیزهایی است که به شما درآمد منظم می دهد. سرمایه گذاری درآمدی به معنای سرمایه گذاری هایی است که در طول زمان به شما جریان نقدی ثابتی می دهد، مانند سود صندوق های درامد ثابت.

سرمایه گذاری

انواع اصلی سرمایه گذاری

چهار نوع اصلی وجود دارد که می توانید روی آنها سرمایه گذاری کنید تا به طور بالقوه درآمد کسب کنید: سهام، اوراق قرضه، کالاها و املاک و مستغلات. صندوق‌ها، مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و صندوق‌های قابل معامله  (ETF)، مجموعه‌ای از این ها هستند که ترکیبی از سرمایه‌گذاری‌های مختلف را به شما می‌دهند.

سهام

وقتی در یک شرکت سهام دارید، در سود و زیان آن شرکت نیز سهم خواهید داشت. به طور دوره ای نیز از درآمدهای شرکت به شما پولی به نام سود سهام پرداخت می شود.

اوراق قرضه

اوراق قرضه مانند وام هایی هستند که به شرکت ها می دهید. در ازای آن، آنها مبلغ ثابتی را در یک زمان معین به شما پس می دهند. اوراق قرضه عموماً ریسک کمتری نسبت به سهام دارند، اما اگر وام گیرنده رتبه اعتباری ضعیفی داشته باشد، برخی می توانند ریسک بیشتری داشته باشند.

کالاها

کالاها چیزهایی مانند محصولات کشاورزی، انرژی و فلزات هستند. قیمت آنها به میزان تقاضای مردم بستگی دارد. سرمایه گذاران اغلب کالاها را از طریق قراردادها یا اوراق بهاداری مانند ETF ها معامله می کنند.

مشاور املاک

شما می توانید با داشتن ملک یا با خرید سهام در حوضه های املاک و مستغلات یا REIT سرمایه گذاری کنید. REIT درآمد منظمی به سهامداران می دهد، معمولاً بیشتر از سهام.

صندوق های سرمایه گذاری متقابل و ETF

این صندوق ها در موارد مختلف سرمایه گذاری می کنند و برای کاهش ریسک، تنوع ایجاد می کنند.  صندوق‌های سرمایه‌گذاری متقابل به طور فعال مدیریت می‌شوند.

سرمایه گذاری چه مزایایی دارد؟

داشتن یک سبد سرمایه گذاری می تواند به شما کمک کند تا به اهداف بلندمدت مالی خود برسید. به عنوان مثال، می تواند به شما کمک کند برای بازنشستگی پس انداز کنید، وام مسکن خود را زودتر بپردازید، یا هزینه های دانشگاه را برای فرزندانتان پوشش دهید.

در حالی که حساب های پس انداز دسترسی آسان و امنیت سرمایه تضمین شده را ارائه می دهند، بازده می تواند اندک باشد. سرمایه گذاری در بازار سهام به طور بالقوه می تواند بازدهی بالاتری را در درازمدت ایجاد کند، اما با سطح ریسک بالاتری همراه است.

پتانسیل بازدهی بلندمدت

در حالی که پول نقد امن تر از سهام است، بعید است در بلندمدت رشد زیادی داشته باشد. این احتمال وجود دارد که شما ممکن است بخشی یا تمام مبلغی را که در ابتدا سرمایه‌گذاری کرده‌اید از دست بدهید. 

نوسانات در بازار سهام، جایی که قیمت سهام در یک دوره کوتاه به سرعت تغییر می کند، لزوما چیز بدی نیست. در واقع، می‌تواند به مدیران سرمایه‌گذاری فرصتی برای خرید سهام جذاب با قیمت پایین‌تر ارائه دهد که به طور بالقوه منجر به بازده بهتر در بلندمدت می‌شود.

عملکرد بهتر از تورم

برای اینکه پس انداز شما در طول زمان به صورت واقعی رشد کند، آنها باید نرخ بازدهی پس از کسر مالیات بالاتر از نرخ تورم کسب کنند. یافتن حساب پس‌اندازی که از نرخ تورم فعلی پیشی می‌گیرد می‌تواند چالش برانگیز باشد. بنابراین، در نظر گرفتن سرمایه‌گذاری‌هایی با پتانسیل عملکرد بهتر از تورم، ارزش بررسی دارد.

سرمایه گذاری

درآمد منظم را فراهم کنید

اگر بازنشسته شده اید یا به دوران بازنشستگی نزدیک شده اید، ممکن است به دنبال سرمایه گذاری هایی باشید که درآمدی منظم برای پوشش هزینه های زندگی روزانه داشته باشند. سرمایه گذاری های مختلف، از جمله سهام، اوراق قرضه و دارایی، می توانند درآمدی منظم، اغلب بالاتر از نرخ تورم، ایجاد کنند.

متناسب با نیازهای در حال تغییر خود

شما یا یک مدیر سرمایه گذاری می توانید سبد سرمایه گذاری خود را برای دستیابی به اهداف مختلف در طول زندگی طراحی کنید. به عنوان مثال، ممکن است با افزایش سن گزینه های کم خطرتر را ترجیح دهید. برنامه ریزی دقیق به شما این امکان را می دهد که سبد خود را طوری تنظیم کنید که اهداف و اولویت های در حال تغییر شما را منعکس کند.

متناسب با شرایط مالی خود سرمایه گذاری کنید

همانطور که شرایط مالی شما تغییر می کند، می توانید نحوه سرمایه گذاری خود را مطابق با نیازهای خود تنظیم کنید. چه مبالغ یکجا سرمایه گذاری کنید و چه مبالغ منظم کمتر از طریق یک برنامه سرمایه گذاری ماهانه، انعطاف پذیری دارید. شروع زودتر سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذاری شما فرصت بیشتری برای رشد می‌دهد و سرمایه‌گذاری منظم ماهانه می‌تواند به کاهش نوسانات در بازار سهام، به‌ویژه در بازارهای پر نوسان کمک کند.

مدیریت ریسک در سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری های مختلف سطوح مختلفی از ریسک را دارند که بر بازده بالقوه تأثیر می گذارد. تعیین میزان ریسک پذیری شامل در نظر گرفتن تعادل بین رشد سریعتر با ریسک بالاتر و سودهای کندتر و مطمئن تر است. تنوع و داشتن انواع سرمایه گذاری ها، یک استراتژی کلیدی برای مدیریت ریسک است.

چگونه سرمایه گذاری خود را شروع کنیم؟

شروع سرمایه گذاری با هر مقدار پول امکان پذیر است. گزینه‌ها شامل استفاده از مشاوران سرمایه گذاری، مدیریت سرمایه‌گذاری‌های خود به صورت آنلاین، یا سبد گردان ها و یا صندوق های سرمایه گذاری برای رویکردی ساده‌تر است.

شما می توانید با مراجعه و افتتاح حساب در کارگزاری فارابی از امتیازات ویژه سرمایه گذاری بهره مند شوید.

کارگزاری فارابی

شروع زودهنگام و سرمایه گذاری منظم یک استراتژی رایج برای ایجاد ثروت در طول زمان است.  سرمایه‌گذاری منظم به مقدار ثابت، به مدیریت تغییرات در بازار کمک می‌کند و می‌تواند مزایای بلندمدتی داشته باشد.

با احتیاط سرمایه گذاری کنید

هیچ سرمایه گذاری تضمین شده نیست، اما ریسک های حساب شده می تواند منجر به نتایج مثبت شود. سرمایه گذاران موفق اغلب بر یادگیری، ثبات مالی و برنامه ریزی قبل از سرمایه گذاری مطمئن برای آینده ای مطمئن تمرکز می کنند.

منابع

forbes.com

fortune.com

yahoo

investopedia

columbiathreadneedle

lyonswealth

bankrate.com

تعریف ساده سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری به این معناست که فرد در طول زمان پول خود را افزایش دهد. انتظار بازده مثبت در قالب درآمد یا افزایش قیمت با اهمیت آماری، فرض اصلی سرمایه گذاری است.

  • اهداف سرمایه گذاری خود را تعیین کنید.
  • انتخاب ابزار های سرمایه گذاری
  • مقدار پولی که می خواهید سرمایه گذاری کنید را تعیین کنید.
  • تحمل ریسک یا ریسک پذیری خود را اندازه گیری کنید.
  • مشخص کنید که می خواهید چه نوع سرمایه گذاری باشید.
  • سبد سرمایه گذاری خود را بسازید.
  • سبد سرمایه گذاری خود را در طول زمان نظارت کرده و مجدداً متعادل کنید.

بزرگترین تفاوت بین پس انداز و سرمایه گذاری در سطح ریسک پذیرفته شده است. پس انداز معمولاً منجر به بازده کمتری می شود اما تقریباً بدون ریسک. در مقابل، سرمایه‌گذاری به شما این فرصت را می‌دهد که بازدهی بالاتری کسب کنید، اما برای انجام این کار، ریسک ضرر را به عهده می‌گیرید.

بزرگترین تفاوت بین پس انداز و سرمایه گذاری در سطح ریسک پذیرفته شده است. پس انداز معمولاً منجر به بازده کمتری می شود اما تقریباً بدون ریسک. در مقابل، سرمایه‌گذاری به شما این فرصت را می‌دهد که بازدهی بالاتری کسب کنید، اما برای انجام این کار، ریسک ضرر را به عهده می‌گیرید.

یکی از بهترین و معتبر ترین کارگزاری های فعال بازار سرمایه ایران را به شما معرفی می کنیم. کارگزاری فارابی یکی از کارگزاری های نام آشنا و دارای سابقه ایران با فراهم کردن بستر مناسب برای انواع سرمایه گذاری در محیطی کاربر پسند از بهترین کارگزاری های ایرانی محسوب می شود.

شما می توانید با افتتاح حساب در کارگزاری فارابی از طریق لینک بالا از امتیازات ویژه ای بهره مند شوید.

 
۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

سرمایه گذاری چیست؟ انواع سرمایه گذاری

فهرست