سردترین مکان جهان کجاست؟

سردترین مکان جهان کجاست؟

آیا سردترین مکان وجود دارد؟

اگر در کلاس فیزیک شرکت کرده باشید، احتمالاً با مفهوم صفر مطلق مواجه شده اید، که یک حد نظری نشان دهنده کمترین دمای ممکن است. اندازه گیری “صفر مطلق” برخلاف مقیاس فارنهایت یا سانتیگراد که معمولاً در دماسنج ها استفاده می شود، بر حسب کلوین (K) است.

سردترین مکان ها
سحابی بومرنگ، همانطور که در اینجا توسط تلسکوپ فضایی هابل دیده می شود، در فاصله ۵۰۰۰ سال نوری از زمین در جهت صورت فلکی قنطورس جنوبی قرار دارد. به سحابی پاپیون نیز معروف است.

در حالی که ما مستقیماً هیچ جرمی را مشاهده نکرده‌ایم که به صفر مطلق برسد، اما هم در زمین و هم در نواحی دوردست کهکشانمان به آن نزدیک شده‌ایم.

دانشمندان علاقه زیادی به کاوش در این مکان های بسیار سرد در کیهان، مانند سحابی بومرنگ دارند. این سحابی سیاره ای جوان ابتدا در سال ۱۹۹۵ به عنوان سردترین مکان در جهان شناخته شد و این کشف بعداً در سال ۲۰۱۳ تأیید شد.

اگر مجذوب سردترین نقاط موجود هستید، بیایید دمای شدید سیاره ما تا منظومه شمسی و تا دورترین نقاط جهان مشاهده شده را بررسی کنیم.

صفر مطلق چیست؟

صفر مطلق کمترین دمای ممکن است. در دمای صفر مطلق هیچ حرکت و گرمایی وجود ندارد. صفر مطلق در دمای ۰ درجه کلوین یا -۲۷۳.۱۵ درجه سانتیگراد یا در -۴۶۰ درجه فارنهایت رخ می دهد.

سردترین مکان روی زمین کجاست؟

اگر بخواهید حدس بزنید سردترین مکان سیاره ما کجاست، ممکن است به جایی مانند قطب جنوب یا قطب شمال فکر کنید.

اما در واقع، سردترین چیزی که تاکنون روی زمین ثبت شده است، در آزمایشگاهی در ایتالیا ساخته شده است. دانشمندان با مطالعه ذرات بسیار ریز دستگاهی به نام کرایوستات ساختند که می تواند دمای بسیار سرد ایجاد کند. در سال ۲۰۱۴، یک مکعب مسی ۸۸۰ پوندی (۴۰۰ کیلوگرمی) به ۶ میلی‌کلوین رسید، یعنی تنها شش هزارم درجه بالاتر از صفر مطلق (۰ درجه کلوین).

وقتی مکان‌های طبیعی سرد روی زمین را در نظر می‌گیریم، درست می‌گویید: سردترین دمای ثبت شده روی زمین در سال ۲۰۱۰ در گنبد فوجی، قطب جنوب ثبت شده است. چندین سازمان تحقیقاتی ثبت دمای بسیار سرد منفی ۱۹۹.۸ درجه فارنهایت (حدود منفی ۱۴۴ درجه سانتی‌گراد) را تأیید کردند. . با این حال، هنوز به اندازه صفر مطلق سرد نیست.

چرا گنبد فوجی به شدت سرد است؟

گنبد فوجی آب و هوای خشکی دارد که شبیه کویر سرد است. به دلیل ارتفاع زیاد و موقعیتش در فلات قطب جنوب، یکی از سردترین نقاط روی زمین است. این منطقه به قدری سرد است که بارش به شکل بلورهای یخ به سطح می رسد.

سردترین مکان در منظومه شمسی کجاست؟

بر روی ماه زمین نیز نقاط بسیار سردی وجود دارد.

در سال ۲۰۰۹، مدارگرد شناسایی ماه ناسا دهانه هایی را در نزدیکی قطب جنوبی ماه یافت که همیشه در سایه هستند. دمای این دهانه ها ۳۳ کلوین (منهای ۴۰۰ درجه فارنهایت یا منفی ۲۴۰ سانتیگراد) را اندازه گیری کرد – حتی سردتر از هر دمایی در نپتون دور.

در میان سیارات، سردترین مکانی که تاکنون ثبت شده است، در واقع اورانوس است. این غول یخی در دمای پایین ۴۹ درجه کلوین (منهای ۳۷۱ درجه فارنهایت) ثبت شده است.

سردترین مکان جهان
سحابی بومرنگ، یک سحابی پیش سیاره ای، همانطور که توسط آرایه میلی متری/زیر میلی متری بزرگ آتاکاما (ALMA) دیده می شود. اندازه گیری ها نشان می دهد که دمای سحابی تنها یک درجه کلوین بالاتر از صفر مطلق (تقریبا منفی ۴۶۰ درجه فارنهایت یا منفی ۲۷۳ درجه سانتیگراد) است.

سردترین مکان در جهان کجاست؟

در حالی که ما نقاط سردی را در نزدیکی خانه پیدا کرده ایم – از نظر کیهانی – مکان های بسیار سردتری در کیهان وجود دارد.

در سال ۲۰۱۳، محققان تأیید کردند که سحابی بومرنگ که در فاصله ۵۰۰۰ سال نوری از زمین در صورت فلکی قنطورس قرار دارد، سردترین مکانی است که تاکنون در جهان طبیعی اندازه گیری شده است. به گفته ناسا، دما در سحابی بومرنگ «در یک درجه کلوین [منفی ۴۵۷.۹ درجه فارنهایت] از نظر کیهانی واضح اندازه‌گیری شده است».

بخشی از کیهان حاوی سحابی بومرنگ سردتر از میانگین دمای هر چیزی است که ما قادر به دیدن و اندازه گیری آن بوده ایم.

سحابی بومرنگ در سال ۱۹۸۰ توسط ستاره شناسان کیت تیلور و مایک اسکاروت پس از رصد آن با تلسکوپ بزرگ و زمینی از استرالیا کشف و نامگذاری شد. به گفته ناسا، اگرچه آنها نمی توانند جزئیاتی را که تنها تلسکوپ فضایی هابل می تواند آشکار کند، ببینند، اما ستاره شناسان متوجه یک “عدم تقارن جزئی در لوب های سحابی شدند که شکل منحنی مانند یک بومرنگ را نشان می دهد.”

چرا سحابی بومرنگ تا این حد سرد است؟

آنچه باعث می‌شود سحابی بومرنگ به چنین دماهای پایینی برسد، به هر چیزی که در هسته آن رخ می‌دهد ربط دارد، اگرچه ستاره‌شناسان دقیقاً در مورد آن مطمئن نیستند. در ابتدا تصور می شد که سحابی بومرنگ خانه یک ستاره غول قرمز در حال مرگ است که به سرعت گاز را دفع می کند. با این حال، امروزه، محققان بر این باورند که ممکن است یک ستاره همراه کوچک در این اثر نقش داشته باشد، به همین دلیل است که سحابی بومرنگ سردتر از سایرین است.

منابع

howstuffworks

isp.today

caltech

businessinsider

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

سردترین مکان جهان کجاست؟

فهرست