دایره قطب شمال چیست؟ ۸ حقیقت جالب قطب شمال

دایره قطب شمال چیست؟ ۸ حقیقت جالب قطب شمال

مروری بر دایره قطب شمال

همه ما به نور خورشید متکی هستیم، اما اگر در نزدیکی خط استوا زندگی نکنید، هر روز همان مقدار نور خورشید را تجربه نخواهید کرد. درست مانند تمام سیارات منظومه شمسی ما، زمین نیز حول یک خط فرضی بین قطب شمال و جنوب خود می چرخد که به عنوان محور آن شناخته می شود. علاوه بر این، زمین به دور خورشید می چرخد و هر ۳۶۵.۲۵ روز یک دور کامل می شود.

محور زمین نسبت به مدارش به دور خورشید زاویه ۲۳.۵ درجه دارد. این شیب برای وجود فصول بسیار مهم است. محور کج شده همچنین یکی از جذاب ترین مکان های روی زمین را ایجاد می کند:

دایره قطب شمال

جغرافی دانان دایره قطب شمال را به عنوان مناطق در مدار ۶۶ درجه یا بالاتر از آن و ۳۴ دقیقه عرض شمالی تعریف می کنند. به عبارت ساده تر، این منطقه بین ۶۶ و ۶۷ موازی در نیمکره شمالی زمین است.

شرایط منحصر به فرد این منطقه را مشخص می کند، به ویژه در زمان انقلاب زمستانی – کوتاه ترین روز سال. در این مدت، خورشید هرگز از افق بالا نمی آید و الگوهای عجیبی از نور روز ایجاد می کند. با وجود شرایط سخت، دایره قطب شمال ۴ درصد از سطح زمین را پوشش می دهد و به عنوان خانه صدها هزار نفر عمل می کند.

 1. هشت کشور در دایره قطب شمال وجود دارند

  • دایره قطب شمال کشورهای مختلفی از جمله شمالی ترین نقطه ایالات متحده یعنی پوینت بارو در آلاسکا را در بر می گیرد. بخش بزرگی از کانادا، روسیه، نروژ، فنلاند و سوئد و همچنین بیشتر گرینلند نیز در دایره قطب شمال قرار دارند. جزیره گریمسی در ایسلند مکان دیگری در این دایره است.
 2.  دایره قطب شمال خانه روباه های قطبی است

  • روباه های قطبی حیواناتی عشایری هستند که در سراسر منطقه یافت می شوند. خز ضخیم آنها به آنها کمک می کند تا در دمای انجماد زنده بمانند و خز سفید آنها استتار شکارچیانی مانند خرس های قطبی و گرگ ها را فراهم می کند.
 3.  مورمانسک، روسیه، بزرگترین شهر در قطب شمال است

  • مورمانسک، یک شهر بندری روسیه با حدود ۲۹۵۰۰۰ ساکن، عنوان بزرگترین شهر شمال دایره قطب شمال را به خود اختصاص داده است. قابل ذکر است که هتل آرکتیکا ۲۳۶ فوتی (۷۲ متری) بلندترین ساختمان این منطقه را در خود جای داده است.
 4.  قطب شمال دارای یک شورای مستقل است

  • شورای قطب شمال که در سال ۱۹۹۶ توسط بیانیه اتاوا تأسیس شد، به مسائل مربوط به منطقه می پردازد. این شامل کشورهای قطب شمال می شود و بر توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست تمرکز دارد و به صراحت امنیت نظامی را مستثنی نمی کند.
 5.  دایره قطب شمال در تاریکی کامل فرو نمی رود

  • حتی در تاریک ترین دوره سال، جوامع بالای دایره قطب شمال، شرایط گرگ و میش را تجربه می کنند که مقداری روشنایی را فراهم می کند. به عنوان مثال، Utqiaġvik در شمال آلاسکا ۶۵ روز بدون طلوع خورشید را تجربه می کند، اما روزانه سه تا شش ساعت گرگ و میش می شود.
 6.  خورشید برای ماه ها در آسمان قطب شمال دیده می شود

  • با توجه به شیب محوری، دایره قطب شمال نور روز طولانی را تجربه می کند و به آن لقب «سرزمین خورشید نیمه شب» داده است. خورشید در ماه مارس در اعتدال بهاری طلوع می کند و تا اعتدال پاییزی در ماه سپتامبر غروب نمی کند. با این حال، همه مناطق داخل دایره از ۶ ماه کامل آفتاب مداوم برخوردار نیستند.
 7.  دایره قطب جنوب بسیار سردتر از قطب شمال است

  • در مقایسه با قطب شمال، قطب جنوب سردتر است و میانگین دمای زمستان آن منفی ۷۶ درجه فارنهایت (منفی ۶۰ درجه سانتیگراد) است. دایره قطب جنوب که از حدود ۶۶.۵ درجه جنوب استوا شروع می شود، فاقد سکونتگاه دائمی انسان است.
 8.  دایره قطب شمال در حال کوچک شدن است

  • شیب محوری زمین به تدریج در حال تغییر است و دایره قطب شمال را تحت تأثیر قرار می دهد. هر ۴۰۰۰۰ سال، شیب تغییر می کند و مرز دایره قطب شمال هر سال حدود ۴۶ تا ۴۹ فوت (۱۴ تا ۱۵ متر) به سمت شمال حرکت می کند. انتظار می رود جزیره گریمسی در حدود سال ۲۰۵۰ توسط دایره قطب شمال پشت سر بگذارد و مردم محلی از یک توپ سیمانی برای نشان دادن این پیشرفت استفاده می کنند.

منابع

howstuffworks

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

دایره قطب شمال چیست؟ ۸ حقیقت جالب قطب شمال

فهرست