حیات بیگانه: جدید ترین و بهترین شواهد کشف شده

حیات بیگانه: جدید ترین و بهترین شواهد کشف شده

همه ما به این فکر کرده ایم که آیا تنها ما در جهان هستیم؟ با اخبار مربوط به سیاراتی که می توانند از حیات پشتیبانی کنند، سیگنال های عجیب و غریب از فضا، و بحث در مورد بشقاب پرنده ها، به نظر می رسد که ممکن است به یافتن موجودات فضایی نزدیک شده باشیم. اما بهترین دلیل علمی که ما برای حیات بیگانه داریم چیست؟

حقیقت غم انگیز این است که ما هنوز چیزی نداریم. هیچ مدرک علمی در ویدئوهای بشقاب پرنده، در گاوهای آسیب دیده که ظاهراً توسط بیگانگان آسیب دیده اند، یا در اجساد فرضی موجودات فضایی وجود ندارد. حتی در تحقیقات رسمی دانشگاهی، چنین شواهدی وجود ندارد. Live Science برای اطمینان از این موضوع با کارشناسان صحبت کرد.

پروفسور سارا سیگر، اخترفیزیکدان و دانشمند سیاره‌شناسی در موسسه فناوری ماساچوست، می‌گوید: «در حال حاضر، فقط هیچ مدرکی وجود ندارد. او همچنین نویسنده “کوچکترین چراغ های جهان: یک خاطره” (تاج، ۲۰۲۰) است.

نیکو مادوسودان، استاد اخترفیزیک و علوم فراسیاره‌ای در دانشگاه کمبریج با این موضوع موافق است. او می‌گوید: «فکر نمی‌کنم هنوز شواهد روشنی از هر نوع زندگی بیگانه داشته باشیم.»

با این حال، دلیل خوبی وجود دارد که امیدواریم شواهدی به دست بیاید، حتی اگر از یک مرد سبز کوچک نیامده باشد.

مادوسودان به لایو ساینس می‌گوید که «اشاره‌هایی اینجا و آنجا وجود دارد» و «شواهدی برای شرایط قابل سکونت وجود دارد». این بدان معناست که برخی از سیارات و قمرها ممکن است حیات داشته باشند، اما ما هنوز مدرکی مبنی بر وجود حیات در این مکان‌ها پیدا نکرده‌ایم.

حدس ها و احتمالات حیات بیگانه

ممکن است میلیون ها سیاره قابل سکونت فقط در کهکشان ما وجود داشته باشد. دانشمندان فکر می‌کنند سیارات می‌توانند در منطقه قابل سکونت باشند، جایی که یک سیاره صخره‌ای می‌تواند آب مایع در سطح داشته باشد، که یک عنصر حیاتی برای حیات روی زمین است.

  سیارات و قمرهای خارج از این منطقه ممکن است همچنان از حیات پشتیبانی کنند. برای مثال، قمر مشتری، اروپا، در منطقه قابل سکونت خورشید نیست، اما اقیانوسی نمکی در زیر سطح یخی خود دارد که ممکن است میزبان حیات باشد. مادهوسودان مطالعه‌ای را رهبری کرد که در اکتبر ۲۰۲۳ در The Astrophysical Journal Letters منتشر شد و به وجود اقیانوس در سیاره‌ای دور به نام K2-18 b اشاره کرد که در فاصله بیش از ۱۰۰ سال نوری از ما قرار دارد. داده های آنها همچنین “علائم بالقوه” دی متیل سولفید، یک ماده شیمیایی که معمولاً توسط حیات روی زمین تولید می شود، پیشنهاد می کند.

  لایه بندی در نقاشی آکریلیک چگونه انجام می شود؟

مادوسودان اظهار داشت: “این بسیار آزمایشی است. ما نمی دانیم که وجود دارد یا نه، اما تا حدودی آن را در داده ها می بینیم.” این نشانه بالقوه حیات بیگانه تحت بررسی های بیشتری قرار خواهد گرفت و ممکن است به چالش کشیده شود. با این وجود، مادوسودان اظهار داشت که اگر شواهدی از حیات میکروبی فرازمینی در دهه آینده پیدا شود، تعجب نخواهد کرد. او افزود: “اگر هیچ گونه زندگی در آنجا وجود نداشته باشد، بسیار شگفت زده خواهم شد.”

سیگر معتقد است که تایید وجود حیات بیگانه مستلزم انجام ماموریت های بازگشت نمونه است. این مأموریت‌ها شامل جمع‌آوری نمونه‌هایی از سیاره یا ماه دیگر و بازگرداندن آنها به زمین برای مطالعه، اندازه‌گیری‌های درجا یا استفاده از فناوری پیشرفته مانند تلسکوپ عدسی گرانشی خورشیدی است. این ابزار نظری از گرانش خورشید برای بزرگ‌نمایی نور سیارات دور استفاده می‌کند.

سیگر توضیح داد: با تمام ابزارهایی که اکنون در اختیار داریم، یا می‌توانیم با پول کافی بسازیم، این نمونه بازگشتی است زیرا من هیچ چیز دیگری را قطعی نمی‌بینم.

گاز  فسفین برای کشف حیات بیگانه

سیگر در یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ در مجله Nature Astronomy شرکت کرد که “حضور ظاهری” گاز فسفین – یک نشانه بالقوه حیات – در زهره را گزارش کرد. این یافته ها بحث هایی را در جامعه علمی برانگیخته است.

محققان در مورد اینکه آیا نشانه‌های حیات بالقوه در سیارات دیگر واقعی هستند یا خیر، دقیق هستند و آیا واقعاً توسط حیات ایجاد شده‌اند بحث خواهند کرد. سیگر تاکید کرد که اثبات این موضوع بدون جمع آوری نمونه در حال حاضر چالش برانگیز است.

او مطمئن است که دانشمندان نشانه‌های بیشتری از آب و اقیانوس‌ها را کشف خواهند کرد که نشان‌دهنده قابلیت سکونت هستند، و همچنین گازهایی که ممکن است با حیات مرتبط باشند. او گفت: «فکر می‌کنم این برای ادامه جستجوی طولانی این نسل کافی است.

توجه به این نکته مهم است که فضا فوق العاده وسیع است. پیشران موشک سنتی بیش از یک میلیون سال طول می کشد تا انسان به K2-18 b برسد. حتی ارسال سریعترین کاوشگر به نزدیکترین سیاره فراخورشیدی شناخته شده، پروکسیما قنطورس b، هزاران سال طول خواهد کشید. در مقابل، سیارات و قمرهای منظومه شمسی ما نسبتاً نزدیک هستند و زمان سفر کاوشگر از چند سال تا چند ماه متغیر است.

  لایه بندی در نقاشی آکریلیک چگونه انجام می شود؟

سوالات

آیا زندگی فراتر از منظومه شمسی ما وجود دارد؟

دانشمندان با استفاده از مشاهدات از زمین و فضا هزاران سیاره را در خارج از منظومه شمسی پیدا کرده اند. احتمالاً تریلیون ها سیاره در کهکشان ما وجود دارد. با این حال، ما در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر وجود حیات فراتر از زمین نداریم.

آیا انسان ها می توانند در کهکشان دیگری زندگی کنند؟

تنها راه برای استقرار انسان ها در کهکشانی دیگر این است که فیزیک جدیدی کشف کنیم که امکان سفر سریعتر از نور را فراهم می کند. با این حال، چنین فیزیک ممکن است وجود نداشته باشد.

آیا زندگی در قمر اروپا وجود دارد؟

سطح اروپا توسط تشعشعات مشتری بمباران می شود و آن را برای زندگی سطحی غیرقابل پذیرش می کند. با این حال، این تشعشع ممکن است سوختی برای حیات در اقیانوسی در زیر سطح ایجاد کند. این تشعشعات مولکول های آب را در جو اروپا تقسیم می کند.

آیا Kepler-452b از زندگی پشتیبانی می کند؟

دانشمندان مطمئن نیستند که آیا Kepler-452b بتواند حیات را حفظ کند یا خیر. این زمین حدود ۶۰ درصد بزرگتر از زمین است که به عنوان “ابر زمین” طبقه بندی می شود و یک مدار ۳۸۵ روزه دارد. اعتقاد بر این است که Kepler-452b حدود ۶ میلیارد سال سن دارد، بسیار قدیمی تر از زمین.

آیا چندجهان واقعی هستند؟

در حالی که برخی از ویژگی های جهان نشان دهنده وجود چندجهانی است، هیچ رصد مستقیمی وجود آن را تایید نمی کند. شواهدی که این ایده را تأیید می کند، نظری و در برخی موارد فلسفی است.

آیا ما فقط در یک کهکشان زندگی می کنیم؟

  ما در یکی از بازوهای یک کهکشان مارپیچی بزرگ به نام کهکشان راه شیری زندگی می کنیم. منظومه شمسی ما، از جمله زمین، تقریباً در نیمه راه مرکز کهکشان قرار دارد.

آیا می توانیم روی تیتان زندگی کنیم؟

  سطح تیتان در دمای ۱۸۰- درجه سانتیگراد بسیار سرد است. برخی نظریه‌ها نشان می‌دهند که برخورد شهاب‌سنگ مدت‌ها پیش می‌توانست گرما را برای مایع شدن آب فراهم کرده باشد. با این حال، بعید است که تایتان از زندگی امروز پشتیبانی کند.

  لایه بندی در نقاشی آکریلیک چگونه انجام می شود؟

آیا ناسا سیاره جدیدی پیدا کرد؟

ناسا اخیراً از کشف TOI-700 e، سیاره ای به اندازه زمین در منطقه قابل سکونت یک ستاره نزدیک خبر داده است. ستاره شناسان کشف این سیاره را رهبری کردند.

تعاریف

 1. کشف فرازمینی:

شناسایی یا اکتشاف بالقوه حیات فراتر از زمین، که اغلب با جستجو برای اشکال حیات بیگانه یا شواهدی از وجود آنها همراه است.

 1. شواهد علمی برای بیگانگان:

پشتیبانی یا اثبات تجربی مبتنی بر روش های علمی که وجود حیات فرازمینی را تایید می کند.

 1. سیاره های قابل سکونت:

سیاراتی با شرایط مناسب برای زندگی، که اغلب با عواملی مانند وجود آب مایع، سطح سنگی و موقعیت در منطقه قابل سکونت در اطراف یک ستاره تعریف می شوند.

 1. ماموریت های نمونه-بازگشت:

ماموریت های فضایی طراحی شده برای جمع آوری نمونه از اجرام آسمانی، مانند سیارات یا قمرها، و بازگرداندن آنها به زمین برای مطالعه بیشتر.

 1. تلسکوپ عدسی گرانشی

  خورشیدی:

ابزاری نظری که از اثر عدسی گرانشی خورشید برای بزرگنمایی نور سیارات دور استفاده می کند و قابلیت های رصدی پیشرفته ای را ارائه می دهد.

 1. گاز فسفین به عنوان نشانه زندگی:

گاز فسفین، هنگامی که بر روی یک جرم آسمانی تشخیص داده شود، یک شاخص بالقوه یا امضای حیات در نظر گرفته می شود.

 1. مناظره در انجمن علمی:

بحث یا استدلال بین دانشمندان در مورد اعتبار، صحت یا تفسیر یافته های تحقیق.

 1. منطقه قابل سکونت:

منطقه اطراف یک ستاره که در آن شرایط برای وجود آب مایع در سطح یک سیاره سنگی مناسب است که برای حمایت از حیات ضروری است.

 1. دی متیل سولفید:

ترکیبی شیمیایی که بر روی زمین توسط فرآیندهای بیولوژیکی خاصی تولید می شود و به عنوان نشانه بالقوه حیات در سیارات دیگر ذکر می شود.

 1. سیگنال های فضایی و شنیدن بشقاب پرنده ها:

 سیگنال های غیر معمول از فضا و جلسات رسمی یا تحقیقات در مورد اشیاء پرنده ناشناس (UFO).

منابع

https://www.nextgov.com

https://www.esa.int

https://www.esa.int

https://www.nationalgeographic.com

https://exoplanets.nasa.gov

https://europa.nasa.gov

scitechdaily.com

https://socratic.org/

https://exoplanets.nasa.gov

https://www.livescience.com

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

حیات بیگانه: جدید ترین و بهترین شواهد کشف شده

فهرست