ثبت تصویر برخورد دو کهکشان و سیاهچاله های آنها با یکدیگر

ثبت تصویر برخورد دو کهکشان و سیاهچاله های آنها با یکدیگر

تلسکوپ جمینی ساوث اخیراً عواقب برخورد دو کهکشان مارپیچی را که یک میلیارد سال پیش روی داد، ثبت کرده است. این برخورد شامل سیاهچاله های فوق العاده نزدیک آنها بود.

جزئیات کلیدی در مورد مشاهده برخورد سیاهچاله ها

NGC 7727، چیست؟

پیامد درهم پیچیده برخورد بین دو کهکشان مارپیچی.

– چه زمانی اتفاق افتاده است؟

 ۲۵ اکتبر ۲۰۲۳.

– کجا اتفاق افتاده است؟

 بین ۷۳ میلیون تا ۹۰ میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی دلو.

– محل مشاهده کجاست؟

 کوه سرو پاچون در شیلی.

برخورد دو کهکشان مارپیچی و سیاهچاله های آنها
Gemini South عواقب میلیارد ساله یک برخورد دو کهکشان مارپیچی و سیاهچاله های آنها را به تصویر کشیده است.

اهمیت تصویر از سیاهچاله ها

این تصویر نه تنها نتیجه برخورد بین دو کهکشان مارپیچی را نشان می‌دهد، که نشان‌دهنده سرنوشت بالقوه کهکشان راه شیری ما است، بلکه نزدیک‌ترین جفت سیاه‌چاله‌های بسیار پرجرم نسبت به زمین که تا کنون ثبت شده است را نیز به نمایش می‌گذارد. رصدخانه بین‌المللی جمینی این تصویر را ثبت کرده و نوارهایی از غبار و گاز بین ستاره‌ای را نشان می‌دهد که ناشی از پیامدهای آشفته پس از برخورد است.

جزئیات برخورد سیاهچاله ای :

کهکشان های مارپیچی که با بازوهای پیچ خورده پر از ستاره مشخص می شوند، شبیه به چرخ های چرخان غول پیکر هستند. هنگامی که این کهکشان ها با هم برخورد می کنند، به کهکشان های بیضی شکل آشفته تبدیل می شوند. NGC 7727 در حال حاضر تحت این دگرگونی است و ستاره شناسان شکل گیری نهایی یک کهکشان بیضوی را پیش بینی می کنند. به گفته ناسا، اعتقاد بر این است که همه کهکشان های بیضوی از برخورد و ادغام با کهکشان های مارپیچی سرچشمه می گیرند.

 جنبه منحصر به فرد سیاهچاله ها در NGC 7727 :

چیزی که NGC 7727 را بسیار جالب می کند، وضعیت هسته های دو کهکشان درگیر است. هر هسته حاوی یک سیاهچاله بسیار پرجرم است که تنها ۱۶۰۰ سال نوری از هم فاصله دارد. برهمکنش گرانشی بین این سیاهچاله‌ها مسئول آرایش آشفته ستارگان و سحابی‌ها در NGC 7727 است. نکته قابل توجه این است که این سیاه‌چاله‌های پرجرم دارای تفاوت‌های قابل توجهی در جرم هستند، به طوری که جرم یکی ۶.۳ میلیون برابر خورشید است و دیگری جرمی به اندازه ۱۵۴ میلیون خورشید دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند که این سیاه‌چاله‌ها تا ۲۵۰ میلیون سال دیگر با هم ادغام می‌شوند و امواج گرانشی تولید می‌کنند.

پیامدهای برخورد سیاهچاله ای برای کهکشان راه شیری ما:

NGC 7727 به عنوان نگاهی اجمالی به آینده کهکشان راه شیری ما عمل می کند، که انتظار می رود در حدود ۴ میلیارد سال با کهکشان آندرومدا (M31) ادغام شود. تلسکوپ جنوبی جمینی، بخشی از NOIRLab بنیاد ملی علوم، این تصویر را ثبت کرد و بینش‌های ارزشمندی را در مورد فرآیندهای پویایی که در همسایگی کیهانی ما اتفاق می‌افتد، ارائه کرد. Gemini South، با دوقلوی همسان خود Gemini North در هاوایی، مجموعاً کل آسمان شب را از نیمکره مربوطه خود می‌پوشاند.

منابع

https://www.livescience.com

scitechdaily.com

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

ثبت تصویر برخورد دو کهکشان و سیاهچاله های آنها با یکدیگر

فهرست