تکه ای جدا شده از ماه به دور زمین در حال چرخش است

تکه ای جدا شده از ماه به دور زمین در حال چرخش است

همان طور که شبیه سازی اخیر نشان می دهد، سیارک “کامو اولوا” ممکن است به دلیل یک برخورد بزرگ روی ماه به فضا پرتاب شده باشد.

ستاره شناسان شواهد بیشتری کشف کرده اند که نشان می دهد یک سیارک نزدیک به زمین قطعه ای است که از ماه خارج شده است.

کامو اولوا، سنگی به اندازه یک چرخ فریس، هر ماه آوریل در فاصله ۹ میلیون مایلی زمین گردش می کند. از زمان کشف آن در سال ۲۰۱۶، دانشمندان در مورد منشا آن شگفت زده شده اند. در سال ۲۰۲۱، تجزیه و تحلیلی نشان داد که ترکیب بندی کامو اولئاریوس شبیه به ماه است.

یک مطالعه جدید که در تاریخ ۲۳ اکتبر در مجله ارتباطات زمین منتشر شد، سناریویی قابل قبول را پیشنهاد می کند که در آن برخورد یک سیارک باستانی می تواند سنگ فضایی را تغییر مسیر دهد و نشان می دهد که ممکن است قطعات ماه بیشتری در منظومه شمسی وجود داشته باشد.

 “رینو مالهوترا” (Renu Malhotra)، یکی از دانشمندان علوم سیاره ای در دانشگاه آریزونا اظهار داشت: ” ما در حال حاضر در حال اثبات این موضوع هستیم که ماه به احتمال زیاد منبع کامو اولوا است.”

ویژگی های خاص کامو اولوا

دو ویژگی منحصر به فرد ستاره شناسان را به مطالعه کامو اولوا جذب کرد: این قمر یک “شبه ماهواره” از زمین است که به نظر می رسد در مدار خود قرار دارد و پیش بینی می شود میلیون ها سال در نزدیکی زمین باقی بماند. تجزیه و تحلیل طیف های آن در سال ۲۰۲۱ که ناشی از این ناهنجاری ها بود، نشان داد که کامو اولوا احتمالا از سنگ ماه تشکیل شده است.

مالهوترا توضیح داد: ” ما تنها به این دلیل به طیف کامو اولئاریوس نگاه کردیم که در مداری غیرمعمول قرار داشت. اگر یک سیارک معمولی نزدیک به زمین بود، هیچ کس فکر نمی کرد که طیف آن را پیدا کند و ما نمی دانستیم که کامو اولوا می تواند یک تکه ماه باشد.”

محققان با شبیه سازی تاثیرات شهاب سنگ بر ماه و نیروهای گرانشی ناشی از آن، شانس اندکی پیدا کردند که برخی سنگ ها در مدارهای نزدیک زمین قرار بگیرند. پیش از این محاسبات، دانشمندان انتظار داشتند که مواد ماه نورد یا به ماه بازگردند یا به زمین سقوط کنند، نه اینکه در مدارهای دور به دور خورشید قرار بگیرند.

kEfzT7hBpeZkBsCf8oLosc 970 80
تصویری از بخورد شهاب سنگ با سطح ماه.

این یافته ها می توانند درک ما از سیارک های خطرناک نزدیک زمین را افزایش دهند. محققان قصد دارند شرایطی که منجر به مدار سیارک شده را تعیین کرده و زمان دقیق برخورد را مشخص کنند.

سوالات

دومین ماه زمین در سال ۲۰۲۳ چیست؟

اخیرا ستاره شناسان سیارک جدیدی را پیدا کرده اند که در طول سفر سالانه خود به دور خورشید، در کنار سیاره ما حرکت می کند. این سیارک که ۲۰۲۳ FW۱۳ نام دارد، توسط کارشناسان به عنوان “شبه ماه” یا “شبه ماهواره” طبقه بندی می شود.

آیا می توانید شبه ماه تازه کشف شده را ببینید؟

این شبه ماه که به تازگی کشف شده است، حدود ۱۵ تا ۲۰ متر قطر دارد که تقریبا به طول یک نیم کره است. این سیاره در مدار سالانه خود به دور خورشید به زمین می پیوندد.

آیا کامو اولاوا قابل مشاهده است؟

دنباله دار “کامو” که یک سیارک نزدیک به زمین است، به دلیل مدارش تنها برای چند هفته از زمین قابل مشاهده است. اندازه کوچک تر آن به این معنی است که تنها با استفاده از برخی از بزرگ ترین تلسکوپ های روی زمین می توان آن را مشاهده کرد.

آیا ما به دورBarycenterمی چرخیم؟

منظومه شمسی، شامل خورشید، زمین و تمام سیارات، حول نقطه مشترکی به نامBarycenter می چرخد. این نقطه نشان دهنده مرکز ترکیبی جرم برای تمام اجرام منظومه شمسی است.

چه چیز هایی به دور زمین می چرخند؟

ماهواره های زمین ثابت ۲۲،۰۰۰ مایل بالاتر از خط استوا در حال گردش هستند و با همان سرعت زمین می چرخند. آن ها به طور مداوم روی یک منطقه ثابت فوکوس می کنند و به آن ها اجازه می دهند هر ۳۰ دقیقه تصاویری از زمین را در همان مکان ثبت کنند.

تعاریف

    کامو اولوا:  

  کامو اولوا یک سیارک نزدیک به زمین تقریبا به اندازه یک چرخ فریس است که هر ماه آوریل در فاصله ۹ میلیون مایلی از زمین گردش می کند.

    ماهواره   

  یک شبه ماهواره شیئی است که به نظر می رسد به دور یک جسم آسمانی در حال گردش است، در این مورد، زمین، به گونه ای که توهم یک مدار را ایجاد می کند، اگرچه یک ماهواره گرانشی واقعی نیست.

    شبیه سازی:  

 شبیه سازی یک مدل یا تقلید از یک فرآیند یا سیستم است که اغلب برای مطالعه رفتار آن یا پیش بینی نتایج ایجاد می شود.

    تحلیل ترکیب بندی:  

    تحلیل ترکیب بندی شامل مطالعه عناصر و موادی است که یک شی را تشکیل می دهند.

۵.    رینو مالهوترا:  

  رینو مالهوترا یک دانشمند سیاره ای وابسته به دانشگاه آریزونا است.

    ارتباطات زمین و محیط زیست:  

   ارتباطات زمین و محیط زیست یک مجله علمی است که در آن مطالعه ای در مورد منشا کامو اولئاریوس منتشر شده است.

    شهاب سنگ های نزدیک به زمین:  

  سیارک های نزدیک به زمین سیارک هایی با مدارهایی هستند که آن ها را به نزدیکی زمین می آورند.

    نیروهای گرانشی:  

    نیروهای گرانشی به نیروهای جاذبه بین اجسام با جرم اشاره دارد.

منابع

https://www.weather.gov

https://spaceplace.nasa.gov

https://news.arizona.edu

https://www.earth.com

https://cosmosmagazine.com

https://www.livescience.com/

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

تکه ای جدا شده از ماه به دور زمین در حال چرخش است

فهرست