تلسکوپ فضایی اقلیدس: پخش زنده اقلیدس از فضای تاریک

تلسکوپ فضایی اقلیدس: پخش زنده اقلیدس از فضای تاریک

تلسکوپ فضایی اقلیدس که توسط آژانس فضایی اروپا با بودجه ۱.۴ میلیارد دلاری تأمین مالی شده است، یک مأموریت مهم دارد: پرده برداری از اسرار جهان تاریک، که ۹۵ درصد کیهان را تشکیل می دهد و از دید ما پنهان مانده است. این تلسکوپ فردا تصاویر اولیه خود را به صورت زنده پخش خواهد کرد. 

این پخش زنده را می توانید در سایت سازمان فضایی اتحادیه اروپا ESA  مشاهده کنید.

می توانید پخش زنده این تصویر را در ساعت ۸:۱۵ صبح به وقت شرقی از طریق تلویزیون اینترنتی ESA مشاهده کنید. علاوه بر این، ESA یک پخش زنده در YouTube ارائه خواهد کرد. این رونمایی پنج تصویر گرفته شده توسط اقلیدس را به نمایش می گذارد و شما می توانید از طریق لینک ارائه شده به نسخه های با وضوح بالا از این تصاویر دسترسی داشته باشید.

ماموریت تلسکوپ فضایی اقلیدس
ماموریت تلسکوپ فضایی اقلیدس

هدف اصلی اقلیدس ایجاد نقشه سه بعدی از جهان با مشاهده و مطالعه جنبه های مختلف است. این نقشه به دانشمندان کمک می کند تا درک خود را از تکامل جهان از زمان انفجار بزرگ، تقریباً ۱۳.۷۷ میلیارد سال پیش، افزایش دهند. با در نظر گرفتن سن نسبتاً جوان منظومه شمسی (۴.۵۷ میلیارد سال) و گونه ما (۳۰۰۰۰۰ سال)، اقلیدس نشان دهنده یک دستاورد قابل توجه در دانش بشری است. این به درک ما از نحوه توزیع ماده تاریک در سراسر جهان و نقش انرژی تاریک در گسترش آن کمک خواهد کرد.

شایان ذکر است که اولین تصاویر اقلیدس در واقع در ۱ آگوست منتشر شد، اما اینها تصاویر آزمایشی بودند که در طول فرآیند راه اندازی در حالی که رصدخانه فضایی حدود یک میلیون مایل از زمین فاصله داشت گرفته شد. مشابه تلسکوپ فضایی وب، اقلیدس از طول موج های نزدیک به فروسرخ برای تصویربرداری استفاده خواهد کرد. با این حال، علاوه بر این، اقلیدس دارای یک دوربین نور مرئی (VIS) است. همانطور که توسط ESA گزارش شده است، کیفیت تصویر تلسکوپ از بررسی های آسمانی زمینی فراتر می رود و چهار برابر واضح تر است.

ابزار VIS اقلیدس تصاویری از میلیاردها کهکشان را در حین ایجاد یک نقشه سه بعدی از کیهان ثبت خواهد کرد. اگرچه برخی از مسائل در طول راه اندازی اقلیدس، مانند مشکل در ردیابی ستاره های خاص و رسیدن نور ناخواسته به آشکارسازها به وجود آمد، یک وصله نرم افزاری که ماه گذشته اجرا شد، برخی از این چالش ها را برطرف کرده است. اکنون در آستانه مشاهده تصاویر آشکار از این رصدخانه پیشگام هستیم.

تلسکوپ فضایی اقلیدس چگونه ماده تاریک را پیدا خواهد کرد؟

اقلیدس ماده تاریک را با نگاه کردن به کهکشان های دور تشخیص خواهد داد. نور این کهکشان ها قبل از رسیدن به ما از ماده تاریک و ماده منظم عبور می کند. با مطالعه این نور از میلیاردها کهکشان، اقلیدس یک نقشه کامل ایجاد می کند که نشان می دهد ماده تاریک چگونه در سراسر جهان پخش شده است.

تلسکوپ اقلیدس چقدر قدرتمند است؟

تلسکوپ اقلیدس می تواند تا فاصله ۱۰ میلیارد سال نوری از ما را ببیند. با استفاده از زمان به عنوان بعد سوم، یک نقشه سه بعدی از کیهان ایجاد می کند. این نقشه برداری بیش از یک سوم آسمان را پوشش می دهد و شامل رصد میلیاردها کهکشان می شود.

تلسکوپ فضایی اقلیدس چگونه با تلسکوپ جیمز وب مقایسه می شود؟

در حالی که تلسکوپ جیمز وب می تواند اجرام بسیار دور را رصد کند و روی جزئیات تمرکز کند، تلسکوپ اقلیدس برای رصدهای سریع و گسترده طراحی شده است. در یک رصد، اقلیدس می‌تواند داده‌هایی را از یک منطقه آسمانی بیش از صد برابر بزرگ‌تر از آنچه دوربین وب می‌تواند با NIRCam تصویر کند، بگیرد.

اقلیدس چند کهکشان را مطالعه خواهد کرد؟

اقلیدس که به طور کامل کالیبره شد، میلیاردها کهکشان را مطالعه خواهد کرد تا گسترده‌ترین نقشه سه بعدی آسمان را بسازد.

تلسکوپ فضایی اقلیدس چگونه انرژی تاریک را اندازه خواهد گرفت؟

اقلیدس از روش‌های عدسی ضعیف و خوشه‌بندی کهکشانی برای بررسی انرژی تاریک استفاده می‌کند. در مقایسه، تلسکوپ رومی از این روش ها در کنار ابرنواخترهای نوع Ia استفاده خواهد کرد. اندازه نظرسنجی اقلیدس ۱۵۰۰۰ درجه مربع پیشنهاد شده است، در حالی که اندازه رومن حدود ۲۰۰۰ است. اقلیدس در طول موج های مرئی و مادون قرمز مشاهده خواهد کرد، در حالی که رومن بر روی طیف مادون قرمز تمرکز خواهد کرد.

nasa.gov

jpl.nasa.gov

space.com

esa.ini

www.esa.ini

sci.news

esa.int

gizmodo.com

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

تلسکوپ فضایی اقلیدس: پخش زنده اقلیدس از فضای تاریک

فهرست