تصویر فضای داخلی چشم موش برندهٔ مسابقهٔ عکس دنیای کوچک نیکون ۲۰۲۳ شد

تصویر فضای داخلی چشم موش برندهٔ مسابقهٔ عکس دنیای کوچک نیکون ۲۰۲۳ شد

فضای داخلی چشم موش برندهٔ مسابقهٔ عکس دنیای کوچک نیکون ۲۰۲۳ شده است. این مسابقه سالانه شکوه طبیعت را به شکل مینیاتوری نشان می‌دهد. چشم یک ستارهٔ چند سلولی، نمونه‌ای خیره‌کننده از کوچکترین ابعاد طبیعت، در مسابقه میکروفوتوگرافی نیکون Small World ۲۰۲۳ مقام اول را کسب کرده است. این تصویر نمایی از پشت چشم موش و سلول‌های ایمنی که چشم را سالم نگه می‌دارند را به تصویب داوران رسانده است. این تصویر توسط مرکز چشم پزشکی و علوم بینایی، موسسه چشم شیرها، در پرت، استرالیا، گرفته شده است.

این تصویر به طور مصنوعی رنگی شده تا عصب بینایی چشم – لکه‌ی سیاه در مرکز – و ساختارهای اطراف شبکیه را نشان دهد، لایه‌ای از سلول‌ها در چشم که نور را جذب می‌کند. پروتئینی که به انقباض رگ‌های خونی کمک می‌کند در قرمز و هسته سلول‌ها آبی هستند. در رنگ زرد، آستروسیت‌ها حضور دارند که نوعی سلول ایمنی هستند که به کنترل التهاب در شبکیه کمک می‌کنند.

قمبری توضیح می‌دهد: این تصویر جزء تحقیقاتی است که هدف از آن کشف نحوهٔ تأثیر رتینوپاتی دیابتی بر عملکرد و ساختار شبکیه است. رتینوپاتی دیابتی بیماری‌ای است که در آن قند خون بالا به عروق خونی شبکیه آسیب می‌رساند. این تصویر ممکن است به ما کمک کند تا درک بهتری از تغییرات زودهنگام در شبکیه بدست آوریم و درمانی برای معکوس کردن این تغییرات پیشرفته بیماری ارائه دهیم.

تصویر داخلی چشم موش، یکی از ۸۶ عکس برتر در مسابقه امسال است که برندگان آن در تاریخ ۱۷ اکتبر اعلام شدند.

ترمیم عضلات

101623 eg nikon photo contest 2023 inline2

تصویر دیگری که توسط فیزیولوژیست مولکولی Vaibhav Deshmukh گرفته شده است، سلول‌هایی به نام میوبلاست‌ها را نشان می‌دهد که عضله می‌سازند. این میوبلاست‌ها از موش‌ها به دست آمده و می‌توانند به طور نامحدود در ظروف آزمایشگاهی رشد کنند. این تصویر نشان دهنده یک سلول تقسیم‌کننده است که در یک فضای شلوغ حرکت می‌کند تا شکل خود را تغییر دهد و چرخه سلولی را تکمیل کند.

در بدن، میوبلاست‌ها بافت بیشتری تولید می‌کنند که ماهیچه‌ها آسیب ببینند. فیبرهای عضلانی پس از آسیب‌هایی مانند رگ به رگ شدن و بریدگی نمی‌توانند خود را ترمیم کنند. به جای آن، میوبلاست‌ها فیبرها را منقبض می‌کنند تا به ماهیچه اجازه استراحت دهند.

تجمع گرده ها

101623 eg nikon photo contest 2023 inline3

توجه مبتلایان به آلرژی: این عکس ممکن است باعث خارش یا عطسه فانتوم شود. پروفسور جان الیور دان از بندورف، آلمان، بیش از ۶۰۰ عکس گرفت تا نظریه خود را در مورد سوزن‌های طب سوزنی و گرده‌آفتابگردان به اشتراک بگذارد. ابتدا سعی کرد از یک سوزن انسولین عکس بگیرد تا نشان دهد که گرده‌ها چگونه با سوزن تعامل می‌کنند. اما چون سوزن‌های طب سوزنی نقاط ظریفی دارند، گرده‌ها را بهتر به دام می‌اندازند.

گل آفتابگردان در واقع یک گل واحد نیست. مرکز قهوه‌ای رنگ آن با صدها گل ریز پر شده است. گل‌های نر این نژاد مسئول گرده‌ها هستند که رشته‌های بلند پوشیده از گرده جوانه می‌زند تا حشرات جمع‌آوری و به گیاهان دیگر منتقل شوند.

پروانه های درخشان

101623 eg nikon photo contest 2023 inline4 2

پروانه‌های درخشان اغلب نور پروانه‌های رنگارنگ را می‌دزدند. اما ثمرات این ماه گرفتگی چینی (Actias ningpoana) پس گرفته شده است. عکاس یوان جی در استودیوی خود در موزه جهانی اکسپو در شانگهای از کرم او عکس گرفت. بسیاری از عکس‌ها بر درخشان‌ترین ویژگی‌های پروانه ماه تمرکز دارند: نقاطی که بال‌های آن را تزئین می‌کنند یا امتداد شاخک‌مانند. اما جی به مکان دیگری در مرز بالایی بال چپ حشره گسترش یافته است.

فلس‌های میکروسکوپی پروانه‌ها و پروانه‌ها به حشرات ظاهر بال می‌دهد که گاهی اوقات می‌تواند به موجودات کمک کند تا با محیط اطراف خود ترکیب شوند و از شکارچیان پنهان شوند. برای جی، ترازو مانند ماشین‌هایی است که در جاده هستند.

axolotl

یک آکسولوتل کوچک
این axolotl یک هفته ای بسیار جوان است. و این ظاهر جوان تا بزرگسالی باقی خواهد ماند، چیزی که به عنوان نئوتنی شناخته می شود. axolotl 25 برابر اندازه طبیعی خود بزرگ شده است.

زیست‌شناسان پریسیلا ویتو بونیلا و براندون آنتونیو سگورا تورس روزها را صرف مشاهده تخم‌دوزیستان از زیگوت تا روز جوجه‌ریزی کردند. این آکسولوتل کوچک (Ambystoma mexicanum) در ۱ هفته‌ی سن یافت می‌شود. آکسولوتل‌ها سمندرهای بومی دو دریاچه در مکزیک هستند که یکی از آنها هنوز سالم است و دیگری تبدیل به رودخانه شده است. ویتو بونیلا می‌گوید که حیوانات جوان در طول زندگی خود به جوانی خود ادامه می‌دهند، پدیده‌ای به نام نئوتنی.

مشخص نیست که چرا این حیوانات تا این حد جوان به نظر می‌رسند، اما ممکن است به دلیل این باشد که دریاچه اصلی هرگز خشک نشد، حداقل قبل از اینکه مستعمره‌نشینان اسپانیایی شروع به تخلیه دریاچه در نزدیکی مکزیکوسیتی کنونی برای کنترل سیل در دهه ۱۶۰۰ کنند. سایر دوزیستانی که در نواحی دارای جویبارها یا دریاچه‌های گذرا زندگی می‌کنند، از بچه‌ماهیان آبزی تا بالغین بالغ می‌شوند که می‌توانند در خشکی یا در آب زندگی کنند. اما دسترسی در تمام طول سال به دریاچه ممکن است به آکسولوتل‌ها کمک کند تا ویژگی‌

های لارو مانند آبشش‌ها را حفظ کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد کاملاً در زیر آب بمانند.

این زوج عکاس که هر دو دانشجوی دانشگاه ملی کوماوه در سن کارلوس د باریلوچ، آرژانتین، هستند، از دیدن زندگی جدید خود هیجان‌زده بودند. ویتو بونیلا می‌گوید: «در حالی که یادگیری تئوری در کلاس درس یک چیز است، تماشای تقسیم زیگوت در زمان واقعی یک تجربه کاملاً متفاوت بود.»

سوالات

جایزه  Nikon Small World چه مزایایی دارد؟

جایزه اصلی برنده هر دسته در مسابقات Nikon Small World و Nikon Small in Motion، مبلغ ۳۰۰۰ دلار است. علاوه بر این، ۲۰ نفر برتر دیگر نیز جوایز افتخاری و تصاویر برجسته دریافت می‌کنند، همچنین ۵ نفر برتر در دسته دنیای کوچک در حال حرکت نیز جوایز مشابهی کسب می‌کنند.

اهمیت تصویر برنده جایزه حسنین قمبری در چهل و نهمین مسابقه سالانه فوتومیکرووگرافی جهان کوچک نیکون چیست؟

:

تصویر برنده جایزه از حسنین قمبری در چهل و نهمین مسابقه سالانه فوتومیکرووگرافی جهان کوچک نیکون، نقش مهمی در تحقیقات و درمان رتینوپاتی دیابتی ایفا کرده است. این تصویر نشان دهنده ساختار سر عصب بینایی یک جونده با آستروسیت ها (زرد)، پروتئین‌های انقباضی (قرمز) و عروق شبکیه (سبز) است. این تصویر رنگارنگ به درک بهتر از رتینوپاتی دیابتی کمک می‌کند، که در آن قند خون بالا به رگ‌های خونی در شبکیه آسیب می‌رساند و به طور بالقوه منجر به از دست دادن بینایی می‌شود. این اثر گمبری با نشان دادن جزئیات پیچیده به تشخیص زودهنگام و درمان این بیماری کمک می‌کند و پیچیدگی سیستم بینایی را نمایان می‌سازد.

چه کسانی مقام دوم و سوم را در چهل و نهمین مسابقه سالانه فوتومیکرووگرافی دنیای کوچک نیکون به دست آوردند و عکس‌های برنده آنها چه بود؟

مقام دوم در مسابقه به Ole Bielfeldt برای تصویری از سطح اصطکاک یک کبریت اختصاص یافت. این عکس با استفاده از تکنیک‌های ترکیب بندی تصویر گرفته شده و در زمان بسیار کوتاه هشت هزار ثانیه ای آن را ثبت کرده است. مقام سوم به Malgorzata Lisowska برای تصویری از سلول‌های سرطان سینه اعطا شد. این تصویر با جزئیات و پیچیدگی آن به درک بهتری از سلول‌های سرطان کمک کرده است.

این متون نشان دهنده ویژگی‌های جذاب و حائز اهمیت دنیای میکروسکوپی و توانایی هنرمندان در نمایش آنها بهترین‌گونه ممکن است.

تعاریف

نیکون فوتومیکروگرافی دنیای کوچک Asọmpi:

 مسابقه سالانه ای است که توسط شرکت Nikon Instruments Inc. برگزار می‌شود.

رتینوپاتی دیابتی:

بیماری که با تخریب رگ‌های خونی در شبکیه به دلیل افزایش سطح قند خون مشخص می‌شود و معمولاً در بیماران دیابتی اتفاق می‌افتد. آسیب دیدگی به شریان‌ها می‌تواند منجر به از دست رفتن بینایی شود.

میکروسیرکولاسیون در شبکیه چشم:

 سیستم پیچیده از عروق خونی کوچک در شبکیه که وظیفه حمل خون به بافت‌های چشم را بر عهده دارد. اختلال در این میکروسیرکولاسیون می‌تواند به برخی مشکلات جدی برای بینایی منجر شود.

تصاویر همپوشانی:

تکنیکی در عکاسی که تصاویر متعدد با نقاط کانونی مختلف ترکیب می‌شوند تا یک تصویر ترکیبی با عمق میدان بیشتر ایجاد شود. Ole Bielfeldt از این تکنیک در مسابقه دنیای کوچک نیکون برای ثبت یک مشهد روشن استفاده کرد.

سلول‌های سرطانی سینه:

 سلول‌های غیرطبیعی که با سرطان سینه مرتبط هستند، یک حالت بدخیم که با رشد غیرکنترلی سلول‌ها در بافت پستان شناخته می‌شود. تصویر Malgorzata Lisowska که در مسابقه به عنوان مقام سوم انتخاب شد، سلول‌های سرطان سینه را به تصویر می‌کشد.

میکرووگرافی:

هنر و علم گرفتن تصاویر دقیق از اجسام یا سازه‌های میکروسکوپی با استفاده از میکروسکوپ و تکنیک‌های تخصصی عکاسی. آثار شرکت‌کنندگان در مسابقه فتومیکرووگرافی Nikon Small World زیبایی و پیچیدگی دنیای میکروسکوپی را به تصویر می‌کشند.

منابع

https://www.microscope.healthcare.nikon.com

https://www.sciencenews.org

https://www.nikonsmallworld.com

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

تصویر فضای داخلی چشم موش برندهٔ مسابقهٔ عکس دنیای کوچک نیکون ۲۰۲۳ شد

فهرست