تصویر جدید جیمز وب: آیا اورانوس دروازه بعد دیگر جهان است؟

تصویر جدید جیمز وب: آیا اورانوس دروازه بعد دیگر جهان است؟

کشف اطلاعات جدید از اورانوس توسط تلسکوپ جیمز وب

تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) دومین سالگرد خود را از زمان پرتاب با یک کشف قابل توجه در اورانوس جشن گرفت. ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA) اخیرا تصویری از اورانوس که توسط این تلسکوپ گرفته شده است را به اشتراک گذاشته اند. این عکس منحصربه‌فرد که با استفاده از فیلترهای مادون قرمز گرفته شده است، اورانوس را به‌عنوان یک کره آبی درخشان در تاریکی وسیع نشان می‌دهد و طول موج‌هایی را ثبت می‌کند که چشمان ما نمی‌توانند ببینند.

تصویر اورانوس

تصاویر جدید از اورانوس چه اطلاعاتی به ما می دهند؟

برخلاف تصاویر ابتدایی تر اورانوس که توسط وویجر ۲ در دهه ۱۹۸۰ گرفته شد، جیمز وب نمایش واضح تری ارائه داد. با استفاده از نور مادون قرمز، حسگرهای تلسکوپ یک «دنیای یخی متمایز و پویا با ویژگی‌های جوی شگفت‌انگیز» را نشان دادند.

این تصویر حلقه‌های اورانوس از جمله حلقه زتا و کلاهک ابر قطب شمال را برجسته می‌کند  که به صورت یک لکه سفید قابل توجه در نزدیکی مرکز دیده می شود. علاوه بر این، این عکس ۱۴ قمر از ۲۷ قمر اورانوس را شناسایی کرد که هر کدام برچسب گذاری شده و در پس زمینه فضا قرار گرفته اند.

جیمز وب از چهار فیلتر NIRCam (F140M برای آبی، F210M برای فیروزه‌ای، F300M برای زرد، و F460M برای نارنجی) برای ثبت یک نمای دقیق در طیف مادون قرمز نزدیک استفاده کرد. این روش با تصویر قبلی ناسا که تنها از دو فیلتر استفاده می‌کرد، متفاوت بود و در نتیجه تصویری با جزئیات کمتر از غول یخی ارائه می‌شد.

تصویر اورانوس

اورانوس که به خاطر فراوانی یخ‌هایش شناخته می‌شود، با شیب شدید حدود ۹۸ درجه می‌چرخد و یک طرف آن را در یک چهارم سال خود که برابر با ۸۴ سال زمینی است در معرض تاریکی سرد قرار می‌دهد. انتظار می رود که تصاویر جیمز وب درک ما را از اورانوس، به ویژه حلقه زتا آن عمیق تر کند و بینش هایی را در مورد ویژگی های مشترک با سیارات فراخورشیدی مستند در منظومه های خورشیدی دور ارائه دهد. ستاره شناسان پیش بینی می کنند که این مشاهدات به عنوان یک نماینده ارزشمند برای مطالعه ویژگی های تقریباً ۲۰۰۰ سیاره فراخورشیدی شناخته شده شبیه همسایه سیاره حلقه دار و یخی ما باشد.

تصویر اورانوس

منابع

engadget

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

تصویر جدید جیمز وب: آیا اورانوس دروازه بعد دیگر جهان است؟

فهرست