اولین ماهواره چوبی جهان

اولین ماهواره چوبی جهان

ناسا و آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن (JAXA) در تلاش هستند تا با پرتاب اولین ماهواره چوبی جهان، اکتشافات فضایی را پایدارتر کنند.

 

ماهواره چوبی به اندازه یک لیوان قهوه

این ماهواره که LignoSat نام دارد و به اندازه یک لیوان قهوه است، قرار است تابستان آینده در مدار زمین قرار گیرد. طراحی فشرده آن شبیه یک جعبه چوبی کوچک است. مزیت استفاده از چوب این است که میدان های مغناطیسی یا امواج الکترونیکی را مسدود نمی کند و اجازه می دهد آنتن در داخل قرار گیرد. این ماهواره که از چوب ماگنولیا ساخته شده است به زباله های فضایی کمک نمی کند. در عوض، هنگام ورود مجدد به جو زمین، می سوزد و متلاشی می شود و هیچ تهدیدی برای کسی نخواهد داشت.

زباله های فضایی
تصویر CGI که ​​زباله های فضایی را در مدار پایین زمین نشان می دهد.

جنبه مثبت دیگر این است که ماهواره دوستدار محیط زیست خطر برخورد کمتری برای ایستگاه فضایی بین المللی و سایر فضاپیماهای خدمه دارد. علاوه بر این، چوب منعکس کننده نیست و به یک مشکل رایج در ماهواره های فلزی که به دلیل انعکاس نور در تحقیقات مبتنی بر نجوم تداخل دارند، می پردازد.

هیچ نشانه ای از پوسیدگی چوب ماهواره وجود نداردتیم مشترک ناسا و جاکسا آزمایشاتی را روی سه نمونه اولیه ساخته شده از انواع مختلف چوب (مگنولیا، گیلاس و توس) در ایستگاه فضایی بین المللی انجام دادند. نمونه های اولیه به مدت ۱۰ ماه در ماژول کیبو تجربی ژاپن ISS نگهداری شدند و شرایط سخت فضا را تحمل کردند. یک فضانورد ژاپنی با بازیابی نمونه ها در ژانویه، تأیید کرد که چوب دست نخورده باقی مانده است و هیچ نشانه ای از پوسیدگی، ترک خوردگی، تاب برداشتن، پوسته شدن یا آسیب سطحی را نشان نمی دهد.

نمونه های چوب
نمونه های چوب

محققان از توانایی چوب برای مقاومت در برابر شرایط شبیه‌سازی شده مدار پایین زمین شگفت‌زده شدند و کوجی موراتا از دانشگاه کیوتو رهبری این تحقیق را بر عهده داشت و اظهار داشت: “چوب دارای نسبت مقاومت به وزن آلومینیوم است.” LignoSat مکعبی شکل که فقط ۱۰ سانتی متر مربع وسعت دارد، با استفاده از تکنیک های سنتی نجاری ژاپنی ساخته شده است. در حالی که سرو و سرو مواد معمول نجاری هستند، آنها برای کارهای دقیق مورد نیاز برای چنین ماهواره کوچکی نامناسب تلقی می شوند. در نهایت، ماگنولیا به دلیل سهولت استفاده از آن انتخاب شد.

نمونه اولیه LignoSat
نمونه اولیه LignoSat

منابع

https://explorersweb.com

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

اولین ماهواره چوبی جهان

فهرست