الکتریسیته مارماهی می تواند مواد ژنتیکی را به حیوانات مجاور منتقل کند

الکتریسیته مارماهی می تواند مواد ژنتیکی را به حیوانات مجاور منتقل کند

مارماهی الکتریکی بزرگترین موجود روی زمین است که می تواند نیرو تولید کند. می تواند تا ۸۶۰ ولت آزاد کند که برای کارکردن یک دستگاه کافی است. در یک مطالعه اخیر، یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه ناگویا در ژاپن دریافتند که مارماهی های الکتریکی می توانند الکتریسیته کافی برای تغییر ژن های لارو ماهی های کوچک آزاد کنند. 

یافته های محققان به درک ما از الکتروپوریشن، تکنیکی برای انتقال ژن کمک می کند. الکتروپوراسیون از یک میدان الکتریکی برای ایجاد منافذ موقت در غشای سلولی استفاده می‌کند و به مولکول‌هایی مانند DNA یا پروتئین‌ها اجازه می‌دهد تا وارد سلول هدف شوند.

تحقیقات و نتایج آزمایش تاثیر الکتریسیته بر DNA

پروفسور ایچی هوندو و استادیار آتسو آیدا از دانشگاه ناگویا رهبری گروه تحقیقاتی را بر عهده داشتند. آنها حدس زدند که اگر الکتریسیته در یک رودخانه جاری شود، ممکن است بر سلول های موجودات مجاور تأثیر بگذارد. سلول ها می توانند قطعات DNA را در آب جذب کنند که به عنوان DNA محیطی شناخته می شود. آنها برای آزمایش این موضوع، ماهی‌های جوان را در آزمایشگاه خود در معرض محلول DNA با یک ماده درخشان قرار دادند تا ببینند آیا گورخرماهی DNA را جذب کرده است یا خیر. سپس یک مارماهی برقی را معرفی کردند و آن را تشویق کردند که یک فیدر را گاز بگیرد تا برق آزاد شود.

به گفته آیدا، الکتروپوریشن معمولاً یک فرآیند آزمایشگاهی در نظر گرفته می‌شود، اما او قانع نشد. او گفت: “من فکر می کردم که الکتروپوریشن ممکن است در طبیعت اتفاق بیفتد.” “من متوجه شدم که مارماهی های الکتریکی در رودخانه آمازون می توانند به عنوان منبع انرژی عمل کنند، موجودات موجود در منطقه می توانند به عنوان سلول های گیرنده عمل کنند، و قطعات DNA محیطی که در آب آزاد می شوند به ژن های خارجی تبدیل می شوند و باعث ایجاد نوترکیبی ژنتیکی در موجودات اطراف می شوند.”

  لایه بندی در نقاشی آکریلیک چگونه انجام می شود؟

محققان دریافتند که ۵ درصد از لاروها دارای نشانگرهایی هستند که انتقال ژن را نشان می دهد. آیدا توضیح داد: “این نشان می‌دهد که تخلیه مارماهی الکتریکی باعث انتقال ژن به سلول‌ها می‌شود، حتی اگر مارماهی‌ها در مقایسه با ماشین‌هایی که معمولاً در الکتروپوراسیون استفاده می‌شوند، شکل‌های پالس متفاوت و ولتاژ ناپایداری دارند.” آیدا معتقد است که مارماهی های الکتریکی و دیگر موجودات مولد الکتریسیته می توانند بر تغییرات ژنتیکی در طبیعت تأثیر بگذارند.

مطالعات دیگر پدیده ای مشابه را در زمینه های طبیعی مانند رعد و برق مشاهده کرده اند که بر نماتدها و باکتری های خاک تأثیر می گذارد. Iida مشتاق احتمالات تحقیقات میدان الکتریکی در موجودات زنده است و معتقد است که این اثرات فراتر از درک متعارف است. او گفت: “من معتقدم تلاش برای کشف پدیده‌های بیولوژیکی جدید بر اساس چنین ایده‌های “غیر منتظره” و “خارج از جعبه” جهان را در مورد پیچیدگی موجودات زنده روشن می‌کند و باعث پیشرفت‌هایی در آینده خواهد شد.

منابع

sciencedaily

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

الکتریسیته مارماهی می تواند مواد ژنتیکی را به حیوانات مجاور منتقل کند

فهرست