فضاپیمای اسپیس ایکس دقایقی پس از رسیدن به فضا منفجر شد

فضاپیمای اسپیس ایکس دقایقی پس از رسیدن به فضا منفجر شد

سفینه فضایی استارشیپ اسپیس ایکس که برای بردن فضانوردان به ماه و فراتر از آن طراحی شده بود، در پرواز آزمایشی اخیر خود با مشکل مواجه شد. روز شنبه پرواز کرد اما باید آزمایش دوم خود را زودتر تمام می کرد. با این حال، از تلاش قبلی که به انفجار ختم شد فراتر رفت.

آماده سازی فضاپیمای اسپیس ایکس
تماشاگران می‌بینند که نسل بعدی فضاپیمای استارشیپ اسپیس‌ایکس، بر فراز موشک قدرتمند Super Heavy، برای پرتاب از سکوی پرتاب Boca Chica این شرکت در یک پرواز آزمایشی بدون خدمه، در نزدیکی Brownsville، تگزاس، ایالات متحده در ۱۷ نوامبر ۲۰۲۳ آماده می‌شود.

این موشک دو قسمتی از پایگاه هوایی اسپیس ایکس در تگزاس پرتاب شد و در یک ماموریت آزمایشی برنامه ریزی شده ۹۰ دقیقه ای به فضا و بازگشت به ارتفاع ۹۰ مایلی (۱۴۸ کیلومتری) رسید.

تماشگران ماموریت اسپیس ایکس
تماشاگران در جزیره پادر جنوبی گرد هم می آیند تا پرتاب برنامه ریزی شده نسل بعدی فضاپیمای استارشیپ اسپیس ایکس را از سکوی پرتاب بوکا چیکا این شرکت در نزدیکی براونزویل، تگزاس، ایالات متحده در ۱۸ نوامبر ۲۰۲۳ تماشا کنند.

متأسفانه، تقویت کننده مرحله اول Super Heavy موشک، پس از جدا شدن موفقیت آمیز از استیج هسته اصلی، بر فراز خلیج مکزیک منفجر شد. در همین حال، مرحله هسته استارشیپ به سمت فضا ادامه یافت، اما چند دقیقه بعد، اسپیس ایکس ارتباط خود را با آن قطع کرد.

 

جان اینسپراکر، مهندس اسپیس ایکس، گفت: ما داده های مرحله دوم را از دست دادیم. فکر می کنیم ممکن است مرحله دوم را از دست داده باشیم. مهندسان گمان می کنند که یک فرمان خاتمه خودکار پرواز برای از بین بردن موشک ایجاد شده است، اما دلیل آن نامشخص است.

 

حدود هشت دقیقه پس از آزمایش، یک دوربین انفجاری را نشان داد که حکایت از شکست ماموریت داشت. ارتفاع این موشک ۹۱ مایل (۱۴۸ کیلومتر) بود. این دومین تلاش برای پرواز استارشیپ با تقویت کننده موشک فوق سنگین بود، پس از تلاشی در آوریل که حدود چهار دقیقه پس از بلند شدن منفجر شد.

 

اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده (FAA) که بر پرتاب های تجاری نظارت دارد، این حادثه را تایید کرد اما هیچ گونه تلفات یا خسارت مالی گزارش نکرد. FAA تحقیقاتی را در مورد شکست انجام خواهد داد و باید طرح SpaceX را برای جلوگیری از تکرار آن تأیید کند.

هدف اسپیس ایکس از ماموریت استارشیپ 

هدف این ماموریت پرتاب استارشیپ به فضا، در فاصله کوتاهی از مدار، و سپس انفجار در سواحل هاوایی بود. شکست استارشیپ در دستیابی به تمام اهداف آزمایشی می تواند یک شکست برای اسپیس ایکس باشد. FAA بررسی شکست و درخواست شرکت برای مجوز راه اندازی جدید را بررسی خواهد کرد. اسپیس ایکس که به خاطر فرهنگ تحمل ریسک خود شناخته می شود، قصد دارد امسال حدود ۲ میلیارد دلار برای این برنامه هزینه کند و بر آزمایش های سریع برای بهبود طراحی تاکید دارد.

فضاپیمای جدید استارشیپ اسپیس ایکس که بر بالای موشک قدرتمند Super Heavy خود قرار داشت، در ۱۸ نوامبر ۲۰۲۳ با یک پرواز آزمایشی بدون سرنشین از سکوی پرتاب بوکا چیکا در تگزاس برخاست. در این آزمون نسبت به آزمون قبلی موفق بودند و برخی از قابلیت های جدید قابل توجه بود.

 

این سامانه موشکی مانور مهمی را در ارتفاع تقریبی ۷۰ کیلومتری انجام داد و دو مرحله را با موفقیت از هم جدا کرد که در آخرین آزمایش موفق به انجام آن نشد. تقویت کننده Super Heavy قرار بود در خلیج مکزیک جدا شود، در حالی که تقویت کننده هسته Starship قرار بود با استفاده از موتورهای خود به فضا ادامه دهد. با این حال، تقویت کننده Super Heavy کمی بعد منفجر شد و به دنبال آن انفجار مرحله Starship رخ داد.

 

اسپیس ایکس چالش های این آزمایش را در پلتفرم رسانه اجتماعی X تایید کرد و اظهار داشت که موفقیت از آموخته های آنها ناشی می شود. آنها تاکید کردند که موتورهای مرحله اصلی Starship برای چند دقیقه در راه خود به فضا پرتاب می کنند.

آماده سازی فضاپیمای اسپیس ایکس
مردم منتظر آماده شدن نسل بعدی فضاپیمای Starship اسپیس ایکس برای پرتاب آزمایشی از سکوی پرتاب Boca Chica این شرکت در نزدیکی Brownsville، تگزاس، ایالات متحده در ۱۷ نوامبر ۲۰۲۳ هستند.

برنامه اسپیس ایکس در آینده

یک آزمایش کاملاً موفقیت آمیز می توانست گامی مهم به سوی هدف اسپیس ایکس برای تولید یک فضاپیمای بزرگ و همه کاره با قابلیت ارسال انسان و محموله به ماه و در نهایت مریخ باشد.

تعهد اسپیس ایکس به ایمنی کارگران پس از تحقیقات رویترز که صدمات متعددی را در سایت‌های تولید و پرتاب این شرکت در ایالات متحده مستند کرد، مورد بررسی قرار گرفت.

 

ناسا، مشتری اصلی اسپیس ایکس، برای برنامه Artemis خود به موفقیت Starship تکیه می کند و هدف آن فرود انسان بر ماه در سال های آینده است. بیل نلسون، رئیس ناسا، آزمایش اخیر را فرصتی برای یادگیری و بهبود می داند.

 

ایلان ماسک، بنیانگذار اسپیس ایکس، استارشیپ را جایگزین آینده موشک فالکون ۹ می‌داند که به عنوان مرکز تجارت پرتاب اسپیس ایکس عمل می‌کند.

 

چاد اندرسون، سرمایه گذار اسپیس ایکس، بر اهمیت رعایت جدول زمانی ناسا برای اکتشاف ماه تاکید کرد و گفت که “زمان در حال حرکت است.” جارت متیوز، مدیر عامل استارت‌آپ ماه‌نورد Astrolab، انتظار دارد که SpaceX به سرعت آزمایش‌های خود را پس از پرواز اخیر از سر بگیرد، اگرچه این سرعت ممکن است تحت تأثیر بررسی FAA و گستردگی مسائل فنی Starship باشد.

 

متیوز اشاره کرد که اسپیس ایکس مجموعه بعدی وسایل نقلیه را در کارخانه آماده کرده است و او پیش بینی می کند که در سال آینده سرعت شگفت انگیزی داشته باشد.

https://www.reuters.com

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

فضاپیمای اسپیس ایکس دقایقی پس از رسیدن به فضا منفجر شد

فهرست