آیا هوش مصنوعی می تواند کشف علمی انجام بدهد؟

آیا هوش مصنوعی می تواند کشف علمی انجام بدهد؟

محققان هوش مصنوعی با استفاده از یک مدل زبان بزرگ برای انجام اولین کشف علمی جهان به نقطه عطف قابل توجهی دست یافته اند. این پیشرفت که توسط Google DeepMind رهبری می‌شود، نشان می‌دهد که فناوری‌هایی مانند ChatGPT می‌توانند چیزی بیش از بسته‌بندی مجدد اطلاعات انجام دهند – آنها می‌توانند بینش جدیدی ایجاد کنند. در DeepMind، دانشمندان پتانسیل مدل‌های زبان بزرگ را که اساس چت‌بات‌های مدرن مانند ChatGPT و Google’s Bard را تشکیل می‌دهند، برای فراتر از نقش معمول خود در تکرار داده‌های آموزشی بررسی کردند.

آیا مدل های هوش مصنوعی می توانند نوآوری کنند؟

مشخصات مدل های هوش مصنوعی

[wpdatatable id=25]

Pushmeet Kohli، رئیس هوش مصنوعی برای علم در DeepMind، از نتایج این پروژه شگفت زده شد و اشاره کرد که به نظر می رسد این اولین باری است که یک مدل زبان بزرگ به یک کشف علمی واقعی کمک می کند. مدل‌های زبان بزرگ (LLM) شبکه‌های عصبی قدرتمندی هستند که بر روی متن و داده‌های گسترده برای درک الگوهای زبان، از جمله کد رایانه، آموزش دیده‌اند. در حالی که ChatGPT برای کارهای مختلف محبوب است، به دلیل ناتوانی آن در تولید دانش جدید و گاهی اوقات پاسخ های نادرست را مورد انتقاد قرار داده است.

DeepMind “FunSearch” را معرفی کرد، پروژه ای که از یک LLM برای ایجاد برنامه های کامپیوتری برای حل مسئله استفاده می کند و یک ارزیاب عملکرد آنها را رتبه بندی می کند. بهترین برنامه ها ترکیب شده و به LLM بازگردانده می شوند تا بهبود مستمر را ارتقا دهند. FunSearch با موفقیت با دو معما مقابله کرد: مشکل مجموعه کلاه در ریاضیات محض و مسئله بسته بندی زباله، که توانایی خود را در عملکرد بهتر از راه حل های موجود توسط ریاضیدانان نشان می دهد.

آیا پیشرفت حیرت انگیز مدل های هوش مصنوعی خطرناک است؟

پیامدهای FunSearch فراتر از حل مسئله ریاضی است و به طور بالقوه نحوه رویکرد برنامه نویسان رایانه به کشف الگوریتمی در علوم رایانه را متحول می کند. Pushmeet Kohli تاکید کرد که LLM ها در حال تصاحب نیستند، بلکه در به جلو بردن مرزهای احتمالات الگوریتمی کمک می کنند. همکاری بین انسان و ماشین در ریاضیات، همانطور که توسط برنامه های تولید کننده FunSearch به جای راه حل نشان داده شده است، نویدبخش آینده حل مسئله و ایده پردازی در حوزه های مختلف است.

منابع

theguardian.com

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

آیا هوش مصنوعی می تواند کشف علمی انجام بدهد؟

فهرست